Protokół Nr XLIII/2022 z Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego 28 kwietnia 2022 roku


Protokół Nr XLIII/2022
z Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego
odbytej 28 kwietnia 2022 roku
 
 
Godzina rozpoczęcia obrad – 11.00
 
Sesja odbyła się w sposób zdalny.
 
 
W sesji udział wzięli:
 
  • Starosta Artur Berus, Wicestarosta Anna Leżańska, Członkowie Zarządu Katarzyna Bilska, Tadeusz Bałchanowski, Adam Ciok, 
  • Sekretarz Powiatu – Małgorzata Nosowicz, 
  • Skarbnik Powiatu – Urszula Wrona, 
  • Kierownik Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego Agnieszka Prusinowska
  • Komendant Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej – mł. insp. Pan Tomasz Jarosz
  • Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – starszy brygadier Pan Marcin Machowski
  • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny – Pani Anna Chrzanowska
  • Powiatowy Lekarz Weterynarii – Pan Krzysztof Bąk
  • Radni Powiatu Skarżyskiego.
 
 
Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Anna Wiśniewska – pomoc administracyjna Biura Rady Powiatu.
 
 
Streszczenie posiedzenia:
 
 
Ad. pkt 1. Otwarcie Sesji.
 
XLIII w kadencji sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk, który poinformował, że dzisiejsza sesja jest sesją zdalną, a obrady Rady Powiatu Skarżyskiego są transmitowane.
 
 
Ad. pkt 2. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.
 
Przewodniczący Rady poinformował, że przechodzimy do sprawdzenia listy obecności. Wskazał, że po wywołaniu radnego, każdy potwierdza swoją obecność stwierdzając „jestem obecny” jednocześnie włączając kamerę i mikrofon.

Przewodniczący Rady stwierdził, że w sesji uczestniczy 16 radnych, co stanowi 84% składu Rady. Stanowimy, zatem kworum zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał i decyzji. W trakcie posiedzenia dołączył Członek Zarządu Adam Ciok. Ostatecznie w sesji uczestniczyło 17 radnych, co stanowi 89% składu Rady.
 
Przewodniczący Rady zgodnie z zapisem § 10 ust. 3 pkt 2 statutu powiatu, na Sekretarza obrad wskazał Panią Bożenę Bętkowską, która w sytuacji koniecznej przeprowadzi głosowanie imienne.
 
Przewodniczący Rady stwierdził, że radni wraz z zawiadomieniem o dzisiejszej sesji otrzymali projekt porządku obrad. Zapytał czy do przedstawionego projektu porządku XLIII sesji Rady Powiatu radni lub członkowie zarządu powiatu zgłaszają uwagi, wnioski lub propozycje zmian.
 
Ponieważ nikt z obecnych nie zgłosił uwag do proponowanego porządku posiedzenia Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poddał pod głosowanie porządek obrad XLIII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
za głosowało – 16 radnych
głosów przeciwnych – 0
głosów wstrzymujących – 0
 
Porządek obrad XLIII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty.
 
 
Ad. pkt 3. Przyjęcie protokołu z XLII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Wiceprzewodnicząca Rady Bożena Bętkowska poinformowała, że protokół z XLII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego był wyłożony do wglądu w Biurze Rady. Do protokołu radni nie wnieśli żadnych uwag, w związku z tym zgłosiła wniosek o przyjęcie protokołu z XLII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że przechodzimy do głosowania w sprawie przyjęcia protokołu z XLII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
za głosowało – 16 radnych
przeciw – 0
wstrzymało się – 0
 
Protokół z XLII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.
 
 
Ad. pkt 4. Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami.
 
Starosta Artur Berus poinformował, że sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu między sesjami za okres 31.03.2022r. – 28.04.2022r. zostało złożone do Biura Rady. W uzupełnieniu poinformował, że w dniu wczorajszym Wicestarosta Anna Leżańska wraz z Członkiem Zarządu Katarzyną Bilską uczestniczyły w Miejskim Centrum Kultury w jubileuszu dziewięciolecia działalności zespołu „Perły z Lamusa”. Następnie przedstawiając w dniu dzisiejszym sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu poprosił o jego przyjęcie.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk zapytał czy do przedstawionego sprawozdania Starosty z działalności zarządu między sesjami radni mają jeszcze pytania. Poprosił, aby chęć zabrania głosu radni zgłaszali w komunikatorze tekstowym.
 
W tym punkcie głos zabrali:
 
Radny Grzegorz Małkus zwrócił uwagę, że w sprawozdaniu jest informacja na temat wizyty Dyrektora Szpitala i Pani Sekretarz u Pana Wojewody w związku z zaistniałą sytuacją w Szpitalu Powiatowym. Przekazał, że zaskoczył go skład delegacji, gdyż Pani Sekretarz i Dyrektor Szpitala nie znajdują się w Zarządzie Powiatu. Jest przekonany, że w tak poważnej sprawie to delegacja na rozmowy u Wojewody powinna być wyższej rangi. Zapytał, jakim rezultatem zakończyły się rozmowy z Wojewodą przedstawicieli Zarządu.
 
Starosta Artur Berus przekazał, że wynik negocjacji Zarządu Powiatu w sprawie oddziału wewnętrznego zakończył się pozytywnie. Poinformował, że w dniu dzisiejszym lekarze wycofali wniosek o rozwiązanie umowy. W związku z tym oddział wewnętrzny będzie pracował od 1 maja w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku. Przekazał, że obecnie jesteśmy na etapie rozmów z lekarzem z województwa mazowieckiego. Zaznaczył, że z uwagi na dalsze problemy kadrowe oddział wewnętrzny będzie przyjmował pacjentów na 24 łóżka, a nie jak dotychczas na 44 łóżka. Poinformował, że stan ten może potrwać około czterech tygodni. Odnośnie delegacji do Wojewody wyraził zdanie, że była ona odpowiednia. Sekretarz Powiatu zgodnie z regulaminem zajmuje się sprawą Ochrony Zdrowia. Na spotkaniu był bezpośrednio Dyrektor Szpitala Powiatowego.
 
Radny Grzegorz Małkus dopytał czy dobrze zrozumiał, że wynikiem tych rozmów jest to, że oddział wewnętrzny z 40 łóżek zszedł na mniejszą ilość – 20 łóżek. Zapytał, jakie będzie miało to konsekwencje finansowe dla szpitala.
 
Starosta Artur Berus uważa, że negocjacje zakończyły się sukcesem, gdyż Powiatowi Skarżyskiemu groziło całkowite zamknięcie oddziału wewnętrznego. Udało się utrzymać trzech lekarzy, którzy są obecnie na oddziale wewnętrznym. Powtórzył, że obecnie jesteśmy w trakcie rozmów z lekarzem z województwa mazowieckiego. Wszystko wskazuje na to, że ta osoba przyjdzie do naszego szpitala powodując, że oddział będzie funkcjonował w ilości łóżek, które były. Przekazał, że uczestniczył w negocjacjach z lekarzami w trakcie, których podnoszone były również inne kwestie. Poinformował, że za świadczenia mamy płacone ryczałtowo. Być może NFZ za ten okres zrobi korekty. Zwrócił jednak uwagę, że oddział wewnętrzny ma wypracowane duże nadwyżki, jeśli chodzi o przyjęcia, więc w tej materii nie powinna wystąpić strata finansowa. 
 
