Protokół z XVIII/2020 Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego z 20 lutego 2020 roku

P R O T O K Ó Ł Nr XVIII/2020 
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO 
odbytej 20 lutego 2020 roku 

Miejsce odbycia sesji - sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, ul. Plac Floriański 

Godzina rozpoczęcia obrad - 14.00 

W sesji udział wzięli: 

- Starosta Artur Berus, Wicestarosta Anna Leżańska, 
- Członkowie Zarządu Katarzyna Bilska, Tadeusz Bałchanowski, Adam Ciok, 
- sekretarz i skarbnik powiatu, radca prawny  
- dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marek Czyż 
- Naczelnik Wydziału Edukacji Jerzy Krawczyk, Naczelnik Wydziału Finansowego Urszula Wrona, 
- Radni Powiatu Skarżyskiego 

Lista obecności radnych biorących udział w sesji - w załączeniu. 

Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – kierownik Biura Rady Powiatu. 


STRESZCZENIE POSIEDZENIA 

Ad.pkt 1 Otwarcie Sesji. 

XVIII w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk. Poinformował zebranych, że obrady Rady Powiatu Skarżyskiego są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Następnie poinformował, że dzisiejsza sesja zwołana została na wniosek Zarządu Powiatu. 


Ad.pkt 2 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 

Przewodniczący Rady Powiatu - Jacek Jeżyk poinformował, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 19 radnych, co stanowi 100 % składu Rady Powiatu. Stanowimy zatem kworum zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał i decyzji. 
Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z zapisem § 10 ust. 3 pkt 2 Statutu Powiatu, Sekretarzem obrad zgodnie z porządkiem alfabetycznym będzie Pani Bożena Bętkowska. Zapytał czy do przedstawionego projektu porządku XVIII Sesji Rady Powiatu Radni lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi, wnioski lub propozycje zmian. 

Radni nie wnieśli żadnych wniosków do przedstawionego porządku. 

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek obrad XVIII sesji. 

Za przyjęciem porządku obrad głosowało - 18 radnych 
Głosów przeciwnych – 0 
Głosów wstrzymujących - 0 

Porządek XVIII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty. 


Ad.pkt 3 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie: 


1) Członek Zarządu Katarzyna Bilska – przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wyłączenia i zamiaru likwidacji szkół wchodzących w skład Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zespole Placówek Resocjalizacyjno – Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej
Uzasadniając poinformowała, że jest to uchwała porządkowa mająca na celu dostosowanie struktury Ośrodka do przepisów prawa. 

Radny Grzegorz Małkus – zapytał czy wiemy ile będzie oddziałów i jak liczne będą odziały w nowej strukturze oraz czy nie będzie konieczna zmiana statutu. 

Katarzyna Bilska Członek Zarządu Powiatu – wyjaśniła, że liczebność się nie zmienia, a jeżeli chodzi o przyszłość to jest to kwestia naboru. Do Ośrodka skierowania przyjmowane są cały rok. Do MOW poprzez skierowania z sądu, a do MOS na wniosek rodziców. Rotacyjność w tej placówce jest bardzo duża. Na pewno pilnujemy standardów i nie przekraczamy liczebności w grupach. Liczebność to 16 MOS i 12 MOW. W kwestii statutów wszystkie statuty musimy dostosowywać. Pierwszy statut szkoły nadaje Rada Powiatu, a kolejne zmiany są dostosowywane przez radę pedagogiczną i rady pedagogiczne już pracują nad statutami. 

Ponieważ nie zgłoszono innych pytań Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projektu uchwały. 

Za przyjęciem uchwały głosowało – 19 radnych 
Przeciw głosowało – 0 
Wstrzymało się od głosu – 0 

Uchwała w sprawie: wyłączenia i zamiaru likwidacji szkół wchodzących w skład Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zespole Placówek Resocjalizacyjno – Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej, została przyjęta i otrzymała Nr 144/XVIII/2020. 


2) Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie umowy najmu lokalu użytkowego na okres dłuższy niż trzy lata

Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag ani pytań Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projektu uchwały. 

Za przyjęciem uchwały głosowało – 19 radnych 
Przeciw głosowało – 0 
Wstrzymało się od głosu – 0 

Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie umowy najmu lokalu użytkowego na okres dłuższy niż trzy lata, została przyjęta i otrzymała Nr 145/XVIII/2020. 


3) Skarbnik Powiatu Bogusława Wilczyńska - przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2020-2035

Radny Mieczysław Bąk – odniósł się do zapisów uzasadnienia. Przytoczył treść punktu 1 uzasadnienia, stwierdzając że w ostatnim akapicie, który brzmi: „Łączne nakłady zmniejszają się wskutek naniesienia faktycznego wykonania 2019 roku”, powinna być wskazana kwota. Ponieważ nie wiemy o jaką kwotę chodzi. Podobnie jest w punkcie 3 uzasadnienia, gdzie mówimy o zadaniu termomodernizacji budynków. W ostatnim akapicie piszemy, że „Powoduje to konieczność zwiększenia wkładu własnego”. Tu również nie wiemy do jakiej wysokości zwiększamy wkład własny. Wyraził zdanie, że uchwały budżetowe powinny być czytelne i zrozumiałe dla wszystkich. Wniósł o uzupełnienie przedstawionego projektu o te zapisy tj. konkretne kwoty. 

