Protokół z XXIV/2016 Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego z 30 sierpnia 2016 roku
P
R O T O K Ó Ł Nr XXIV/2016
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 30 sierpnia 2016 roku
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 30 sierpnia 2016 roku
Miejsce odbycia sesji - sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, ul. Plac Floriański 1
Godzina rozpoczęcia obrad - 14.00
W sesji udział wzięli:
- Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej – Andrzej Brzeziński
- Przewodniczący Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej – Leszek Golik
- Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów – Cezary Błach
- Wójt Gminy Bliżyn - Mariusz Walachnia
- Wójt Gminy Łączna – Romuald Kowaliński
- Wójt Gminy Skarżysko Kościelne – Zdzisław Woźniak
- dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu
- przedstawiciele organizacji społecznych
- Zarząd Powiatu Skarżyskiego
- Radni Powiatu Skarżyskiego
- sekretarz, skarbnik powiatu oraz naczelnicy wydziałów starostwa powiatowego
- przedstawiciele lokalnych mediów
Lista obecności radnych biorących udział w sesji - w załączeniu.
Obrady prowadziła Przewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego - Bożena Bętkowska.
Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – Kierownik Biura Rady Powiatu.
STRESZCZENIE
POSIEDZENIA
Ad.pkt.1 i 2 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.
Przewodnicząca
Rady – Bożena Bętkowska poinformowała zebranych, iż w
dzisiejszej sesji uczestniczy 18 radnych co stanowi 95 %, ogólnego
składu Rady.
Zgodnie z § 18 ust. 3 pkt. 2) Statutu Powiatu Skarżyskiego, Sekretarzem dzisiejszych obrad będzie Radny Janusz Kołodziej.
Następnie zapytała czy do przedstawionego projektu porządku obrad radni lub członkowie zarządu zgłaszają wnioski. Ponieważ nie zgłoszono żadnych wniosków Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie porządek sesji.
Starosta Jerzy Żmijewski oraz Przewodnicząca Rady – Bożena Bętkowska – w imieniu samorządu powiatu wręczyli podziękowania Komendantowi Policji Piotrowi Zalewskiemu, za współpracę z powiatem skarżyskim, pracę na rzecz Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku oraz działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Starosta poinformował, że żegnamy Pana Piotra Zalewskiego, który awansował na Komendanta Policji w Ostrowcu.
Podziękowania złożyli również przedstawiciele samorządów gmin naszego powiatu tj. Prezydent Miasta – Andrzej Brzeziński i Przewodniczący Rady Miasta Skarżyska – Leszek Golik, Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów – Cezary Błach oraz Wójtowie – Mariusz Walachnia, Romuald Kowaliński i Zdzisław Woźniak.
Komendant – Piotr Zalewski – podziękował za życzenia i gratulacje, stwierdził, że był to dla niego zaszczyt i honor służyć na ziemi skarżyskiej.
Starosta – Jerzy Żmijewski – wskazał, że jest jeszcze jedna okazja aby złożyć podziękowania. Są to podziękowania dla pracownika Starostwa Pana Tomasza Witkowskiego, który z narażeniem własnego życia uratował tonącego człowieka. Podziękowania dla Pana Tomasza skierował Wójt Gminy Jastrząb. Podziękowania w imieniu zarządu powiatu wręczył Starosta.
Wiceprezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej – Andrzej Brzeziński oraz Przewodniczący Rady - Leszek Golik – w imieniu samorządu miasta Skarżyska-Kamiennej złożyli Staroście Skarżyskiemu serdeczne gratulacje z okazji 50 lecia pracy zawodowej.
Starosta – Jerzy Żmijewski podziękował za pamięć i życzenia.
Ad.pkt.3 Przyjęcie protokołu z XXIV sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Wiceprzewodniczący Rady – Jan Gajda przedstawił wnioski o przyjęcie protokołu z XXII i XXIII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego, informując, że radny Mieczysław Bąk oraz radna Renata Bilska wnieśli uwagi do protokołu z XXII, które w części zostały uwzględnione.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie zgłoszone wnioski o przyjęcie protokołu.
Protokół z XXII sesji - 23.06.2016 roku został przyjęty w głosowaniu:
- za przyjęciem protokołu głosowało – 11 radnych
- wstrzymało się od głosu - 4 radnych
- głosów przeciwnych – 0
Protokół z XXIII sesji - 28.07.2016 roku został przyjęty w głosowaniu:
- za przyjęciem protokołu głosowało – 14 radnych
- wstrzymało się od głosu - 3 radnych
- głosów przeciwnych – 0
Ad.pkt.4 Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami.
Starosta – Jerzy Żmijewski – w uzupełnieniu przedłożonego radnym sprawozdania poinformował, że w dniu 27 sierpnia odbył się Powiatowy Marszobieg, zorganizowany na zakończenie wakacji. Trasa marszobiegu liczyła 8 km. Wyruszyło na nią ponad 200 osób. Na mecie zlokalizowanej nad zalewem w Mostkach w „Tawernie u Irka” czekało wiele atrakcji, w tym konkursy i zabawy. Ponadto pobyt nad zalewem umilała piosenkami grupa artystyczna Uniwersytetu Trzeciego Wieku 'Perły z Lamusa”. W niedzielę 28 sierpnia starosta Jerzy Żmijewski wspólnie z radnymi powiatu skarżyskiego Danutą Banaczek i Pawłem Wiatrem uczestniczył w obchodach związanych z Jubileuszem 20-lecia Gminy Skarżysko Kościelne i gminnym świętem plonów. W trakcie uroczystości wręczone zostały tytuły „Zasłużony dla Gminy Skarżysko Kościelne”, który otrzymała min. radna powiatu Danuta Banaczek i „Honorowy Obywatel Gminy Skarżysko Kościelne”.
Radny Roman Wojcieszek – odnosząc się do przedłożonego sprawozdania i informacji o odwołaniu darowizny zapytał czego ta sprawa dotyczy.
Starosta – Jerzy Żmijewski poinformował, że uchwała zarządu dotyczy budynku po byłej przychodni zdrowia w Skarżysku Książęcym. Planujemy ten obiekt przeznaczyć na potrzeby Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
Ad.pkt.5 Interpelacje i zapytania radnych.
