Strona główna > Uchwały > 2024 |
|
|
Uchwała nr 35/91/2024Zarządu Powiatu Skarżyskiegoz dnia 19 grudnia 2024w sprawie ustalenia zasad udzielania świadczeń oraz zatrudniania osób wspomagających funkcjonowanie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka w Skarżysku- Kamiennej wynikających z przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczejNa podstawie art. 4ust.1 pkt 3a, art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2024r. poz. 107) w związku z art. 57 ust. 2, art. 63, art. 64 , art. 83, art. 84, art. 88, art.180 pkt 13 lit. a, art. 182 ust. 1, ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024r., poz. 177, 742, 743,858 i 1572).
Uchwała nr 35/91/2024
Zarządu Powiatu Skarżyskiego
z dnia 19 grudnia 2024
w sprawie ustalenia zasad udzielania świadczeń oraz zatrudniania osób wspomagających funkcjonowanie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka w Skarżysku- Kamiennej wynikających z przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
Na podstawie art. 4ust.1 pkt 3a, art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2024r. poz. 107) w związku z art. 57 ust. 2, art. 63, art. 64 , art. 83, art. 84, art. 88, art.180 pkt 13 lit. a, art. 182 ust. 1, ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024r., poz. 177, 742, 743,858 i 1572).
Zarząd Powiatu Skarżyskiego
uchwala, co następuje:
Rozdział 1.
Przepisy ogólne
§ 1
Ustala się szczegółowe zasady:
- 1) przyznawania dofinansowania do wypoczynku poza miejscem zamieszkania dzieci przebywających w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
- 2) przyznawania świadczenia na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami dziecka przyjmowanego do rodzinnej pieczy zastępczej oraz na pokrycie kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych;
- 3) przyznawania środków finansowych na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego dla rodziny zastępczej zawodowej i niezawodowej oraz prowadzącego rodzinny dom dziecka;
- 4) przyznawania rodzinie zastępczej zawodowej świadczenia na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem niezbędnego remontu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego oraz przyznawania prowadzącemu rodzinny dom dziecka środków finansowych na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z remontem lub ze zmianą lokalu w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzony rodzinny dom dziecka;
- 5) zatrudniania w rodzinach zastępczych zawodowych i niezawodowych oraz w rodzinnym domu dziecka osoby do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich;
- 6) zapewnienia czasowej pomocy dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinny dom dziecka w okresie niesprawowania pieczy zastępczej w związku z wypoczynkiem, udziałem w szkoleniach, pobytem w szpitalu lub nieprzewidzianymi trudnościami lub zdarzeniami losowymi.
§ 2
Ilekroć
jest mowa o:
- 1) Staroście - oznacza to Starostę Skarżyskiego;
- 2) PCPR - oznacza to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku - Kamiennej;
- 3) ustawie - oznacza to ustawę z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024r. poz. 177 z późn. zm.);
- 4) remoncie - oznacza to remont, o którym mowa w art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. prawo budowlane, tj. wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;
- 5) zdarzeniu losowym - oznacza to nieoczekiwane, nagłe, niemożliwe do przewidzenia i zapobieżenia przy zachowaniu należytej staranności wystąpienie, w szczególności: kradzieży, pożaru, wypadku, nagłej choroby w rodzinie, śmierci członka rodziny lub innych okoliczności utrudniających prawidłowe funkcjonowanie dziecka i rodziny;
- 6) świadczeniu - oznacza to dofinansowanie, środki finansowe lub odpowiednie świadczenie, o których mowa w art. 83, art. 84 ustawy;
- 7) wypoczynku dziecka - oznacza to wypoczynek dziecka poza miejscem jego zamieszkania;
- 8) zatrudnieniu osoby do pomocy - oznacza to zawarcie umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny, stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, pomiędzy Starostą, a osobą do pomocy dla rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich;
- 9) zatrudnieniu osoby wyznaczonej do prowadzenia rodzinnego domu dziecka - oznacza to zawarcie umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny, stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, pomiędzy Starostą, a osobą wyznaczoną przez prowadzącego rodzinny dom dziecka do pełnienia obowiązków w przypadku jego nieobecności w zakresie funkcjonowania rodzinnego domu dziecka.
Rozdział 2.
