Protokół z XLVII/2014 Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego z 12 marca 2014 roku
P R O T O K Ó Ł Nr XLVII/2014
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 12 marca 2014r.
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 12 marca 2014r.
Miejsce odbycia sesji – Sala Herbowa Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, ul. Konarskiego 20
Godzina rozpoczęcia obrad - 9 00
W sesji udział wzięli:
- Zastępca prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej – Stanisław Grzesiak,
- Wójt Gminy Bliżyn – Mariusz Walachnia,
- dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu,
- przedstawiciele organizacji politycznych, społecznych i zawodowych,
- Starosta – Michał Jędrys i Wicestarosta Powiatu Skarżyskiego – Waldemar Mazur,
- Członkowie Zarządu Powiatu – Stanisław Dymarczyk i Katarzyna Bilska,
- Sekretarz i Skarbnik Powiatu Skarżyskiego,
- Radca Prawny Starostwa,
- Radni Powiatu Skarżyskiego,
- przedstawiciele lokalnych mediów.
Lista obecności radnych biorących udział w sesji oraz gości – w załączeniu.
Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – Kierownik Biura Rady Powiatu.
STRESZCZENIE POSIEDZENIA
Ad.pkt.1 Otwarcie sesji
XLVII w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego - Pan Eugeniusz Cichoń.
Następnie powitał gości, członków Zarządu Powiatu, Radnych Powiatu Skarżyskiego oraz wszystkich biorących udział w Sesji.
Ad.pkt.2 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący Rady – Pan Eugeniusz Cichoń poinformował zebranych, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 19 radnych co stanowi 91 % ogólnego składu Rady.
Przewodniczący Rady wskazał, że Sekretarzem obrad zgodnie z porządkiem alfabetycznym będzie Radna Małgorzata Kwiatkowska.
Następnie stwierdził, że Państwo Radni wraz z zawiadomieniem o dzisiejszej Sesji otrzymali projekt porządku obrad. Zapytał, czy do przedstawionego projektu porządku XLVII Sesji Rady
Powiatu Radni, lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi lub wnioski.Starosta – Michał Jędrys – w imieniu Zarządu wniósł o rozszerzenie porządku obrad o projekt uchwały w sprawie: powierzenia Gminie Skarżysko-Kamienna zadania z zakresu dróg publicznych w części utrzymania zieleni miejskiej pasa drogowego dróg powiatowych na
terenie miasta Skarżyska-Kamiennej.Radny Jerzy Żmijewski – wniósł o przeniesienie punktów 11, 12, 13, 14, 15 porządku obrad dotyczących sprawozdań z działalności Rady i Komisji przed pkt. 10 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał. Zwrócił uwagę, że powinny być one rozpatrywane na początku sesji tak, aby uczestnicy sesji mogli wysłuchać tych materiałów.
Ponieważ nie zgłoszono innych zmian Przewodniczący Rady poddał pod glosowanie zgłoszone wnioski.
Wniosek Starosty o rozszerzenie porządku obrad o projekt uchwały w sprawie: powierzenia Gminie Skarżysko-Kamienna zadania z zakresu dróg publicznych w części utrzymania zieleni miejskiej pasa drogowego dróg powiatowych na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej został przyjęty jednogłośnie.
Przewodniczący Rady poinformował, że projekt uchwały będzie rozpatrywany w punkcie 10 jako podpunkt 8).
Wniosek Radnego Jerzego Żmijewskiego o zmianę kolejności rozpatrywania sprawozdań zawartych w pkt. 11, 12, 13, 14, 15 został przyjęty.
Za przyjęciem wniosku głosowało - 12 radnych
Głosów przeciwnych - 0
Wstrzymało się od głosu – 5 radnych
Przewodniczący wskazał, że w związku z powyższym sprawozdania będą rozpatrywane jako pkt. 10, 11, 12, 13, 14.
Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek obrad wraz z wprowadzoną zmianą.
Porządek XLVII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.
Ad.pkt.3 Przyjęcie protokołu z XLV i XLVI Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Wiceprzewodniczący Rady – Jacek Jeżyk – przedstawił wniosek o przyjęcie protokołu z XLV i XLVI sesji Rady Powiatu Skarżyskiego informując, że radni nie wnieśli do niego żadnych uwag.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu z XLV i XLVI sesji.
Protokół z XLV i XLVI sesji został przez radnych przyjęty jednogłośnie.
Ad.pkt.4 Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami.
Starosta – Michał Jędrys przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami w okresie od 23.01.2014 do 12.03.2014.
/sprawozdanie w załączeniu/Ad.pkt.5 Interpelacje i zapytania radnych.
W tym punkcie głos zabrali:
Radna Małgorzata Kwiatkowska – nawiązała do poprzedniej sesji i ronda, które ma powstać przy ul. 1-go Maja i Towarowej w okolicy kładki dla pieszych. Przypomniała, że zwracała uwagę, iż aktualnie w tej okolicy ruch samochodów odbywa się płynnie, natomiast w momencie powstania ronda, samochody będą zwalniać i w godzinach szczytu będą tworzyły się korki.
Zwracała również uwagę na konieczność przebudowy skrzyżowania przy wyjeździe z ul. 3-go Maja. Zaznaczyła jednocześnie, że ucieszyła się z informacji o zawartym porozumieniu partnerskim „Trójmiasto nad Kamienną”, w ramach którego nasz powiat wystąpi o dofinansowanie na zdegradowane ulice Dolnej Kamiennej m.in. na skrzyżowanie ul. 3-go Maja. W związku z powyższym poprosiła o przybliżenie tego tematu m.in. co będzie realizowane
w ramach tego projektu oraz w jakim terminie rozpocznie się budowa ronda na ul. 1-go Maja i Towarowej.Radny Jerzy Żmijewski – w nawiązaniu do Zarządzenia Starosty 83/2013, którym to powołana została komisja doraźna do przeprowadzenia kontroli w szpitalu, w zakresie zbadania zasadności prawno – finansowej wypłacanych świadczeń za prowadzone zabiegi medyczne na podstawie zgromadzonej dokumentacji, poprosił o przekazanie protokołu z przeprowadzonej kontroli oraz ewentualnych zaleceń pokontrolnych lub zamieszczenie tych dokumentów na stronie BIP. Następnie odniósł się do stanu drogi powiatowej – ul. Żeromskiego w Suchedniowie. Zwrócił uwagę, że na pewnym odcinku stan tej drogi jest bardzo zły. Wskazał, iż jedną z przyczyn takiego stanu jest fatalny stan odwodnienia części drogi od nowej trasy S7.
Wobec powyższego zgłosił wniosek dotyczący realizacji zadania udrożnienia przydrożnych rowów, umożliwiającego swobodny odpływ wód opadowych z ulicy. Zapytał jednocześnie, w którym roku zostanie to zadanie zrealizowane. Wyraził zdanie, że Zarząd Dróg Powiatowych posiada odpowiednie środki i sprzęt do jego realizacji.