Radny Roman Wojcieszek zwrócił uwagę, że na komisji już pytał o temat służebności przejazdu do sprzedanej nieruchomości przy TZN, ale być może przez te kilka dni coś się zmieniło. Wicestarosta Anna Leżańska poinformowała, że wycena już jest. Zapytał czy sprawa obostrzeń, o których rozmawiano na komisji jest na jakimś etapie realizowana.
 
Wicestarosta Anna Leżańska przekazała, że w zeszły piątek otrzymaliśmy wycenę całej służebności. Wycena wyszła dość wysoka, gdyż opiewa na kwotę 30.000 zł. Poinformowała, że piątego maja przyjeżdża potencjalny nabywca działki, który brał udział w przetargu. Wówczas zostaną omówione pozostałe szczegóły i wtedy będą ustalenia, co możemy wpisać w akcie notarialnym na temat służebności.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że do posiedzenia Rady dołączył Członek Zarządu Adam Ciok. W związku z tym w sesji uczestniczy obecnie 17 radnych, co stanowi 89% składu Rady.
 
Radny Mieczysław Bąk zwrócił uwagę, że w dziale Uchwały Zarządu Powiatu jest ogłoszenie drugiego przetargu na sprzedaż nieruchomości. Poprosił o szerszą informację, o jaką nieruchomość chodzi w tym przetargu oraz czy zmieniła się cena wywoławcza z pierwszego przetargu, jeśli tak to, o jaką kwotę. 
 
Starosta Artur Berus wyjaśnił, że dotyczy to nieruchomości położonej w Skarżysku – Kamiennej przy ulicy Rynek 11. Z uwagi na względy formalne, gdyż oferent, który złożył ofertę nie posiadał wymaganych w przetargu dokumentów, został on nierozstrzygnięty. W celu sprzedaży tej działki zostaje ogłoszony drugi przetarg zgodnie z uchwałą Rady Powiatu. 
 
Radny Mieczysław Bąk dopytał czy cena wywoławcza pozostaje z pierwszego przetargu.
 
Starosta Artur Berus wyjaśnił, że cena wywoławcza nie uległa zmianie. Zgodnie z operatem wynosi 237.000 zł.
 
Ponieważ w tym punkcie nikt więcej nie zgłosił chęci zabrania głosu Przewodniczący Rady poinformował, że przechodzimy do kolejnego punktu porządku posiedzenia.
 
 
 Ad. pkt 5. Informacja o złożonych interpelacjach i zapytaniach radnych po ostatniej sesji.
 
Wiceprzewodnicząca Rady Bożena Bętkowska poinformowała, że od Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego – 31.03.2022 roku do starosty skarżyskiego, za pośrednictwem przewodniczącego rady powiatu, wpłynęły następujące interpelacje i zapytania:
 
·         6 kwietnia 2022 roku zapytanie Radnego Mieczysława Bąka dotyczące planów wykonania końcówki chodnika w Odrowążku w ramach zadania „Przebudowa drogi powiatowej nr 0446T w miejscowości Odrowążek polegająca na wykonaniu chodnika wraz z odwodnieniem”.        
 
Na powyższe zapytanie Starosta udzielił odpowiedzi 15 kwietnia br.
 
·         26 kwietnia 2022 roku interpelacja Radnego Jerzego Żmijewskiego dotycząca badań akustycznych zbiornika wodnego Rejów, które poprzedziły podjęcie Uchwały Rady Powiatu Skarżyskiego Nr 156/XX/2020 z 30 kwietnia 2020 roku w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiorniku wodnym Rejów w Skarżysku – Kamiennej.
 
Poinformowała również, że złożone interpelacje i zapytania radnych oraz udzielone odpowiedzi podawane są do publicznej wiadomości poprzez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej powiatu.     
 
 
Ad. pkt 6. Wolne wnioski i oświadczenia.
 
Radny Grzegorz Małkus w imieniu Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości przekazał, że odpowiedź Starosty odnośnie zadanego pytania dotyczącego oddziału wewnętrznego Szpitala Powiatowego w żaden sposób nie uspokaja, a wręcz niepokoi radnych, z tego względu, iż nie wiadomo, jaki będzie ryczałt w wyniku zmniejszenia ilości łóżek. Następnie odczytał oświadczenie przygotowane w imieniu radnych Klubu PiS:
„Kolejny raz doświadczamy niepokojących informacji, które docierają do nas z Powiatowego Szpitala im. Marii Skłodowskiej – Curie w Skarżysku – Kamiennej. Tym razem mamy do czynienia z desperackimi decyzjami lekarzy oddziału wewnętrznego szpitala. Desperackimi, bo jak doniosła lokalna prasa rezygnacja z dalszej pracy lekarzy jest sprzeciwem wobec bardzo złej organizacji pracy lekarzy, którzy jednocześnie w ramach pełnionego dyżuru muszą zabezpieczać pacjentów SOR i oddziału, na którym pełnią dyżur. Przy zbiegu kilku ciężkich przypadków zachorowań jednocześnie stwarza się realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, a personel medyczny naraża na ryzyko błędu lekarskiego. Jeśli taka sytuacja faktycznie ma miejsce, to decyzja lekarzy jest ze wszech miar zrozumiała. Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie apelowali do Zarządu Powiatu Skarżyskiego i Koalicji rządzącej, upominali i wnioskowali o podjęcie zdecydowanych działań w kierunku usprawnienia procesów zarządzania zarówno zasobami ludzkimi jak również finansami szpitala. W odpowiedzi za każdym razem, jak w katarynce, słyszeliśmy o winie albo płatnika, czyli NFZ, albo nadzoru, czyli Wojewody. Nie rzadko obrywał też rząd lub Minister Zdrowia. Wszyscy winni tylko nie my. Ta państwa narracja uczyniła ze szpitala w palecie problemów powiatu skarżyskiego temat wstydliwy, a pojawiające się okazje do rozmowy z czasem stały się jałowe i bezproduktywne. Rzeczywistość pokazuje dziś, że nikt z decydentów nie będzie poważnie traktował podmiotu, który nie radzi sobie z podstawową działalnością, jaką jest SOR czy oddział wewnętrzny. Nie można mieć pretensji o brak akceptacji czy zgody na tworzenie nowej oferty lecznicy, jeśli podstawowa kuleje. Jakim dziś szpital skarżyski jest graczem na rynku usług medycznych? Jak procentują ciężkie miliony złotych wydatkowane na poprawę infrastruktury szpitala? Jaki dziś jest poziom zadowolenia pacjentów i personelu szpitala ze świadczonych usług? Aby odzyskać kredyt zaufania najpierw należy uderzyć się w piersi, przyznać do błędu i wyciągnąć wnioski. Nawet, jeśli to będzie bolesne to jest niezbędne dla podjęcia próby uzdrowienia sytuacji. Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości powiatu skarżyskiego z dezaprobatą odnosi się do sposobu zarządzania szpitalem, a od Zarządu Powiatu Skarżyskiego oczekujemy szybkich i zdecydowanych decyzji, które realnie poprawią funkcjonowanie Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Skarżysku – Kamiennej”. Dziękując za uwagę dodał, że rzeczywiście jest to nie pierwszy raz. Uważa, że rozwiązanie, o jakim poinformował Starosta zapewniając, że konflikt jest zażegnany nie jest to kompleksowe rozwiązanie całej tej sytuacji. Jest to tylko doraźne gaszenie pożaru, a problem nadal pozostaje i jest nierozwiązany.
 