ZASADY
PRZYZNAWANIA DOFINANSOWANIA DO WYPOCZYNKU DLA DZIECI PRZEBYWAJĄCYCH W RODZINNEJ
PIECZY ZASTĘPCZEJ
- 1. Dofinansowanie do wypoczynku przysługuje na wypoczynek dziecka poza miejscem jego zamieszkania.
- 2. Dofinansowanie do wypoczynku przysługuje raz w roku.
- 3. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest zorganizowanie dla dziecka minimum 7 dniowego wypoczynku poza miejscem zamieszkania.
- 4. Wysokość dofinansowania do wypoczynku określa się do wysokości 1.000,00zł na dziecko.
- 5. Dofinansowanie do wypoczynku udzielane jest na wniosek rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka złożony do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku- Kamiennej wg wzoru stanowiącego załącznik nr 1 w terminie nie krótszym niż 14 dni przed planowanym terminem wypoczynku dziecka.
- 6. Przyznanie oraz odmowa przyznania dofinansowania do wypoczynku następuje w drodze decyzji administracyjnej.
- 7. Rodzina zastępcza lub prowadzący rodzinny dom dziecka zobowiązany jest do przedłożenia rachunku lub faktury za wypoczynek dziecka w okresie 30 dni od daty jego zakończenia.
- 8. Brak przedłożenia faktury lub rachunku za wypoczynek dziecka powoduje uznanie wypłaconego świadczenia jako nienależnie pobranego i podlega zwrotowi łącznie z ustawowymi odsetkami.
- 9. W przypadku pobytu w rodzinnej pieczy zastępczej dzieci pochodzących z terenu innych powiatów, kwota dofinansowania do wypoczynku ustalana będzie indywidualnie z powiatem pochodzenia dziecka zobowiązanym do zwrotu wydatków.
- 10. Przyznanie świadczenia zależy od wysokości posiadanych środków na ten cel w danym roku.
Rozdział 3.
ZASADY PRZYZNAWANIA JEDNORAZOWEGO ŚWIADCZENIA NA
POKRYCIE NIEZBĘDNYCH WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z POTRZEBAMI PRZYJMOWANEGO DZIECKA LUB
ŚWIADCZENIA NA POKRYCIE WYDATKÓW ZWIĄZANYCH Z WYSTĄPIENIEM ZDARZEŃ
LOSOWYCH
- 1. Jednorazowe świadczenia na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka jest fakultatywną formą pomocy, udzielaną rodzinie zastępczej lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka w związku z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej.
- 2. Maksymalna wysokość jednorazowego świadczenia na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka wynosi do 2.000,00 zł.
- 3. Przyznanie świadczenia na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka oraz świadczenia na pokrycie wydatków związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych odbywa się na wniosek odpowiednio rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka, wg wzorów stanowiących załącznik nr 2 i załącznik nr 3.
- 4. Przyznanie oraz odmowa przyznania świadczenia na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka lub świadczenia na pokrycie wydatków związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych następuje w drodze decyzji administracyjnej.
- 5. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, a przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie świadczenia na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka bierze się pod uwagę, w szczególności:
- a) potrzeby dziecka.
- b) możliwości zaspokojenia przez rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka potrzeb dziecka we własnym zakresie,
- c) pobyt dziecka w pieczy zastępczej u osób spokrewnionych, zamieszkałych w tym samym środowisku co jego rodzice,
- d) przewidywany okres pobytu dziecka w pieczy zastępczej.
- 6. Świadczenie na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka może być przeznaczone w szczególności na: rzeczy, sprzęty, materiały i prace związane z zagospodarowaniem dziecka w nowym środowisku, a także zakup pomocy do nauki, odzieży, obuwia, bielizny i pościeli.
- 7. W szczególnie uzasadnionych przypadkach świadczenie na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka może być przyznane na zaspokojenie innych, ważnych potrzeb wynikających z faktu przyjęcia dziecka do pieczy zastępczej.
- 8. Szacunkową wartość poszczególnych przedmiotów zakupywanych w ramach świadczenia na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka określa organizator rodzinnej pieczy zastępczej przy współudziale rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka, na zasadach rozeznania cen oraz według zasad gospodarności i racjonalności.
- 9. Orientacyjny katalog rzeczy, które mogą być zakupione w ramach świadczenia na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka określa załącznik nr 4 do niniejszych zasad.
