Protokół z XLV/2018 Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego z 18 kwietnia 2018 roku

P R O T O K Ó Ł Nr XLV/2018 
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO 
odbytej 18 kwietnia 2018 roku 

Miejsce odbycia sesji - Sala Konferencyjna Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, ul. Plac Floriański 1 
Godzina rozpoczęcia obrad - 14.00 

W sesji udział wzięli: 

- Zarząd Powiatu Skarżyskiego, 
- Radni Powiatu Skarżyskiego 
- sekretarz, skarbnik powiatu, radca prawny starostwa oraz naczelnicy wydziałów starostwa powiatowego, 
- przedstawiciele lokalnych mediów 

Lista obecności radnych biorących udział w sesji - w załączeniu. 

Obrady prowadziła Przewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego - Bożena Bętkowska

Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – Kierownik Biura Rady Powiatu. 


STRESZCZENIE POSIEDZENIA 

Ad.pkt.1 i 2 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 


Przewodnicząca Rady – Bożena Bętkowska poinformowała zebranych, iż w dzisiejszej sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi 89 % ogólnego składu Rady. Jest to sesja zwołana na wniosek Zarządu Powiatu. Wskazała, że zgodnie z § 18 ust. 3 pkt. 2) Statutu Powiatu Skarżyskiego, Sekretarzem dzisiejszych obrad będzie Radna Danuta Banaczek. 
Następnie zapytała czy do przedstawionego projektu porządku obrad radni lub członkowie zarządu zgłaszają wnioski. 
Ponieważ nie zgłoszono żadnych wniosków Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie porządek obrad. 

Porządek XLV sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie 


Ad.pkt.3 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie: 


1) Skarbnik Powiatu – Bogusława Wilczyńska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2018-2035.
Poinformowała, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2018-2035 wynikają ze: 

- Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2018 roku oraz limitu zobowiązań o kwotę 45.000zł na zadaniu „Przebudowa drogi powiatowej nr 0557T Skarżysko-Kamienna–Mirzec w miejscowości Skarżysko Kościelne – Grzybowa Góra km 4+286 do km 7+517” (etap 1) w związku z potrzebą zawarcia umowy na nadzór inwestorski oraz wykonania badań laboratoryjnych. Powyższą kwotę przenosi się z zadania „Przebudowa drogi powiatowej nr 0594T wraz z budową chodnika ul.Zagórska w Suchedniowie”. 
- Ze zwiększenia dochodów i wydatków bieżących o kwotę 23.430zł wskutek zmian dokonanych przez Zarząd Powiatu w dniu 9 kwietnia 2018r - wprowadzenie dotacji z budżetu państwa na wypłatę świadczeń dla cudzoziemców posiadających Kartę Polaka. 

Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały. 

Radny Grzegorz Małkus – zapytał w WPF mamy zaplanowane środki na budowę wiaduktu w Suchedniowie. 

Skarbnik Powiatu – odpowiadając poinformowała, że nie mamy zaplanowanych środków. 

Ponieważ nie zgłoszono innych pytań Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały. 

Uchwała w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2018-2035, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 316/XLV/2018. 


2) Skarbnik Powiatu – Bogusława Wilczyńska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2018 rok. 
Proponowane zmiany w budżecie Powiatu Skarżyskiego wynikają z pisma Zarządu Dróg Powiatowych z dnia 11 kwietnia 2018r oraz wyciągu z posiedzenia Zarządu Powiatu Skarżyskiego odbytego w dniu 12 kwietnia 2018r w sprawie konieczności zabezpieczenia kwoty 45.000zł na zadanie „Przebudowa drogi powiatowej nr 0557T Skarżysko-Kamienna –Mirzec w miejscowości Skarżysko Kościelne – Grzybowa Góra km 4+286 do km 7+517” (etap 1) w związku z potrzebą zawarcia umowy na nadzór inwestorski oraz wykonania badań laboratoryjnych. Powyższą kwotę przenosi się z zadania „Przebudowa drogi powiatowej nr 0594T wraz z budową chodnika ul.Zagórska w Suchedniowie” 

 Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały. 
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag Przewodnicząca Rady poddała pod głosownia przedstawiony projekt uchwały. 

Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2018 rok, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 317/XLV/2018. 


