Protokół z XLVIII/2014 Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego z 21 maja 2014 roku

P R O T O K Ó Ł Nr XLVIII/2014

z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO

odbytej 21 maja 2014 r


Miejsce odbycia sesji – Sala Herbowa Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, ul. Konarskiego 20

Godzina rozpoczęcia obrad - 1000


W sesji udział wzięli:

  • Zastępca prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej – Stanisław Grzesiak,

  • Przewodniczący Rady Gminy Suchedniów - Eugeniusz Bugała,

  • Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Rams

  • Wójt Gminy Bliżyn – Mariusz Walachnia,

  • Wójt Gminy Łączna – Romuald Kowaliński,

  • Wójt Gminy Skarżysko Kościelne - Zdzisław Woźniak,

  • dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu,

  • przedstawiciele organizacji politycznych, społecznych i zawodowych,

  • Starosta – Michał Jędrys i Wicestarosta Powiatu Skarżyskiego – Waldemar Mazur,

  • Członkowie Zarządu Powiatu – Stanisław Dymarczyk i Katarzyna Bilska,

  • Sekretarz i Skarbnik Powiatu Skarżyskiego,

  • Radca Prawny Starostwa,

  • Radni Powiatu Skarżyskiego,

  • przedstawiciel Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – pani Katarzyna Kraska,

  • mistrzowie województwa w badmintonie i tenisie stołowym – uczniowie naszych szkół II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Technicznych,

  • przedstawiciele lokalnych mediów.


Lista obecności radnych biorących udział w sesji oraz gości – w załączeniu.

Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – Kierownik Biura Rady Powiatu.


STRESZCZENIE POSIEDZENIA


Ad.pkt.1 Otwarcie sesji


XLVIII w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego - Pan Eugeniusz Cichoń. Następnie powitał gości, członków Zarządu Powiatu, Radnych Powiatu Skarżyskiego oraz wszystkich biorących udział w Sesji.



Ad.pkt.2 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.


Przewodniczący Rady – Pan Eugeniusz Cichoń poinformował zebranych, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 21 radnych co stanowi 100 % ogólnego składu Rady.

Przewodniczący Rady wskazał, że Sekretarzem obrad zgodnie z porządkiem alfabetycznym będzie Radna Anna Leżańska.


Następnie stwierdził, że Państwo Radni wraz z zawiadomieniem o dzisiejszej Sesji otrzymali projekt porządku obrad.

Zapytał, czy do przedstawionego projektu porządku XLVIII Sesji Rady Powiatu Radni, lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi lub wnioski.

Poinformował, że na ręce Przewodniczącego Rady Powiatu wpłynęło pismo z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczące darmowych porad prawnych i obywatelskich i możliwości przedstawienia w trakcie sesji Rady Powiatu modelowych rozwiązań w tej sprawie.

W związku z powyższym zgłosił wniosek o rozszerzenie porządku obrad o punkt „Zaprezentowanie modelu nieodpłatnego poradnictwa prawnego
i obywatelskiego wraz z rekomendacjami jego wdrażania na szczeblu powiatu.” To zagadnienie rozpatrywane byłoby w punkcie 3 porządku obrad.


Ponieważ nie zgłoszono innych zmian Przewodniczący Rady poddał pod glosowanie zgłoszony wniosek.


Wniosek o rozszerzenie porządku obrad o punkt „Zaprezentowanie modelu nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego wraz z rekomendacjami jego wdrażania na szczeblu powiatu” został przyjęty jednogłośnie.


Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek obrad wraz z wprowadzoną zmianą.

Porządek XLVIII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został

przyjęty jednogłośnie


Przed przystąpieniem do realizacji porządku Starosta Powiatu-Michał Jędrys wspólnie z Przewodniczącym Rady-Eugeniuszem Cichoniem wręczyli zdobywcom mistrzostw województwa w badmintonie i tenisie stołowym – uczniom II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Technicznych nagrody i pamiątkowe dyplomy.


Ad.pkt.3 Zaprezentowanie modelu nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego wraz z rekomendacjami jego wdrażania na szczeblu powiatu.


Pani Katarzyna Kraska - przedstawiciel Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – przedstawiła trzy propozycje rozwiązań modelowych w zakresie poradnictwa prawnego i obywatelskiego.

/prezentacja w załączeniu/


Przewodniczący Rady – zapytał czy jest w tym zakresie ustanowiony akt prawny, czy jest to na etapie projektowania. Zaznaczył, że wdrożenie każdego projektu będzie wymagało zaangażowania środków. Czy w związku z tym, że realizacja, któregoś z przedstawionych modeli spadnie na samorządy będą one zasilane dodatkowymi funduszami.


Pani Katarzyna Kraska – poinformowała, że są to projekty trzech modeli, które są wypracowywane i w zależności, który z nich zostanie przyjęty wówczas zostanie stworzony akt prawny. Jeśli chodzi o zaprezentowane liczby to są to kwoty szacunkowe, w celu wdrożenia, natomiast finansowanie danego projektu będzie ustalone na etapie tworzenia aktu prawnego.