Ad.pkt.6 Wolne wnioski i oświadczenia.
Pan Mateusz Korzeniewski – dyrektor OLK – poinformował, że w lutym bieżącego roku rozstrzygnięty został konkurs na najlepszą przychodnię w powiecie skarżyskim. Obwód Lecznictwa Kolejowego zdobył pierwsze miejsce w tym plebiscycie. W związku z powyższym serdecznie podziękował pacjentom głosującym na przychodnię, oraz wszystkim pracownikom, bez których zaangażowania i ciężkiej pracy ten sukces nie byłby możliwy. Dodał, że wyróżnienie to traktują jako szczególne zobowiązanie wobec pacjentów do utrzymania wysokiej jakości świadczonych usług. Podziękował również Radzie Powiatu za otrzymaną dotację w wysokości 300 tys zł., na cyfryzację pracowni rentgeno-diagnostycznej, co poprawiło znacznie jakość i przyspieszyło proces obsługi pacjentów oraz obniżyło koszty.
Pan Zenon Chaba – Przewodniczący Związku Zawodowego Konfederacja Pracy Pracowników Oświaty i Wychowania – odniósł się do tematu utworzenia kolejnego domu dziecka w naszym powiecie. W związku z brakiem możliwości otrzymania pracy w naszym powiecie wyraził zdanie, że jest to dobry pomysł albowiem przyniesie nowe miejsca pracy. Słyszał wprawdzie o inicjatywie jaka się zrodziła, tj. aby środki na realizację domu dziecka, rozdać biednym. Wyraził jednak zdanie, że lepszym rozwiązaniem będzie utworzenie jednostki, w którym znajdzie zatrudnienie kilka osób. Ponadto umieszczenie w budynku TZN kolejnej placówki odciąży pracowników
i obniży koszty jego utrzymania.Starosta - Michał Jędrys – w związku z tym, że ostatnio pojawiły się informacje o stanie zdrowia naszej młodzieży, przekazał informację, że w trzech naszych placówkach tj. II LO, ZSE i ZST funkcjonują gabinety stomatologiczne, które w ramach kontraktu z NFZ realizują zadania z zakresu stomatologii.
Ad.pkt.7 Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania.
Starosta Powiatu – Michał Jędrys odpowiadając na interpelacje radnej Małgorzaty Kwiatkowskiej, poinformował, że wspólnie z Zarządem Dróg Powiatowych i projektantem, poddane zostało analizie natężenia ruchu w momencie powstania marketu przy ul. 1-go Maja. Ponieważ konieczne byłby przebudowanie skrzyżowania w tym miejscu, zaproponowane zostało
rozwiązanie przebudowy skrzyżowanie w formę ronda. Dodał, że budowa tego ronda wpisuje się w koncepcję, przygotowaną przez Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej „Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego wraz z przejściem pod torami”. Planowany zakres projektu obejmuje min:
– przebudowę ul. Towarowej, 1-go Maja, 3-go Maja,– budowę ronda – skrzyżowanie ul. Towarowa, 1-go Maja;
– budowę ronda – skrzyżowanie ul. Towarowa, 3-go Maja, 11-go Listopada
– budowa parkingu „Parkuj i Jedź”.
Tak więc budowa naszego ronda, jest wypełnieniem powyższej koncepcji. Aktualnie jesteśmy na etapie kończenia uzgodnień. Inwestor planuje rozpoczęcie budowy marketu na przełomie lipca-sierpnia tak aby zakończyć inwestycję na koniec listopada. My z budową ronda chcemy wejść w przeciągu dwóch miesięcy, aby zakończyć budowę ronda przez budową marketu. Co do porozumienia „Trójmiasto nad Kamienną” poinformował, że aktualnie jesteśmy na etapie negocjacji z Urzędem Wojewódzkim i po wyłączeniu zadań z zakresu turystyki, kwota którą możemy uzyskać dla tych 6 samorządów to 250 mln. zł. W ramach tego powiat zamierza pozyskać fundusze unijne min na: kontynuację termomodernizacji - tym razem będą to budynki szpitalne przy ul. Ekonomii i Szpitalnej oraz budynek Zespołu Placówek Edukacyjno –
Wychowawczych wraz instalacją baterii słonecznych na wszystkich budynkach użyteczności publicznej należących do powiatu skarżyskiego, do dofinansowania zgłosiliśmy także projekt dotyczący rewitalizacji obszarów zdegradowanych w dzielnicy Dolna Kamienna obejmujący remonty następujących ulic powiatowych: Towarowej – na odcinku od skrzyżowania z ul. 1-go Maja do skrzyżowania z ul. Żurawią, Staszica, 1-go Maja - na odcinku od ul. Towarowej do granicy miasta oraz przebudowę skrzyżowania ul. Piłsudskiego, 11-go Listopada i 3-go Maja.
Następnie odpowiadając radnemu Jerzemu Żmijewskiemu co do Zarządzenia Nr 83/2013 w sprawie powołania zespołu kontrolnego, wyjaśnił, że wyniki kontroli nie zostały zamieszczone na stronie BIP ponieważ potraktowane to zostało jako kontrola wewnętrzna. Poinformował, iż zespół powołany został jako następstwo informacji jakie usłyszeliśmy na jednej z sesji. Oczywiście nie ma problemu aby protokół radnemu udostępnić. Dodał, że został on już przekazany radnemu Gajdzie. Kontrola była kontrolą doraźną i potraktowana została jako pozyskanie dodatkowych informacji dla Zarządu w celu podjęcia właściwych decyzji przy kierowaniu podległymi jednostkami. Co do ulicy Żeromskiego w Suchedniowie odpowiedź zostanie udzielona na piśmie.
Ad.pkt.8 Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez powiat skarżyski.
Starosta – Michał Jędrys przedstawił sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego i tak: średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty – 2717,59 zł, nauczyciela kontraktowego – 3016,52 zł, nauczyciela mianowanego – 3913,33 zł, dyplomowanego – 5000,37 zł.
/sprawozdanie w załączeniu/
Radni nie zgłosili żadnych pytań ani uwag do przedstawionej informacji.
Ad.pkt.9 Sprawozdanie roczne z wykonania planów finansowych jednostek służby zdrowia.
Wicestarosta – Waldemar Mazur – zgodnie z zapisami ustawy o finansach publicznych przedstawił sprawozdanie z wykonania planów finansowych jednostek służby zdrowia dla których podmiotem tworzącym jest powiat skarżyski tj. ZOZ Szpital Powiatowy, OLK, MOMP.
/sprawozdanie w załączeniu/
Ad.pkt.10 Sprawozdanie Starosty z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego za 2013 rok.
Starosta – Michał Jędrys – przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego za 2013 rok.