Radny Paweł Wiatr – zabrał głos w sprawie dróg powiatowych dziękując za chęć i otwartość aby kontynuować remont drogi Grzybowa Góra – Skarżysko. Następnie zapytał na jakim etapie jest realizacja chodnika przy ul. 1 – go Maja. Kolejna sprawa dotyczy ul. Żeromskiego w Majkowie i budowy chodnika przy tej drodze. Podkreślił, że są tam bardzo małe pobocza, które w okresie zimowym są zasypane, a dzieci chodzące do szkoły są narażone na niebezpieczeństwo. Przypomniał, że w tej kwestii zabierał już głos jeden z mieszkańców. Zwrócił również uwagę na zły stan drogi w Michałowie.
Następnie zwrócił uwagę na problem dziko żyjących zwierząt, które niszczą uprawy. Zapytał czy są jakieś metody walki i gdzie ludzie mogą zwracać się z tym problemem. Kolejna sprawa, którą poruszył dotyczyła wspólnot gruntowych. Dodał, że mamy kilka wspólnot gruntowych, które mają problem z uregulowaniem spraw prawnych. Otrzymał informację o programie szkoleniowym, który jest prowadzony przez gminę sąsiednią. Poprosił aby ta informacja dotarła bezpośrednio do zainteresowanych.
Radny Mieczysław Bąk – zwrócił się do Starosty o podjęcie działań zmierzających do usunięcia rozmuleń, przez wody opadowe, skarpy nasypu przy moście w Płaczkowie gm. Bliżyn. Po rozmuleniu skarpy w maju br składał interpelację prosząc o utwardzenie tego miejsca tłuczniem lub ułożenie betonowych kształtek. Naprawy wykonano zasypując wyrwę ziemią, która w ciągu tygodnia spłynęła do rzeki Kamiennej. Z jednej wyrywy zrobiły się obecnie dwie. Jest to najniżej położone miejsce, w którym wody opadowe spływają z jezdni. Wyraził zdanie, że naprawa skarpy pobocza powinna być usunięta przez wykonawcę mostu w ramach gwarancji. Następnie poprosił o udzielenie odpowiedzi czy Spółka Ekologiczna Energia kontynuuje jakieś działania i złożyła wniosek do starostwa dotyczący remontu hali lub uzyskania zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami. Jednocześnie poinformował, że 13 lipca br przedstawił Staroście zestawienie oryginalnych podpisów 1248 mieszkańców pod protestem w sprawie zbiórki i składowania odpadów na terenie Cegielni Sołtyków. Dodał, że podpisy zbierane były przez sołtysów.
Następnie odniósł się do sprawy wspólnot gruntowych. Stwierdził, że tematu nie załatwią szkolenia i warsztaty, ponieważ jest to problem złożony. Do niektórych wspólnot należy po 100-200 udziałowców, z których bardzo duża część nawet nie wie, ze ma udziały gruntowe we wspólnocie. Problem mają samorządy oraz właściciele gruntów graniczących ze wspólnotami np. brak jest możliwości egzekucji szkód przez drzewa rosnące w granicy. Zaznaczył, że niezbędne są uregulowania prawne, które normowałyby np. sprawę przejęcia gruntów wspólnotowych na mienie gminy jeżeli nie ma spadkobierców lub nie są uregulowane należności podatkowe. Dlatego też poprosił o rozważenie możliwości opracowania i przyjęcia przez radę powiatu stanowiska w tej sprawie, które moglibyśmy przesłał do wojewody czy do ministerstwa. Kończąc poinformował, że złożył wniosek do starosty z potrzebami inwestycyjnymi w Gminie Bliżyn i poprosi o ujęcie ich, w miarę możliwości, w budżecie powiatu w 2016 roku.
Radny Krzysztof Ligowski – zabrał głos w sprawie drogi w miejscowości Klonów. Poinformował, że została ona wybudowana wspólnymi siłami gminy Łączna, Masłów, powiatu kieleckiego i nadleśnictwa. Natomiast jest ona zagrożona ponieważ pojawiły się duże, ciężkie samochody, który omijają trasę S7. Dlatego też poprosił drogowców i służby mundurowe o skuteczne zniechęcenie kierowców do skracania drogi. Podziękował również za zmianę organizacji ruchu o która występował na wcześniejszej sesji.
Ad.pkt.6 Wolne wnioski i oświadczenia.
Radna Renata Bilska – zwróciła się z wnioskiem aby protokoły z przeprowadzonych przez komisję rewizyjną kontroli były czytane w całości i aby punkt dotyczący kontroli znajdował się nie na końcu porządku obrad tylko jako jeden z pierwszych punktów. Protokoły z kontroli powinny służyć wszystkim i dlatego też dobrze byłoby aby wszyscy mięli okazję zapoznania się z nimi.
Pan Zbigniew Zaborski – poinformował, że 16 sierpnia br. rozpoczęła się letnia Akademia Karate. Wzięło w niej udział ok. 200 osób. Złożył podziękowania, w imieniu klubu, rodziców i dzieci uczestniczących w Akademii, Staroście za okazane zaangażowanie i pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Następnie zachęcił do wsparcia II Międzynarodowego Turnieju Karate, który odbędzie się 22 października w Hali Sportowej w Skarżysku. Dodał, że nasz powiat ma dobrych reprezentantów min. w kadrze Polski jest syn pana Zbigniewa i będzie brał udział w mistrzostwach europy. Kończąc poprosił po raz kolejny o znalezienie lokalu na potrzeby klubu.
Pan Grzegorz Łapaj – Radny Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej – zwrócił uwagę na sprawę dotyczącą uporządkowania koryta cieku wodnego (rzeki Trzcianki), który kilka razy w roku zalewa posesje i piwnice kilku domów przy ul. Wojska Polskiego na osiedlu Bór. Mieszkańcy interweniowali w tej sprawie we wszystkich możliwych miejscach. Jednak nikt nie chce pomóc. Dodał, że wystarczy wydać nakaz rozbiórki samowoli budowlanej i oczyszczenia koryta tego cieku wodnego. Zaapelował w imieniu swoim i poszkodowanych mieszkańców o włączenie się w rozwiązanie tej sprawy.