Ad.pkt 4 Przyjęcie protokołu z XLVII Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.


Wiceprzewodniczący Rady – Jacek Jeżyk – przedstawił wniosek o przyjęcie protokołu z XLVII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego informując, że radni nie wnieśli do niego żadnych uwag.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu z XLVII sesji.


Protokół z XLVII sesji został przez radnych przyjęty jednogłośnie.



Ad.pkt.4 Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami.


Starosta – Michał Jędrys przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami w okresie od 12.03.2014 do 21.05.2014.

/sprawozdanie w załączeniu/


Ad.pkt.5 Interpelacje i zapytania radnych.


W tym punkcie głos zabrali:


Radna Anna Leżańska – jako przewodnicząca Rady Społecznej OLK została upoważniona do złożenia wniosku o przyznanie premii dyrektorowi Mateuszowi Korzeniewskiemu za wypracowany dodatni wynik finansowy jednostki. Następnie jako radna z terenu gminy Bliżyn poprosiła o dokończenie chodnika w miejscowości Odrowążek, który aktualnie kończy się w ¾ miejscowości, w niespodziewanym miejscu. W momencie uwolnienia środków po przetargach, zgłosiła wniosek o ich przeznaczenie na to zadanie zgodnie z pierwotnym planem.

W imieniu mieszkańców miejscowości Drożdżów poprosiła o kompleksowe rozwiązanie problemu chodnika. Przypomniała, że jest to nowy chodnik, który został oddany w ubiegłym roku, miał poprawić bezpieczeństwo i cieszyć mieszkańców, niestety okazało się, że przy deszczu jest on zalewany i mieszkańcy nie mogą z niego korzystać. Nawet przystanek cały stoi w wodzie. Poprosiła o rozwiązanie w jakiś sposób problemu, a jak będzie konieczne pociągniecie do odpowiedzialności projektanta lub wykonawcę.


Radna Renata Bilska – zabrała głos w sprawie doposażenia szkół w związku z egzaminami zawodowymi.

/interpelacja w załączeniu/


Ad.pkt.6 Wolne wnioski i oświadczenia.


Pan Piotr Berliński – nauczyciel Zespół Szkół Transportowo- Mechatronicznych – w imieniu Pani dyrektor przeprosił, że osobiście nie może uczestniczyć w dzisiejszej sesji, ale obowiązki związane z egzaminami maturalnymi nie pozwoliły jej przybyć.

W związku z projektem uchwały, który będzie podejmowany dzisiaj przez radnych o nadaniu imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego, szkołom wchodzącym w skład Zespołu, przedstawił sylwetkę patrona.

/prezentacja w załączeniu/


Pan Zbigniew Zaborski – na początek podzielił się refleksją jaka nasunęła mu się w momencie nagradzania uczniów. Zwrócił uwagę, że jest to fajne i miłe, że docenia się sportowców z terenu powiatu, ale jednocześnie smutne, że nie widzi się wszystkich. Bowiem jego sportowcy to nie mistrzowie województwa, ale mistrzowie Polski to medaliści pucharu Europy, a jeden z nich zajął piąte miejsce na Mistrzostwach Europy.

Podziękował wszystkim radnym, którzy wspierają działalność klubu. Poinformował, że w bieżącym roku organizuje wyjazd wakacyjny na obóz sportowy i chciałby zabrać wszystkie dzieci. Niestety nie wszystkich stać na ten wyjazd dlatego tez bardzo prosi o wsparcie i wpłaty z dopiskiem obóz sportowy Jastrzębia Góra.

Następnie zapytał jaki jest stan drogi L. Staffa w Majkowie.


Wójt Gminy Łączna – Romuald Kowaliński – na ręce Przewodniczącego Rady złożył podziękowania radnym za mądre decyzje. Przypomniał, że w poprzedniej kadencji wspólnie ze Starostą Żmijewskim, ówczesną Radą i Zarządem, podjęta została decyzja o rozpoczęciu bardzo dużej inwestycji na terenie gminy Łączna. W obecnej kadencji udało się tę inwestycję zakończyć. Za co bardzo serdecznie dziękuje. Podziękował Starości Michałowi Jędrysowi oraz wszystkim członkom zarządu za to, że widzą problemy wszystkich gmin. Podziękował dyrektorowi Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - Pani Annie Chrzanowskiej, która bardzo pomogła w momencie gdy Gmina borykała się z bardzo poważnym problemem z wodociągami. Kończąc złożył podziękowania radnym z Gminy Łączna Pani Bogusławie Krawczyńskiej i Krzysztofowi Ligowskiemu, za bardzo dobrą współpracę.


Radny Jerzy Żmijewski – przypomniał, że w marcu złożył interpelację dotyczącą uporządkowania gospodarki wodnej na ul. Żeromskiego w Suchedniowie. Dzisiaj w imieniu mieszkańców i własnym serdecznie dziękuje członowi zarządu – Stanisławowi Dymarczykowi oraz Panu Markowi Czyżowi- dyrektorowi ZDP, za osobiste zaangażowanie i rozwiązanie problemu, dzięki czemu mieszkańcy mogą chodzić „suchą nogą”. Życzyłby sobie aby wszystkie interpelacje były załatwiane tak sprawnie i tak szybko załatwiane.


