Protokół Nr XXVII/2020 z Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego 17 grudnia 2020 roku

Protokół Nr XXVII/2020

z Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego

odbytej 17 grudnia 2020 roku


Godzina rozpoczęcia obrad – 14.00

Sesja odbyła się sposób zdalny.

W sesji udział wzięli:

  • Starosta Artur Berus, Wicestarosta Anna Leżańska, Członkowie Zarządu Katarzyna Bilska, Tadeusz Bałchanowski, Adam Ciok

  • Skarbnik Powiatu Bogusława Wilczyńska

  • Naczelnik Wydziału Finansowego Urszula Wrona

  • Radni Powiatu Skarżyskiego

Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – kierownik Biura Rady Powiatu.


Streszczenie posiedzenia


Ad.pkt 1 Otwarcie Sesji.

XXVII w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzyła Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Bożena Bętkowska, która poinformowała, że dzisiejsza sesja zwołana jest na wniosek zarządu, jest sesją zdalną, a obrady Rady Powiatu Skarżyskiego są transmitowane.


Ad.pkt 2 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.

Wiceprzewodnicząca Rady poinformowała, że przechodzimy do sprawdzenia listy obecności. Wskazała, że po wywołaniu radnego, każdy potwierdza swoją obecność stwierdzając „jestem obecny” i włącza kamerę i mikrofon.

Wiceprzewodnicząca Rady stwierdziła, że w sesji uczestniczy 15 radnych jest to 79% składu rady powiatu, stanowimy zatem kworum zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał i decyzji. W trakcie obrad liczba osób uczestniczących w sesji wyniosła 16 radnych co stanowi 84 % składu Rady.

Wiceprzewodnicząca Bożena Bętkowska - poinformowała, że będzie jednocześnie Sekretarzem obrad, a w sytuacji koniecznej przeprowadzi głosowanie imienne.

Wiceprzewodnicząca - stwierdziła, że radni wraz z zawiadomieniem o dzisiejszej sesji otrzymali projekt porządku obrad. Zapytała czy do przedstawionego projektu porządku XXVII Sesji Rady Powiatu radni lub członkowie zarządu powiatu zgłaszają uwagi, wnioski lub propozycje zmian.

Ponieważ radni nie zgłosili żadnych wniosków Wiceprzewodnicząca Rady poddała pod głosowanie porządek XXVII sesji.

Za przyjęciem porządku obrad głosowało - 16 radnych

Głosów przeciwnych – 0

Głosów wstrzymujących – 0

Porządek XXVII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty.

Pani Bożena Bętkowska - poinformowała, że na dzisiejszej sesji gościmy Harcerzy z 22 Skarżyskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku działającej przy Zespole Placówek Edukacyjno – Wychowawczych, którzy chcą nam przekazać Światełko Pokoju. Zaprosiła Harcerzy i Pana Starostę.

Harcerki w imieniu całej drużyny powitały wszystkich zebranych. Poinformowały, że jest im bardzo miło, że mogą kolejny raz przekazać Światełko Pokoju. Powiedziały, że Światełko Pokoju bez względu na warunki polityczne, społeczne czy panującą obecnie sytuację w kraju, już od 30 lat wyrusza w swoją drogę. Przekazały chęć niesienia wszystkim pomocy, ponieważ tegoroczne hasło to „światło służby”, a służba może być drobnym, niewielkim czynem np. zrobieniem zakupów czy rozmową. Następnie składając życzenia przekazały światełko na ręce Pana Starosty Artura Berusa.

Starosta Artur Berus - w imieniu całego samorządu powiatowego podziękował za przekazane Światełko Betlejemskie z pięknym przesłaniem „światełko służby”. Podziękował harcerzom za niesioną przez nich bezinteresowną pomoc w czasie obecnej sytuacji epidemiologicznej. Starosta Artur Berus złożył harcerzom najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Do życzeń Pana Starosty dla harcerzy dołączyła się także Wiceprzewodnicząca Bożena Bętkowska.