- 10. Świadczenie na pokrycie wydatków związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych może zostać przyznane w przypadku udokumentowania zdarzenia losowego oraz poniesionych przez rodzinę zastępczą lub prowadzącego rodzinny dom dziecka kosztów tylko w przypadku braku możliwości zaspokojenia przez rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka tych wydatków we własnym zakresie.
- 11. Rodzina zastępcza lub prowadzący rodzinny dom dziecka są zobowiązani do rozliczenia wydatkowanego świadczenia w postaci kopii rachunków/faktur, składanych w PCPR przed upływem 30 dni od wydatkowania środków.
- 12. W przypadku pobytu w rodzinie zastępczej dzieci pochodzących z terenu innych powiatów, kwota świadczenia na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka ustalana będzie indywidualnie z powiatem pochodzenia dziecka zobowiązanym do zwrotu wydatków i może być wyższa od określonej w pkt. 2.
- 13. Przyznanie świadczenia zależy od wysokości posiadanych środków na ten cel w danym roku.
Rozdział 4.
ZASADY PRZYZNAWANIA ŚRODKÓW
FINANSOWYCH NA POKRYCIE KOSZTÓW UTRZYMANIA LOKALU MIESZKALNEGO W BUDYNKU
WIELORODZINNYM LUB DOMU JEDNORODZINNYM, W KTÓRYM JEST PROWADZONY RODZINNY DOM
DZIECKA LUB ZAMIESZKUJE RODZINA ZASTĘPCZA ZAWODOWA
- 1. Rodzina zastępcza niezawodowa i zawodowa może otrzymywać środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego w wysokości odpowiadającej kosztom ponoszonym przez rodzinę zastępczą niezawodową albo zawodową.
- 2. Prowadzący rodzinny dom dziecka otrzymuje środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzony rodzinny dom dziecka, w wysokości odpowiadającej kosztom ponoszonym przez rodzinny dom dziecka.
- 3. Składniki pomocy na utrzymanie lokalu mieszkalnego obejmują opłaty z tytułu:
- a) czynszu,
- b) opłaty z tytułu najmu,
- c) zużycia energii elektrycznej i cieplnej, opał
- d) zużycia wody,
- e) zużycia gazu,
- f) odbioru nieczystości stałych i płynnych,
- g) użytkowania dźwigu osobowego,
- h) użytkowania anteny zbiorczej,
- i) abonamentu telewizyjnego i radiowego,
- j) usług telekomunikacyjnych oraz koszty eksploatacji.
- 3. Środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnym przysługują w wysokości odpowiadającej kosztom ponoszonym przez rodzinę zastępczą zawodową, niezawodową lub prowadzącego rodzinny dom dziecka obliczonym przez podzielenie łącznej kwoty tych kosztów przez liczbę osób zamieszkujących w lokalu mieszkalnym i pomnożone przez liczbę dzieci i osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej (o których mowa w art. 37. ust. 2 ustawy) umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka wraz z osobami tworzącymi rodzinę zastępczą zawodową, niezawodową lub prowadzącym rodzinny dom dziecka.
- 4. Dyrektor PCPR działając z upoważnienia Starosty jest zobowiązany przyznać rodzinie zastępczej zawodowej lub niezawodowej środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego, jeżeli przebywa w niej powyżej 3 dzieci i osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej (o których mowa w art. 37. ust. 2 ustawy) oraz jeżeli zasadność przyznania tych środków zostanie potwierdzona w opinii organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.
- 5. W przypadku, gdy w rodzinie zastępczej zawodowej w danym miesiącu przebywa mniej niż 4 dzieci, wstrzymuje się wypłatę środków finansowych na utrzymanie lokalu mieszkalnego do czasu zaistnienia okoliczności o których mowa w pkt. 4 niniejszych zasad.
- 6. Środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego udzielane są na wniosek rodziny zastępczej zawodowej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka złożony do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku- Kamiennej wg wzoru stanowiącego załącznik nr 5.
- 7. Przyznanie bądź odmowa przyznania środków finansowych na utrzymanie lokalu mieszkalnego następuje w drodze decyzji administracyjnej.
- 8. Środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego wypłacane są co kwartał.