/wystąpienie w załączeniu/
Pan Konrad Wikariusz – Radny Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej – zwrócił uwagę na potrzebę realizacji inwestycji drogowej tj. przebudowę ul. Tysiąclecia w Skarżysku. Zaznaczył, że odcinek od ul. Sokolej do ul. Piłsudskiego, to według założeń obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, docelowo w części miałby być deptakiem obsługującym tzw. „Nowe Centrum Administracyjne Miasta”. Założenia są oczywiście śmiałe i pięknie wyglądają na planach, ale wszyscy mamy świadomość, że nie przystają one do rzeczywistości i warunków na lokalnym rynku, a jednocześnie znacznie ograniczają możliwości przebudowy tego odcinka drogi. Dlatego też zaapelował o podjęcie przez powiat rozmów z Gminą Skarżysko dot. wprowadzenia ewentualnych zmian w MPZP umożliwiających w niedalekiej przyszłości wykonanie modernizacji odcinka ul. Tysiąclecia od ul. Sokolej do ul. Piłsudskiego. Następnie zwrócił uwagę na drugi odcinek ul. Tysiąclecia od ul. Piłsudskiego do ul. Słowackiego. Obecna nawierzchnia tego odcinka drogi został wykonana kilkadziesiąt lat temu, a przyjęte rozwiązania projektowe i materiałowe nie przystają do obecnych realiów. Zwrócił uwagę na złe rozplanowanie i niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych, kompletnie nie dostosowaną do obecnych funkcji budynków i przestrzeni publicznej, zły stan nawierzchni. Remont tego odcinka to nie tylko kwestia poprawy komfortu użytkowania drogi i estetyki, to również kwestia poprawy bezpieczeństwa.
Pan Marcin Piętak – Radny Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej – podziękował staroście i wszystkim radnym, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji ul. Wiejskiej, Szydłowieckiej i części ul. Niepodległości. Są to ważne inwestycje dla miasta. Odniósł się do realizacji tych zadań, zwracając uwagę, że musi być wykonana solidna podbudowa, aby wykonana inwestycja służyła długo mieszkańcom. Zapytał w jaki sposób będzie wykonywana podbudowa na ul. Szydłowieckiej, czy płyty, które dotychczas służyły za podbudowę zostaną zerwane czy będą dalej podbudową nowej nawierzchni.
Ad.pkt.7 Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania.
Starosta – Jerzy Żmijewski – wyraził zadowolenie z obecności radnych miasta Skarżyska na sesji powiatowej, świadczy to o dobrej współpracy obu samorządów. Udzielając odpowiedzi radnemu Pawłowi Wiatrowi poinformował, że w dzisiejszych zmianach do budżetu mamy opracowanie projektu modernizacji ul. Iłżeckiej i Świętokrzyskiej wraz z uporządkowaniem gospodarki wodnej. Nie będziemy robić chodnika po lewej stronie. Planujemy w 2017 roku dwie inwestycje ul. Ponurego i ul. Paryską. Chcemy złożyć wniosek na przebudowę ul. Ponurego, która wg wartości kosztorysowej ma kosztować 9 mln 700 tys zł, a po przetargu liczymy, że będą to mniejsze środki. Na ten moment mamy zaplanowane w budżecie 2 mln zł, 800 tys zł zadeklarował prezydent miasta i liczymy, że drugie tyle pozyskamy ze środków ministerstwa infrastruktury. Drugie zadanie to remont ul. Paryskiej od ul. Krasińskiego do ronda. Dokumentację na to zadanie mamy wykonaną. Co do inwestycji w roku 2018 temat jest szeroki do dyskusji. Jednocześnie poinformował, że od przyszłego roku zaczynamy spłacać kredyt zaciągnięty w latach 2012-2013, gdzie raty kapitałowe to jest ok. 1 mln 200 tys zł plus drugie tyle odsetki czyli ok. 2,5 mln zł musimy spłacać. Tak więc maksymalne środki powiatu na inwestycje jakimi będziemy dysponować to ok 2 mln zł.
W kwestii wywiązania się wykonawców z terminów realizacji zadań w roku bieżącym poinformował, że są przygotowane pisma do wszystkich wykonawców, gdzie wyrażamy swoje zaniepokojenie słabym postępem prac. Odnosząc się do sprawy budowy chodnika na ul. Żeromskiego w Majkowie oznajmił, że patrząc na natężenie ruchu chciałby aby chodniki były budowane w miejscach gdzie mamy już przygotowaną dokumentację i tak gdzie wymagają tego względy bezpieczeństwa. Budowa chodnika w ul. Żeromskiego jest kwestią otwartą. Jednak trzeba patrzeć na środki, którymi się dysponuje. Podobnie jest z drogą w Michałowie. Dodał, że konieczne jest zrobienie dokumentacji na most w ul. Legionów w Skarżysku na rzece Kamiennej. Następnie poinformował, że po rozmowach z wykonawcą dróg Szydłowiecka, Wiejska, Rycerska, firmą Budromost Starachowice, Zarząd podjął decyzje, że rezygnuje ze środków finansowych, które pochodziły ze zwrotu odpadów w zamian za wykonanie skrzyżowania od ul. Tysiąclecia i Piłsudskiego (przy II LO) poprzez sfrezowanie, wyrównanie studzienek kanalizacyjnych, tam gdzie trzeba będzie zostanie wykonana podbudowa. Mamy dodatkowe środki finansowe, które wygospodaruje ZDP. Czekamy na podpisanie umowy i do końca października zostanie ten odcinek zrobiony.
W kwestii dzikiej zwierzyny, która niszczy uprawy poinformował, że interweniowaliśmy w kołach łowieckich oraz w Polskim Związku Łowieckim w Kielcach. Zostały wypłacone odszkodowania, ale problem pozostał.
Kolejny temat, do którego odniósł się Starosta to wspólnoty gruntowe. Stwierdził, że albo niewiedza albo niechęć w sołectwach, nie pozwoliły na uregulowanie własności. Lipowe Pole uregulowały stan prawny wg starej ustawy. Od 1 stycznia 2016 roku weszła w życie nowa ustawa o wspólnotach gruntowych i jeżeli każdy uczestnik wspólnoty lub cała wspólnota nie udowodni, że w okresie od 5 lipca 1962 do 5 lipca 1963 korzystali ze wspólnoty gruntowej, nie ma szans zarejestrowania takiej wspólnoty.
To samo dotyczy dróg. Dzisiaj aby dostać dofinansowanie ze środków Narodowego Programu Rozbudowy Infrastruktury Drogowej wnioskodawca np. gmina, powiat musi udowodnić że dysponuje gruntem.
Odpowiadając radnemu Mieczysławowi Bąkowi poinformował, że nie wpłynął żaden wniosek co do hali w Sołtykowie. Natomiast na wniosek wójta gminy Bliżyn, co do możliwości przekazania tego terenu, odpowiedzieliśmy, że jeżeli gmina jest zainteresowana nie ma przeciwwskazań starosta wystąpi do wojewody o przekazanie na rzecz gminy, tylko musi zostać wskazany cel zagospodarowania.