Wiceprzewodnicząca Bożena Bętkowska poinformowała, że przechodzimy do kolejnego punktu porządku obrad.


Ad.pkt 3 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie:

1) odwołania ze stanowiska Skarbnika Powiatu Skarżyskiego

Pani Bożena Bętkowska - w imieniu całej Rady Powiatu podziękowała pani Bogusławie Wilczyńskiej za wszystkie lata pracy i rzetelne podchodzenie do każdego tematu. Uznała, że z pewnością była pomocna zarówno dla zarządu jak i wszystkich pracowników. Życzyła Pani Bogusławie Wilczyńskiej dużo zdrowia, wielu sił do realizacji pasji, a także spokoju, jak już przejdzie na zasłużoną emeryturę.

Wiceprzewodnicząca następnie poprosiła Starostę Artura Berusa o przedstawienie projektu uchwały.

Artur Berus Starosta Skarżyski - przedstawił projekt uchwały w sprawie: odwołania ze stanowiska Skarbnika Powiatu Skarżyskiego.

Starosta Artur Berus - w imieniu całego zarządu powiatu, wszystkich pracowników urzędu, a także wszystkich jednostek organizacyjnych naszego powiatu podziękował Pani Bogusławie Wilczyńskiej za kilkuletnią współpracę, za profesjonalizm, za to, że wszystkie uchwały budżetowe i wszystkie projekty uchwał, które były złożone do Regionalnej Izby Obrachunkowej zawsze miały pozytywną opinię. Zwrócił uwagę, że nasze uchwały nigdy nie były uchylane, co świadczy nie tylko o profesjonalizmie Pani Bogusławy Wilczyńskiej, ale także o tym, że umiała skutecznie nadzorować nie tylko wydział, ale wszystkie jednostki organizacyjne powiatu skarżyskiego.

Artur Berus – Starosta Skarżyski życzył Pani Bogusławie Wilczyńskiej dużo zdrowia, nowych wyzwań i wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.

Pani Bogusława Wilczyńska - podziękowała Pani Bożenie Bętkowskiej i Staroście Arturowi Berusowi za życzenia. Powiedziała, że bardzo mile wspomina te 6 lat pracy. Zauważyła, że jest to bardzo intensywna, wytężona i odpowiedzialna praca. Niestety ze względu na stan zdrowia zdecydowała się odejść na emeryturę. Żegnając się, podziękowała za docenienie, pochwałę jej pracy, a także za współpracę.

Wiceprzewodnicząca Bożena Bętkowska - przypomniała, że Pan Starosta przedstawił projekt uchwały. W związku z tym zapytała, czy radni mają pytania do przedstawionego projektu.

W tym punkcie nie było osób chętnych do zabrania głosu, dlatego Pani Bożena Bętkowska powiadomiła, że przechodzimy do głosowania.

Za przyjęciem uchwały głosowało - 16 radnych

Głosów przeciwnych – 0

Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie: odwołania ze stanowiska Skarbnika Powiatu Skarżyskiego została przyjęta i otrzymała Nr 198/XXVII/2020.


2)Artur Berus Starosta Skarżyski - przedstawił projekt uchwały w sprawie: powołania na stanowisko Skarbnika Powiatu Skarżyskiego wraz z uzasadnieniem. Starosta poinformował, że zna i współpracuje z Panią Urszulą Wroną już od 2006 roku, kiedy to jeszcze był członkiem zarządu. Powiedział, że wyróżnia się ona ogromnym profesjonalizmem, potrafi zarządzać wydziałem, co udowodniła sprawując funkcję naczelnika Wydziału Finansowego. Zwrócił uwagę na fakt, iż ma ona ogromny autorytet i zaufanie wśród zarządu, w związku z czym, zgłasza propozycję jej osoby do objęcia stanowiska Skarbnika Powiatu Skarżyskiego.

Wiceprzewodnicząca Bożena Bętkowska - zapytała, czy radni mają pytania do przedstawionego projektu.

Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Wiceprzewodnicząca Rady poddała projekt uchwały pod głosowanie.