Pan Łukasz Wojciechowski – przypomniał, że zbliża się 16 lat istnienia powiatów w Polsce, a tym samym mija 4 kadencja samorządu powiatu. Każda z kadencji była specyficzna i każda miała swoje osiągnięcia. Najgorszą sytuację miał Starosta Bętkowski, który tworzył powiat. W drugiej kadencji było najmniej środków. Natomiast w najlepszej sytuacji był Starosta Żmijewski, ponieważ wówczas uruchomione zostały środki unijne i było najwięcej pieniędzy.

Zaznaczył, że największym problemem w naszym kraju jest słabość państwa, co się przenosi na poszczególne szczeble władzy. Zadłużenie naszego kraju jest olbrzymie i wynosi ok. 400 mld dolarów. Przypomniał, że zadłużenie za Gierka wynosiło 32 mld i spłacaliśmy go przez 31 lat, więc proszę sobie wyobrazić przez ile lat będziemy spłacać 400 mld.

Najważniejsza jest wiarygodność władzy, a u nas dochodzi do kuriozalnych decyzji. Zakupiliśmy sześć zestawów Pandolino za kwotę 2,5 mld zł, które nie wyjadą bo nie ma 40 km torów. Ponadto władza nasza wystąpiła o nową homologację i atesty, których nie można już wykonać, zgodnie z prawem międzynarodowym. Tak więc może się okazać, że wcale nie zostanie to uruchomione.


Pan Henryk Małolepszy podziękował Staroście za objecie patronatem uroczystości 95-lecia Związku Inwalidów Wojennych. Poinformował, że w uroczystościach wzięli udział Prezes Zarządu Głównego Związku, przedstawiciel urzędu ds. kombatantów, Pani Wojewoda, Posłowie. Kończąc podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach.


Ad.pkt.7 Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania.


Starosta Powiatu – Michał Jędrys poinformował, że na interpelację radnej Anny Leżańskiej w sprawie chodnika odpowie Członek Zarządu Pan Stanisław Dymarczyk. Natomiast co do kwestii premii dla dyrektora, stwierdził że nie wpłynął żaden wniosek z rady społecznej w tek kwestii. Radnej Renacie Bilskiej odpowiedź, zgodnie z wnioskiem, zostanie udzielona na piśmie.

Podziękował Panu Piotrowi Berlińskiemu za przedstawienie sylwetki patrona szkoły.

Odpowiadając panu Zbigniewowi Zaborskiemu stwierdził, że nie jest tak że nie doceniamy osiągnięć członków Klubu jednak przypomniał, że klub jest formacją niezależną funkcjonującą na terenie powiatu. Natomiast młodzież, która dzisiaj była na sesji uczęszcza do naszych szkół ponadgimnazjalnych. Co do ul. L.Staffa w Majkowie wyjaśnił, że problem polegał na tym, że dotychczas odprowadzenie wód deszczowych następowało przez teren Zakładów Metalowych Mesko, które po przeprojektowaniu drogi nie wyraziły zgody na dalsze odprowadzanie wód przez ich teren, w takiej formie jak było to dotychczas. Mesko zażądało wykopania kanału i opłaty za służebność. W związku z powyższym koszty te byłyby zbliżone do wykonania inwestycji przebudowy drogi. Na ten moment jest podpisane porozumienie z Wójtem, które zakłada przeprojektowanie istniejącej koncepcji odprowadzania wód, w taki sposób, że w połowie będą one odprowadzane przez działkę gminy. Wójt zadeklarował, że przekaże ten teren pod inwestycję.

Podziękował Wójtowi Gminy Łączna Romualdowi Kowalińskiemu za miłe słowa. Potwierdził, że współpraca z Wójtem układa się bardzo dobrze. Dzięki czemu udał się zrealizować inwestycje na terenie gminy.


Pan Zdzisław Woźniak – co do ul. L. Staffa w Majkowie deklaracja partycypowania przez Gminę Skarżysko Kościelne, w kosztach inwestycji była złożona jeszcze w ubiegłym roku. Jednak ze względu na problem odwodnienia sprawa się przeciągnęła. Wyraził zdanie, że nie potrzebny był miting polityczny i deklaracje niektórych, że zmuszą Zakłady Metalowe do wyrażenia zgody.


Członek Zarządu – Stanisław Dymarczyk – odpowiadając radnej Annie Leżańskiej wyjaśnił, że rzeczywiści zakres robót i realizacja budowy chodnika w Odrowążku obejmowała wykonanie chodnika do zakrętu, jednak w trakcie realizacji zadania okazało się, że trzeba umocnić rowy, co spowodowało zwiększenie kosztów, a tym samym ograniczenie zadania. Za zgodą wójta jak i sołtysa, taka decyzja została podjęta. W tym momencie nie widzi możliwości wygospodarowania środki i dokończenie budowy chodnika do zakrętu.