Radny Mieczysław Bąk zwrócił się do Starosty o spowodowanie przeglądu chodnika w celu usunięcia zapadlin przy drodze powiatowej nr 0441T w Mroczkowie, na odcinku od drogi gminnej w kierunku Kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Mroczkowie do Szkoły Podstawowej w Mroczkowie. Jest to ten odcinek, który w trakcie remontu drogi w 2020 roku z przyczyn oszczędnościowych nie został przebudowany. Przekazał, że w niektórych miejscach niweleta krawężnika jest równo z niweletą jezdni. Jednocześnie poprosił o oczyszczenie jezdni z nagromadzonego piasku przy krawędziach chodnika.
 
Radny Emil Tokarczyk zgadza się z tym, że sytuacja szpitala jest bardzo poważna. Jest to spowodowane odmową propozycji dotyczącej utworzenia oddziału rehabilitacji kardiologicznej przez Wojewodę i NFZ. Próby pozyskania nowych świadczeń spełzły na niczym.  Oblicze odchodzących lekarzy z oddziału wewnętrznego, z groźbą zamknięcia tego oddziału, na razie jest redukcja jego funkcjonowania do 24 łóżek i ograniczenie ilości wykonywanych zabiegów, w rezultacie zmniejszy ryczałt i jest poważnym ryzykiem dla szpitala. Uważa, że należałoby się zwrócić z jakimś apelem do Wojewody, ponieważ sytuacje utrudnia również polityka zdrowotna prowadzona w obrębie województwa, gdzie następuje proceder podkupowania lekarzy przez szpitale, które na to stać. Szczególnie lekarzy o specjalnościach typu interna. Nasz szpital, który jest w trudnej sytuacji finansowej ma kłopoty z utrzymaniem tych etatów. Wyraził zdanie, że być może interwencja u Wojewody w tym względzie przyniosłaby jakiś efekt, ponieważ trudno wymagać od nas abyśmy byli w stanie sobie poradzić z taką tendencją, która jest na rynku. Uważa, że również w interesie województwa i Wojewody jest to, aby Szpital Powiatowy w Skarżysku nie utracił zdolności świadczenia usług na oddziale wewnętrznym. Jest to właściwie podstawowy oddział szpitala powiatowego. Wiąże się z tym również funkcjonowanie szpitalnego oddziału ratunkowego, czyli SORU. Zauważył, że w przypadku zamknięcia oddziału wewnętrznego SOR będzie tylko przyjmował pacjentów i odsyłał do innych lecznic. Właściwie będzie tylko taką stacją przekaźnikową, nie będzie świadczył usług, ani nagłej pomocy w sposób taki, w jaki szpital powiatowy obsługujący bardzo wielu pacjentów naszego powiatu powinien. Następnie poinformował, iż oczekuje od powiatu utworzenia mapy czy zlokalizowania punktów, gdzie znajdują się bezpieczne schrony. Zdaje sobie sprawę, że jest to dość ponure, ale należy brać pod uwagę również ekstremalne scenariusze rozwoju sytuacji, która niestety może ulec eskalacji. Mówiąc to ma na myśli sytuację za naszą wschodnią granicą. Uważa, że musimy być na to przygotowani, a mieszkańcy powiatu powinni być poinformowani w razie jakiegoś ekstremalnego zdarzenia typu atak ze strony Rosji na nasz kraj, gdzie są takie schrony, aby mogli się bezpiecznie schronić. Zdaje sobie sprawę, że to gminy dysponują tymi obiektami, ale uważa, że utworzenie mapy takich miejsc i podanie do publicznej wiadomości mieszkańcom przez powiat byłoby zasadnym krokiem.     
 
Starosta Artur Berus w odniesieniu do oświadczenia radnych Klubu PiS z przykrością przekazał, że nie zgadza się z nim. Uważa, że nie powinno się mówić o konflikcie z lekarzami z oddziału wewnętrznego. Wyraził zdanie, że gdyby radni szczegółowo przeanalizowali sytuację panującą w województwie świętokrzyskim, a nawet w całej Polsce, to takie czasowe zaprzestanie działalności oddziału, co nie dzieje się, na co dzień, to jednak takich działań jest bardzo dużo. Wynika to przede wszystkim z tego, że brakuje lekarzy tej profesji w Polsce. Uważa, że jako powiat zrobiliśmy dużo, żeby zażegnać tą całą sprawę zaprzestania działalności oddziału wewnętrznego. Nie jest tak, że to bezpośrednio kwestie organizacyjne, które są w kompetencji dyrektora były złe, że do tej sytuacji doszło. Jeszcze raz zaznaczył, że głównym powodem jest to, że jest mało lekarzy. Przez to lekarze, którzy pracują są obciążeni. Musimy szukać lekarzy i szukamy. Zwrócił uwagę, że wielu mieszkańców z powiatu szydłowieckiego, z województwa mazowieckiego korzysta z usług tego szpitala. Jeżeli w statystykach mamy, iż ponad 10.000 osób korzysta z SOR to nie mówmy, że szpital jest nieużyteczny czy zły organizacyjnie. Zaznaczył, że dodatkowo obsługujemy pacjentów z powiatu szydłowieckiego, pacjentów z województwa mazowieckiego. Poprosił o zwrócenie uwagi na to, że przez wiele miesięcy szpital ościenny w Starachowicach był szpitalem covidowym i większość pacjentów korzystało wtedy ze szpitala powiatowego. Poprosił o niebudowanie takiego wizerunku naszego szpitala mówiąc, że pacjenci nie chcą się leczyć w tym szpitalu. Przekazał, że pacjenci się leczą, chcą się leczyć, a jako zarząd w każdym etapie chcemy poprawiać warunki funkcjonowania szpitala. Wyraził zdanie, że chcieliśmy zrobić rehabilitację kardiologiczną, praktycznie było i jest to bardzo spójne. Rehabilitacja będzie lada w dzień w nowej siedzibie na ul. Szpitalnej. Poinformował, że otrzymał informację, iż pozyskaliśmy środki na windę na ul. Ekonomii. Wszystko było praktycznie przygotowane pod to, żeby rozpocząć nowe działanie. Zaznaczył, że zarząd ma nowy pomysł, który przedstawi na komisji. Zwrócił uwagę, że prawie 1000 m² będzie wolnych na ulicy Ekonomii. W tym przypadku NFZ niejednoznacznie powiedział, że da zielone światło na to działanie, ale ono zostanie przedstawione radnym na komisji. Przekazał, że w dniu wczorajszym odbyło się posiedzenie zarządu, na każdym posiedzeniu rozmawiając o szpitalu rozmawiamy także o kosztach działalności szpitala. Następnie odczytał porównanie kosztów rodzajowych w roku 2021 i 2022:
·         gaz:
- za dwa miesiące 2021 roku – 58.470 zł,
- za dwa miesiące 2022 roku – 425.469 zł;
Wzrost o 700%
·         energia elektryczna:
- w roku 2021 – 67.000 zł,
- w roku 2022 – 119.000 zł;
Wzrost to prawie 80%.
Przekazał, że zależało mu na przedstawieniu kosztów energii, ale może przedstawić tak każdą pozycję zaczynając od wynagrodzeń kończąc na tych elementach, gdzie wzrosty są od kilkudziesięciu do kilkuset. Zapytał czy zdaniem radnych jest to skutkiem złego zarządzania oraz jaki wpływ na to ma dyrektor szpitala. Poprosił również o zwrócenie uwagi na to jak proporcjonalnie wzrasta ryczałt, czy jest kompatybilny do wzrostu cen. Nie jest. Zaznaczył, że rozumie oświadczenie złożone przez radnych Klubu PiS, ale jest daleko krzywdzące, jeżeli chodzi o Szpital Powiatowy w Skarżysku – Kamiennej.
 
