Protokół z XXVIII/2016 Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego z 12 grudnia 2016 roku

P R O T O K Ó Ł Nr XXVIII/2016
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 12 grudnia 2016 roku


Miejsce odbycia sesji - sala herbowa Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, ul. Konarskiego 20

Godzina rozpoczęcia obrad - 15.00

W sesji udział wzięli:

- Zarząd Powiatu Skarżyskiego,
- Radni Powiatu Skarżyskiego
- sekretarz, skarbnik powiatu
- przedstawiciele lokalnych mediów

Lista obecności radnych biorących udział w sesji - w załączeniu.

Obrady prowadziła Przewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego - Bożena Bętkowska. Sesję Rady

Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – Kierownik Biura Rady Powiatu.


STRESZCZENIE POSIEDZENIA


Ad.pkt.1 i 2 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.



Przewodnicząca Rady – Bożena Bętkowska
poinformowała zebranych, iż w dzisiejszej sesji uczestniczy 18 radnych co stanowi 95 %, ogólnego składu Rady. Wskazała, że zgodnie z § 18 ust. 3 pkt. 2) Statutu Powiatu Skarżyskiego, Sekretarzem dzisiejszych obrad będzie Radny Krzysztof Ligowski. Następnie poinformowała, że zgodnie z art. 15 ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym dzisiejsza sesja zwołana została na wniosek zarządu powiatu. Następnie zapytała czy do przedstawionego projektu porządku obrad radni lub członkowie zarządu zgłaszają wnioski.

Ponieważ nie zgłoszono żadnych wniosków Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie porządek obrad.

Porządek XXVIII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie


Ad.pkt.3 - Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie:


Skarbnik Powiatu – Bogusława Wilczyńska
przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2016 rok. Uzasadniając poinformowała, że zmiany wynikają z:
1. Pism Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 i 29 listopada 2016r w sprawie przyznania dla Powiatu Skarżyskiego środków z rezerwy części oświatowej subwencji oświatowej w łącznej wysokości 637.597zł w tym kwota 40.000zł dotyczy doposażenia pracowni fotograficznej w Zespole Szkół Technicznych. Pozostała kwota związana jest wypłata odpraw dla nauczycieli. W związku z otrzymaniem tych środków zmniejsza się przychody z tytułu tzw „wolnych środków” w wysokości 399.313zł, które na poprzedniej sesji przeznaczone były na potrzeby szkół i placówek oświatowych.

2. Pisma Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 listopada 2016r w sprawie przyznania środków z rezerwy subwencji ogólnej w wysokości 14.215zł oraz umowy dotacji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznającej powiatowi kwotę 4.000zł w związku ze demontażem w poprzednim roku pojazdów usuniętych z dróg. Powyższe środki w łącznej wysokości 18.215 zł zostają przeznaczone na potrzeby Wydziału Komunikacji przede wszystkim na zakup druków komunikacyjnych.

3. Umowy darowizny zawartej pomiędzy PGE Dystrybucja a Zespołem Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w dniu 28 listopada 2016r. Środki z darowizny w wysokości 1.000zł przeznaczone są na zakup paczek mikołajkowych dla podopiecznych placówki.

4. Z przeniesienia kwoty 40.000zł z zadania Przebudowa ul.1-go Maja w granicach istniejącego pasa drogowego wraz z budową chodnika i przebudową istniejących wjazdów na odcinku od mostu na rzece Oleśnica do granicy miasta w Skarżysku -Kamiennej na zakup systemu kolejkowego dla Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego.

5. Z przeniesienia kwoty 35.000zł z zadania Przebudowa ul.1-go Maja w granicach istniejącego pasa drogowego wraz z budową chodnika i przebudową istniejących wjazdów na odcinku od mostu na rzece Oleśnica do granicy miasta w Skarżysku –Kamiennej” oraz kwoty 25.000 z zadania „Przebudowa chodnika ul.Langiewicza na odcinku od skrzyżowania z ul.Stokowiec do ul.Słonecznej w m. Suchedniów” na zwiększenie planu dwóch zadań inwestycyjnych gdyż w wyniku przeprowadzonych przetargów okazało się, że planowane kwoty są niewystarczające do podpisania umów na wykonanie dokumentacji projektowej i tak: Rozbudowa drogi powiatowej nr 0307T w miejscowości Zalezianka od km 5+000 do km 6+800 – 35.000zł Przebudowa drogi powiatowej nr 0557T Skarżysko-Kamienna –Mirzec w miejscowości Skarżysko Kościelne – Grzybowa Góra km 4+286 do km 7+517 – 25.000zł.

Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.

Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.


Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2016 rok, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 195/XXVIII/2016.


2) Proszę Skarbnika Powiatu – Bogusławę Wilczyńską przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2016-2035. Wyjaśniła, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2016-2035 wynikają z:
1. Ze zmniejszenia łącznych nakładów, limitu zobowiązań oraz limitu wydatków w 2016 roku na zadaniu „Przebudowa ul.1-go Maja w granicach istniejącego pasa drogowego wraz z budową chodnika i przebudową istniejących wjazdów na odcinku od mostu na rzece Oleśnica do granicy miasta w Skarżysku-Kamiennej” o kwotę 75.000zł w związku z nadwyżką w planie powstałą po rozstrzygnięciu przetargowym.

2. Ze zmniejszenia łącznych nakładów, limitu zobowiązań oraz limitu wydatków w 2016 roku na zadaniu „Przebudowa chodnika ul.Langiewicza na odcinku od skrzyżowania z ul.Stokowiec do ul.Słonecznej w m. Suchedniów” o kwotę 25.000zł w związku z nadwyżką w planie powstałą po rozstrzygnięciu przetargowym.

3. Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu zobowiązań oraz limitu wydatków w 2016 roku na zadaniu “Rozbudowa drogi powiatowej nr 0307T w miejscowości Zalezianka od km 5+000 do km 6+800” o kwotę 35.000zł, gdyż zaplanowana kwota jest niewystraczająca do podpisania umowy z wykonawcą.

4. Ze zwiększenia dochodów bieżących o kwotę 612.048zł wskutek wprowadzenia zmian: uchwałą Zarządu Powiatu z 30 listopada 2016r
– zmniejszenie dotacji z budżetu państwa na składkę zdrowotną za bezrobotnych – 44.764zł projektem uchwały Rady Powiatu
– zwiększenie środków z rezerwy części oświatowej subwencji o 637.597, środków z rezerwy subwencji ogólnej na uzupełnienie dochodów powiatu 14.215zł, wprowadzenie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 4.000zł oraz darowizny z PGE dla Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych – 1.000zł na zakup paczek mikołajkowych dla uczniów
5. Ze zwiększenia wydatków bieżących o kwotę 207.235zł wskutek zwiększenia wydatków bieżących w placówkach oświatowych o 238.284zł, zwiększanie planu wydatków na zakup druków komunikacyjnych 12.715zł, wprowadzenia darowizny w wysokości 1.000zł na zakup paczek mikołajkowych oraz wskutek zmniejszenia dotacji na składkę zdrowotną za bezrobotnych o 44.764zł.

6. Ze zwiększenia wydatków majątkowych o 5.500zł wskutek częściowego przeznaczenia środków na uzupełnienie dochodów powiatu z rezerwy subwencji ogólnej na zakup sprzętu komputerowego dla Wydziału Komunikacji.

7. Ze zmniejszenia przychodów powiatu z tytułu tzw „wolnych środków” o kwotę 399.313zł. W związku z otrzymaniem środków z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej cofa się zmianę dokonaną na poprzedniej sesji polegającą na przeznaczeniu „wolnych środków” na potrzeby szkół i placówek oświatowych.

Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.

Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.


Uchwała w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2016-2035, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 196/XXVIII/2016.


Ad.pkt.4 Zamknięcie Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.


Starosta – Jerzy Żmijewski
– przedstawił plany Zarządu dotyczące zmiany funkcjonowania referatu obsługi szkół. Poinformował, że zmieniła się ustawa o finansach publicznych w zakresie odpowiedzialności ale także ustawa o systemie oświaty. Ustawa o systemie oświaty wskazuje formy obsługi szkół. Może to być jednostka organizacyjna albo na dotychczasowych zasadach tylko wówczas odpowiedzialność za finanse szkół ponosi przewodniczący zarządu powiatu, albo księgowe mogą wrócić do szkół i wtedy odpowiedzialność spoczywa na dyrektorze szkoły i głównej księgowej. Dlatego też Zarząd podjął decyzję, że nie będziemy powoływać kolejnej jednostki. Uzgodniliśmy, że księgowe, które pracowały w referacie obsługi oświaty zostają z dniem 1.01.2017 roku przeniesione do poszczególnych szkół. Natomiast kierownik referatu wraca do pracy w Wydziale Edukacji. Ponieważ zmiany w regulaminie organizacyjnym, w świetle aktualnych przepisów, wprowadza zarząd powiatu, a nie rada, chciałby aby radni wiedzieli o zamierzeniach zarządu w tym zakresie.