Co do problemu chodnika na Drożdżowie wskazał, że został on wykonany zgodnie z dokumentacją. W trakcie realizacji zadania były zgłaszane uwagi, że zaprojektowany drenaż francuski może się nie sprawdzić. Jednak projektant stał przy swojej wersji, że taka forma drenażu się sprawdzi. Co do pociągnięcia projektanta do odpowiedzialności, wyraził zdanie, że raczej nie jest to możliwe ponieważ zostało to zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną. Najważniejszą rzeczą jest rozwiązanie problemu. Zadeklarował, że w najbliższym czasie problem zalewania chodnika wodą zostanie rozwiązany.


Ad.pkt.8 Informacja na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie skarżyskim:


  1. sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej w roku 2013

/sprawozdanie w załączeniu/


  1. sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej w roku 2013

    /sprawozdanie w załączeniu/

  2. sprawozdanie z działalności Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skarżysku-Kamiennej w roku 2013

/sprawozdanie w załączeniu/


  1. informacja Powiatowego Inspektora Weterynarii z działalności placówki w 2013 roku

/sprawozdanie w załączeniu/



Ad.pkt.9 Sprawozdanie z realizacji „Powiatowego programu na rzecz bezpieczeństwa obywateli” za rok 2013.

/sprawozdanie w załączeniu/


Radny Jerzy Żmijewski – odnosząc się do przedłożonego radnym sprawozdania z realizacji Programu, zapytał jaki jest skutek założonego monitoringu na targowiskach miejskich.


Starosta - Michał Jędrys – przypomniał, że w ramach realizacji rządowego programu zostały zamontowane na targowiskach miejskich kamery do monitoringu wizyjnego, które poprawiają bezpieczeństwo. Kilkukrotnie zapisy monitoringu pozwoliły na ujęcie sprawców. Ponadto sama świadomość, że jest tam monitoring powoduje mniejszą liczbę zdarzeń.



Ad.pkt.10 Sprawozdanie z działalności PCPR za 2013 rok wraz z wykazem potrzeb w zakresie pomocy społecznej.


Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Paweł Perkowski przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego za 2013 rok. W uzupełnieniu przedłożonego sprawozdania poinformował, że PCPR pracuje nad tym, aby zmniejszać ilość dzieci w palcówkach opiekuńczo-wychowawczych. Dodał, że jest to bardzo trudne zadanie, ale są pewne sukcesy, bowiem na początku roku w palcówkach poza powiatem mięliśmy 59 dzieci, natomiast w grudniu było tych dzieci 37.


/przedłożone sprawozdanie w załączeniu/



Ad.pkt.11 Zapoznanie się z oceną zasobów pomocy społecznej.


Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Paweł Perkowskiprzedstawił ocenę zasobów pomocy społecznej zgodnie z art. 16 a ustawy o pomocy społecznej z dn. 12.03.2004r. gmina, powiat i samorząd województwa przygotowują ocenę zasobów pomocy społecznej w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej. Zasoby, o których mowa w ust. 1, obejmują w szczególności infrastrukturę, kadrę, organizacje pozarządowe i nakłady finansowe na zadania pomocy społecznej bez względu na podmiot je finansujący i realizujący. Ocena ta obejmuje osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej, rodzaje ich problemów oraz ich rozkład ilościowy. Na podstawie dokonanej oceny zasobów pomocy społecznej za 2013r. sformułowano następujące wnioski:

-powiat skarżyski jest dobrze wyposażony w instytucje realizujące zadania pomocy społecznej. W planach powiatu skarżyskiego jest utworzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej, która mogłaby zapewnić opiekę nad dziećmi powyżej 10 roku życia, które postanowieniem Sądu Rejonowego winny być umieszczone w tego typu placówce,

- kontynuacja realizacji projektu systemowego „Dobry Start” z PO KL,

- poszukiwanie kandydatów w celu tworzenia niezawodowych i zawodowych rodzin zastępczych/rodzinnego domu dziecka. Propagowanie form rodzinnej pieczy zastępczej,

- tworzenie otwartych grup wsparcia dla funkcjonujących rodzin zastępczych, pomoc w podnoszeniu ich umiejętności, wiedzy w zakresie problemów

opiekuńczo-wychowawczych,

- udzielanie szerszego i stałego wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w postaci poradnictwa prawnego, psychologicznego, socjalnego, w tym: wspomaganie rodziców biologicznych dzieci przebywających w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych,

- współpraca partnerska z instytucjami, urzędami, stowarzyszeniami w ramach Powiatowego Programu Partnerstwa Lokalnego,

- realizacja Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2011-2020,

- realizacja zadań w ramach zapobiegania przemocy t. j.: prowadzenie programu korekcyjno – edukacyjnego dla sprawców przemocy, treningu zastępowania agresji dla młodzieży, grup samopomocowych dla ofiar przemocy i innych grup wsparcia.


Ad.pkt.12 Sprawozdanie z realizacji „Programu współpracy z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego” w roku 2013.