/przedłożone sprawozdanie w załączeniu/
Ad.pkt.11 Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z kontroli Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku-Kamiennej.
Sekretarz Komisji Rewizyjnej – Anna Leżańska przedstawiła protokół z przeprowadzonej kontroli.
/protokół w załączeniu/
Ad.pkt.12 Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z realizacji planu kontroli za 2013 rok oraz wykonania wniosków i zaleceń pokontrolnych.
Sekretarz Komisji Rewizyjnej – Anna Leżańska przedstawiła sprawozdanie z realizacji planu kontroli za 2013 rok oraz wykonania wniosków i zaleceń pokontrolnych.
/sprawozdanie w załączeniu/
Radny Jerzy Żmijewski – odniósł się do pracy komisji rewizyjnej. Zwrócił uwagę, że jest to praca, która wymaga zaangażowania i poświęcenia dużo czasu ze strony radnych, wielokrotnie członkowie komisji sami muszą się dokształcić aby przeprowadzić we właściwy sposób kontrolę. Dlatego też poprosił aby ta praca była szanowana przez innych. Zaznaczył, że część osób,
która otrzymuje zalecenia pokontrolne nie odpowiada na nie.Przewodniczący Rady – Eugeniusz Cichoń – podkreślił, że Komisja Rewizyjna zarówno w tym roku jak i w latach poprzednich miała bardzo dużo pracy. Poza planowymi kontrolami, badała zasadność złożonych skarg. Dlatego szacunek dla tej pracy wszystkim członkom komisji jak najbardziej się należy. Zaznaczył, że Starosta powinien zareagować w sytuacji gdy podmioty nie
realizują procedur i wyegzekwować ich przestrzeganie. Kończąc poddał pod rozwagę czy w przyszłej kadencji nie byłaby zasadna zmiana wysokości diet dla członków komisji rewizyjnej.
Radny Jerzy Żmijewski – podzielił zdanie, że zmiana wysokości diet dla członków komisji rewizyjnej jest zasadna. Jednak uważa, że taką decyzję powinna podjąć ta rada ponieważ trudno będzie rozpoczynać pracę nowym radnym od decyzji o zmianie wysokości diet.
Ad.pkt.13 Sprawozdanie z działalności Komisji Rady w roku 2013.
Krzysztof Ligowski - Przewodniczący Komisji Budżetowo- Finansowej, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu – przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji.
Przewodniczący Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej – Jan Gajda – przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji.
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – Maria Wroniewska - przedstawiła sprawozdanie z działalności Komisji.
Przewodnicząca Komisji Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego – Anna Leżańska – przedstawiła sprawozdanie z działalności Komisji.
/przedłożone sprawozdania w załączeniu/
Ad.pkt.14 Informacja z realizacji planu pracy Rady za 2013 rok.
Wiceprzewodnicząca Rady – Bożena Bętkowska – przedstawiła informację z realizacji planu pracy Rady za 2013 rok.
/informacja w załączeniu/
Przewodniczący Rady ogłosił przerwę w obradach do godziny 11.30
Ad pkt.15 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie:
1) Skarbnik Powiatu – Monika Gębska - przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2014-2030.
Uzasadniając powyższy projekt uchwały wskazała, że zmiany w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2014-2030 wynikają:
1) ze zwiększenia limitu wydatków w 2014 roku oraz limitu zobowiązań o kwotę zł: 8.790 przy jednoczesnym zmniejszeniu łącznych nakładów o kwotę zł: 114.083 projektu „Zacznij od nowa” wskutek podpisania aneksu nr 2 do umowy o dofinansowanie oraz wprowadzenia faktycznego wykonania roku 2013,
2) ze zwiększenia limitu wydatków w 2014r oraz limitu zobowiązań o kwotę zł: 31.868 projektu „Spróbujmy razem” wskutek przeniesienia oszczędności powstałych w poprzednim roku do wykonania w bieżącym roku,
3) ponownego wprowadzenia do budżetu zadania „Centrum Archeologiczne Rydno” z łącznymi nakładami w kwocie zł: 164.820 i limitem wydatków w 2014r w kwocie zł: 18.450 w celu uregulowania należności za opracowanie wniosku, co uzależnione było od pozytywnego przejścia pierwszego etapu oceny wniosku,
4) ze zwiększenia dochodów bieżących o kwotę zł: 117.821 wskutek zwiększenia wynikającego z projektu uchwały Rady Powiatu – 57.821zł i wprowadzenia uchwałą Zarządu Powiatu w dniu 27 lutego 2014 dotacji z gminy Skarżysko-kamienna na zimowe utrzymanie
chodników w kwocie zł: 60.000,5) ze zwiększenia dochodów majątkowych o kwotę zł: 562.586 w wyniku wprowadzenia środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w kwocie zł: 600.000 i zmniejszenia środków unijnych na realizację projektu e-świętokrzyskie o kwotę zł: 37.414,
6) ze zwiększenia wydatków bieżących o kwotę zł: 104.655 poprzez ich zwiększenie o kwotę zł: 60.000 uchwałą Zarządu Powiatu z dnia 27 lutego 2014r (zimowe utrzymanie chodników), o kwotę zł 44.655 projektem uchwały Rady (wprowadzenie nowego projektu z PROW, zwiększenie wydatków w dwóch projektach realizowanych w ramach POKL oraz wprowadzenie darowizny dla placówki Przystań oraz przeniesienie wydatków bieżących na zadanie inwestycyjne w III Liceum Ogólnokształcącym – monitoring),
7) ze zwiększenia wydatków majątkowych o kwotę zł: 575.752 co wynika z projektu uchwały Rady Powiatu o zmianach w budżecie (zwiększenia: nowe zadania dot. usuwania skutków klęsk
żywiołowych, monitoring w III LO, centrum archeologiczne Rydno, zwrot dotacji otrzymanej na zadanie e-świętokrzyskie, zmniejszenia: zadanie „Adaptacja pomieszczeń budynku przy ulicy Legionów 119 na placówkę opiekuńczo-wychowawczą”).Pozostałe zmiany wynikają z naniesienia wykonania z poprzedniego roku po sporządzeniu sprawozdań rocznych za 2013r.
Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
za przyjęciem uchwały glosowało- 12 radnych
przeciw głosowała – 1 osoba
wstrzymały się od głosu – 3 osoby
Uchwała w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2014-2030, została przyjęta i uzyskała Nr 338/XLVII/2014.
2) Skarbnik Powiatu – Monika Gębska - przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2014 rok.
Poinformowała, że proponowane zmiany wynikają z:
1) Pism Zespołu Placówek Opieki, Wychowania i Interwencji Kryzysowej Przystań z dnia 08.01.2014r i z dnia 24.01.2014r – wprowadzenie po stronie dochodowej i wydatkowej otrzymanych przez placówkę darowizn w łącznej kwocie zł: 1.790 z przeznaczeniem na kieszonkowe dla wychowanków i na działalność kulturalno-oświatową placówki.