Członek Zarządu – Anna Leżańska – w uzupełnieniu wypowiedzi Starosty odnosząc się do kwestii ul. Żeromskiego w Majkowie poinformowała, że nie mamy środków na wykonanie chodnika, ale ze względu na fakt, że zakręt jest bardzo niebezpieczny postaramy się własnymi siłami poszerzyć ten zakręt. Co do szkód wyrządzonych przez dziką zwierzynę wyjaśniła, że w tej chwili nie koła łowieckie będą wypłacać odszkodowania tylko służby wojewody mają przejąć to zadanie. Ma to usprawnić całą procedurę.
Odnosząc się do wypowiedzi radnego Mieczysława Bąką, wyjaśniła że firma w ramach gwarancji ubytki w skarpie zasypała ziemią. Jednak nie dało to żadnego efektu, dlatego też została zamówiona siatka, która będzie zakotwiczona w celu umocnienia skarpy.
Odnosząc się do wniosku radnego Ligowskiego, poinformowała, że w przyszłym tygodniu sprawdzimy czy nie zniknęło oznakowanie o ograniczeniu tonażu. Następnie odniosła się do zapytań i wniosków gości.
Odpowiadając panu Konradowi Wikariuszowi w kwestii ul. Tysiąclecia wskazała, że projekt jest wykonany od MCK do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego. Koszt projektu to 3,8 mln zł. Projekt jest bardzo ładny, ale również bardzo drogi, tak więc jest to kwestia środków finansowych.
Odpowiadając panu Marcinowi Piętakowi w kwestii podbudowy ul. Szydłowieckiej płyty zostały rozprężone i są rozbijane na to będzie kładziona specjalna siatka zabezpieczająca przed pęknięciami a na to zostanie wylana masa bitumiczna. Stwierdziła, że nie jest zadowolona z postępu prac dlatego też co tydzień są spotkania z kierownictwem budowy, aby ponaglać roboty.
Ad.pkt.8 Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Skarżyskiego oraz kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej za I półrocze 2016 roku.
Skarbnik Powiatu – Bogusława Wilczyńska – przedstawiła w formie prezentacji wykonanie budżetu powiatu za I półrocze 2016 roku.
Radny Roman Wojcieszek – zabrał głos w w imieniu Klubu Radnych PiS. Stwierdził, że cieszy większość przedstawionych wskaźników oraz wypracowana nadwyżka, ale nie jest to tak dobrze jak wygląda, bowiem nadrzędnym celem samorządu jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Dlatego też tak niski wskaźnik tj. 2,04 % wykonania wydatków inwestycyjnych nie napawa optymizmem i budzi to niepokój. Środki na zadania inwestycyjne pochodzą ze środków zewnętrznych, które należy wydatkować do końca roku i jest duże zagrożenie, że plan nie zostanie zrealizowany. Zwrócił uwagę na dwa największe problemy powiatu, czyli oświata i szpital, których rozwiązywanie idzie w tempie niewystarczającym w stosunku do zagrożenia. W ciągu ostatnich 5 lat obserwujemy spadek liczby uczniów o 1/3, a za tym nie poszedł spadek kosztów oświaty. Zaapelował o jeszcze głębsze spojrzenie na wydatki i możliwości ich ograniczenia.
Członek Zarządu – Anna Leżańska – odnosząc się do opóźnień w realizacji ul Szydłowieckiej i Rycerskiej, wyjaśniła, że dopiero 22 lipca 2016 roku otrzymaliśmy potwierdzenie z urzędu wojewódzkiego, że mamy dofinansowanie i w jakiej wysokości. Do tego doszły odwołania. Jednak mimo to mamy nadzieje, że wywiążemy się z terminu.
Członek Zarządu – Katarzyna Bilska – odnosząc się do kwestii oświaty stwierdziła, że zgadza się, że sytuacja jest trudna, jednak nie wynika to z braku działań, tylko ze sposobu naliczania subwencji, która jest ściśle związana z demografią. Ponadto na ten moment brak informacji dotyczącej zwrotu z rezerwy 0,4, która rozwiązałaby nasz problem w przypadku emerytów i odpraw stawia pod znakiem zapytania jaki będzie ostatni kwartał. Niestety nie wiemy jaki procent zostanie zwrócony samorządom w przypadku emerytów i osób, z którymi rozwiązaliśmy stosunek pracy. Zwróciła uwagę, że polityka w systemie oświaty to nie tylko sieć szkół to systematyczna praca. Każdy arkusz, który jest przyjmowany jest dokładnie analizowany i jest to sztuka szukania pieniędzy. Uszczelniliśmy organizację roku pilnując min. liczebności grup. Ponadto zwróciła uwagę na przygotowanie szkół do roku szkolnego, informując że w tej chwili nie mamy żadnych zaleceń SANEPID-u oprócz boisk, które chcemy zrealizować ze środków RPO. Wszystkie zalecenia wykonaliśmy przy nakładzie 130 tys zł, co nie oznacza, że było ich tak mało, to oznacza, że wykonaliśmy tę pracę własnymi wkładem pracy.
Ad.pkt.9 Informacja o przebiegu wykonania planów finansowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest powiat skarżyski.
Wicestarosta – Artur Berus – przedstawił Informacja o przebiegu wykonania planów finansowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest powiat skarżyski.
Przewodnicząca Komisji Zdrowia – Małgorzata Kwiatkowska – odnosząc się do zaprezentowanych informacji stwierdziła, że należy sobie uzmysłowić jak będzie wyglądała sytuacja na koniec roku. Każdy zakład liczy na wypłatę środków za nadwykonania. Jednak nowa ustawa o działalności leczniczej, która została podpisana przez Prezydenta RP, zawiera zapis, że samorządy mają możliwość płacenia za nadwykonania, tak więc nie wiemy kto zapłaci za nadwykoania w przyszłym roku.
Przewodnicząca rady ogłosiła 15 min przerwy.
Ad.pkt.10 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał:
1) Skarbnik Powiatu – Bogusława Wilczyńska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2016-2035 wraz z autopoprawką.
Wyjaśniła, że Zmiany w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2016-2035 wynikają:
- Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2016r i limitu zobowiązań na zadaniu „Staż zagraniczny kluczem do podniesienia kompetencji zawodowych” o 4.211zł oraz na zadaniu „Staż zagraniczny szansą na rozwój kompetencji zawodowych” o 6.000zł w związku ze zwiększonymi wydatkami związanymi z wysokim kursem euro.
- Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2016r i limitu zobowiązań na zadaniu „Przebudowa drogi powiatowej Nr 0441T Mroczków-Rędocin granica województwa świętokrzyskiego (Borki) m.Rędocin na odcinku od km 2+850 000-4+091,51km” o 30.000zł w związku z otrzymaniem dofinansowania w formie dotacji celowej z gminy Bliżyn. Poza tym zadanie zostało przeniesione do kategorii: „Wydatki na programy, projekty lub zadania związane z programami realizowanymi z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r o finansach publicznych” w wyniku podpisania umowy na dofinansowanie projektu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
- Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2016r i limitu zobowiązań na zadaniu „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0307T w m. Zalezianka od km 5+000 do km 6+800” o 90.000zł w związku z zamiarem wykonania dokumentacji projektowej zadania Z przeniesienia limitu wydatków w wysokości 4.000zł z roku 2016 do roku 2017 przedsięwzięcia „Kompleksowe ubezpieczenie majątku Powiatu Skarżyskiego”
- Ze zmiany łącznych nakładów, w związku z naniesieniem wykonania roku poprzedniego, w przedsięwzięciach, w których do tej pory nie dokonano tej zmiany.
- Ze zwiększenia dochodów i wydatków bieżących o 367.567,41 wskutek wprowadzenia zmian projektem uchwały Rady Powiatu:
- Ze zwiększenia wydatków majątkowych o 168.750zł w wyniku zmiany opisanej w powyższym punkcie oraz wskutek zwiększenia inwestycji drogowych o 195.000zł, zakupu samochodu dla Starostwa Powiatowego o 50.000zł i dotacji na renowacje zabytków o 50.000zł z tzw „wolnych środków” powstałych z rozliczeń lat ubiegłych. Jednocześnie zmniejszono rezerwę na zadania inwestycyjne o 156.250zł wskutek umorzenia pierwszej raty pożyczki udzielonej szpitalowi.
- Ze zwiększenia przychodów o 138.750zł poprzez zwiększenie wolnych środków o 295.000zł, a zmniejszenie spłaty pożyczki o 156.250zł.
- Ze zwiększenia dochodów i wydatków majątkowych w 2017 roku w związku z wprowadzeniem po stronie dochodowej środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w wysokości 762.639zł, które Powiat otrzyma, zgodnie z podpisaną umową o dofinansowanie, jako refundację wydatków poniesionych w latach 2016-2017 i przeznaczenie odzyskanych środków na zwiększenie limitu wydatków w 2017 roku na zadaniu Budowa ul.Ponurego w Skarżysku-Kam oraz Przebudowa ul.Paryskiej na odcinku od ul.Krasińskiego do ul.Norwida w Skarżysku-Kamiennej.
- Jednocześnie przenosi się limit wydatków z roku 2017 na rok 2018 w wysokości 340.000zł na przedsięwzięciu „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych w dzielnicy Dolna Kamienna”, z roku 2017 do roku 2019 w ramach przedsięwzięcia „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0307T w m. Zalezianka od km 5+000 do km 6+800” kwotę 150.000zł oraz „Przebudowa drogi nr 0578T na odcinku od torów PKP do ul.Jarzębinowej w Suchedniowie” kwotę 100.000zł.
- Uwolnione w 2017 roku środki przeznacza się na zwiększenie przebudowy ul.Ponurego. Pozwoli to na złożenie wniosków o dofinansowanie dwóch zadań – budowy ul.Ponurego i przebudowy ul.Paryskiej – do Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2016-2035, została przyjęta jednogłośnie 17 głosami – za i uzyskała Nr 163/XXIV/2016.
2) Skarbnik Powiatu – Bogusława Wilczyńska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2016 rok.
Następnie wyjaśniła, że proponowane zmiany w budżecie wynikają z:
- Pisma Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2016r w sprawie przyznania dla naszego powiatu środków z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w wysokości 69.000zł na dofinansowanie wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej oraz gabinetów stomatologicznych w szkołach i placówkach oświatowych
- Porozumienia z Gminą Bliżyn na dofinansowanie zadania „Przebudowa drogi powiatowej Nr 0441T Mroczków-Rędocin granica województwa świętokrzyskiego (Borki) m.Rędocin na odcinku od km 2+850 000-4+091,51km” w wysokości 30.000zł
- Pisma Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy z dnia 16 czerwca 2016r w sprawie zwiększenia strony dochodowej i wydatkowej o kwotę 1.000zł w związku z otrzymaniem darowizny pieniężnej na działalność jednostki
- Pism Placówki Opieki, Wychowania i Interwencji Kryzysowej Przystań w sprawie wprowadzenia do budżetu otrzymanych darowizn w łącznej wysokości 3.535,41zł na kieszonkowe i nagrody dla wychowanków oraz na działalność kulturalno-oświatową
- Decyzji o przyznaniu wypłaty z firmy ubezpieczeniowej Uniqa w wysokości 10.332 zł w związku z usunięciem usterek i wad w budynku przy Placu Floriańskim
- Decyzji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 sierpnia 2016r w sprawie przyznania środków w wysokości 267.500zł na wypłatę nagród wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy.
- Pism Zespołu Szkół Technicznych w sprawie zwiększenia środków na projektach realizowanych w ramach programu ERASMUS w łącznej wysokości 10.211 zł w związku z wysokim kursem euro, co powoduje, że zaplanowane wydatki są wyższe niż planowano. Środki zostają przeniesione z nadwyżki w planie na paragrafie dotyczącym zwrotu subwencji z lat ubiegłych.
- Wyciągu z posiedzenia Zarządu Powiatu odbytego w dniu 27 lipca 2016r w sprawie wprowadzenia do budżetu nowych zadań inwestycyjnych na drogach powiatowych (wykonanie projektów) na łączną kwotę 195.000zł i tak:
- Wyciągu z posiedzenia Zarządu Powiatu odbytego w dniu 10 sierpnia 2016r w sprawie przeniesienia środków pomiędzy działami w wysokości 250zł na wykonanie ekspertyzy stanu technicznego podjazdu dla niepełnosprawnych
- Wyciągu z posiedzenia Zarządu Powiatu odbytego w dniu 10 sierpnia 2016r w sprawie zwiększania planu dotacji na renowacje zabytków o kwotę 50.000zł z tzw wolnych środków
- Z przeniesienia środków z planu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w wysokości 17.360,10zł do planu Starostwa Powiatowego na działalność zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności
- Wyciągu z posiedzenia Zarządu Powiatu odbytego w dniu 27 lipca 2016r w sprawie zwiększenia planu wydatków na promocję powiatu w wysokości 15.000zł na wydanie publikacji promującej walory Powiatu Skarżyskiego. Środki na ten cel pochodzić będą z kosztów obsługi długu.