Członek Zarządu Powiatu – Katarzyna Bilska – w uzupełnieniu przedłożonego sprawozdania poinformowała, że jako jeden z nielicznych powiatów mamy powołaną radę pożytku publicznego, która rozpoczyna drugą kadencję. Tak więc jeśli chodzi o płaszczyznę współpracy z organizacjami pozarządowymi uważa, że tę rolę wypełniamy dobrze i będziemy się starali wsłuchiwać w głos organizacji i współpracować z nimi na tyle na ile pozwalają nam nasze możliwości, bo chęci mamy zawsze.

/sprawozdanie z realizacji Programu w załączeniu/



Ad pkt.13 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie:


1) Skarbnik Powiatu – Monika Gębska - przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2014-2030. Uzasadniając powyższy projekt uchwały wskazała, że zmiany w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2014-2030 wraz z autopoprawką wynikają:

1) Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2014 roku oraz limitu zobowiązań o kwotę zł: 5.330.530 na zadaniu ” Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Powiecie Skarżyskim”. Spowodowane jest to otrzymaniem dofinansowania z UE – 5.780.530,42zł oraz przeniesieniem kwoty 20.000zł na dotację dla OSP w Lipowym Polu Plebańskim, 330.000zł na zadanie „Przebudowa drogi powiatowej nr 0593T w m.Występa Gm. Łączna” i 100.000zł na zadanie „Rozbudowa drogi powiatowej nr 0445T Bliżyn - Zbrojów na odcinku od mostu na rzece Kobylance do ul.Zafabrycznej”. Nazwa zadania została zmieniona w celu dostosowania do podpisanej w dniu 3 kwietnia 2014r pre-umowy nr 524/14 na dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Poprzednia nazwa „Termomodernizacja budynku Zespołu Opieki Zdrowotnej i Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul.Ekonomii 4 i budynku Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych przy ul.Szkolnej 15” ujęta była we wniosku o dofinansowanie z NFOŚiGW. Korzystniejsze dla powiatu jest jednak dofinansowanie z RPOWŚ, w związku z tym nazwa ulega zmianie. Kwota przyznanego dofinansowania wynosi 5.780.530,42zł, maksymalnie 80% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.

2) Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2014 roku oraz limitu zobowiązań o kwotę zł: 300.000 na zadaniu „Budowa skrzyżowania dróg powiatowych w formie ronda w miejsce skrzyżowania czterowlotowego dróg powiatowych w Skarżysku-Kościelnym tj drogi nr 0555T ul.Szkolna, droga Nr 0556T ul.Kolonia, droga Nr 0557T ul.Kościelna i ul.Iłżecka”. Wynika to z podpisanej umowy z Gminą Skarżysko Kościelne zawartej w dniu 2 kwietnia 2014r w sprawie współfinansowania przez gminę powyższego zadania.

3) Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2014 roku oraz limitu zobowiązań o kwotę zł: 3.100.000 na zadaniu „Rozbudowa drogi powiatowej ul.Metalowców wraz z przebudową infrastruktury technicznej oraz budową "małego ronda" na skrzyżowaniu z ul.Paryską i Norwida w Skarżysku-Kamiennej” wskutek wprowadzenia do budżetu powiatu dotacji z Gminy Skarżysko-Kamienna zgodnie z zawartym porozumieniem na współfinansowanie tego zadania oraz dotacji z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zgodnie z zatwierdzoną przez Ministra Administracji i Cyfryzacji listą zakwalifikowanych wniosków o dofinansowanie z zadań w ramach NPPDL.

4) Ze zmniejszenia łącznych nakładów oraz limitu wydatków w 2014 roku o kwotę zł: 51.000 na zadaniu „Przebudowa odcinka drogi powiatowej Nr 0588T w miejscowości Zagórze od km 5+463 do km 6+070” w związku z przeniesieniem nadwyżki w planie na ponowne otwarcie zadania „„Rozbudowa ciągu dróg powiatowych nr 0575T ul.Staffa w m.Majków gm.Skarżysko Kościelne Powiat Skarżyski i Nr 0576T ul.Młyńska m.Parszów gm.Wąchock Powiat Starachowicki” – 11.000zł co pozwoli to na przeprojektowanie części odwodnienia celem poprowadzenia wód do rzeki Kamienna oraz na dotację dla OSP Lipowe Pole Plebańskie – 40.000zł

5) Z wprowadzenia nowego przedsięwzięcia „Przebudowa drogi powiatowej nr 0593T w m.Występa Gm. Łączna” o łącznych nakładach w wysokości 680.000zł oraz limicie wydatków w 2014 roku i limicie zobowiązań w wysokości 660.000 w tym 330.000zł z Gminy Łączna.

6) Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2014r i limitu zobowiązań o kwotę zł: 100.000 na zdaniu: „Rozbudowa drogi powiatowej nr 0445T Bliżyn - Zbrojów na odcinku od mostu na rzece Kobylance do ul.Zafabrycznej”

7) Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2014 roku oraz limitu zobowiązań o kwotę 106.360zł na projekcie realizowanym w ramach programu Leonardo da Vinci „Znajomość europejskiego rynku pracy
i rozwój kompetencji zawodowych szansą na sukces zawodowy”. Wynika to z wprowadzenia do budżetu niewykorzystanych w poprzednich latach środków. Pozwoli to na pełne wykorzystanie przyznanego dofinansowania.