2) Umowy przyznania pomocy w ramach działania objętego PROW na lata 2007-2013 na dofinansowanie projektu „Na bliżyńskim szlaku – organizacja warsztatów artystycznych”. Kwota dofinansowania wyniesie 15.372,24 zł i stanowi to 80% kosztów kwalifikowalnych projektu.
3) Dostosowania planowanych kwot dotyczących projektu „Zacznij od nowa” do zawartego Aneksu Nr 2 do umowy o dofinansowanie tego projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
4) Przeniesienia, za zgodą instytucji pośredniczącej, oszczędności powstałych w poprzednim roku na projekcie „Spróbujmy razem” do planu tego roku w celu pełnego wykorzystania otrzymanego dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
5) Ze zmniejszenia dofinansowania ze środków UE a zwiększenia wkładu własnego powiatu o kwotę zł: 37.414 w projekcie „e-Świętokrzyskie - Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST”. Wynika to z otrzymanej interpretacji indywidulanej dotyczącej kwalifikowalności podatku VAT w powyższym projekcie, kwota tego podatku nie będzie refundowana ze środków EFRR. Jednocześnie powiat musi dokonać zwrotu otrzymanego w poprzednich latach dofinansowania w części dotyczącej podatku VAT wraz z odsetkami liczonymi od momentu otrzymania środków unijnych. Łącznie stanowi to kwotę zł: 32.978,85. Środki na zabezpieczenie zwiększenia planu zostały przeniesione z zadania „Adaptacja pomieszczeń budynku przy ulicy Legionów 119 na placówkę opiekuńczowychowawczą”.
6) Promesy z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z dnia 6 lutego 2014r przyznającej środki na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w kwocie zł: 600.000 na dwa zadania:
– Przebudowa drogi nr 0557T wraz z poprawą odwodnienia i przebudową przepustów w km 4+237 do km 7+749,
– Przebudowa drogi powiatowej ul. Rycerska na odcinku od ul. Kopernika do ul. Warszawskiej w Skarżysku-Kamiennej od km 0+800 do km 1+400 Wkład własny do powyższych zadań w kwocie zł: 280.000 został przeniesiony z zadania: „Adaptacja pomieszczeń budynku przy ulicy
Legionów 119 na placówkę opiekuńczo-wychowawczą” i „Zakup wyposażenia do biblioteki pedagogicznej”7) Pism I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego i III Liceum Ogólnokształcącego – przeniesienie nadwyżki środków na dodatkowym wynagrodzeniu rocznym na zabezpieczenie wypłaty stypendiów dla uczniów.
8) Pisma III Liceum Ogólnokształcącego dotyczącego utworzenia nowego zadania inwestycyjnego polegającego na wykonaniu zewnętrznego monitoringu wizyjnego budynku szkoły w kwocie zł: 19.976.
9) Ponownego wprowadzenia do budżetu zadania „Centrum Archeologiczne Rydno” w kwocie zł: 18.450 w celu uregulowania należności za opracowanie wniosku, co uzależnione było od pozytywnego przejścia pierwszego etapu oceny wniosku. Środki na ten cel zostają przeniesione
z zadania: „Adaptacja pomieszczeń budynku przy ulicy Legionów 119 na placówkę opiekuńczo-wychowawczą”.8) Pisma III Liceum Ogólnokształcącego dotyczącego utworzenia nowego zadania inwestycyjnego polegającego na wykonaniu zewnętrznego monitoringu wizyjnego budynku szkoły w kwocie zł: 19.976.
9) Ponownego wprowadzenia do budżetu zadania „Centrum Archeologiczne Rydno” w kwocie zł: 18.450 w celu uregulowania należności za opracowanie wniosku, co uzależnione było od pozytywnego przejścia pierwszego etapu oceny wniosku. Środki na ten cel zostają przeniesione
10) Ze skorygowania pomyłki w załączniku „Limity wydatków na wieloletnie przedsięwzięcia planowane do poniesienia w 2014 roku w nazwie dwóch zadań:
– zmieniono „e-Świętokrzyskie- Budowa infrastruktury społeczeństwa
informacyjnego” na „e – Świętokrzyskie - Budowa Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego”,
– zmieniono „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0556T od km 0+900,00 do do km 1+150,00 w miejscowości Świerczek Gmina Skarżysko - Kamienna” na „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0556T od km 0+900,00 do do km 1+150,00 w miejscowości Świerczek Gmina Skarżysko Kościelne”
11) Z zaplanowania kwoty 548 zł na dotację celową dla Powiatu Szydłowieckiego na utrzymanie mieszkańców naszego powiatu uczęszczających na warsztaty terapii zajęciowej w tym powiecie, w celu zabezpieczenia planu przed podpisaniem umowy dotacji oraz przeniesienia planu wydatków Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w związku z potrzebą wykonania dodatkowych badań okresowych pracowników oraz zakupienia testów psychologicznych dla rodzin szkolących się na rodziny zastępcze oraz już istniejących rodzin.
– zmieniono „e-Świętokrzyskie- Budowa infrastruktury społeczeństwa
informacyjnego” na „e – Świętokrzyskie - Budowa Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego”,
– zmieniono „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0556T od km 0+900,00 do do km 1+150,00 w miejscowości Świerczek Gmina Skarżysko - Kamienna” na „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0556T od km 0+900,00 do do km 1+150,00 w miejscowości Świerczek Gmina Skarżysko Kościelne”
11) Z zaplanowania kwoty 548 zł na dotację celową dla Powiatu Szydłowieckiego na utrzymanie mieszkańców naszego powiatu uczęszczających na warsztaty terapii zajęciowej w tym powiecie, w celu zabezpieczenia planu przed podpisaniem umowy dotacji oraz przeniesienia planu wydatków Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w związku z potrzebą wykonania dodatkowych badań okresowych pracowników oraz zakupienia testów psychologicznych dla rodzin szkolących się na rodziny zastępcze oraz już istniejących rodzin.
Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały glosowało – 15 radnych
Głosów przeciwnych - 0
wstrzymały się od głosu – 4 osoby
Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2014 rok, została przyjęta i uzyskała Nr 339/XLVII/2014.
3) Wicestarosta – Waldemar Mazurprzedstawił projekt uchwały w sprawie: określenia zadań powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2014 roku.
Radni nie wnieśli do przedstawionego projektu żadnych uwag ani wniosków w związku z powyższym Przewodniczący Rady poddał go pod głosowanie.
Uchwała w sprawie: określenia zadań powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2014 roku została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 340/XLVII/2014.
Radni nie wnieśli do przedstawionego projektu żadnych uwag ani wniosków w związku z powyższym Przewodniczący Rady poddał go pod głosowanie.