- Ze zmiany klasyfikacji budżetowej zadania Przebudowa drogi powiatowej Nr 0441T Mroczków-Rędocin granica województwa świętokrzyskiego (Borki) m.Rędocin na odcinku od km 2+850 000-4+091,51km w związku z podpisaną umową na dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zmiana dotyczy czwartej cyfry paragrafu. Dofinansowanie nie zostało wprowadzone po dochodach w związku z tym, że ma formę refundacji wydatków i nie ma pewności, że środki wpłyną w tym roku.
- Wyciągu z posiedzenia Zarządu Powiatu odbytego w dniu 10 sierpnia 2016r w sprawie zwiększenia planu wydatków na gospodarkę nieruchomościami Starostwa Powiatowego w związku z przejęciem budynku po III Liceum Ogólnokształcącym i budynku hydroforni zlokalizowanej przy ul.Sokolej oraz zamiarem sprzedaży byłej kotłowni i spalarni (konieczność wykonania wyceny nieruchomości). Kwota zwiększenia wynosi 51.868zł i przeniesiona została z kosztów obsługi długu.
- Ze zmiany w załączniku „Limity wydatków na wieloletnie przedsięwzięcia planowane do poniesienia w 2016 roku” łącznych nakładów, w związku z naniesieniem wykonania roku poprzedniego, w przedsięwzięciach, w których do tej pory nie dokonano tej zmiany.
- Jednocześnie skorygowano limit wydatków zadania „Kompleksowe ubezpieczenie majątku Powiatu Skarżyskiego” o 4.000zł w związku z niedokonaniem tego przy wcześniejszej zmianie planu wydatków.
- Ze zmniejszenia przychodów z tytułu spłaty udzielonej przez powiat pożyczki o 156.250zł, w związku z podjęciem decyzji o umorzeniu pierwszej raty pożyczki. Zmniejsza się jednocześnie rezerwę celową na inwestycje i zakupy inwestycyjne o powyższą kwotę, gdyż uzależniona była ona od wpływu środków ze szpitala.
Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2016 rok, została przyjęta jednogłośnie 17 głosami - za i uzyskała Nr 164/XXIV/2016.
3) Członek Zarządu – Katarzyna Bilska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Nr 252/XXXVII/2009 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 kwietnia 2009 roku w sprawie zatwierdzenia regulaminu określającego wysokość oraz warunki przyznawania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych, dla których powiat skarżyski jest organem prowadzącym, dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia.
Uzasadniając poinformowała, że zgodnie z zapisami ustawy karta nauczyciela, organ prowadzący w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli ustala Regulamin określający wysokość oraz warunki przyznawania dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, a także szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Niniejsza uchwała wprowadza zmianę w Regulaminie polegającą na ustaleniu stawki % dodatku funkcyjnego zgodnego z lokalnymi potrzebami w poszczególnych szkołach i placówkach.
Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: zmiany Uchwały Nr 252/XXXVII/2009 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 kwietnia 2009 roku w sprawie zatwierdzenia regulaminu określającego wysokość oraz warunki przyznawania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych, dla których powiat skarżyski jest organem prowadzącym, dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego,funkcyjnego, za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, została przyjęta jednogłośnie 17 głosami - za i uzyskała Nr 165/XXIV/2016.
4) Członek Zarządu – Katarzyna Bilska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Nr 401/LVI/2010 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 września 2010 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania i rozmiaru zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat skarżyski oraz szczegółowych zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami.
Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: zmiany Uchwały Nr 401/LVI/2010 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 września 2010 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania i rozmiaru zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat skarżyski oraz szczegółowych zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, została przyjęta jednogłośnie 17 głosami - za i uzyskała Nr 166/XXIV/2016.
5) Członek Zarządu – Katarzyna Bilska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w strukturze Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej.
Uzasadniając przypomniała, że Przedszkole Specjalne zostało utworzone decyzją Nr 27/90 Kuratora Oświaty i Wychowania w Kielcach z dniem 1 września 1990 roku. W 1999 roku porozumieniem powierzono wykonywanie zadań organu prowadzącego Powiatowi Skarżyskiemu i włączono Przedszkole Specjalne w strukturę ówczesnego Zespołu Placówek dla Niepełnosprawnych Ruchowo. W wyniku reorganizacji przeprowadzonej w 2010 roku połączono Zespół Placówek dla Niepełnosprawnych Ruchowo ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 1 im. Janusza Korczaka w Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych, którego aktualna struktura przedstawia się następująco:
- Przedszkole Specjalne,
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. Janusza Korczaka w skład którego wchodzą:
a) Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 1
b) Gimnazjum Specjalne Nr 1
c) Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna Nr 1
d) Szkoła Przysposabiająca do Pracy Liceum Ogólnokształcące Specjalne, Szkoła Policealna Specjalna Bursa szkolna
Z inicjatywą włączenia Przedszkola Specjalnego wystąpił Dyrektora Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach w skład specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego może również wchodzić przedszkole specjalne. Włączenie Przedszkola Specjalnego funkcjonującego dotychczas w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w struktury Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Janusza Korczaka wynika z możliwości umieszczania w grupach wychowawczych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 dzieci uczęszczających do Przedszkola Specjalnego. W związku ze zmianami struktury placówki niniejszą uchwałą należy dokonać odpowiednich zmian w statucie Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych zgodnie z art 42 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (tj.: Dz. U. 2015.2156 z późniejszymi zmianami). Podejmowana uchwała nie powoduje żadnych skutków finansowych, gdyż majątek szkół i placówek wchodzących w skład Zespołu Placówek Eduakcyjno-Wychowawczych nadal zostanie majątkiem ZPEW. Nie zmienia się status nauczycieli, którzy są i pozostaną pracownikami ZPEW.
Radna Małgorzata Kwiatkowska – poinformowała, że na komisjach wstrzymała się od głosu ponieważ wydawało jej się mało prawdopodobne i niekorzystne dla dziecka, że w bursie będzie przebywało dziecko w wieku przedszkolnym. Jednak z informacji jaką zasięgnęła wynika, że to chodzi o konkretny przypadek rodziny, gdzie jest trójka dzieci z czego 2 jest w wieku szkolnym, a jedno w wieku przedszkolnym. Ta uchwał jest po to aby te dzieci były razem. Ponadto wychowawczyni z bursy zapewniła, że oni pomagają tym dzieciom we wszystkich czynnościach.
Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają inne uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w strukturze Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej została przyjęta jednogłośnie 17 głosami - za i uzyskała Nr 167/XXIV/2016.
6) Starosta – Jerzy Żmijewski przedstawił projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie kolejnej umowy najmu z dotychczasowym najemcą lokalu użytkowego znajdującego się w budynku przy ul. Pl. Floriański 1 w Skarżysku-Kamiennej.