8) Ze zmniejszenia dochodów bieżących o kwotę zł: 1.084.029 wskutek zmniejszenia wynikającego z projektu uchwały Rady Powiatu – 1.520.673
i wprowadzenia zmian uchwałami Zarządu Powiatu i tak:

- Uchwałą z dnia 19.03.2014r – zwiększono dochody bieżące
o 67.293zł - zwiększono dotację z budżetu państwa dla straży (44.747zł), na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie (20.785zł), z gminy Bliżyn na dowóz uczestników PŚDS (15.000zł)
i zmniejszono dotację dla Domu Pomocy Społecznej (13.239zł)

- Uchwałą z dnia 26.03.2014r – wprowadzono dotację w kwocie 220.723zł na wynagrodzenia pracowników biblioteki pedagogicznej

- Uchwałą z dnia 17.04.2014r – wprowadzono dotacje z budżetu państwa w kwocie 150.000zł na wykonanie oceny stanu technicznego wałów wraz z koncepcją ochrony przeciwpowodziowej wynikającą z oceny stanu technicznego wałów

- Uchwałą z dnia 28.04.2014r – zmniejszono dochody bieżące
o 1.372 zł w związku ze zmniejszeniem dotacji na przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej

9) Ze zwiększenia dochodów majątkowych o kwotę zł: 10.061.930
w wyniku zmian ujętych w projekcie uchwały rady oraz w wyniku wprowadzenia Uchwałą Zarządu z dnia 28.04.2014r dotacji z budżetu państwa w kwocie 100.000zł na zakup samochodu dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

10) Ze zmniejszenia wydatków bieżących o kwotę zł: 1.137.529 wskutek zmniejszenia wynikającego z projektu uchwały Rady Powiatu – 1.574.173zł i wprowadzenia zmian uchwałami Zarządu Powiatu, które zostały omówione w pkt 6 objaśnień.

11) Ze zwiększenia wydatków majątkowych o kwotę zł: 10.115.430 co wynika z projektu uchwały Rady Powiatu o zmianach w budżecie oraz wprowadzenia Uchwałą Zarządu z dnia 28.04.2014r dotacji z budżetu państwa w kwocie 100.000zł na zakup samochodu dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

12) Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2014 r i limitu zobowiązań o kwotę zł: 351.400 na zadaniu: „Rozbiórka istniejącego obiektu mostowego i budowa nowoprojektowanego w km 0+078 drogi powiatowej Nr 0441T w miejscowości Płaczków wraz z dojazdami w niezbędnym zakresie” w związku z otrzymaniem– uzupełnienia subwencji ogólnej o kwotę 351.400zł zł z przeznaczeniem na powyższe zadanie.


Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.

(za przyjęciem uchwały glosowało- 19 radnych)


Uchwała w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2014-2030, została przyjęta jednogłośnie
i uzyskała Nr 346/XLVIII/2014.



2) Skarbnik Powiatu – Monika Gębska - przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2014 rok.


Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych wniosków do przedstawionego Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.


Za przyjęciem uchwały glosowało – 15 radnych

Głosów przeciwnych - 0

wstrzymały się od głosu – 4 osoby


Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2014 rok, została przyjęta i uzyskała Nr 347/XLVIII/2014.


Pan Tadeusz Chyb – prezes OSP w Lipowym Polu Plebańskim podziękował Zarządowi i Radzie Powiatu za dofinansowanie zakupu samochodu dla jednostki.


3) Starosta – Michał Jędrys przedstawił projekt uchwały w sprawie: nadania imienia szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej.


Radni nie wnieśli do przedstawionego projektu żadnych uwag ani wniosków w związku z powyższym Przewodniczący Rady poddał go pod głosowanie.

Uchwała w sprawie: nadania imienia szkołom wchodzącym w skład Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 348/XLVIII/2014.



4) Starosta – Michał Jędrys przedstawił projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy pomieszczeń w budynku po stołówce szkolnej przy ul. Plac Floriański 1 w Skarżysku-Kamiennej.

Uzasadniając poinformował, że węzeł szkieletowy regionalnej sieci szerokopasmowej w powiecie skarżyskim to część przedsięwzięcia „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo świętokrzyskie” realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, które powstaje w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Celem projektu SSPW jest zwiększenie dostępu do Internetu na terenie pięciu województw Polski Wschodniej wśród mieszkańców, firm i instytucji. W efekcie powstanie nowoczesna infrastruktura obejmująca ponad 10 tys. km światłowodów i ponad tysiąc węzłów szkieletowo - dystrybucyjnych. Przeszkolonych zostanie też kilka tysięcy osób zagrożonych „wykluczeniem cyfrowym”. Rozbudowana infrastruktura światłowodowa umożliwi rozwój usług telekomunikacyjnych, w tym świadczenie usług nowej generacji – NGA.