Radny Grzegorz Małkus w kwestii sprostowania, gdyż Starosta kolejny raz próbuje włożyć w jego usta słowo, które nie padło. Jest przekonany, iż nie powiedział, że nasz szpital jest bezużyteczny. Zaznaczył, że takie słowo nie padło z jego ust, natomiast tekst w tej formie, którą odczytał na pewno będzie zamieszczony do protokołu, tak żeby nie było wątpliwości. Odnośnie wypowiedzi Starosty, że w innych szpitalach też są takie problemy wyraził zdanie, że rozwiązaniem tej sytuacji nie jest zmniejszenie liczby łóżek, jest to większe zagrożenie dla szpitala, zmniejsza się oferta, będzie mniej leczonych pacjentów. To, że obsługujemy pacjentów z Szydłowca czy z innych miejscowości nie ma żadnego znaczenia. Znaczenie ma to, że akurat z Szydłowca to ludzie mają najbliżej do szpitala skarżyskiego. Przekazał, że chodzi o to, żeby do szpitala skarżyskiego chcieli trafiać, mogli trafiać i być dobrze zaopatrzeni i obsłużeni pacjenci np. z Jędrzejowa, czy z innych jeszcze części województwa Świętokrzyskiego. Zaznaczył, że na tym zależy radnym. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, jaka jest sytuacja na rynku lekarzy. Zastanawia się czy Wojewoda będzie w stanie rozwiązać ten problem, czy może Wojewoda nakaże dyrektorowi szpitala w Starachowicach, żeby oddał dwóch lekarzy do Skarżyska. Wyraził zdanie, że aby lekarze chcieli przyjść to po pierwsze muszą mieć jakąś wizję spełnienia się, a także zapewne mają oczekiwania finansowe. To musi być perspektywa długofalowa. Nie chce się nad tym rozwodzić, bo dużo czasu było już na to poświęcone. Odnosząc się do rosnących cen zaznaczył, że rosną one wszędzie. Zapytał, jaki będzie efekt końcowy, jeśli będzie mniejszy ryczałt. Są to takie argumenty, że na pewne rzeczy nie mamy wpływu, więc trudno używać takich argumentów gdyż jest to populistyka. Poprosił Starostę o nieużywanie takich argumentów, bo Starosta próbuje po raz kolejny, tak jak napisał w oświadczeniu, ta dyskusja staje się znowu jałowa, Starosta rozmydla problem, a mieszkańcy mają żyć w przekonaniu, że jest wszystko dobrze, bo udało się zagasić zarzewie tego pożaru.
 
Starosta Artur Berus przekazał, że każdy może mieć swoje zdanie. Radny Grzegorz Małkus ma takie zdanie, natomiast jego zdaniem oświadczenie jest populistyczne. Zaznaczył, że nie powiedział na sesji, że oddział wewnętrzny będzie zmniejszony do 24 łóżek. Będzie zmniejszony teraz, do momentu, kiedy rozpocznie pracę nowy lekarz. Jak rozpocznie pracę nowy lekarz oddział wewnętrzny będzie funkcjonował znowu w pełnych ilościach łóżek, czyli 44 łóżek. To jest wyjątkowa sytuacja. Uważa, że dobrze się stało, że ten konsensus został osiągnięty z lekarzami. Jeśli chodzi o Wojewodę, to ma on prawo przesunąć lekarza z innego szpitala. To jest prawo Wojewody i może to zrobić. Dzisiaj dzięki negocjacjom oddział wewnętrzny funkcjonuje, przyjmuje na 24 łóżka i w niedalekiej przyszłości oddział wewnętrzny wróci do stanu sprzed 1 maja.
 
Radny Roman Wojcieszek zwrócił się z prośbą do Starosty o przyjęcie oświadczenia radnych Klubu PiS, jako wyraz najgłębszego zaniepokojenia tą sytuacją. Zdaje sobie sprawę, że nie jest to łatwa sytuacja. Zapytał, co radni mają odpowiedzieć mieszkańcom, którzy czytają w mediach o tej sytuacji w szpitalu i zadają pytanie: czy jak na SOR pojadę to będę należycie zaopatrzony i czy zostanę w Skarżysku czy nie będę gdzieś dalej wywieziony. Sytuacja jest bardzo poważna. Myśli, że Zarząd zdaje sobie z tego sprawę. Radni nie znają szczegółów ustaleń z Wojewodą, czy Wojewoda np. zadeklarował przesunięcie lekarza i jakie ma prawo do tego, o którym mówił Starosta. Radni tego nie wiedzą i interesuje ich przede wszystkim jak przez te dwa tygodnie będzie funkcjonował oddział wewnętrzny i jak będzie funkcjonował SOR, który przede wszystkim jest pierwszą podstawową pomocą. Wszyscy wiemy, że jest zasada złotych 15 minut, gdzie, jeśli w tym czasie pacjent nie zostanie należycie zaopatrzony to może być bardzo źle. Wyraził zdanie, że powiat skarżyski jest dużą aglomeracją i szybkość zaopatrzenia mieszkańca w sytuacji newralgicznej jest tutaj podstawowa. Stąd ich niepokój i pytanie czy to jest tak jak powiedział radny Grzegorz Małkus, że zarzewie tego pożaru zostało na chwile zażegnane, czy jest jakaś stabilizacja. Obawia się, że o tej stabilizacji będzie trudno mówić. Powtórzył podstawowe pytanie jak będzie funkcjonował oddział i jak będzie funkcjonował SOR przez te najbliższe tygodnie.
 
Starosta Artur Berus wyjaśnił, że Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego jest poinformowane, że w tym krótkim okresie będzie mniej miejsc na oddziale wewnętrznym. Dodatkowo taką informację ma Mazowieckie Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego po to, żeby pacjentów, którzy są z drugiej części Szydłowca nie kierować do województwa świętokrzyskiego do powiatu skarżyskiego tylko do szpitali w Radomiu. Poinformował, że to spowoduje, że będzie delikatne rozładowanie ilości osób na oddziale wewnętrznym. SOR będzie funkcjonował na tych samych zasadach jak do dziś.
 
 
Ad. pkt 7. Informacja na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie skarżyskim:
 
1. sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej w 2021 roku
 
Komendant Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej mł. insp. Pan Tomasz Jarosz przedstawił sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej w 2021 roku.  
/materiał stanowi załącznik do protokołu/
 
W tym punkcie głos zabrali:
 
Radny Roman Wojcieszek zwrócił uwagę, że w informacji dotyczących bezpieczeństwa na drogach Komendant przedstawił, że skierowano 18 wniosków do zarządców dróg. Zapytał o skutki tych wniosków, o to czy są usatysfakcjonowani i czy zostały one zrealizowane. 
 
Komendant Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej mł. insp. Pan Tomasz Jarosz przekazał, że współpraca z samorządami i drogami jest na bardzo dobrym poziomie czy to w jedną czy w drugą stronę z uwagi na to, że takie same wnioski przy przebudowach są kierowane do Komendy Powiatowej w celu zaopiniowania czy to na terenach gminnych czy na terenach powiatowych, jak również na terenach dróg wojewódzkich. Zaznaczył, że współpraca jest na dobrym poziomie i nigdy nie było jakiś uwag czy nie dało się zrobić czegoś, o co wspólnie do siebie wnioskujemy. 
 