- 9. Przyznanie świadczenia zależy od wysokości posiadanych środków na ten cel w danym roku.
Rozdział 5.
ZASADY
PRZYZNAWANIA ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA POKRYCIE KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z
PRZEPROWADZENIEM REMONTU LOKALU MIESZKALNEGO W BUDYNKU WIELORODZINNYM LUB DOMU
JEDNORODZINNYM, W KTÓRYM MIESZKA RODZINA ZASTĘPCZA ZAWODOWA ORAZ ZASADY
POKRYWANIA KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z REMONTEM LUB ZE ZMIANĄ LOKALU W BUDYNKU
WIELORODZINNYM LUB DOMU JEDNORODZINNYM, W KTÓRYM PROWADZONY JEST RODZINNY DOM
DZIECKA
- 1. Rodzina zastępcza zawodowa lub prowadzący rodzinny dom dziecka w terminie do 15 września roku poprzedzającego rok przeprowadzenia remontu informuje na piśmie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie o zamiarze przeprowadzenia remontu, określając jego zakres i szacunkowy koszt.
- 2. Środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z remontem lub ze zmianą lokalu w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego udzielane są odpowiednio na wniosek rodziny zastępczej zawodowej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka złożony do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku- Kamiennej wg wzoru stanowiącego załącznik nr 6.
- 3. Do wniosku załącza się uproszczony kosztorys planowanego remontu, sporządzony zgodnie z załącznikiem nr 7 do niniejszych zasad, z wyszczególnieniem zakresu planowanego remontu, materiałów i robocizny koniecznych do jego przeprowadzenia oraz podaniem terminu przeprowadzenia prac remontowych wraz z rysunkiem poglądowym.
- 4. Rozpatrzenie wniosku może być poprzedzone wizją lokalną pracownika PCPR, w celu określenia jego zasadności i zakresu planowanych robót remontowych.
- 5. Przyznanie bądź odmowa przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów związanych z remontem lub ze zmianą lokalu w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego następuje w drodze decyzji administracyjnej.
- 6. Wypłata środków finansowych nastąpi po wydaniu decyzji administracyjnej o ich przyznaniu.
- 7. Świadczenie na pokrycie kosztów związanych z remontem przyznaje się w przypadku rodzin zastępczych zawodowych nie częściej niż raz na 3 lata.
- 8. Rodzina zastępcza zawodowa lub prowadzący rodzinny dom dziecka zobowiązani są do przedłożenia rachunków lub faktur za poniesione koszty remontu lub zmiany lokalu w okresie 30 dni od daty jego zakończenia.
- 9. W przypadku poniesienia kosztów w kwocie wyższej od przyjętej do dofinansowania Wnioskodawca pokrywa tą różnicę z własnych środków. W przypadku wykonania prac remontowych na kwotę niższą niż otrzymane środki na ten cel. Wnioskodawca zobowiązany jest do zwrotu niewykorzystanej części otrzymanych środków wraz z ustawowymi odsetkami.
- 10. Brak przedłożenia rachunków lub faktur za poniesione koszty remontu lub zmiany lokalu powoduje uznanie wypłaconego świadczenia jako nienależnie pobranego i podlega zwrotowi łącznie z ustawowymi odsetkami.
- 11. Przyznanie świadczenia zależy od wysokości posiadanych środków na ten cel w danym roku.
Rozdział 6.
ZASADY ZATRUDNIANIA OSOBY ZAJMUJĄCEJ SIĘ
OPIEKĄ LUB WYCHOWANIEM DZIECI W RODZINNYM DOMU DZIECKA ORAZ ZASADY ZATRUDNIANIA
OSOBY DO POMOCY PRZY SPRAWOWANIU OPIEKI NAD DZIEĆMI I PRZY PRACACH
GOSPODARSKICH W RODZINIE ZASTĘPCZEJ LUB RODZINNYM DOMU DZIECKA
- 1. Zatrudnienie osoby zajmującej się opieką i wychowaniem dzieci dotyczy wyłącznie rodzinnego domu dziecka.
- 2. Zatrudnienie osoby zajmującej się opieką i wychowaniem dzieci w rodzinnym domu dziecka następuje na podstawie wniosku prowadzącego rodzinny dom dziecka stanowiącego załącznik nr 7 niniejszych zasad.