Radny Grzegorz Małkus – podzielił zdanie radnego Mieczysława Bąka wskazując, że z uzasadnienia nie wynika jak wygląda sytuacja, ile wynoszą nakłady własne, ile środki gminne. Dla nas jest to ważna informacja chociażby w kontekście wygłaszanych przez prezydenta Kroniga i prezydenta Brzezińskiego perspektyw i wizji rozwoju miasta, którzy na temat tej inwestycji wypowiadali się w kontekście, że to gmina buduje i gmina spowoduje cywilizacyjny rozwój miasta. Oczekiwałby reakcji ze strony starosty, żeby w takich wystąpieniach pan prezydent oddawał prawdę i wskazywał na udział powiatu w tym zadaniu. 

Starosta – odniósł się do zmian w WPF. Wyjaśnił, że jeżeli chodzi o DPS podjęliśmy decyzję na zarządzie, że korzystając z tego, że są środki unijne z RPO zrobimy to kompleksowo. W ramach wprowadzonej zmiany wartość projektu na DPS wynosi 2 mln 97 tys zł. Następnie wskazał jakie dodatkowe prace w ramach projektu będą wykonywane. Mamy wstępną zgodę urzędu marszałkowskiego.
Co do zadania budowa układu komunikacyjnego wyjaśnił, że w marcu będzie wydane pozwolenie na budowę, a następnie zostanie ogłaszany przetarg. Dodał, że jesteśmy partnerem w projekcie, a liderem jest gmina Skarżysko-Kamienna, w ramach całego projektu jest min. budowa skejt parku, zakup autobusów i tym zajmuje się gmina natomiast powiat skarżyski realizuje wiodącą kwestie drogowego układu komunikacyjnego. Wyraził zdanie, że w momencie gdy zostanie już ogłoszony przetarg będziemy wówczas konkretnie wskazywać jakie działania zostały zrealizowane. Jeżeli jest wola rady to możemy pod uchwalę podłączać pisma, które wpływają na zarząd o dokonanie zmian w budżecie. 
Odniósł się jeszcze do kolejnej zmiany, a mianowicie przekazania środków jako wkład własny na zakup samochodu do DPS Centrum Seniora. Ponadto lada dzień będzie wydane pozwolenie na budowę windy w budynku przy Pl. Floriańskim. 

Radny Grzegorz Małkus – stwierdził, że nie chodzi o to żeby zaostrzać relacje między Gminą Skarżysko-Kamienna, tylko o to żeby rzetelnie przedstawiać informacje. Oznajmił, że nie chodzi o to żeby dołączać pisma do projektów uchwał ale żeby uszczegółowić uzasadnienie. Następnie odniósł się do samochodu dla DPS. Wskazał, że DPS świadczy usługi całodobowe i nie ma potrzeby dowozu podopiecznych, tak jak jest w warsztatach terapii zajęciowej czy w środowiskowym domu samopomocy. Ma mieszane uczucia co do tego zakupu, ponieważ wiąże się to z kosztami. Oczywiście, że otrzymujemy duże dofinansowanie ze środków PFRON na zakup samochodu, ale potem wiąże się to z utrzymaniem samochodu: koszty paliwa, przeglądy techniczne, kierowca. Ma wątpliwości czy samochód na pewno będzie w pełni wykorzystany. 

Radny Mieczysław Bąk – wskazał, że uchwała i uzasadnienie muszą być czytelne i proste. Nie chodzi mu o dołączanie kolejnych załączników do uchwał tylko o podanie kilku konkretnych kwot. Nie rozumie czemu zarząd boi się podać tych kwot. 

Skarbnik Powiatu – wskazała, że sposób pisania uzasadnień jest od wielu lat taki sam. Od momentu kiedy ona objęła funkcje skarbnika tak były pisane uzasadnienia. Jeżeli radni chcą aby te uzasadnienia były pisane w sposób bardziej szczegółowy tak będziemy robili. 

Starosta Artur Berus - samochód w DPS jest ważną rzeczą ponieważ mieszkańcy przewożeni są do lekarzy na badania. W chwili obecnej DPS dysponuje samochodem przekazanym ze SOSW. Jest to samochód z 2000 roku, mocno wyeksploatowany i podległa ciągłym naprawom. Dlatego też uznaliśmy, że jeżeli mamy możliwość pozyskania środków z PFRON na zakup nowego auta to jest to dobre rozwiązanie. Przypomniał, ze w strukturze organizacyjnej DPS mamy cześć etatu kierowcy. Następnie odniósł się do treści uzasadnienia stwierdzając, że dla niego jest ono czytelne. Natomiast jeśli radni uważają, że trzeba go rozszerzyć nie ma problemu. 