Starosta Artur Berus w imieniu Zarządu Powiatu podziękował Komendantowi za bardzo dobrą współpracę w 2021 roku. Komendant przedstawił cały wachlarz funkcjonowania Komendy Powiatowej Policji. Cieszy się, że samorząd powiatowy uczestniczył w wielu tych aspektach. Nawet aspekt, o którym wspomniał radny Roman Wojcieszek odnośnie kwestii bezpieczeństwa na drogach. Zaznaczył, że 6 przejść, które są teraz w przetargu, będzie realizowane na terenie powiatu skarżyskiego. Mowa tutaj o tych bezpiecznych przejściach, o budowie nowej sygnalizacji świetlnej wzdłuż ulicy Piłsudskiego. Dodał, że jakby ponad swój zakres obowiązków Komendant Policji zaangażował się w sprawę pomocy Uchodźcom na terenie powiatu skarżyskiego. Dzięki tej współpracy udało się uchodźców, którzy znajdowali się na terenie powiatu skarżyskiego zlokalizować w miejscowości Rodez we Francji. Serdecznie podziękował Komendantowi za tą dodatkową pracę.   
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk w imieniu radnych również podziękował Komendantowi za współpracę i życzył osiągnięcia jeszcze lepszych wyników. 
 
Komendant Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej mł. insp. Pan Tomasz Jarosz podziękował za słowa podziękowań. Wyraził jednak zdanie, że te podziękowania należą się jego policjantom, kadrze kierowniczej tej jednostki. Zaznaczył, że służą wsparciem, działają 365 dni w roku, ich telefony na wszystkich spotkaniach zostały przekazane z uwagi na dynamiczną sytuację, która się dzieje po stronie ukraińskiej. Podkreślił, że są gotowi na wszelkiego rodzaju spotkania i działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa czy do przekazywania informacji mieszkańcom Skarżyska, niejednokrotnie informacji, które mają uspokoić i nie nakręcać spirali strachu. Ze swojej strony podziękował Staroście, Wicestaroście i Członkowi Zarządu Adamowi Ciokowi za wielkie zaangażowanie przy procesie, który udało się zrealizować w marcu i 89 osób pojechało do Rodez. Przekazał, że jeśli sytuacja pozwoli to 10 maja 2022 będzie w Rodez i przekaże życzenia od Państwa dla tych naszych Ukraińców, bo w jakiś sposób oni się stali nasi, bo z naszego powiatu pojechali do tego Rodez i czują się Ukraińcami ze Skarżyska. Zaznaczył, że ma z nimi kontakt i wie, że zarówno Wicestarosta i Członek Zarządu Adam Ciok również mają kontakt. Będąc w Rodez zechce spotkać się z Merem, który zaprosił go na spotkanie, i jeśli się to uda to chciałby mu podziękować za wsparcie, które do nas wpłynęło. Podsumowując przekazał, że skarżyska policja nie śpi i robi wszystko, żeby Skarżysko i policja była widoczna. Informacyjnie dodał, że w ramach odbywających się od wczoraj pierwszych międzynarodowych targów i konferencji dotyczących bezpieczeństwa publicznego w dniu dzisiejszym w skarżyskiej komendzie odbędzie się pierwszy międzynarodowy turniej strzelecki o puchar Komendanta Głównego Policji. W tym turnieju będą uczestniczyli atasze handlowi oraz oficerowie łącznikowi z wielu państw europejskich, będą przedstawiciele FBI, Interpolu, Europolu na terenie naszego miasta i powiatu. Jutro panel na targach jest skierowany do samorządu i samorządowców w celu poprawy bezpieczeństwa, nowe rozwiązania monitoringów bezpiecznych stref. Poinformował, że jeśli ktoś z obecnych miałby ochotę uczestniczyć w tym spotkaniu to jutro wstęp jest wolny. W imieniu organizatorów i policji serdecznie zaprosił na te targi.           
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że przechodzimy do kolejnego punktu.  
 
 
2. sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku – Kamiennej w 2021 roku
 
Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Pan Marcin Machowski przedstawił sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku – Kamiennej w 2021 roku.  
/materiał stanowi załącznik do protokołu/
 
W tym punkcie głos zabrali:
 
Starosta Artur Berus w imieniu Zarządu Powiatu podziękował Komendantowi za współpracę, oraz za to, że są w stałym kontakcie praktycznie każdego dnia. Wszyscy wiemy, że obecnie mamy przebudowę układu komunikacyjnego i jak w sprawozdaniu powiedział Komendant wspólnie z druhami z OSP Skarżysko – Kamienna opracowaliśmy taki plan działania, żeby ta część Skarżyska, która jest wyłączona z szybkiego reagowania straży, mogła być w dobry sposób zabezpieczona. Podziękował również za całą kampanię edukacyjną. Zaznaczył, że jest to ważna praca. W ostatnich dniach był konkurs wiedzy pożarniczej, młodzież szkół podstawowych i średnich rywalizuje, a później na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Zaznaczył, że powiat skarżyski zawsze wspiera finansowo i włącza się w zakup nagród. Cieszy go fakt, że są takie działania. Jeszcze raz wszystkim podziękował a strażakom i druhom życzył wszystkiego najlepszego.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk w imieniu własnym i Rady Powiatu Skarżyskiego przyłączył się do podziękowań i życzeń. Podziękował Komendantowi za obecność i przedstawienie sprawozdania. Następnie poinformował, że przechodzimy do kolejnego punktu.
   

3. informacja Powiatowego Inspektora Sanitarnego dotycząca oceny stanu sanitarnego powiatu skarżyskiego w 2021 roku
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Pani Anna Chrzanowska przedstawiła informację Powiatowego Inspektora Sanitarnego dotyczącą oceny stanu sanitarnego powiatu skarżyskiego w 2021 roku/  
/materiał stanowi załącznik do protokołu/
 
W tym punkcie głos zabrali:
 