3) Wicestarosta - Artur Berus przedstawił projekt uchwały w sprawie: powołania komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Obwodu Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ w Skarżysku-Kamiennej. 
W związku z ustaniem z dniem 31.05.2018 r. stosunku pracy dotychczasowemu Dyrektorowi Obwodu Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ w Skarżysku-Kamiennej, konieczne jest przeprowadzenie postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Obwodu. 

Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały. 
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag Przewodnicząca Rady poddała pod głosownia przedstawiony projekt uchwały. 

Za przyjęciem uchwały głosowało - 15 radnych 
Przeciw głosowało- 2 radnych 
Głosów wstrzymujących - 0 

Uchwała w sprawie: powołania komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Obwodu Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ w Skarżysku-Kamiennej, została przyjęta i uzyskała Nr 318/XLV/2018. 


4) Starosta – Jerzy Żmijewski przedstawił projekt w sprawie: wyrażenia zgody na obciążenie prawem nieodpłatnego użytkowania na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Sokolej. 
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie wnioskiem z dnia 11 kwietnia 2018r wystąpił do Zarządu Powiatu Skarżyskiego o oddanie Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości gruntowej niezabudowanej oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków m. Skarżyska-Kamiennej jako działka Nr 88/1 (obręb 0002 Borki, ark.12 ) o pow. 0,0851 ha w związku z realizacją projektu „Budowa lądowiska dla śmigłowców ratunkowych dla potrzeb ZOZ w Skarżysku-Kamiennej oraz doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w sprzęt medyczny”. Przekazanie nieruchomości jest niezbędne do rozliczenia projektu. Stosownie do art. 12 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 5 czerwca 1998r o samorządzie powiatowym do wyłącznej właściwości rady powiatu należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych powiatu dotyczących między innymi wyrażenia zgody na dokonanie czynności zbywania nieruchomości stanowiących mienie powiatu. 

Radny Roman Wojcieszek – w związku z tym, że wkładem własnym do tego projektu jest działka czy są potrzebne inne środki jako wkład własny. 

Starosta – odpowiedział, że działka jest min. wkładem własnym. 

Radny Roman Wojcieszek - zapytał czy szpital lub powiat ma środki na wkład własny. W budżecie powiatu nie ma takich środków zabezpieczonych. 

Dyrektor Szpitala – Leszek Lepiarz – w tym momencie jesteśmy w trakcie realizacji projektu i przystępujemy do przygotowania procedury przetargowej. Wkład własny to ponad 400 tys zł. Miał zapewnienie ze strony powiatu na dofinansowanie. 

Wicestarosta – wkładem własnym jest również działka. 

Ponieważ nie zgłoszono innych uwag Przewodnicząca Rady poddała pod głosownia przedstawiony projekt uchwały. 

Za przyjęciem uchwały głosowało - 13 radnych 
Przeciw głosowało- 0 
Wstrzymało się od głosu – 4 radnych 

Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na obciążenie prawem nieodpłatnego użytkowania na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Sokolej, została przyjęta i uzyskała Nr 319/XLV/2018. 