- 3. Wskazane jest aby osoba zatrudniona do opieki i wychowania dzieci w rodzinnym domu dziecka posiadała przygotowanie pedagogiczne lub doświadczenie w pracy z dziećmi.
- 4. Zatrudnienie osoby do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich następuje na podstawie wniosku odpowiednio rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka w przypadku:
- a) rodzinnego domu dziecka, w którym przebywa więcej niż 3 dzieci:
- b) rodziny zastępczej, w której przebywa więcej niż 3 dzieci.
- 5. Osobą zatrudnioną do opieki i wychowana dzieci w rodzinnym domu dziecka oraz osobą zatrudnioną do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka nie może być osoba tworząca odpowiednio rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka
- 6. Osobą zatrudnioną do opieki i wychowana dzieci w rodzinnym domu dziecka oraz osobą zatrudnioną do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka może być wyłącznie osoba wskazana przez rodzinę zastępczą lub prowadzącego rodzinny dom dziecka, która:
- a) nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest jej ograniczona ani zawieszona;
- b) wypełnia obowiązek alimentacyjny - w przypadku, gdy taki obowiązek w stosunku do niej wynika z tytułu egzekucyjnego;
- c) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
- 7. Zatrudnienie osoby do opieki i wychowana dzieci w rodzinnym domu dziecka oraz osoby do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka następuje na podstawie umowy zlecenia pomiędzy osobą do opieki i wychowania dzieci w rodzinnym domu dziecka lub osobą do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka a Dyrektorem PCPR działającym z upoważnienia Starosty.
- 8. Osoba zatrudniona do opieki i wychowana dzieci w rodzinnym domu dziecka oraz osoba do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka wykonuje pracę w dniach i w godzinach ustalonych odpowiednio z rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka.
- 9. Zatrudnienie osoby do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka uzależnione jest od liczby dzieci umieszczonych i wynosi:
- a) w przypadku umieszczenia 4 dzieci do 16 godzin tygodniowo;
- b) w przypadku umieszczenia od 5 do 7 dzieci do 24 godzin tygodniowo;
- c) w przypadku umieszczenia powyżej 7 dzieci do 32 godzin tygodniowo.
- 10. W szczególnie uzasadnionych przypadkach związanych z niepełnosprawnością dzieci, ich rehabilitacją, leczeniem specjalistycznym lub umieszczeniem dzieci poniżej 3 roku życia po uzyskaniu pozytywnej opinii koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, możliwe jest zatrudnienie osoby przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, w których przebywa 3 lub mniej dzieci, w wymiarze do 24 godzin tygodniowo.
- 11. Rodzina zastępcza zawodowa lub prowadzący rodzinny dom dziecka potwierdzają w formie oświadczenia wykonanie zadań i ilość godzin określonych w umowie zawartej z osobą do pomocy przy sprawowaniu opieki.
- 12. Wysokość wynagrodzenia za 1 godzinę zlecenia jest równowarta wysokości „minimalnej stawki godzinowej” rozumianej według przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Rozdział 7.
ZASADY ZAPEWNIENIA CZASOWEJ
POMOCY DLA RODZIN ZASTĘPCZYCH ZAWODOWYCH I PROWADZĄCYCH RODZINNY DOM DZIECKA W
OKRESIE NIESPRAWOWANIA PIECZY ZASTĘPCZEJ W ZWIĄZKU Z WYPOCZYNKIEM UDZIAŁEM W
SZKOLENIACH, POBYTEM W SZPITALU LUB NIEPRZEWIDZIANYMI TRUDNOŚCIAMI LUB ZDARZENIAMI
LOSOWYMI
- 1. Rodzina zastępcza zawodowa oraz prowadzący rodzinny dom dziecka mają prawo do czasowego niesprawowania opieki nad dzieckiem w związku z wypoczynkiem w wymiarze 30 dni kalendarzowych w okresie 12 miesięcy.
- 2. Rodzina zastępcza zawodowa oraz prowadzący rodzinny dom dziecka do dnia 31 marca każdego roku informuje organizatora pieczy zastępczej o planowanym terminie niesprawowania opieki nad dzieckiem w związku z wypoczynkiem.
- 3. Na podstawie zebranych informacji organizator rodzinnej pieczy zastępczej sporządza roczny plan wypoczynku dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinny dom dziecka.