Uchwała w sprawie: określenia zadań powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2014 roku została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 340/XLVII/2014.
4) Wicestarosta – Waldemar Mazur przedstawił projekt uchwały w sprawie: zmian do statutu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej- Curie.
Uzasadniając poinformował, że zmiany dotyczą wprowadzenia poradni gruźlicy i chorób płuc u dzieci oraz dostosowania nazwy komórki organizacyjnej szpitala czyli w miejsce „Dział centralnej Sterylizacji” wprowadza się „Centralna Sterylizacja”.
Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: zmian do statutu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej- Curie, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 341/XLVII/2014.
5)Wicestarosta – Waldemar Mazur przedstawił projekt uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Nr 183/XXIII/2001 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 16 lutego 2001r. w sprawie obciążenia nieruchomości położonych w Skarżysku – Kamiennej przy ul. Szpitalnej, Ogólnej, Sokolej, stanowiących własność Powiatu Skarżyskiego prawem nieodpłatnego użytkowania na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej.
Uzasadniając poinformował, że zmiany dotyczą wprowadzenia poradni gruźlicy i chorób płuc u dzieci oraz dostosowania nazwy komórki organizacyjnej szpitala czyli w miejsce „Dział centralnej Sterylizacji” wprowadza się „Centralna Sterylizacja”.
Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: zmian do statutu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej- Curie, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 341/XLVII/2014.
5)Wicestarosta – Waldemar Mazur przedstawił projekt uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Nr 183/XXIII/2001 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 16 lutego 2001r. w sprawie obciążenia nieruchomości położonych w Skarżysku – Kamiennej przy ul. Szpitalnej, Ogólnej, Sokolej, stanowiących własność Powiatu Skarżyskiego prawem nieodpłatnego użytkowania na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej.
Uzasadniając poinformował, że Zespół Opieki Zdrowotnej w Skarżysku- Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie posiada prawo nieodpłatnego użytkowania na czas nieokreślony nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Skarżyskiego, położonej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Sokolej, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Skarżyska- Kamiennej jako działki nr 39/5 i nr 87/1 o łącznej powierzchni 1,0041 ha
(obręb 2 Borki, arkusz mapy 12).
Ostateczną decyzją Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej z dnia 07.01.2014 r. znak: PNŚ.IV.6831.38.2013.BS zatwierdzono podział działki nr 87/1 na działki: nr 87/3 o powierzchni 0,1517 ha i nr 87/4 o powierzchni 0,8308 ha.
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie wnioskiem z dnia 03.02.2014 r. znak: I.dz.1590/02/2014 zwrócił się z prośbą o wyrażenie zgody na zrzeczenie się nieodpłatnego prawa użytkowania nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Powiatu Skarżyskiego, położonej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Sokolej oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Skarżyska- Kamiennej jako działka nr 87/4 o powierzchni 0,8308 ha (obręb 2 Borki, arkusz mapy 12).
W związku z zakończoną inwestycją dotyczącą wybudowania rezerwowego źródła ciepła w/w działka stała się zbędna Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitalowi Powiatowemu im. Marii Skłodowskiej – Curie i w związku z tym, Zespół Opieki Zdrowotnej
(obręb 2 Borki, arkusz mapy 12).
Ostateczną decyzją Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej z dnia 07.01.2014 r. znak: PNŚ.IV.6831.38.2013.BS zatwierdzono podział działki nr 87/1 na działki: nr 87/3 o powierzchni 0,1517 ha i nr 87/4 o powierzchni 0,8308 ha.
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie wnioskiem z dnia 03.02.2014 r. znak: I.dz.1590/02/2014 zwrócił się z prośbą o wyrażenie zgody na zrzeczenie się nieodpłatnego prawa użytkowania nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Powiatu Skarżyskiego, położonej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Sokolej oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Skarżyska- Kamiennej jako działka nr 87/4 o powierzchni 0,8308 ha (obręb 2 Borki, arkusz mapy 12).
W związku z zakończoną inwestycją dotyczącą wybudowania rezerwowego źródła ciepła w/w działka stała się zbędna Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitalowi Powiatowemu im. Marii Skłodowskiej – Curie i w związku z tym, Zespół Opieki Zdrowotnej
w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie zwrócił się do Zarządu Powiatu Skarżyskiego z przedmiotowym wnioskiem. W/w jednostka będzie nadal posiadała prawo nieodpłatnego użytkowania na czas nieokreślony nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Skarżyskiego, położonej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Sokolej, oznaczonej
w ewidencji gruntów i budynków miasta Skarżyska-Kamiennej jako działki nr 39/5 i nr 87/3 o łącznej powierzchni 0,1733 ha (obręb 2 Borki, arkusz mapy 12).
Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, w związku z powyższym
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: zmiany Uchwały Nr 183/XXIII/2001 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 16 lutego 2001r. w sprawie obciążenia nieruchomości położonych w Skarżysku – Kamiennej przy ul. Szpitalnej, Ogólnej, Sokolej, stanowiących własność Powiatu Skarżyskiego prawem nieodpłatnego użytkowania na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej, zosta ła przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 342/XLVII/2014.
6) Wicestarosta – Waldemar Mazur przedstawił projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości na okres dłuższy niż trzy lata.
Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, w związku z powyższym
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: zmiany Uchwały Nr 183/XXIII/2001 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 16 lutego 2001r. w sprawie obciążenia nieruchomości położonych w Skarżysku – Kamiennej przy ul. Szpitalnej, Ogólnej, Sokolej, stanowiących własność Powiatu Skarżyskiego prawem nieodpłatnego użytkowania na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej, zosta ła przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 342/XLVII/2014.
6) Wicestarosta – Waldemar Mazur przedstawił projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości na okres dłuższy niż trzy lata.
Uzasadniając wyjaśniał, iż w związku ze zrzeczeniem się przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Skarżysku- Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie prawa nieodpłatnego użytkowania nieruchomości zabudowanej oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 87/4 o powierzchni 0,8308 ha Zarząd Powiatu został zobowiązany do zarządzania przejętą nieruchomością. Integralną część nieruchomości stanowi kotłownia i spalarnia odpadów medycznych, które do 31 lipca 2012r dzierżawione były przez ZOZ prywatnemu podmiotowi gospodarczemu. Dalsza eksploatacja kotłowni i spalarni wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych co w obecnej sytuacji finansowej powiatu jest niemożliwe do zrealizowania. Optymalnym rozwiązaniem jest wydzierżawienie zabudowanej nieruchomości podmiotowi zewnętrznemu, który dokona modernizacji wydzierżawionego majątku i na jego bazie będzie
kontynuował dotychczasową działalność.