5) Starosta – Jerzy Żmijewski przedstawił projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat Skarżyski porozumienia w sprawie zasad współpracy przy budowie bezkolizyjnego skrzyżowania – wiaduktu kolejowego w ciągu linii kolejowej nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów, z drogą powiatową nr 0578T na terenie Gminy Suchedniów. 
Na wstępie rozdał radnym nową treść porozumienia. Przeprosił za tę niedogodność. Poinformował, że w ubiegłym tygodniu zarząd opiniował porozumienie ramowe, które otrzymali radni. Przypomniał, że pierwsze ramowe porozumienie, które było wypracowane w styczniu nie zostało zatwierdzone prze Radę Miasta w Suchedniowie. Dlatego trzeba było przystąpić od nowa do negocjacji z PKP PLK. Przybliżył problem przejazdu kolejowego w Suchedniowie, który przebiega przez drogę 578 T Suchedniów-Parszów. Projekt przewiduje zamkniecie przejazdu kolejowego w ciągu drogi powiatowej, na prawo w kierunku dworca kolejowego PKP PLK SA buduje za własne środki finansowe przejście pieszo-rowerowe wraz z wyjściem na perony. W celu zamknięcia przejazdu należało zrobić objazd drogami od południa ul. Stokowiec pod wiadukt budowany kosztem PKP PLK SA i droga łącząca aktualną ulicę Bugaj od strony cmentarza. Podziękował pani Ani Leżańskiej, że udało jej się po dość długich negocjacjach z PKP PLK SA doprowadzić, że wyraziło zgodę na na aby przystąpić do tego projektu. Sprawa dyskusyjna dotyczyła samej treści porozumienia, zasad finansowania i rozliczenia. Trzy miesiące negocjacji doprowadziło do tego, że to pierwotne porozumienie, które radni otrzymali, po spotkaniu w dniu wczorajszym w kierownictwie PKP PLK, ze dziś w imieniu zarządu przedstawia zmienione porozumienie. W tym, porozumieniu nie ma wzajemnych ustaleń między gminą Suchedniów, a powiatem skarżyskim, ponieważ kierownictwo PKP podkreśliło, że przebieg i budowa dróg nie jest w kompetencji PKP PLK SA. Samorządy wzięły na siebie obowiązek wykonania drogi w przypadku zamknięcia przejazdu. Drugiej rzeczy, której nie ma w tym nowym porozumieniu jest brak informacji o przekazanych gruntach przez PKP SA na rzecz samorządów, ponieważ PKP PLK SA nie mogłoby podpisać takiego porozumienia ponieważ nie ma kompetencji do dysponowania gruntem. Za linie i trakcje kolejowe odpowiada PKP PLK SA natomiast gruntami zarządza PKP SA. Prezes Żmuda zapewnił, że nie zdarzyło się, aby kiedykolwiek PKP SA odmówiło samorządowi przekazania terenów pod inwestycje celu publicznego. Ponadto poinformował, że nie było doprecyzowane w § 6 cyt. „PKP PLK S.A. do końca II kwartału 2018 r. udzieli również, na okres 5 lat od daty podpisania protokołu przekazania nieodpłatnie Samorządom licencji niezbędnej do realizacji przebudowy drogi powiatowej do koncepcji w części obejmującej Inwestycję PLK w następujących polach eksploatacji:” i potem dopisujemy te 17 punków. Przeprosił, że na wydruku jest to zaznaczone na ciemno, ale dostaliśmy ten materiał 2 godz. temu. Oryginał porozumienia będzie w wersji czytelnej. Następnie odniósł się do kosztów tego zadania. Zaznaczył, że jest to porozumienie intencyjne. W §5 mówimy o tym, że strony podejmą działania i będą razem współpracować aby to zadanie zostało zrealizowane. PKP PLK SA finansuje wiadukt, tunel, wyjście na perony i ten zaznaczony w projekcie na żółto kawałek drogi powiatowej. Zapis w porozumieniu jest następujący „PKP PLK S.A. pokryje w całości koszt zaprojektowania, a następnie budowy odcinka drogi powiatowej nr 0578 T przebiegającego pod Wiaduktem Kolejowym i łączącego drogę powiatową nr 0578 T, której przebieg w ramach przebudowy zaplanowano po wschodniej i zachodniej stronie linii kolejowej nr 8. Szczegółowe zasady oraz warunki wzajemnych rozliczeń finansowych pomiędzy PKP PLK S.A., a Samorządami zostaną określone w odrębnej umowie.” Dodał, że umówiliśmy się w taki sposób, że podział finansowy tego zadania byłby następujący: od strony cmentarza ok. 440 m drogi finansuje powiat. Drogę po wschodniej stronie od Stokowca finansuje gmina Suchedniów ok. 650 m. Drogę pod wiaduktem ok. 100 m finansuje PKP PLK SA. Jeżeli rada przyjmie niniejszą uchwałę, otworzy to drogę do podpisania porozumienia przez samorządy, a następnie przez PKP PLK. To przedsięwzięcie rozwiązałoby problem komunikacyjny na drodze Suchedniów-Parszów. Najważniejsze, że to PKP PLK wzięło na siebie ciężar wykonania tunelu oraz przejścia, zrobienia tej najtrudniejszej części. Stwierdził, że chciałby, aby do końca lipca uzgodnić z gminą Suchedniów zakres robót. Ponieważ trzeba zlecić opracowanie dokumentacji, ten kto będzie zlecał opracowanie dokumentacji powinien wystąpić do PKP SA o przekazanie terenu. Działka w Suchedniowie, która zakłada min ten objazd jest działką kolejową i ma 47 ha. Dlatego musiałby nastąpić podział nieruchomości. Wszystko dzieje się Skarb Państwa, Gmina i PKP lub inne rozwiązanie o czym pani Anna Leżańska rozmawiała z burmistrzem Suchedniowa, aby gmina Suchedniów wystąpiła do PKP SA o uwłaszczenie się na tej części. 