Podpisanie umowy dzierżawy pomieszczeń rozpocznie rzeczową realizację projektu na terenie powiatu skarżyskiego.

Zgodnie z Uchwałą Nr 128/XVI/2000 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 maja 2000r. w sprawie zasad nabywania, zbywania, obciążania oraz wydzierżawiania lub wynajmowania nieruchomości stanowiących mienie powiatu Rada Powiatu wyraża każdorazowo zgodę na wydzierżawienie i wynajmowanie nieruchomości na okres dłuższy niż trzy lata.

Mając powyższe na uwadze podjęcie niniejszej Uchwały należy uznać za zasadne.


Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.


Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy pomieszczeń w budynku po stołówce szkolnej przy ul. Plac Floriański 1 w Skarżysku-Kamiennej, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 349/XLVIII/2014.


5) Starosta – Michał Jędrys przedstawił projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy pomieszczeń Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy w Skarżysku-Kamiennej na okres dłuższy niż trzy lata.

Uzasadniając poinformował, że Dyrekcja Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy w Skarżysku-Kamiennej wystąpiła z wnioskiem o wyrażenie zgody na wydzierżawienie pomieszczeń zakładu o powierzchni 60 m2 na okres 10 lat z pominięciem trybu przetargowego. Pomieszczenia te dzierżawiłby podmiot prywatny, prowadzący pracownię rezonansu magnetycznego.

Do wniosku dołączono Uchwałę Nr 1/2014 Rady Społecznej działającej przy MOMP oraz stanowisko Rady Społecznej MOMP, w sprawie wyrażenia zgody na wynajem pomieszczeń należących do Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy w trybie bezprzetargowym.

Wniosek rozpatrywany był na posiedzeniu Zarządu Powiatu Skarżyskiego w dniu 17 kwietnia br. Zarząd Powiatu ustalił, iż w przypadku wniosku MOMP nie zachodzą przesłanki uzasadniające wydzierżawienie pomieszczeń w trybie bezprzetargowym. Podmiot, któremu zostaną wydzierżawione pomieszczenia na pracownię rezonansu magnetycznego powinien być wyłoniony w drodze postępowania przetargowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Międzyzakładowy Ośrodek Medycyny Pracy skierował do Zarządu Powiatu kolejny wniosek o wyrażenie zgody na wydzierżawienie pomieszczeń dla potrzeb pracowni rezonansu magnetycznego w trybie przetargowym.

Dzięki wydzierżawieniu pomieszczeń podmiotowi, który będzie prowadził pracownię rezonansu magnetycznego, zakład osiągnie przychody ok. 60.000,00 zł rocznie. Wszelkie prace adaptacyjne, dostosowawcze i związane z tym opłaty poniesie inwestor.

W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne.


Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, w związku z powyższym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.


Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy pomieszczeń Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy w Skarżysku-Kamiennej na okres dłuższy niż trzy lata, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 350/XLVIII/2014.


6) Starosta – Michał Jędrys przedstawił projekt uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Nr 330/XLV/2014 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 22 stycznia 2014 r. w sprawie ustalenia godzin pracy i dyżurów aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu skarżyskiego na 2014 rok.


Ponieważ Radni nie zgłosili innych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.


Uchwała w sprawie: zmiany Uchwały Nr 330/XLV/2014 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 22 stycznia 2014 r. w sprawie ustalenia godzin pracy i dyżurów aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu skarżyskiego na 2014 rok. została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 351/XLVIII/2014.



7) Członek Zarządu – Katarzyna Bilska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wyznaczenia przedstawicieli Rady Powiatu Skarżyskiego do składu Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Uzasadniając poinformowała, że zgodnie z art. 41f pkt 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego składa się m.in. z przedstawicieli organu stanowiącego powiatu.

Rada Powiatu Skarżyskiego uchwałą Nr 94/XI/2011 z dnia 15 września 2011r. określiła tryb powołania członków i zasady działania Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, ustalając, że w skład Rady wchodzić będzie 11 osób, w tym dwóch przedstawicieli Rady Powiatu.


Powyższy zapis obliguje do konieczności delegowania radnych do składu

Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji, która będzie

trwała 2 lata. Oznajmiła, że proponuje się do składu Rady Pożytku radną Annę

Leżańską i radnego Janusza Ordyńskiego, którzy byli członkami I kadencji.


Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.


Uchwała w sprawie: wyznaczenia przedstawicieli Rady Powiatu Skarżyskiego do składu Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 352/XLVIII/2014.


8) Przewodniczący Rady poinformował, iż przechodzimy do procedury związanej z wyborem Członka Zarządu Powiatu.

Starosta – Michał Jędrys – oznajmił, iż statut powiatu skarżyskiego przewiduje pięcioosobowy skład zarządu, a na dzień dzisiejszy, w związku ze śmiercią Pana Zenona Nowakowskiego, zarząd liczy cztery osoby. Dlatego też korzystając z uprawnień jakie przysługują staroście, zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym tj. zgłaszanie kandydatów na członków zarządu powiatu, na członka zarządu powiatu zgłosił kandydaturę radnej Renaty Bilskiej. Poinformował, że pani Renata Bilska jest wieloletnim pracownikiem oświaty, dlatego też jako członek zarządu powiatu będzie dobrze wypełniała swoją rolę.