Skarbnik Powiatu - w załącznikach do projektu uchwały te kwoty są podane. Następnie przytoczyła kwoty. 

Przewodniczący Rady – podsumowując dyskusję stwierdził, że radny Mieczysław Bąk uważa, że kwoty, które są podane w załącznikach powinny być doprecyzowane w uzasadnieniu. Jeżeli uznamy, że jest to propozycja do przyszłych projektów uchwał, a w tej chwili przyjmujemy wyjaśnienia pani skarbnik, to będziemy głosowali nad projektem uchwały w wersji przedstawionej przez zarząd. 

Radny Mieczysław Bąk – już kilkakrotnie zwracaliśmy jako radni uwagę aby zapisy w projektach uchwał były precyzyjne. Podkreślił, że on nie chce rozszerzania zapisów w uzasadnieniach. Chce aby w uzasadnieniu była zawarta sentencja. Zwykły mieszkaniec nie będzie przeglądał 23 stron i analizował tabel. Tylko z uzasadnienia, które ma być czytelne powinny jasno wynikać zapisy uchwały. Stwierdził, że prosi o niewiele. Chce aby w uzasadnieniu umieścić dwie kwoty, a państwo się bronicie przed tym i nie rozumie dlaczego. W związku z powyższym podtrzymuje swoje stanowisko i prosi o uzupełnienie zapisów o te dwie kwoty. 

Radny Jerzy Żmijewski – zaproponował abyśmy przegłosowali uchwałę w wersji przedstawionej przez zarząd. A na przyszłość podawać konkretne kwoty z tabeli. 

Radni przychylili się do propozycji. 

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały. 

Za przyjęciem uchwały głosowało – 17 radnych 
Przeciw – 1 radny 
Wstrzymało się od głosu – 0 

Uchwała w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2020-2035 została przyjęta i otrzymała Nr 146/XVIII/2020. 

Radny Roman Wojcieszek – sprawa jakości i czytelności uzasadnień to nie jest sprawa zgłaszana po raz pierwszy. Dlatego też poprosił o rzetelniejsze i dokładniejsze przygotowywanie w przyszłości uzasadnień do uchwał. 


4) Skarbnik Powiatu przedstawiła projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2020 rok. Następnie uzasadniła z czego wynikają proponowane zmiany. 

Radna Renata Bilska – zwróciła uwagę, że przytoczona w uzasadnieniu nazwa biblioteki jest niepoprawna. Biblioteka nosi nazwę Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Natomiast w uzasadnieniu jest Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. 

Radny Mieczysław Bąk – powrócił do tematu uzasadnienia i zwrócił uwagę, że tu również brakuje podania konkretnych kwot. Następnie przytoczył zapisy uzasadnienia np. w pkt 2 „cześć wydatków z ubiegłego roku przeszła do realizacji w bieżącym roku”. Aż się prosi aby podać jaka to kwota. Podobnie jest w punkcie 4 i 5 uzasadnia. Nie możemy przyjąć jako argumentu, że tak się wcześniej pisało. Skoro to jest takie proste i oczywiste to zwrócił się do przewodniczącego żeby powiedział jaka kwota z ubiegłego roku przeszła do realizacji w roku bieżącym. 

Skarbnik Powiatu – udzieliła wyjaśnień podając kwoty. 

Radny Grzegorz Małkus – doprecyzowanie uzasadnień daje pełny obraz sprawy. 

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk– stwierdził, że cała dyskusja na ten temat toczyła się przy poprzednim projekcie uchwały i zarząd przyjął argumentację, a zgłaszane uwagi spotkały się ze zrozumieniem. W przyszłości uzasadnienia będą pisane z podaniem konkretnych kwot i doprecyzowane. Dodał, że sesje na wniosek są rzadkością i przed kolejną sesją będą posiedzenia komisji, na których będziemy mieli możliwość przedyskutowania projektów uchwał. 

Starosta – wskazał, że w kwestii zmiany nazwy biblioteki oczywiście nazwa zostanie poprawiona. 

Radni nie wnieśli innych uwag do przedstawionego projektu uchwały. 

Za przyjęciem uchwały głosowało – 18 radnych 
Głosów przeciwnych – 1 
Wstrzymało się od głosu – 0 

Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2020 rok, została przyjęta i otrzymała Nr 147/XVIII/2020. 


Ad.pkt 4 Zamknięcie Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego. 


Przewodniczący Rady stwierdził, że wyczerpaliśmy porządek sesji. Poprosił o powstanie z miejsc i zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam XVIII Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego". 
Godzina zakończenia obrad – 15.00 

Protokołowała: Joanna Wężyk 

Przewodniczący 
Rady Powiatu Skarżyskiego 
/-/ Jacek Jeżyk


metryczka


Wytworzył: Rada Powiatu Skarżyskiego (30 kwietnia 2020)
Opublikował: Łukasz Krawiecki (5 maja 2020, 11:55:17)

Ostatnia zmiana: Łukasz Krawiecki (5 maja 2020, 11:58:59)
Zmieniono: poprawiono zapis

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 568