Radny Grzegorz Małkus wyraził zdanie, że należy chylić czoła przed taką ilością zadań, którą wykonuję inspektorzy sanitarni, ale przede wszystkim za walkę z pandemią Covid – 19. Wyraził olbrzymie słowa uznania dla Pani Inspektor i jej służb i dla wszystkich, którzy razem z tą jednostką borykali się z tymi problemami. Jak widać dotknęło to praktycznie nas wszystkich, jest to olbrzymia tragedia. Wyraził nadzieję, że jednak już odchodzi od nas i nie będzie nam dokuczać. Następnie dopytał czy Sanepid ma w obowiązkach, czy może zdarzają się z ich strony kontrole altan śmietnikowych w mieście. Zaznaczył, że z zewnątrz altany te w większości wyglądają ładnie, schludnie i na zadbane, ale w środku to różnie bywa. Najczęściej dochodzi tam do niesegregowania tylko mieszania odpadów. Często również jest tak, że mieszkańcy kierując się dobrą wolą i dobrym sercem dokarmiają różnego rodzaju zwierzęta jak koty, psy, gołębie, co powoduje, że powoli te altany stają się siedliskiem, wylęgarnią dla insektów i pasożytów. Są to również miejsca gdzie żerują gryzonie. Osobiście widział, do jakich rozmiarów potrafią rosnąć te gryzonie nie tylko w okolicach swojego miejsca zamieszkania, ale również w takich miejscach, gdzie odbywała się praktyka podstawowej opieki medycznej, co było dla niego ogromnym zaskoczeniem. Są to miejsca gdzie pod względem sanitarnym istnieje pewne zagrożenie. Dopytał czy pod tym kątem prowadzone są jakieś działania i jak to ewentualnie wygląda. Na koniec jeszcze raz podziękował za wypełnianą prace i pogratulował wyników.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Pani Anna Chrzanowska podziękowała za słowa uznania i podziękowania. Odnośnie altan śmietnikowych i sprawę usuwania odpadów poinformowała, że nie leży to w kwestii Inspekcji Sanitarnej. Rzeczywiście zajmują się altanami tylko, jeśli trafią do nich interwencje. Zaznaczyła, że trafiają od czasu do czasu, jest ich kilkanaście w ciągu roku. Przekazała, że kiedy widzą taką potrzebę to, aby potwierdzić, że faktycznie taki stan ma miejsce to wtedy udają się z wizją lokalną i przesyłają sprawę do załatwienia do urzędów miast, gmin, do zarządcy posesji. Jeżeli jest zarządca posesji jak np. w placówce opieki zdrowotnej, a altana znajduje się na terenie placówki to zarządzający placówką ma obowiązek zapewnić właściwe usuwanie odpadów. Jeżeli coś się dzieje to powinien albo sam zarządzić działania, albo zwrócić się do właściciela tego budynku, w zależności od tego, jaki jest to obiekt. Zaznaczyła, że zwykle za usuwanie odpadów zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odpowiadają włodarze gmin, przede wszystkim właściciele obiektów, natomiast Burmistrz, Wójt, Prezydent ma obowiązek nadzoru nad tymi sprawami. A inspektoriat sanitarny włącza się tylko wtedy, kiedy do nich trafiają interwencje, albo, jeżeli nieskutecznie się włącza, bo ludzie czasami to właściwie najpierw zwracają się do zarządcy, potem do prezydenta czy burmistrza i nie ma na to reakcji, to wtedy interweniuje inspektoriat sanitarny, ale tylko w sposób administracyjny, pismami dopomina się o zajecie się sprawą odpadów. Jeszcze raz podkreśliła, że inspekcja sanitarna w swoich zadaniach nie ma gospodarki odpadami.
 
Radny Emil Tokarczyk zadał pytanie dotyczące informacji o wykryciu w instalacji wodnej w szpitalu legionelli. Zwrócił uwagę, że ta sytuacja pojawia się już któryś raz, kiedy ta bakteria jest wykrywana. Zapytał czy udało się ustalić przyczynę, źródło skąd ta bakteria pochodzi. Zapytał czy chodzi o niską temperaturę ciepłej wody czy o jakieś inne przyczyny. Zapytał również o sposób rozwiązania tego problemu, czy można zastosować jakieś filtry, metodę chemiczną lub termiczną. Wyraził zdanie, że jest to o tyle istotne, że z tego, co przedstawiła pani Inspektor dotyczyło to również działu intensywnej terapii gdzie leżą pacjenci z obniżoną odpornością, a ta bakteria jest dla nich groźna.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Pani Anna Chrzanowska poinformowała, że dotyczy to sieci wodociągowych, zwykle starych gdzie łatwo zasiedlają się bakterie. Kolonizują one te starsze sieci, ale ważne jest również, jaka jest temperatura w tej sieci. Zwykle gdzieś na końcówkach sieci bywa niższa temperatura i wtedy te bakterie łatwiej się zasiedlają. Z informacji, jakie posiada to usuwanie tego problemu odbywa się poprzez dezynfekcję termiczną i częściowo też chemiczną, wspomagany chemicznie. W tym przypadku szpital robi działania, a inspektoriat sanitarny później sprawdza czy jest dobrze, ale niestety, co jakiś czas powracają te sytuacje. Wymiana sieci instalacji wody ciepłej niestety tutaj nie wchodziło w grę tylko była dezynfekcja. Tym razem to było średnie stężenie, czyli niewielkie i można było to w sposób dezynfekcji załatwić.
 
Radny Emil Tokarczyk
dopytał czy istnieje w takim razie metoda stałego rozwiązania problemu poprzez zastosowanie jakiś filtrów czy nie ma takiej możliwości. Wyraził zdanie, ze skoro sieć jest stara to należy liczyć się z tym, że to źródło bakterii jest gdzieś tam i nie jesteśmy w stanie go zlikwidować.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Pani Anna Chrzanowska przekazała, że filtry w tym przypadku nie są wskazane. Wskazane jest raczej ustawienie parametrów wody ciepłej tak żeby była ona powyżej 50 stopni, aby nie była to woda letnia, tylko by miała wyższą temperaturę. Rozwiązaniem jest również możliwość okresowego przeprowadzania dezynfekcji termicznej, tzn., aby okresowo włączać wodę o wyższej temperaturze powyżej 60 stopni i co jakiś czas samemu prowadzić taką kontrolę temperatury, aby można było w sposób okresowy tą siec sobie dezynfekować.
 
Radny Emil Tokarczyk dopytał jak często są te badania, które przeprowadzają, jeśli chodzi o legionellę w tej instalacji.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Pani Anna Chrzanowska poinformowała, że nie są one wykonywane zbyt często. Mając takie obiekty jak szpital i wiedząc, że tam się to zdarza to badania są przeprowadzane raz do roku. Ewentualnie wtedy, gdy coś się dzieje to kontrolują czy te działania przyniosły skutek czy nie. Natomiast niektóre obiekty są rzadziej.
 
Radny Emil Tokarczyk dopytał jeszcze czy dotyczy to również wody pitnej, która jest tam w kranach i którą pacjenci wykorzystują np. do picia.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Pani Anna Chrzanowska przekazała, że pacjenci ciepłej wody do picia raczej nie powinni wykorzystywać tylko zimną. Woda ciepła jest do mycia, do natrysków. Ważne jest to zasiedlenie sieci instalacji wody ciepłej, tam gdzie są natryski, gdyż bakteria legionella jest bardzo groźna, kiedy ona w aerozolu z wodą jest rozpylana i dostaje się do dróg oddechowych i może powodować zakażenia i chorobę legionistów, czyli zapalenia płuc, które się bardzo szybko rozwijają, są bardzo niebezpieczne i trudne do wychwycenia. Znajduje się głównie tam gdzie są natryski i w kranie wody ciepłej. Jeszcze raz zaznaczyła, że woda ciepła nie powinna być wykorzystywana do picia.
 
Radny Emil Tokarczyk zapytał czy w zimnej wodzie były robione badania, ale nie wykryto tej bakterii.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Pani Anna Chrzanowska wyjaśniła, że nawet nie przewiduje się badania wody zimnej podawanej do sieci, jeśli chodzi o bakterie legionelli.
 
Radny Emil Tokarczyk zapytał czy te badania są prowadzone cyklicznie np. któregoś dnia danego roku, raz na rok. Czy są prowadzone, dlatego, że mają jakieś informacje dotyczące zachorowań związanych z podejrzeniem legionelli.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Pani Anna Chrzanowska poinformował, że za jej kadencji nie mieli takiego zgłoszenia, że było zachorowanie na legionellę na naszym terenie. Badania robią gdyż tak są zaplanowane. Jest rozporządzenie, które mówi, że takie instalacje, budynki zbiorowego zamieszkania jak hotele, domy pomocy społecznej, szpitale, placówki ochrony zdrowia mają być kontrolowane pod tym kątem. Inspektoriat sanitarny robi plan i planuje, kiedy jak i co i zgodnie z planem to robi. Chyba, że jest jakieś zgłoszenie, że coś się dzieje nie tak. Może być zgłoszenie, że pacjenci zgłaszali, iż ta woda jest bardzo chłodna, ledwo płynie ciepła woda. Wtedy była kontrola jakości i legionelli, pobrano próbki do dodatkowego badania.
 