Członek Zarządu - Katarzyna Bilska – uzupełniając informację starosty poinformowała, że powrót księgowych do szkół nie do końca jest powrotem do tego co było. Ponieważ przed powstaniem referatu w każdej placówce były 2 księgowe. Referat spełnił nasze oczekiwania ponieważ dogłębnie mogliśmy przeanalizować zakres pracy w poszczególnych jednostkach. Teraz możemy rozgraniczyć placówki na żywieniowe i tam jest niezbędnie potrzebna dwuosobowa obsługa. Natomiast tam gdzie nie ma żywienia pozostaje nam tylko gówna księgowa.

Radny Mieczysław Bąk
– zwrócił uwagę, że w poprzedniej kadencji zarząd przekonywał, że wprowadzenie referatu obsługi oświaty przyniesie oszczędności, natomiast teraz okazuje się, że oszczędności przyniesie powrót księgowych do szkół.

Członek Zarządu – Katarzyna Bilska
jeszcze raz wyjaśniła, że zmieniła się ustawa o systemie oświaty i ustawa o rachunkowości. Jeżeli pozostawimy sprawozdawczość w starostwie to odpowiada za nią starosta. Dodała, że ani starosta ani ona nie powiedzieli, że rozwiązanie wprowadzenia referatu było złe. Zaoszczędziliśmy niebagatelną kwotę pieniędzy, bowiem o 10 osób było mniej, jeżeli chodzi o obsługę finansową. W chwili obecnej będzie o 5 osób mniej co też przyniesie oszczędności. Jednak będzie to rozwiązanie droższe w stosunku do referatu o ok. 50.000 zł.

Radny Mieczysław Bąk
– zapytał czy wprowadzone zmiany wymuszą na wszystkich samorządach zmianę i powrót księgowych do szkół.

Członek Zarządu – Katarzyna Bilska
wyjaśniła, że są następujące możliwości: jeżeli referat funkcjonuje w strukturach starostwa, wówczas za sprawozdawczość szkół odpowiada starosta, jeżeli referat zmienimy na samodzielną jednostkę to odpowiedzialność spoczywa na dyrektorze jednostki i głównej księgowej. W takim przypadku musimy zatrudnić osobę do zamówień publicznych, prawnika i koszty nam rosną. Kolejne rozwiązanie księgowe wracają do szkół i wówczas odpowiada dyrektor szkoły i główna księgowa w szkole.

Radny Paweł Wiatr
– zapytał czy w związku z proponowanymi zmianami wzrośnie zatrudnienie.
Starosta – Jerzy Żmijewski – zatrudnienie nam nie wzrośnie ponieważ te same osoby, które pracują w referacie przejdą do szkół. Musimy zabezpieczyć środki na dodatek dla głównych księgowych.

Przewodnicząca Rady – Bożena Bętkowska
poinformowała, że kolejna sesja zaplanowana została na 28.12.2016 roku. Następnie w imieniu organizatorów tj. starosty skarżyskiego zaprosiła na rozstrzygnięcie konkursu i promocję albumu „Skarżyski - Powiat z EKOwidokami” - 13.12 godz.14.00 oraz na 14.12. na godz.12.30 na promocję publikacji „Mała Ojczyzna powiat skarżyski”, w imieniu prezydenta miasta i przewodniczącego rady miasta – na obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego-uroczystości odbędą się skwerze solidarności, które odbędą się 13.12 o godz. 16.00 Dyrektor ZST-M zaprasza radnych na 21 grudnia na godz. 11.00 na uroczystą wigilię.
Następnie poinformował, że porządek posiedzenia został zrealizowany w całości.
Następnie poprosiła o powstanie z miejsc i zakończyła obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam XXVIII Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".

Godzina zakończenia obrad –15.30

Protokołowała: Joanna Wężyk

Przewodnicząca
Rady Powiatu Skarżyskiego
Bożena Bętkowska

Protokół XXVIII-12.12.2016.pdf (75kB) pdf

metryczka


Wytworzył: Przewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego (28 grudnia 2016)
Opublikował: Łukasz Krawiecki (19 stycznia 2017, 14:08:07)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 611