- 4. Rodzina zastępcza zawodowa lub prowadzący rodzinny dom dziecka potwierdza informacje składając wniosek, którego wzór stanowi załącznik nr 8, organizatorowi rodzinnej pieczy zastępczej o terminie czasowego niesprawowania opieki nad dzieckiem w związku z wypoczynkiem, nie później niż 30 dni przed jego zamierzonym rozpoczęciem.
- 5. Rodzina zastępcza zawodowa lub prowadzący rodzinny dom dziecka w złożonym wniosku, o którym mowa w pkt. 4, wskazuje kandydata na rodzinę pomocową z jego pisemną zgodą na sprawowanie opieki nad dzieckiem w okresie niesprawowania pieczy zastępczej przez wnioskodawcę.
- 6. W okresie czasowego niesprawowania opieki nad dzieckiem w związku z wypoczynkiem rodzinom zastępczym zawodowym i prowadzącym rodziny dom dziecka przysługuje wynagrodzenie w pełnej wysokości.
- 7. Rodziną pomocową może być rodzina zastępcza niezawodowa, rodzina zastępcza zawodowa lub prowadzący rodzinny dom dziecka lub osoby przeszkolone do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka lub rodziny przysposabiającej.
- 8. Osoby, o których mowa w pkt. 6 mogą przyjąć dziecko lub dzieci, jako rodzina pomocowa bez względu na liczbę dzieci pozostających pod ich opieką.
- 9. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Dyrektor PCPR działając z upoważnienia Starosty zawiera umowę z rodziną pomocową na czas sprawowania opieki nad dzieckiem.
- 10. Zawarta umowa staje się podstawą do umieszczenia dziecka w rodzinie pomocowej.
- 11. Czas pobytu dziecka w rodzinie pomocowej nie może przekroczyć 2 miesięcy.
§
3
Przyznanie środków finansowych
zależne jest od posiadanych na dany cel przez PCPR środków budżetowych, do
wysokości limitu tych środków.
§ 4
Wykonanie
uchwały powierza się Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w
Skarżysku - Kamiennej.
§ 5
Traci moc
Uchwała Zarządu Powiatu Nr 5/14/2018 z dn. 31.01.2018 r.
w sprawie
ustalenia zasad udzielania świadczeń oraz zatrudniania osób wspomagających
funkcjonowanie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka w Skarżysku- Kamiennej
wynikających z przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i
systemie pieczy zastępczej
§ 6
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku.
Przewodniczący
Zarządu
Powiatu Skarżyskiego
Artur Berus
Podpisy członków Zarządu Powiatu:
- Katarzyna Bilska
- Cezary Błach
- Tadeusz Bałchanowski
- Monika Pająk
UZASADNIENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w
Skarżysku- Kamiennej jest organizatorem pieczy zastępczej w Powiecie Skarżyskim
i w imieniu Starosty wykonuje zadania z ustawy o wspierania rodziny i systemie
pieczy zastępczej z 9 czerwca 2011r. (Dz.U. z 2024r. poz. 177 z późn. zm).
Rodziny zastępcze i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mogą korzystać z
ustawowo określonego rodzaju pomocy i świadczeń. W celu doprecyzowania ich zakresu ( w tym
ustalenia górnych ich granic) oraz usprawnienia formalnej drogi do ubiegania
się o nie przygotowano projekt Uchwały Zarządu Powiatu Skarżyskiego w sprawie
ustalenia zasad udzielania świadczeń oraz zatrudniania osób wspomagających
funkcjonowanie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka w Skarżysku- Kamiennej. W treści załączników
do uchwały szczegółowo sprecyzowano zasady udzielania pomocy i świadczeń oraz
przygotowano wzory druków dla wnioskodawców. Traci moc Uchwała Zarządu Powiatu
Skarżyskiego Nr 5/14/2018 z dnia 31.01.2018r. w sprawie ustalenia zasad
udzielania świadczeń oraz zatrudniania osób wspomagających funkcjonowanie
rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka w Skarżysku- Kamiennej
wynikających z przepisów ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie
pieczy zastępczej ze względu na zaistniałe od czasu jej podjęcia zmiany
w przepisach.
metryczka
Opublikował: Anna Wisowata (27 grudnia 2024, 10:22:49)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 44