Radny Roman Wojcieszek – zostaliśmy postawieni wobec bardzo trudnego zadania. Historia tej przeprawy przez tory sięga kilkudziesięciu lat i na przestrzeni tych lat nabierała różnego tempa. Tydzień temu radni otrzymali projekt porozumienia, które z punktu widzenia powiatu jest zupełnie inne od dzisiaj prezentowanego. W tym porozumieniu było zawarte, że dojazd po stronie zachodniej drogę robi powiat, a po stronie wschodniej Suchedniów. Po czym gmina Suchedniów „tupnęła” nogą i te zapisy zostały wyrzucone. Dzisiaj słyszymy od starosty, że będzie kolejne porozumienie z Gminą. Jaką mamy gwarancję, że miasto przystąpi do porozumienia i zdecyduje się na realizację inwestycji. To dzisiejsze porozumienie zwalnia gminę z obowiązku partycypacji kosztów w tej inwestycji. Co stało na przeszkodzie aby zostawić paragraf z dotychczasowym zapisem o podziale zadania pomiędzy gminę a powiat. Co się stanie gdybyśmy dzisiaj nie przegłosowali tego projektu. Kolejną sprawą są koszty. Jest przekonany, że koszty tej inwestycji będą bardzo duże. Dlatego też zapytał czy w WPF mamy zaplanowaną tą inwestycję, bo nie jest to daleka przyszłość tylko 2020. Przypomniał, że mamy potrzeby typu lądowisko dla szpitala, musimy dołożyć do oświaty. Dlatego też stwierdził, że radni zostali postawieni pod murem. Tak ważna sprawa, o tak dużych skutkach finansowych dla powiatu, przedstawiana na sesji na wniosek zarządu, gdzie nie można przedyskutować spokojnie na komisjach jest dalece niestosowana. 

Starosta – Jerzy Żmijewski sprawa uzgodnienia pomiędzy samorządami nie jest przedmiotem zainteresowania PKP, które twierdzi, że nie wniesie na kolegium PKP porozumienia, w którym jest podział zadań pomiędzy samorządami. To porozumienie na ten moment nie wywołuje skutków finansowych, ponieważ jest porozumieniem intencyjnym, a zatem trudno wpisać cokolwiek do WPF jeżeli nie ma określonego rzeczowego zakresu robót. W ciągu dwóch lub trzech miesięcy podpiszemy porozumienie z gminą, które określi jednoznacznie zakres robót przez poszczególne samorządy. Następnie wyjaśnił, dlaczego takie tempo. PKP PLK poinformowało, że jeżeli do 20 kwietnia samorządy tego porozumienia nie podpiszą to oni wyrzucają z budżetu to zadanie. 

Radny Grzegorz Małkus - poprosił o 5 min przerwy. 

Po przerwie o godz. 15.00 Przewodnicząca Rady wznowiła obrady. 

Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jeszcze jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały. 
Ponieważ nie zgłoszono żadnych innych uwag Przewodnicząca Rady poddała pod głosownia przedstawiony projekt uchwały. 

Za przyjęciem głosowało – 5 radnych 
Głosów przeciwnych - 0 
Wstrzymało się od głosu - 12 radnych 

Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na zawarcie przez Powiat Skarżyski porozumienia w sprawie zasad współpracy przy budowie bezkolizyjnego skrzyżowania – wiaduktu kolejowego w ciągu linii kolejowej nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów, z drogą powiatową nr 0578T na terenie Gminy Suchedniów, została przyjęta i uzyskała Nr 320/XLV/2018. 


Ad.pkt.4 Zamknięcie Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego. 

Przewodnicząca Rady – Bożena Bętkowska poinformowała, że porządek posiedzenia został zrealizowany w całości. Następnie przypomniała radnym o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych informując o nowym druku. Następnie poprosiła o powstanie z miejsc i zakończyła obrady poprzez wygłoszenie formuły „Zamykam XLV Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego". 

Godzina zakończenia obrad – 15.00 

Protokołowała: Joanna Wężyk 

Przewodnicząca 
Rady Powiatu Skarżyskiego 
Bożena Bętkowska 




metryczka


Wytworzył: Przewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego (24 maja 2018)
Opublikował: Łukasz Krawiecki (21 czerwca 2018, 09:39:18)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 669