Zgodnie z Uchwałą Nr 128/XVI/2000 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 maja 2000r. w sprawie zasad nabywania, zbywania, obciążania oraz wydzierżawiania lub wynajmowania nieruchomości stanowiących mienie powiatu Rada Powiatu wyraża każdorazowo zgodę na wydzierżawienie i wynajmowanie nieruchomości na okres dłuższy niż trzy lata. Mając powyższe na uwadze podjęcie niniejszej Uchwały należy uznać za zasadne.
Radny Jacek Jeżyk – odniósł się do uzasadnienia, przypominając jednocześnie jak wyglądała sytuacja z kotłownią. On jako zarządca nieruchomości budynku przy ul. Sokola 38, ale również inni zarządcy budynków korzystający z usług kotłowni przyszpitalnej otrzymali pismo, iż w związku z pogarszającym się stanem technicznym kotłowni będzie budowane tzw. rezerwowe źródło ciepła. Od początku było ono planowane jako jedyne i docelowe zasilanie szpitala, natomiast to drugie miało zostać zlikwidowane. Pozostałe budynki, do których dostarczane było ciepło ze szpitala w chwili obecnej są już zasilane z Energetyki Cieplnej. Tak więc dzierżawa będzie dotyczyła tylko spalarni bowiem kotłownia nie będzie miała już co ogrzewać.
Wicestarosta – Waldemar Mazur – w zależności od tego co dzierżawca będzie chciał tam prowadzić, warunki techniczne do produkcji ciepła i jego sprzedaży, w tym również dostarczanie ciepła do szpitala są spełnione i dzierżawca będzie mógł go dostarczać. Natomiast jeżeli nie będzie chciał produkować ciepła to nie będzie produkował.
Starosta – Michał Jędrys – co do nazewnictwa rezerwowe źródło ciepła wyjaśnił, iż trudno nazwać wykonaną kotłownię jako podstawowe źródło ciepła, skoro podstawowe już istnieje. Jest to drugie źródło zasilania. Kotłownia, która funkcjonowała dotychczas wraz ze spalarnią odpadów była jedynym źródłem zasilania. Problem z dostarczaniem ciepła wynikał ze złego stanu technicznego kotłów oraz ciepłowodu, który jest między tymi budynkami. Straty ciepła są na poziomie 30-40 %. Nowe zasilanie, wykonane w szpitalu, oparte jest na kotłach energooszczędnych nowej technologii bazujących na gazie. Zwrócił uwagę, że dzierżawca przy spalaniu odpadów będzie produkował dużą ilość ciepła. Dlatego też zakładamy, że firma, która zdecyduje się dzierżawić spalarnię zaproponuje dostarczanie energii cieplnej do szpitala. Zaznaczył, że w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie dokonać inwestycji na poziomie 2 mln
złotych. Jeżeli znajdzie się dzierżawca, który będzie eksploatował istniejącą instalację, musi być świadomy, że będzie zmuszony poczynić spore nakłady finansowe. Jeżeli stwierdzi, że będzie mu się opłacało dostarczać ciepło do szpitala, w sytuacji gdy przedstawi ofertę tańszą, to my wyłączamy kotły gazowe i kupujemy ciepło od firmy zewnętrznej.
Wicestarosta – Waldemar Mazur dodał, że to samo będzie dotyczyło jednostek, do których to ciepło było dostarczane.
Starosta - wskazał, że dzisiaj wiemy już jaki jest koszt ogrzewania, bo mamy własną kotłownię. Przypomniał, że kotłownię i spalarnię przejął szpital po zakończeniu umowy dzierżawy. Zaznaczył, że sprzęt jest wyeksploatowany prawie w 100 %. Od momentu przejęcia cały czas jest łatanie istniejącej instalacji. Dzisiaj nie spełnia ona wymogów bowiem nie ma systemu monitoringu spalin jest konieczność wymiany komina. Argumentem za atrakcyjnością działki z tą instalacją jest to, że jest jedną z niewielu lokalizacji w województwie gdzie można taką działalność prowadzić. Dodał, że prowadziliśmy rozmowy z firmami, które zajmują się utylizacją odpadów na terenie Polski, które wyraziły wstępne zainteresowanie.
Radny Leszek Lepiarz – stwierdził, że analiza, którą przedstawił dzisiaj Starosta różni się od analizy przedstawionej dwa lata temu. Kotłownia spalarnia była wówczas dzierżawiona i Zarząd wspólnie z ówczesnym dyrektorem szpital wyszedł z propozycją aby przejąć tę kotłownię i prowadzić ją samemu. Miał być to dochodowy biznes. Wystarczył rok czasu, bo wówczas zapadła decyzja o budowie rezerwowego źródła ciepła, aby okazało się, że jednak ten interes nam się nie opłaca. Ta pochopna decyzja sprzed dwóch lat spowodowała, że kotłownia i spalarnia straciły wszystkich odbiorców.
Wiceprzewodniczący Jacek Jeżyk – podkreślił, że Energetyka Cieplna jest poważną firmą, która zabezpieczyła się umowami na wiele lat i absolutnie nie ma możliwości zmiany dostawcy.
Starosta Michał Jędrys – zwrócił uwagę, że głównym odbiorcą ciepła z kotłowni i spalarni był szpital, pozostali odbiorcy energii stanowili ok. 15 %. Odnosząc się do wypowiedzi radnego Leszka Lepiarza stwierdził, że Zarząd nie podejmował pochopnych decyzji. Po prostu poczekaliśmy na wygaśniecie umowy z poprzednim dzierżawcą. W momencie gdy umowa została rozwiązana dopiero wówczas mięliśmy dostęp do tego co znajduje się na działce i dopiero wtedy mogliśmy ocenić skalę problemu i zdegradowanie tej instalacji, która 10 lat temu została wyremontowana. Po dziesięciu latach dzierżawca mimo zapisów, że odda w stanie niepogorszonym, oddał nam „kupę” złomu. Przypomniał jednocześnie, że uległy rozwiązaniu dwie umowy. Jedna dotycząca prowadzenia kuchni i druga dotycząca spalarni. W dalszym ciągu uważa, że prowadzenie działalności na poziomie kotłowni i spalarni przez szpital lub powiat w formie spółki byłoby opłacalne. Pozostaje tylko kwestia czy powiat może prowadzić taką działalność i druga środków finansowych w wysokości 2 mln zł. W takiej sytuacji był dylemat czy doposażamy szpital w nowy sprzęt czy też remontujemy kotłownię i spalarnię. Co do przejętej kuchni wskazał, że dzisiaj szpital gotując samodzielnie żywi ponad 3 zł taniej za stawkę dzienną niż żywił przez ostatnie lata. Tak więc nie każda decyzja Zarządu jest decyzją złą, a na pewno każda decyzja jest głęboko przemyślana i poprzedzona wieloma analizami.
Ponieważ Radni nie zgłosili innych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały – 14 radnych
Przeciw głosowała – 1 osoba
Wstrzymały się od głosu – 4 osoby
Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości na okres dłuższy niż trzy lata , została przyjęta i uzyskała Nr 343/XLVII/2014.