Za przyjęciem uchwały głosowało – 16 radnych

Przeciw głosowało – 0

Wstrzymało się od głosu – 0

Uchwała w sprawie: powołania na stanowisko Skarbnika Powiatu Skarżyskiego została przyjęta i otrzymała Nr 199/XXVII/2020.

Starosta Artur Berus osobiście pogratulował Pani Urszuli Wronie i życzył samych sukcesów podczas współpracy.

Pani Bogusława Wilczyńska pogratulowała Pani Urszuli Wronie.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w imieniu Rady Powiatu pogratulowała Pani Urszuli Wronie objęcia stanowiska. Jest przekonana, że jest to zasłużony awans. Życzyła, aby udało się Pani Urszuli Wronie spełnić zawodowe ambicje i plany.

Pani Urszula Wrona podziękowała wszystkim za zaufanie i życzenia.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Bożena Bętkowska powiadomiła, że przechodzimy do kolejnego punktu porządku obrad.


3) Skarbnik Powiatu Urszula Wrona - przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2020 rok.

Uzasadniając wyjaśniła że zmiany wynikają z:

1.Decyzji Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 27 listopada 2020 roku w sprawie przyznania z rezerwy część oświatowej subwencji ogólnej kwoty 228 500zł na jednorazowe dofinansowanie zakupu usług dostępu do Internetu, sprzętu przydatnego w prowadzeniu zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć.

2.Decyzji Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 listopada 2020 roku w sprawie przyznania z rezerwy część oświatowej subwencji ogólnej kwoty 144 646zł na pokrycie wypłaconych odpraw dla zwalnianych nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych albo przechodzących na emeryturę.

3.Pisma Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 19 listopada 2020 roku informującego o przyznaniu dla Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku - Kamiennej kwoty 87 200zł ze środków Funduszu Pracy na sfinansowanie kosztów nagród specjalnych dla pracowników jednostki oraz składek na ubezpieczenie społeczne od tych nagród.

4. Aneksu Nr 1 z dnia 18 listopada 2020 roku do porozumienia Nr MEN/2017/DWKI/1637 z dnia 24.11.2017r. zwiększającego kwotę dofinansowania zadania realizowanego w ramach programu „Za życiem” w zakresie zapewnienia realizacji zadań wiodącego ośrodka koordynacyjno-opiekuńczego na obszarze powiatu o kwotę 24 260zł, w tym w 2020 roku – 6060zł i w 2021 roku – 18 200zł. W tym zakresie zadanie realizowane jest przez Specjalny Ośrodek Szkolno-wychowawczy Nr 2. Po zmianach łączne nakłady będą wynosić 425 640,81zł w tym:

- Rok 2017 – 26 500,32zł

- Rok 2018 – 77 656,93zł

- Rok 2019 – 78 823,56zł

- Rok 2020 – 115 260zł

- Rok 2021 – 127 400zł.

Zadanie w całości sfinansowane jest z dotacji celowej. (Załącznik „Limity wydatków na wieloletnie przedsięwzięcia planowane do poniesienia w 2020 roku” wydatki bieżące poz.17).

5. Aneksu do porozumienia o dofinansowanie przez Gminę Skarżysko Kościelne zadania „Przebudowa drogi powiatowej nr 0557T relacji Skarżysko-Kamienna –Mirzec - Etap II” zwiększającego kwotę dotacji z Gminy o 50 000zł do kwoty 880 000zł. Jednocześnie zmniejsza się środki własne powiatu na powyższe zadania o 50 000zł z przeznaczeniem na zakup samochodu na potrzeby Zarządu Dróg Powiatowych. W rezultacie łączne nakłady zadania nie ulegają zmianie, zmienia się tylko źródło finansowania wydatków.

Po zmianach plan na niniejszym zadaniu będzie przedstawiał się następująco:

- łączne nakłady – 4 419 709zł

- wydatki poniesione w poprzednich latach – 2 000zł

- plan na 2020 rok – 4 417 709zł (w tym środki z Funduszu Dróg Samorządowych -2 507 709zł, dotacja z Gminy Skarżysko Kościelne – 880 000zł oraz środki własne powiatu – 1 030 000zł). (Załącznik „Limity wydatków na wieloletnie przedsięwzięcia planowane do poniesienia w 2020 roku” wydatki majątkowe poz.4).