Poinformował, że dotyczy to dotychczasowego najemcy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który wystąpił o przedłużenie umowy zawartej 31 grudnia 2013 roku.
Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają inne uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie kolejnej umowy najmu z dotychczasowym najemcą lokalu użytkowego znajdującego się w budynku przy ul. Pl. Floriański 1 w Skarżysku-Kamiennej została przyjęta jednogłośnie 17 głosami – za i uzyskała Nr 168/XXIV/2016.
Ad.pkt.11 Zamknięcie Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Starosta – Jerzy Żmijewski- zaprosił wszystkich radnych na uroczystą powiatową inaugurację roku szkolnego 2016/2017, które odbędzie się w ZST-M 1.09. Przewodnicząca Rady – Bożena Bętkowska poinformowała, że porządek posiedzenia został zrealizowany w całości. Następnie poprosiła o powstanie z miejsc i zakończyła obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam XXIV Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".
Godzina zakończenia obrad –17.00
Protokołowała: Joanna Wężyk
Przewodnicząca
Rady Powiatu Skarżyskiego
Bożena Bętkowska
Protokół XXIV-30.08.2016.pdf (122kB)
Zgodnie z § 18 ust. 3 pkt. 2) Statutu Powiatu Skarżyskiego, Sekretarzem dzisiejszych obrad będzie Radny Janusz Kołodziej.
Następnie zapytała czy do przedstawionego projektu porządku obrad radni lub członkowie zarządu zgłaszają wnioski. Ponieważ nie zgłoszono żadnych wniosków Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie porządek sesji.
Porządek
XXIV sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został
przyjęty
jednogłośnie.
Starosta Jerzy Żmijewski oraz Przewodnicząca Rady – Bożena Bętkowska – w imieniu samorządu powiatu wręczyli podziękowania Komendantowi Policji Piotrowi Zalewskiemu, za współpracę z powiatem skarżyskim, pracę na rzecz Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku oraz działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Starosta poinformował, że żegnamy Pana Piotra Zalewskiego, który awansował na Komendanta Policji w Ostrowcu.
Podziękowania złożyli również przedstawiciele samorządów gmin naszego powiatu tj. Prezydent Miasta – Andrzej Brzeziński i Przewodniczący Rady Miasta Skarżyska – Leszek Golik, Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów – Cezary Błach oraz Wójtowie – Mariusz Walachnia, Romuald Kowaliński i Zdzisław Woźniak.
Komendant – Piotr Zalewski – podziękował za życzenia i gratulacje, stwierdził, że był to dla niego zaszczyt i honor służyć na ziemi skarżyskiej.
Starosta – Jerzy Żmijewski – wskazał, że jest jeszcze jedna okazja aby złożyć podziękowania. Są to podziękowania dla pracownika Starostwa Pana Tomasza Witkowskiego, który z narażeniem własnego życia uratował tonącego człowieka. Podziękowania dla Pana Tomasza skierował Wójt Gminy Jastrząb. Podziękowania w imieniu zarządu powiatu wręczył Starosta.
Wiceprezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej – Andrzej Brzeziński oraz Przewodniczący Rady - Leszek Golik – w imieniu samorządu miasta Skarżyska-Kamiennej złożyli Staroście Skarżyskiemu serdeczne gratulacje z okazji 50 lecia pracy zawodowej.
Starosta – Jerzy Żmijewski podziękował za pamięć i życzenia.
Ad.pkt.3 Przyjęcie protokołu z XXIV sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Wiceprzewodniczący Rady – Jan Gajda przedstawił wnioski o przyjęcie protokołu z XXII i XXIII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego, informując, że radny Mieczysław Bąk oraz radna Renata Bilska wnieśli uwagi do protokołu z XXII, które w części zostały uwzględnione.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie zgłoszone wnioski o przyjęcie protokołu.
Protokół z XXII sesji - 23.06.2016 roku został przyjęty w głosowaniu:
- za przyjęciem protokołu głosowało – 11 radnych
- wstrzymało się od głosu - 4 radnych
- głosów przeciwnych – 0
Protokół z XXIII sesji - 28.07.2016 roku został przyjęty w głosowaniu:
- za przyjęciem protokołu głosowało – 14 radnych
- wstrzymało się od głosu - 3 radnych
- głosów przeciwnych – 0
Ad.pkt.4 Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami.
Starosta – Jerzy Żmijewski – w uzupełnieniu przedłożonego radnym sprawozdania poinformował, że w dniu 27 sierpnia odbył się Powiatowy Marszobieg, zorganizowany na zakończenie wakacji. Trasa marszobiegu liczyła 8 km. Wyruszyło na nią ponad 200 osób. Na mecie zlokalizowanej nad zalewem w Mostkach w „Tawernie u Irka” czekało wiele atrakcji, w tym konkursy i zabawy. Ponadto pobyt nad zalewem umilała piosenkami grupa artystyczna Uniwersytetu Trzeciego Wieku 'Perły z Lamusa”. W niedzielę 28 sierpnia starosta Jerzy Żmijewski wspólnie z radnymi powiatu skarżyskiego Danutą Banaczek i Pawłem Wiatrem uczestniczył w obchodach związanych z Jubileuszem 20-lecia Gminy Skarżysko Kościelne i gminnym świętem plonów. W trakcie uroczystości wręczone zostały tytuły „Zasłużony dla Gminy Skarżysko Kościelne”, który otrzymała min. radna powiatu Danuta Banaczek i „Honorowy Obywatel Gminy Skarżysko Kościelne”.
/sprawozdanie
w załączeniu/
Radny Roman Wojcieszek – odnosząc się do przedłożonego sprawozdania i informacji o odwołaniu darowizny zapytał czego ta sprawa dotyczy.
Starosta – Jerzy Żmijewski poinformował, że uchwała zarządu dotyczy budynku po byłej przychodni zdrowia w Skarżysku Książęcym. Planujemy ten obiekt przeznaczyć na potrzeby Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
Ad.pkt.5 Interpelacje i zapytania radnych.
Radny Paweł Wiatr – zabrał głos w sprawie dróg powiatowych dziękując za chęć i otwartość aby kontynuować remont drogi Grzybowa Góra – Skarżysko. Następnie zapytał na jakim etapie jest realizacja chodnika przy ul. 1 – go Maja. Kolejna sprawa dotyczy ul. Żeromskiego w Majkowie i budowy chodnika przy tej drodze. Podkreślił, że są tam bardzo małe pobocza, które w okresie zimowym są zasypane, a dzieci chodzące do szkoły są narażone na niebezpieczeństwo. Przypomniał, że w tej kwestii zabierał już głos jeden z mieszkańców. Zwrócił również uwagę na zły stan drogi w Michałowie.