Starosta Artur Berus w imieniu Zarządu Powiatu podziękował pani Dyrektor i całemu personelowi Sanepidu za współpracę i profesjonalizm, a także za tytaniczną pracę w czasie pandemii. Zwrócił uwagę, że pandemia nauczyła nas nowych zdarzeń, były momenty, że właśnie najczęściej kontaktował się z panią Inspektor Sanitarną, gdyż tych spraw było bardzo dużo. Kontynuując wątek legionelli poinformował, że po kontroli dyrektor podniósł parametry wody a także zastosował jonizację. Z informacji, jakie posiada to w tym momencie problem jest zażegnany. Istotne jest to co powiedziała pani Dyrektor, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra, woda w instalacji nie powinna być niższa między 60 – 70 stopni. Jeszcze raz wyraził słowa uznania dla pani Dyrektor i jej służb.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Pani Anna Chrzanowska podziękowała za słowa uznania. Podziękowała również Staroście i pracownikom powiatu za wsparcie. Zaznaczyła, że nie raz załatwialiśmy sprawy przez telefon. Podziękowała za wszelką pomoc w czasie pandemii.
 
Radny Roman Wojcieszek przyłączył się do słów podziękowania za tak ważną i odpowiedzialną służbę. Wyraził zdanie, że skala wyzwań jakie stały przed Sanepidem była niespotykana w naszych dziejach. Zwrócił uwagę, że na komisji poruszaliśmy temat potencjonalnego zagrożenia spowodowanego tym, że na terenie powiatu mamy dużo dzieci z Ukrainy, które są nieszczepione przede wszystkim przeciwko Odrze. Zaznaczył, że na komisji dość szeroko rozmawialiśmy na ten temat. Uważa, że temat jest poważny, bo tym rodzinom trzeba pomóc, to jest nasz obowiązek i dobrze, że to robimy. Niestety najczęściej dzieci nie są zaszczepione, a matki nawet nie mają świadomości jakie są zagrożenia jeśli chodzi o tą chorobę. Jest to dla nas kolejne wyzwanie, co prawda nie na taką skalę jak Covid, ale bardzo duże, gdyż tych dzieci jest u nas w powiecie, głównie w mieście jest bardzo dużo. Jeszcze raz podkreślił, że rozmawialiśmy już o tym i jest to bardzo trudny temat, ale musimy coś z tym zrobić.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Pani Anna Chrzanowska zgodziła się, że jest to trudny temat i na pewno. Przekazała, że gdyby trafiło się zachorowanie na odrę lub inną chorobę zakaźną, to zgodnie z procedurami np. w przypadku odry to sprawdzane jest całe środowisko i całe środowisko poddawane jest wtedy szczepieniu. Poinformowała, że szukają placówki, która zaszczepiłaby te osoby. Natomiast jest również przepis mówiący o tym, że jeżeli ktoś przebywa na terenie polski do 3 miesięcy to szczepienie jest rzeczą dobrowolną i nie możemy do niego nikogo przymusić. Natomiast osoby przebywające w Polsce powyżej 3 miesięcy będzie obowiązywał kalendarz szczepień. Dzieci w wieku od 0 do 19 roku życia będzie obowiązywał program szczepień taki jak dla nas Polaków. Zaznaczyła, że jeśli dzieci rodzą się na terenie Polski to od razu podlegają wszelkim szczepieniom takim, jakie obowiązuje wszystkie polskie dzieci. Są to szczepienia od razu po urodzeniu BCG i szczepienie przeciwko WZW typu B. przekazała, że póki co nie możemy na siłę szukać i szczepić tych dzieci. Jeżeli rodzice będą się zgłaszać z dziećmi do placówek to w kwestii lekarza powinno być informowanie o tych szczepieniach, jeżeli dzieci nie były szczepione, żeby je uzupełnić. Zaznaczyła, że jeśli będą chcieli te szczepienia uzupełnić, to nie muszą mieć peselu, wystarczy potwierdzenie, że jest uchodźcą i przekroczyli granicę w odpowiednim czasie. Są to uchodźcy, więc mogą wszelkie świadczenia zdrowotne łącznie ze szczepieniami. Poinformowała, że na stronach Ministerstwa Zdrowia były komunikaty odnoście wytycznych dotyczących sposobu realizacji szczepień dzieci z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym w tym kraju. Zostało to wydane dla wszystkich placówek medycznych. Przekazała, że po ich spotkaniu, pozbierali wszystkie komunikaty i wszelkie informacje były u nich dostępne. Niektóre ulotki były rozprowadzane do jednostek samorządu terytorialnego, do powiatu, natomiast komunikaty i nowe rozporządzenie, które wyszło dotyczące szczepień zostały przesłane do wszystkich placówek ochrony zdrowia, do wszystkich urzędów miasta, gmin, do starostwa, aby rozpropagować te informacje. W przypadku zachorowania, w zależności od tego ile osób przebywa na naszym terenie zawsze podejmowane są działania i monitorowane są zachorowania wśród uchodźców. Wczoraj otrzymali zgłoszenia zachorowań na choroby rotawirusowe, zakażenia jelitowe. W szpitalu znalazło się 7 dzieci ukraińskich. Sytuacja ta jest monitorowana, jeśli nadal będą pojawiać się zgłoszenia o zachorowaniach, to będziemy wchodzić w te środowiska Ukraińców i podejmować działania. Kiedy lekarz zgłosi, że jest takie zgłoszenie mają prawo w to środowisko wejść i nakazać np. szczepienie, tak jak było w przypadku odry dwa lata temu. Wtedy było bardzo dużo osób ukraińskich zaszczepionych, a kto nie chciał się szczepić to musiał wyjechać. Placówki ochrony zdrowia podejmowały się tego zadania, gdyż muszą być najpierw badania lekarskie kwalifikujące do szczepienia i wykonywały szczepienia. Zaznaczyła, że ze swojej strony zawsze zapewniają szczepionki, tylko muszą mieć na to zapotrzebowanie z placówki ochrony zdrowia. Dodała, że pierwszy kontakt z tymi uchodźcami mają placówki ochrony zdrowia.
 