Zakup samochodu dla Zarządu Dróg Powiatowych jest nowym zadaniem inwestycyjnym rocznym, którego plan, po wstępnym rozeznaniu rynku, przewiduje się na kwotę 90 000zł. Jak wspomniano powyżej 50 000zł pochodzi z uwolnienia środków własnych powiatu wskutek otrzymania zwiększenia dotacji z Gminy Skarżysko Kościelne na przebudowę ul. Iłżeckiej, pozostała kwota 40000zł pochodzi z oszczędności na zadaniu „Budowa ul. Ponurego w Skarżysku - Kamiennej - etap II”. Po zmianach zadanie „Budowa ul. Ponurego w Skarżysku - Kamiennej - etap II przedstawia się następująco:

- łączne nakłady – 2345100,80zł

- wydatki poniesione w poprzednich latach – 422325,35zł (w tym z Lasów Państwowych środki w - wysokości 400 000zł i z Funduszu Dróg Samorządowych – 18 102,55zł)

- plan na 2020 rok – 1922775,45zł (w tym środki z Funduszu Dróg Samorządowych -1148891,45zł, dotacja z Gminy Skarżysko-Kamienna – 250000zł oraz środki własne powiatu – 523884zł).

Podsumowanie źródeł finansowania:

- środki z Funduszu Dróg Samorządowych – 1 166 994zł

- środki z Lasów Państwowych – 400 000zł

- środki z Gminy Skarżysko-Kamienna – 250 000zł

- środki własne powiatu – 528 106,80zł

(Załącznik „Limity wydatków na wieloletnie przedsięwzięcia planowane do poniesienia w 2020 roku” wydatki majątkowe poz.2).

6.Porozumienia z Gminą Skarżysko Kościelne na dofinansowanie przez Gminę zadania świadczenia usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na 2020 rok na linii komunikacyjnej: Lipowe Pole Plebańskie – Skarżysko-Kamienna oraz Majków-Skarżysko-Kamienna. Kwota dofinansowania wynosić będzie 2 680,65zł.

7.Pisma Zarządu Dróg Powiatowych z dnia 26 listopada 2020 roku w sprawie wprowadzenia do budżetu odszkodowania otrzymanego z firmy ubezpieczeniowej za uszkodzone bariery w wysokości 2 340zł z przeznaczeniem na zakup elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego. 8.Pisma Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 z dnia 7 grudnia 2020r w sprawie przeniesienia kwoty 10 000zł pomiędzy działami z oszczędności na zakupie środków żywności na zapłatę pochodnych od wynagrodzeń za m-c grudzień co zmniejszy obciążenie przyszłorocznego budżetu.

9.Pisma Wydziału Edukacji, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki z dnia 8 grudnia 2020 roku w sprawie przeniesienia niewykorzystanych środków na dokształcanie i doskonalenia nauczycieli, stypendia i pomoc zdrowotną w łącznej wysokości 151 356,23zł do szkół i placówek oświatowych w celu zapłaty zobowiązań grudniowych głównie wynagrodzeń i pochodnych.

10.Pisma Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych z dnia 8 grudnia 2020 roku w sprawie przeniesienia planu wydatków na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń pomiędzy działami w wysokości 18 200zł.

Radny Roman Wojcieszek zapytał czy kwota 228.500 zł z rezerwy części oświatowej na dofinansowanie zakupu sprzętu będą wykorzystane w tym roku czy przeniesione na przyszły.

Skarbnik Powiatu Urszula Wrona poinformowała, że pieniądze te będą wykorzystane jeszcze w tym roku, ponieważ do końca grudnia musimy środki wypłacić nauczycielom, a szkołom niepublicznym do 21 grudnia.