7) Wicestarosta – Waldemar Mazur na wstępie poinformował, że zgodnie z wnioskami komisji rady ulega zmianie tytuł uchwały, który aktualnie otrzyma brzmienie: uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na obciążenie nieruchomości prawem nieodpłatnego użytkowania na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Uzasadniając poinformował, że dyrektor szpitala wnioskiem z dnia 03.02.2014 r. wystąpił z prośbą do Zarządu Powiatu Skarżyskiego o oddanie Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitalowi Powiatowemu im. Marii Skłodowskiej-Curie w nieodpłatne użytkowanie na czas nieokreślony nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Skarżyskiego położonej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Wiejskiej, oznaczonej jako działka nr 88/22 o powierzchni 0,1915 ha (obręb 2 Borki, arkusz mapy 12), zabudowanej budynkiem hydroforni wraz z budowlami i urządzeniami towarzyszącymi.
W/w działka zostanie wykorzystana, w przypadku pozyskania finansowania, po zmodernizowaniu hydroforni, do wybudowania alternatywnego źródła zasilenia szpitala w wodę.
Wartość nieruchomości wynosi 552.950,50 zł, w tym wartość gruntu: 20.873,50 zł. Warunki nieodpłatnego użytkowania określone zostaną w protokole spisanym pomiędzy Dyrektorem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej, a Zarządem Powiatu Skarżyskiego.
Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na obciążenie nieruchomość i prawem nieodpłatnego użytkowania na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie , została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 344/XLVII/2014.
8) Starosta – Michał Jędrys przedstawił projekt uchwały w sprawie: powierzenia Gminie Skarżysko-Kamienna zadania z zakresu dróg publicznych w części utrzymania zieleni miejskiej pasa drogowego dróg powiatowych na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej.
Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: powierzenia Gminie Skarżysko-Kamienna zadania z zakresu dróg publicznych w części utrzymania zieleni miejskiej pasa drogowego dróg powiatowych na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 345/XLVII/2014.
Ad.pkt.16 Zamkniecie Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Przewodniczący Rady – Eugeniusz Cichoń przed zamknięciem sesji przypomniał radnym o obowiązku złożenia do końca kwietnia oświadczeń majątkowych według stanu na 31 grudnia 2013 roku. Do składanych oświadczeń radni dołączają kserokopie zeznań podatkowych.
Starosta – Michał Jędrys – przypomniał, że trwa nabór wniosków na Nagrodę Starosty „Jaskółka biznesu”. Jednocześnie zachęcił radnych do zgłaszania przedsiębiorców z naszego powiatu, dla których nagroda będzie wyróżnieniem i przysporzy im prestiżu. Następnie w imieniu swoim, członka zarządu Katarzyny Bilskiej zaprosił wszystkich na kolejny powiatowy marszobieg.
Przewodniczący Rady - poprosił o powstanie z miejsc i zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam XLVII Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".
Godzina zakończenia obrad – 12.30
Protokołowała: Joanna Wężyk
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego
EUGENIUSZ CICHOŃ
Protokół z XLVII/2014 Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego (123kB)
kontynuował dotychczasową działalność.
Zgodnie z Uchwałą Nr 128/XVI/2000 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 maja 2000r. w sprawie zasad nabywania, zbywania, obciążania oraz wydzierżawiania lub wynajmowania nieruchomości stanowiących mienie powiatu Rada Powiatu wyraża każdorazowo zgodę na wydzierżawienie i wynajmowanie nieruchomości na okres dłuższy niż trzy lata. Mając powyższe na uwadze podjęcie niniejszej Uchwały należy uznać za zasadne.
Radny Jacek Jeżyk – odniósł się do uzasadnienia, przypominając jednocześnie jak wyglądała sytuacja z kotłownią. On jako zarządca nieruchomości budynku przy ul. Sokola 38, ale również inni zarządcy budynków korzystający z usług kotłowni przyszpitalnej otrzymali pismo, iż w związku z pogarszającym się stanem technicznym kotłowni będzie budowane tzw. rezerwowe źródło ciepła. Od początku było ono planowane jako jedyne i docelowe zasilanie szpitala, natomiast to drugie miało zostać zlikwidowane. Pozostałe budynki, do których dostarczane było ciepło ze szpitala w chwili obecnej są już zasilane z Energetyki Cieplnej. Tak więc dzierżawa będzie dotyczyła tylko spalarni bowiem kotłownia nie będzie miała już co ogrzewać.
Wicestarosta – Waldemar Mazur – w zależności od tego co dzierżawca będzie chciał tam prowadzić, warunki techniczne do produkcji ciepła i jego sprzedaży, w tym również dostarczanie ciepła do szpitala są spełnione i dzierżawca będzie mógł go dostarczać. Natomiast jeżeli nie będzie chciał produkować ciepła to nie będzie produkował.
Starosta – Michał Jędrys – co do nazewnictwa rezerwowe źródło ciepła wyjaśnił, iż trudno nazwać wykonaną kotłownię jako podstawowe źródło ciepła, skoro podstawowe już istnieje. Jest to drugie źródło zasilania. Kotłownia, która funkcjonowała dotychczas wraz ze spalarnią odpadów była jedynym źródłem zasilania. Problem z dostarczaniem ciepła wynikał ze złego stanu technicznego kotłów oraz ciepłowodu, który jest między tymi budynkami. Straty ciepła są na poziomie 30-40 %. Nowe zasilanie, wykonane w szpitalu, oparte jest na kotłach energooszczędnych nowej technologii bazujących na gazie. Zwrócił uwagę, że dzierżawca przy spalaniu odpadów będzie produkował dużą ilość ciepła. Dlatego też zakładamy, że firma, która zdecyduje się dzierżawić spalarnię zaproponuje dostarczanie energii cieplnej do szpitala. Zaznaczył, że w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie dokonać inwestycji na poziomie 2 mln
złotych. Jeżeli znajdzie się dzierżawca, który będzie eksploatował istniejącą instalację, musi być świadomy, że będzie zmuszony poczynić spore nakłady finansowe. Jeżeli stwierdzi, że będzie mu się opłacało dostarczać ciepło do szpitala, w sytuacji gdy przedstawi ofertę tańszą, to my wyłączamy kotły gazowe i kupujemy ciepło od firmy zewnętrznej.
Wicestarosta – Waldemar Mazur dodał, że to samo będzie dotyczyło jednostek, do których to ciepło było dostarczane.