Radny Emil Tokarczyk odnosząc się do wypowiedzi radnego Romana Wojcieszka i pani Anny Chrzanowskiej uważa te działania za wysoce zasadne. Wskazana jest akcja informacyjna uprzedzająca sytuację, bo kiedy ta odra się pojawi i wtedy wkracza Sanepid. Musi on wtedy przeprowadzać całą procedurę łącznie z kwarantanną, izolacją i dopiero wtedy szczepi się środowisko, które jest narażone na zarażenie. Wyraził zdanie, że w przypadku tak łatwo zakaźnej choroby jak odra to może być już trochę za późno, dlatego w Polsce te szczepienia są obowiązkowe dla polskich dzieci. Zwrócił uwagę, że jeśli ukraińskie dzieci uczą się z naszymi w szkołach to jest to w naszym osobistym interesie, żeby te dzieci były zaszczepione. Uważa, że informacja w placówkach służby zdrowia najczęściej nie dociera do uchodźców, gdyż rzadko korzystają z tych placówek i zapewne nie czytają zbyt wnikliwie tych ulotek. Przekazał, że zasadnym byłoby dostarczenie np. w formie ulotek takiej informacji bezpośrednio do nich, bądź do osób lub miejsc, w których przebywają uchodźcy, aby rzeczywiście ta informacja do nich trafiła. Uważa, że lepiej byłoby zawrzeć tam konkretne informacje dotyczące danego szczepienia niż informacje dotyczące rozporządzeń ministerstwa, np. w przypadku odry powinny znajdować się informacje tylko i wyłącznie o niej. Zauważył, że radny Roman Wojcieszek na komisji zasugerował, aby takie informacje znalazły się również w placówkach oświatowych. Uważa, że jest to właściwe miejsce, gdzie mogłyby się znaleźć takie informacje i gdzie dyrekcja mogłaby poinformować zarówno rodziców tych dzieci jak i same dzieci o możliwości szczepienia przeciwko konkretnej chorobie.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Pani Anna Chrzanowska przekazała, że porozsyłane są wszelkie ulotki, które posiadają. Zostały one przetłumaczone również na język ukraiński. Trafiły one do samorządów lokalnych. Samorządy lokalne wiedzą gdzie i ile osób mają, mają wydziały ochrony zdrowia, które mogą zająć się tym, aby ulotki trafiły w odpowiednie miejsca na terenie swojego samorządu w celu ich rozpropagowania. Podała przykład ulotki „szczepionki do zaproponowania w przypadku braku udokumentowanych dowodów wcześniejszego zaszczepienia” jak np. w przypadku odry zaproponować, jaką szczepionką i gdzie się ją wykona. Zaznaczyła, że to jest tylko do zaproponowania, gdyż nie możemy w tej chwili nikomu nic narzucić. Natomiast, jeśli dojdzie już do zachorowania to wtedy mają prawo objąć te osoby obowiązkiem szczepienia, ale jeśli nie ma takiej sytuacji to nie mogą nikogo do tego zmusić. Zaznaczyła, że placówki ochrony zdrowia i samorządy dostaną takie ulotki, więc w te miejsca na terenie każdej gminy gdzie jest większe skupisko Ukraińców można je przekazać. Jeszcze raz zaznaczyła, że jest ona w dwóch językach – w polskim i ukraińskim. Odnośnie szkół to nie wie czy nauczycielka będzie się czuła na siłach, aby rozmawiać na temat szczepień. Jeżeli jest taka wola to można te materiały rozesłać do szkół. Zaznaczyła, że ona nie ma nic przeciwko temu. Natomiast nie ma możliwości przeprowadzenia takiego działania, aby wejść teraz w środowiska Ukraińców i przeprowadzić takich prelekcji czy pogadanek. Można tylko w formie ulotek, które są przetłumaczone na ich język.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk na ręce pani dyrektor Anny Chrzanowskiej przekazał życzenia i podziękowania zarówno dla niej jak i całego zespołu. Przyłączył się do życzeń złożonych przez Starostę oraz podziękowań radnych.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Pani Anna Chrzanowska korzystając z obecności przedstawicieli gmin i powiatu poprosiła, aby po otrzymaniu tych informacji wykazać zainteresowanie tymi ulotkami i tak nimi zarządzić, aby trafiły w odpowiednie miejsca.
 
 
4. informacja Powiatowego Inspektora Weterynarii z działalności placówki w 2021 roku
 
Powiatowy Lekarz Weterynarii Pan Krzysztof Bąk przedstawił informację Powiatowego Inspektora Weterynarii z działalności placówki w 2021 roku.  
/materiał stanowi załącznik do protokołu/
 
W tym punkcie głos zabrali:
 
Starosta Artur Berus podziękował lekarzowi weterynarii Krzysztofowi Bąkowi za kolejny rok współpracy. Przekazał, że cieszy się, że w roku 2021 doczekaliśmy się otwarcia nowej siedziby lekarza weterynarii. Przypomniał, że dzięki zaangażowaniu Rady Powiatu, radnego Jerzego Żmijewskiego udało się dopełnić tego i mamy nową siedzibę, która znajduje się w Skarżysku – Kamiennej przy ul. Warszawskiej. Zaznaczył, że mamy ciężki czas, jeśli chodzi o przestrzeń powiatu, gdyż ASF i wścieklizna to nowe zagrożenia, które będą nas dotyczyły. Na koniec jeszcze raz w imieniu Zarządu Powiatu podziękował lekarzowi weterynarii za nieustający kontakt i współpracę, a także złożył życzenia dla lekarza i wszystkich współpracowników.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk pogratulował nowej siedziby. Podziękował za wykonywaną pracę i złożył życzenia panu Krzysztofowi Bąkowi oraz jego współpracownikom.
 
Powiatowy Lekarz Weterynarii Pan Krzysztof Bąk podziękował za życzenia i złożone podziękowania.
 
Ponieważ nikt więcej nie zgłosił chęci zabrania głosu Przewodniczący Rady poinformował, że przechodzimy do kolejnego punktu.
 
 
Ad. pkt 8. Sprawozdanie z realizacji „Powiatowego programu na rzecz bezpieczeństwa obywateli” za 2021 rok.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk wystąpił z propozycją, gdyż jest to pewne podsumowanie wszystkich zagadnień poruszonych przez przedstawicieli jednostek policji, straży, sanepidu i weterynarii, aby Kierownik Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego Agnieszka Prusinowska nie referowała już tego sprawozdania, tylko przejść bezpośrednio do pytań.
 
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/
 
Ponieważ w tym punkcie nikt z obecnych nie zgłosił chęci zabrania głosu Przewodniczący Rady podziękował Kierowniczce Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego Agnieszce Prusinowskiej za obecność. Zauważył, ze wszystkie sprawozdania były bardzo dokładnie przedstawione przez naszych rozmówców, a nasi interlokutorzy wykazali się wielką znajomością tematu i przybliżyli bardzo szczegółowo zakres wszystkich spraw.  
 
 
Ad. pkt 9. Zamknięcie sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk zaprosił wszystkich radnych do wzięcia udziału w obchodach 231. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja, które rozpoczną się Mszą Św. o godz. 9.30 w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Przypomniał, iż w poczcie sztandarowym stoją: Wicestarosta Anna Leżańska, Radny Grzegorz Małkus i Radny Zbigniew Miernik. Następnie w imieniu organizatorów tj. Zespołu Placówek Edukacyjno –Wychowawczych zaprosił Radnych na uroczysty przemarsz ulicami miasta pod hasłem „Dzień godności osób z niepełnosprawnościami”, który odbędzie się 5 maja o godz. 9.30. Poinformował, że rozpoczęcie marszu odbędzie się na placu przed Kauflandem. Na koniec przypomniał o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych, gdyż pozostały tylko dwa dni na ich złożenie.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk stwierdził, że wyczerpaliśmy porządek sesji. Podziękował wszystkim radnym za obecność. Zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam XLIII Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".
 
 
Godzina zakończenia obrad – 15.04

 
Protokołowała: 
Anna Wiśniewska
 
 
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego
/-/ Jacek Jeżyk 

metryczka


Wytworzył: Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego (26 maja 2022)
Opublikował: Nina Zolbach (1 czerwca 2022, 14:36:16)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 467