Radny Roman Wojcieszek powiedział, że nie chodziło mu o pieniądze na płace dla nauczycieli tylko o zakup sprzętu. Zapytał, czy mamy rozeznanie, że ta kwota zostanie wykorzystana przez nauczycieli do końca roku.

Skarbnik Powiatu Urszula Wrona - poinformowała, że pieniądze na zakup sprzętu to jest dofinansowanie dla nauczycieli. Wyjaśniła, że do 7 grudnia nauczyciele składali wnioski do szkół, składali też kopie faktur, następnie szkoły nam zgłosiły jakie jest zapotrzebowanie, a my mamy czas do końca grudnia, aby wypłacić te pieniądze nauczycielom.

Radni nie wnieśli innych uwag do przedstawionego projektu uchwały.

Za przyjęciem uchwały głosowało – 16 radnych

Przeciw głosowało – 0

Wstrzymało się od głosu – 0

Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2020 rok została przyjęta i otrzymała Nr 200/XXVII/2020.

  1. Skarbnik Powiatu Urszula Wrona przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2020-2035. Uzasadniając poinformowała, że w wieloletniej prognozie finansowej zmieniamy dwa przedsięwzięcia:

  • budowa ulicy Ponurego (wspomniane przy omawianiu zmian w budżecie na rok 2020) – 40 000 zł przenosimy na zakup samochodu dla Zarządu Dróg Powiatowych

  • projekt „za życiem” realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2, gdzie zwiększamy nakłady w związku z otrzymaniem zwiększenia dofinansowania na ten cel

    - rok 2020 – 6 060 zł

    - rok 2021 – 18 200 zł

    Poinformowała także, że dostosowujemy dochody i wydatki dla zmian, których zarząd dokonał pomiędzy sesjami i tych, które zostały dokonane w uchwale omawianej wcześniej.

Radny Grzegorz Małkus - stwierdził, że analizując opinię RIO na temat przyszłorocznego budżetu jest tam poddana analizie sytuacja finansowa szpitala pod kątem pokrycia straty w kwocie 1700000 zł, która została zaprojektowana w korekcie budżetu na przyszły rok. Zapytał jakie są plany zarządu w związku z pokryciem straty dla szpitala w kontekście opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Starosta Artur Berus – odnosząc się do powyższej wypowiedzi poinformował, że Regionalna Izba Obrachunkowa w swojej pozytywnej opinii w pełni zaakceptowała te zapisy, które mieliśmy w projekcie budżetu powiatu na 2021 rok. Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż pokrywanie straty przez samorządy nie jest konstytucyjne. Rząd ma 18 miesięcy na ustosunkowanie się do tego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jednak do dnia dzisiejszego tego nie zrobił. Będziemy czekać na opinie i wytyczne rządu.

Radni nie wnieśli innych uwag do przedstawionego projektu uchwały.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Pani Bożena Bętkowska poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2020-2035

Za przyjęciem uchwały głosowało – 16 radnych

Przeciw głosowało – 0

Wstrzymało się od głosu – 0

Uchwała w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2020-2035 została przyjęta jednogłośnie i otrzymała Nr 201/XXVII/2020.


Ad.pkt 4 Zamknięcie Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.

Wiceprzewodnicząca Rady Bożena Bętkowska – w imieniu starosty zaprosiła wszystkich radnych na odbiór końcowy termomodernizacji budynku Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Spornej realizowanego w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020” odbiór końcowy odbędzie się 22 grudnia o godzinie 10:00.

Radny Grzegorz Małkus – odnosząc się do wtrącenia wypowiedzianego na jego temat w czasie sesji powiedział, że nie zgłupiał i poprosił wszystkich radnych, aby na czas komentarzy wyłączali mikrofony. Stwierdził, że zarząd nie jest w stanie sam rozwiązać problemów szpitala, który jest źle zarządzany i będzie czekał, aż rząd dosypie pieniędzy albo podejmie za zarząd decyzję. Stwierdził, że innej odpowiedzi się nie spodziewał. Na koniec życzył wszystkim zdrowych, wesołych świąt, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku.