Starosta - wskazał, że dzisiaj wiemy już jaki jest koszt ogrzewania, bo mamy własną kotłownię. Przypomniał, że kotłownię i spalarnię przejął szpital po zakończeniu umowy dzierżawy. Zaznaczył, że sprzęt jest wyeksploatowany prawie w 100 %. Od momentu przejęcia cały czas jest łatanie istniejącej instalacji. Dzisiaj nie spełnia ona wymogów bowiem nie ma systemu monitoringu spalin jest konieczność wymiany komina. Argumentem za atrakcyjnością działki z tą instalacją jest to, że jest jedną z niewielu lokalizacji w województwie gdzie można taką działalność prowadzić. Dodał, że prowadziliśmy rozmowy z firmami, które zajmują się utylizacją odpadów na terenie Polski, które wyraziły wstępne zainteresowanie.
Radny Leszek Lepiarz – stwierdził, że analiza, którą przedstawił dzisiaj Starosta różni się od analizy przedstawionej dwa lata temu. Kotłownia spalarnia była wówczas dzierżawiona i Zarząd wspólnie z ówczesnym dyrektorem szpital wyszedł z propozycją aby przejąć tę kotłownię i prowadzić ją samemu. Miał być to dochodowy biznes. Wystarczył rok czasu, bo wówczas zapadła decyzja o budowie rezerwowego źródła ciepła, aby okazało się, że jednak ten interes nam się nie opłaca. Ta pochopna decyzja sprzed dwóch lat spowodowała, że kotłownia i spalarnia straciły wszystkich odbiorców.
Wiceprzewodniczący Jacek Jeżyk – podkreślił, że Energetyka Cieplna jest poważną firmą, która zabezpieczyła się umowami na wiele lat i absolutnie nie ma możliwości zmiany dostawcy.
Starosta Michał Jędrys – zwrócił uwagę, że głównym odbiorcą ciepła z kotłowni i spalarni był szpital, pozostali odbiorcy energii stanowili ok. 15 %. Odnosząc się do wypowiedzi radnego Leszka Lepiarza stwierdził, że Zarząd nie podejmował pochopnych decyzji. Po prostu poczekaliśmy na wygaśniecie umowy z poprzednim dzierżawcą. W momencie gdy umowa została rozwiązana dopiero wówczas mięliśmy dostęp do tego co znajduje się na działce i dopiero wtedy mogliśmy ocenić skalę problemu i zdegradowanie tej instalacji, która 10 lat temu została wyremontowana. Po dziesięciu latach dzierżawca mimo zapisów, że odda w stanie niepogorszonym, oddał nam „kupę” złomu. Przypomniał jednocześnie, że uległy rozwiązaniu dwie umowy. Jedna dotycząca prowadzenia kuchni i druga dotycząca spalarni. W dalszym ciągu uważa, że prowadzenie działalności na poziomie kotłowni i spalarni przez szpital lub powiat w formie spółki byłoby opłacalne. Pozostaje tylko kwestia czy powiat może prowadzić taką działalność i druga środków finansowych w wysokości 2 mln zł. W takiej sytuacji był dylemat czy doposażamy szpital w nowy sprzęt czy też remontujemy kotłownię i spalarnię. Co do przejętej kuchni wskazał, że dzisiaj szpital gotując samodzielnie żywi ponad 3 zł taniej za stawkę dzienną niż żywił przez ostatnie lata. Tak więc nie każda decyzja Zarządu jest decyzją złą, a na pewno każda decyzja jest głęboko przemyślana i poprzedzona wieloma analizami.
Ponieważ Radni nie zgłosili innych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały – 14 radnych
Przeciw głosowała – 1 osoba
Wstrzymały się od głosu – 4 osoby
Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości na okres dłuższy niż trzy lata , została przyjęta i uzyskała Nr 343/XLVII/2014.
7) Wicestarosta – Waldemar Mazur na wstępie poinformował, że zgodnie z wnioskami komisji rady ulega zmianie tytuł uchwały, który aktualnie otrzyma brzmienie: uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na obciążenie nieruchomości prawem nieodpłatnego użytkowania na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Uzasadniając poinformował, że dyrektor szpitala wnioskiem z dnia 03.02.2014 r. wystąpił z prośbą do Zarządu Powiatu Skarżyskiego o oddanie Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitalowi Powiatowemu im. Marii Skłodowskiej-Curie w nieodpłatne użytkowanie na czas nieokreślony nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Skarżyskiego położonej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Wiejskiej, oznaczonej jako działka nr 88/22 o powierzchni 0,1915 ha (obręb 2 Borki, arkusz mapy 12), zabudowanej budynkiem hydroforni wraz z budowlami i urządzeniami towarzyszącymi.
W/w działka zostanie wykorzystana, w przypadku pozyskania finansowania, po zmodernizowaniu hydroforni, do wybudowania alternatywnego źródła zasilenia szpitala w wodę.
Wartość nieruchomości wynosi 552.950,50 zł, w tym wartość gruntu: 20.873,50 zł. Warunki nieodpłatnego użytkowania określone zostaną w protokole spisanym pomiędzy Dyrektorem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej, a Zarządem Powiatu Skarżyskiego.
Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na obciążenie nieruchomość i prawem nieodpłatnego użytkowania na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie , została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 344/XLVII/2014.
8) Starosta – Michał Jędrys przedstawił projekt uchwały w sprawie: powierzenia Gminie Skarżysko-Kamienna zadania z zakresu dróg publicznych w części utrzymania zieleni miejskiej pasa drogowego dróg powiatowych na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej.
Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: powierzenia Gminie Skarżysko-Kamienna zadania z zakresu dróg publicznych w części utrzymania zieleni miejskiej pasa drogowego dróg powiatowych na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 345/XLVII/2014.
Ad.pkt.16 Zamkniecie Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Przewodniczący Rady – Eugeniusz Cichoń przed zamknięciem sesji przypomniał radnym o obowiązku złożenia do końca kwietnia oświadczeń majątkowych według stanu na 31 grudnia 2013 roku. Do składanych oświadczeń radni dołączają kserokopie zeznań podatkowych.
Starosta – Michał Jędrys – przypomniał, że trwa nabór wniosków na Nagrodę Starosty „Jaskółka biznesu”. Jednocześnie zachęcił radnych do zgłaszania przedsiębiorców z naszego powiatu, dla których nagroda będzie wyróżnieniem i przysporzy im prestiżu. Następnie w imieniu swoim, członka zarządu Katarzyny Bilskiej zaprosił wszystkich na kolejny powiatowy marszobieg.
Przewodniczący Rady - poprosił o powstanie z miejsc i zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam XLVII Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".
Godzina zakończenia obrad – 12.30
Protokołowała: Joanna Wężyk
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego
EUGENIUSZ CICHOŃ
Protokół z XLVII/2014 Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego (123kB)
metryczka
Wytworzył: Przewodniczący Rady Powiatu (21 maja 2014)
Opublikował: Łukasz Krawiecki (27 maja 2014, 11:16:40)
Ostatnia zmiana: Mariusz Bartosik (20 stycznia 2016, 09:16:53)
Zmieniono: Zmiana katalogu
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 955