Przewodniczący Rady Powiatu – Eugeniusz Cichoń – zapytał radną Renatę Bilską czy wyraża zgodę na kandydowanie.


Radna Renata Bilska – wyraziła zgodę na kandydowanie.

Przewodniczący Rady – Eugeniusz Cichoń – poinformował, że zgodnie z artykułem 27, ustęp 3 ustawy o samorządzie powiatowym rada powiatu wybiera członków zarządu powiatu na wniosek starosty powiatu, zwykłą większością głosów, w obecności, co najmniej połowy ustawowego składy rady, w głosowaniu tajnym.

Dlatego też poprosił o zgłaszanie kandydatów do składu komisji skrutacyjnej, która przygotuje karty do głosowania, przeprowadzi głosowanie i ogłosi wyniki wyborów.


Radny Mieczysław Bąk - zgłosił kandydaturę radnego Jacka Jeżyka, który wyraził zgodę na pracę w komisji skrutacyjnej.


Radna Bożena Bętkowska - zgłosiła kandydaturę radnej Anny Leżańskiej, która wyraziła zgodę na pracę w komisji skrutacyjnej.


Radna Katarzyna Bilska zgłosiła kandydaturę radnej Bożeny Bętkowskiej, która wyraziła zgodę na pracę w komisji skrutacyjnej.


Przewodniczący Rady stwierdził, iż do składu komisji skrutacyjnej zgłoszeni zostali:

Jacek Jeżyk

Anna Leżańska

Bożena Bętkowska


W związku z powyższym poddał pod głosowanie skład komisji skrutacyjnej.


Po przeprowadzonym głosowaniu stwierdził, iż Rada przyjęła skład komisji skrutacyjnej jednogłośnie.


Następnie poprosił komisję o przystąpienie do pracy i ogłosił kilku minutową przerwę – w celu przygotowania kart do głosowania.

(po przerwie)


Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej – Bożena Bętkowska przedstawiła zasady głosowania. Poinformowała, że na karcie do głosowania umieszczone zostało pytanie czy jest jest Pan/Pani za wyborem na członka Zarządu Powiatu Skarżyskiego radnej Renaty Bilskiej i trzy możliwości odpowiedzi: za, przeciw, wstrzymuję się. Radny może postawić znak „x” tylko w jednej kratce. Nie postawienie znaku „x” lub postawienie tego znaku w więcej niż jednej kratce, dopiski lub skreślenia powodują nieważność głosu.

Następnie wyczytała kolejno nazwiska radnych powiatu zgodnie z porządkiem alfabetycznym. Radni po otrzymaniu karty do głosowania i dokonaniu wyboru wrzucali kartę do urny.


Po przeprowadzeniu głosowania tajnego przewodniczący obrad ogłosił przerwę – w trakcie której komisja skrutacyjna dokonała przeliczenia głosów i sporządziła protokół.


(po przerwie)


Radna Bożena Bętkowska – Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej – zapoznała zebranych z treścią protokołu komisji powołanej do przeprowadzenia wyborów. Poinformowała, że w głosowaniu udział wzięło 19 radnych. Głosów ważnych oddano 19. Za wyborem radnej Renaty Bilskiej na członka zarządu powiatu oddano – 5 głosów, przeciw – 13, wstrzymała się od głosu – 1 osoba.

W związku z powyższym stwierdziła, że Rada Powiatu Skarżyskiego nie dokonał wyboru radnej Renaty Bilskiej na Członka Zarządu Powiatu

/dokument w załączeniu/


Przewodniczący Rady – stwierdził, iż w świetle powyższego, rada nie przyjmuje uchwały o wyborze, dlatego też procedura została zakończona.


Radna Renata Bilska – bez względu na decyzję jaką każdy z państwa radnych podjął, podziękowała za głosowanie.



Ad.pkt.14 Zamkniecie Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.


Przewodniczący Rady – Eugeniusz Cichoń przed zamknięciem sesji poinformował, iż na jego ręce wpłynęło zaproszenie od Kustosza Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, który zaprasza na Mszę Świętą w imieniu samorządu, która odbędzie się we wtorek 27 maja o 14.30.


Przewodniczący Rady - poprosił o powstanie z miejsc i zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam XLVIII Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".



Godzina zakończenia obrad – 14.25


Protokołowała:

Joanna Wężyk


Przewodniczący

Rady Powiatu Skarżyskiego

EUGENIUSZ CICHOŃ

Protokół-XLVIII-2014.pdf (119kB) pdf

metryczka


Wytworzył: Joanna Wężyk - Kierownik Biura Rady Powiatu (26 czerwca 2014)
Opublikował: Łukasz Krawiecki (10 października 2014, 14:47:27)

Ostatnia zmiana: Mariusz Bartosik (20 stycznia 2016, 09:15:50)
Zmieniono: Zmiana katalogu

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 824