Radny Roman Wojcieszek – zapytał, czy dostaliśmy już jakieś postanowienie sądu w sprawie mini ronda przy ul. 1 Maja, a ul. Towarową. Na koniec złożył wszystkim życzenia Bożonarodzeniowe.

Wicestarosta Anna Leżańska - poinformowała, że sąd przysłał do nas pytania odnośnie firmy dotyczące ronda, a my do 23 grudnia mamy odesłać odpowiedzi. Ze względu na zaistniałą sytuację nie odbywają się posiedzenia, więc odpowiedzi idą drogą pocztową. Na ich postawie sąd będzie wydawał wyrok.

Radny Roman Wojcieszek - zapytał jakiej treści są te pytania z sądu.

Wicestarosta Anna Leżańska - odpowiadając na pytanie poinformowała, że pytania z sądu wpłynęły do nas dopiero dwa dni wcześniej. Tak samo my wysyłamy pytania do strony „Terra Bau”, a oni przesyłają swoje do nas. Są to około 32 pytania z jednej strony jeżeli ktoś byłby zainteresowany to je udostępni, natomiast w chwili obecnej nie jest w stanie ich wszystkich przedstawić.

Starosta Artur Berus - zabierając głos powiedział, że nie zgadza się z radnym Grzegorzem Małkusem. Uznał, że nie można spłycać tematu i mówić, iż dyrektorzy są źli lub, że źle jest zarządzany szpital poprzez podmiot tworzący jakim jest Zarząd Powiatu Skarżyskiego. Zwrócił uwagę, że w Polsce jest wiele szpitali o takiej strukturze powiatowej i wiele z nich jest zadłużonych. Nie twierdzi jednak, że mamy przyglądać się i czekać co zrobi rząd. Odnośnie utworzenia jednoimiennego szpitala w Skarżysku daliśmy szereg argumentów Panu Wojewodzie, że ta decyzja nie jest trafiona, a wręcz absurdalna ponieważ mamy obok szpital covidowy w Starachowicach. Niestety mimo naszych monitów Wojewoda podjął taką decyzję i musieliśmy dostosować szpital do potrzeb szpitala covidowego, co kosztowało nas prawie ćwierć miliona złotych. Po dwóch tygodniach Pan Wojewoda stwierdził, że nasz szpital nie musi być szpitalem covidowym, co wiąże się z kolejnymi pracami i dodatkowymi kosztami. Starosta uznał, że temat szpitali jest bardzo trudny i złożony. Dotychczas żaden rząd nie potrafi sobie z tym problemem poradzić. Myśli, że temat służby zdrowia tak jak dotychczas będzie omawiany wielokrotnie na posiedzeniach rady powiatu. Poprosił aby w tej chwili zostawić ten temat. W imieniu zarządu powiatu skarżyskiego życzył radnym zdrowych, wesołych, pogodnych Świąt. Życzył również by ten czas pandemii się skończył żebyśmy mogli prowadzić i uczestniczyć w sesjach na żywo, ponieważ towarzyszą im inne emocje, pomysły, decyzje.

Radny Grzegorz Małkus – zaznaczył, że szpital był i jest źle zarządzany. Zwracając się do starosty poprosił aby nie próbował zamazywać rzeczywistości. W materiałach, które otrzymał radny Mieczysław Bąk jasno widać jak to się przedstawiało na przestrzeni lat. Dodał, że stanowisko Związku Powiatów Polskich go nie dziwi. Poinformował, że dla niego i jego kolegów zdrowie obywateli jest najważniejsze. Uważa, że skoro zapadła decyzja o utworzeniu szpitala covidowego to znaczy, że były ku temu przesłanki i trzeba było to zrealizować, a nie protestować. Szpital został powołany, żeby leczyć pacjentów, a nie uchylać się od tego obowiązku. Powiedział, że być może nie do końca było to przemyślane. Poinformował, że zależy mu na szpitalu i opiece zdrowotnej naszych obywateli, ale zawsze będzie podkreślać że ten szpital jest i był źle zarządzany. Na koniec poprosił o przygotowanie na następną sesję budżetową informacji ile środków w tym roku szpital otrzymał z budżetu Wojewody, czyli z budżetu państwa i z budżetu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Uważa, że dopiero wtedy będziemy wiedzieli ile jest dokładane pieniędzy do szpitala.

Starosta Artur Berus – stwierdził, że decyzja Wojewody była nietrafiona i niezrozumiała. W tym samym czasie Wojewoda wydał zgodę na kolejne 40 łóżek w szpitalu w Końskich tworząc tym samym oddział covidowy, kiedy w Szpitalu Powiatowym mamy 216 łóżek, a przebywało tylko 70 osób. Dodał, że nie jest to jego opinia lecz fachowców, którzy zarządzają jednostkami służby zdrowia. Zapewnił, że jako zarząd robimy wszystko, aby mieszkańcy naszego powiatu byli leczeni w dobrej jednostce szpitalnej. Poinformował, że w ostatnim czasie został zakończony remont oddziału neurologii. W ramach projektu unijnego od Marszałka pozyskaliśmy środki na zakup sprzętu medycznego dla oddziału rehabilitacji. Zauważył, że jako jeden z nielicznych szpitali w Województwie Świętokrzyskim mamy prawie na każdym oddziale system tlenowy. Zapewnił, że staramy się, aby ten szpital funkcjonował jak najlepiej i abyśmy zapewniali najlepszą opiekę medyczną. Na koniec powiedział, że każdy ma swoje poglądy polityczne, ale sztuka w tym żeby potrafić ze sobą rozmawiać i realizować najlepsze pomysły dla dobra naszych mieszkańców.

Radny Mieczysław Bąk - poinformował, że nie zgadza się ze starostą jeśli chodzi o utworzenie szpitala jednoimiennego w Skarżysku, gdyż doskonale wiadomo jaka była wtedy zachorowalność na covid. Zwrócił uwagę na fakt, iż to starosta jest organem założycielskim szpitala i to on ma wpływ na zarządzanie szpitalem. Zapytał jakie kroki są podejmowane, aby zmniejszyć zadłużenie szpitala.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Bożena Bętkowska - poinformowała, że jesteśmy w punkcie zakończenie obrad, a prowadzona dyskusja wyszła poza program porządku sesji. Poinformowała, że czas na tą rozmowę będzie na sesji budżetowej, która prawdopodobnie odbędzie się 30 grudnia.

Starosta Artur Berus - zauważył, że głównym płatnikiem w Polsce jeśli chodzi o szpitale jest NFZ. Wyraził zdanie, że jako samorząd wspieramy szpital poprzez pozyskiwanie środków zewnętrznych tj. programów rządowych, programów unijnych, a także pełniąc nadzór.

Katarzyna Bilska Członek Zarządu Powiatu – zgodziła się ze zdaniem Pani Wiceprzewodniczącej, że wszystko ma swoje miejsce i czas. Na koniec złożyła wszystkim życzenia zdrowych, spokojnych Świąt.

Radny Grzegorz Małkus - przyznał, że jest to poważny temat i na pewno będzie kontynuowany na sesji budżetowej. Zauważył, że to nie NFZ jest obecnie głównym płatnikiem dla szpitali tylko my jako obywatele, ponieważ to z naszych podatków są opłacane szpitale.

Radny Emil Tokarczyk - podziękował pani Bogusławie Wilczyńskiej za cierpliwość, spokój, profesjonalizm i ciepło, którym emanowała na posiedzeniach komisji i sesji. Na koniec złożył wszystkim życzenia zdrowych, wesołych Świąt.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego Bożena Bętkowska stwierdziła że wyczerpaliśmy porządek sesji. Zakończyła obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam XXVII Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".

Godzina zakończenia obrad – 14.50

Protokołowała:

Joanna Wężyk

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego

Bożena Bętkowska


Protokol XXVII-17.12.2020.pdf (100kB) pdf

metryczka


Wytworzył: Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego (30 grudnia 2020)
Opublikował: Nina Zolbach (15 stycznia 2021, 12:46:34)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 935