Następnie zwrócił uwagę na problem dziko żyjących zwierząt, które niszczą uprawy. Zapytał czy są jakieś metody walki i gdzie ludzie mogą zwracać się z tym problemem. Kolejna sprawa, którą poruszył dotyczyła wspólnot gruntowych. Dodał, że mamy kilka wspólnot gruntowych, które mają problem z uregulowaniem spraw prawnych. Otrzymał informację o programie szkoleniowym, który jest prowadzony przez gminę sąsiednią. Poprosił aby ta informacja dotarła bezpośrednio do zainteresowanych.
Radny Mieczysław Bąk – zwrócił się do Starosty o podjęcie działań zmierzających do usunięcia rozmuleń, przez wody opadowe, skarpy nasypu przy moście w Płaczkowie gm. Bliżyn. Po rozmuleniu skarpy w maju br składał interpelację prosząc o utwardzenie tego miejsca tłuczniem lub ułożenie betonowych kształtek. Naprawy wykonano zasypując wyrwę ziemią, która w ciągu tygodnia spłynęła do rzeki Kamiennej. Z jednej wyrywy zrobiły się obecnie dwie. Jest to najniżej położone miejsce, w którym wody opadowe spływają z jezdni. Wyraził zdanie, że naprawa skarpy pobocza powinna być usunięta przez wykonawcę mostu w ramach gwarancji. Następnie poprosił o udzielenie odpowiedzi czy Spółka Ekologiczna Energia kontynuuje jakieś działania i złożyła wniosek do starostwa dotyczący remontu hali lub uzyskania zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami. Jednocześnie poinformował, że 13 lipca br przedstawił Staroście zestawienie oryginalnych podpisów 1248 mieszkańców pod protestem w sprawie zbiórki i składowania odpadów na terenie Cegielni Sołtyków. Dodał, że podpisy zbierane były przez sołtysów.
Następnie odniósł się do sprawy wspólnot gruntowych. Stwierdził, że tematu nie załatwią szkolenia i warsztaty, ponieważ jest to problem złożony. Do niektórych wspólnot należy po 100-200 udziałowców, z których bardzo duża część nawet nie wie, ze ma udziały gruntowe we wspólnocie. Problem mają samorządy oraz właściciele gruntów graniczących ze wspólnotami np. brak jest możliwości egzekucji szkód przez drzewa rosnące w granicy. Zaznaczył, że niezbędne są uregulowania prawne, które normowałyby np. sprawę przejęcia gruntów wspólnotowych na mienie gminy jeżeli nie ma spadkobierców lub nie są uregulowane należności podatkowe. Dlatego też poprosił o rozważenie możliwości opracowania i przyjęcia przez radę powiatu stanowiska w tej sprawie, które moglibyśmy przesłał do wojewody czy do ministerstwa. Kończąc poinformował, że złożył wniosek do starosty z potrzebami inwestycyjnymi w Gminie Bliżyn i poprosi o ujęcie ich, w miarę możliwości, w budżecie powiatu w 2016 roku.
Radny Krzysztof Ligowski – zabrał głos w sprawie drogi w miejscowości Klonów. Poinformował, że została ona wybudowana wspólnymi siłami gminy Łączna, Masłów, powiatu kieleckiego i nadleśnictwa. Natomiast jest ona zagrożona ponieważ pojawiły się duże, ciężkie samochody, który omijają trasę S7. Dlatego też poprosił drogowców i służby mundurowe o skuteczne zniechęcenie kierowców do skracania drogi. Podziękował również za zmianę organizacji ruchu o która występował na wcześniejszej sesji.
Ad.pkt.6 Wolne wnioski i oświadczenia.
Radna Renata Bilska – zwróciła się z wnioskiem aby protokoły z przeprowadzonych przez komisję rewizyjną kontroli były czytane w całości i aby punkt dotyczący kontroli znajdował się nie na końcu porządku obrad tylko jako jeden z pierwszych punktów. Protokoły z kontroli powinny służyć wszystkim i dlatego też dobrze byłoby aby wszyscy mięli okazję zapoznania się z nimi.
Pan Zbigniew Zaborski – poinformował, że 16 sierpnia br. rozpoczęła się letnia Akademia Karate. Wzięło w niej udział ok. 200 osób. Złożył podziękowania, w imieniu klubu, rodziców i dzieci uczestniczących w Akademii, Staroście za okazane zaangażowanie i pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Następnie zachęcił do wsparcia II Międzynarodowego Turnieju Karate, który odbędzie się 22 października w Hali Sportowej w Skarżysku. Dodał, że nasz powiat ma dobrych reprezentantów min. w kadrze Polski jest syn pana Zbigniewa i będzie brał udział w mistrzostwach europy. Kończąc poprosił po raz kolejny o znalezienie lokalu na potrzeby klubu.
Pan Grzegorz Łapaj – Radny Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej – zwrócił uwagę na sprawę dotyczącą uporządkowania koryta cieku wodnego (rzeki Trzcianki), który kilka razy w roku zalewa posesje i piwnice kilku domów przy ul. Wojska Polskiego na osiedlu Bór. Mieszkańcy interweniowali w tej sprawie we wszystkich możliwych miejscach. Jednak nikt nie chce pomóc. Dodał, że wystarczy wydać nakaz rozbiórki samowoli budowlanej i oczyszczenia koryta tego cieku wodnego. Zaapelował w imieniu swoim i poszkodowanych mieszkańców o włączenie się w rozwiązanie tej sprawy.
/wystąpienie w załączeniu/
Pan Konrad Wikariusz – Radny Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej – zwrócił uwagę na potrzebę realizacji inwestycji drogowej tj. przebudowę ul. Tysiąclecia w Skarżysku. Zaznaczył, że odcinek od ul. Sokolej do ul. Piłsudskiego, to według założeń obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, docelowo w części miałby być deptakiem obsługującym tzw. „Nowe Centrum Administracyjne Miasta”. Założenia są oczywiście śmiałe i pięknie wyglądają na planach, ale wszyscy mamy świadomość, że nie przystają one do rzeczywistości i warunków na lokalnym rynku, a jednocześnie znacznie ograniczają możliwości przebudowy tego odcinka drogi. Dlatego też zaapelował o podjęcie przez powiat rozmów z Gminą Skarżysko dot. wprowadzenia ewentualnych zmian w MPZP umożliwiających w niedalekiej przyszłości wykonanie modernizacji odcinka ul. Tysiąclecia od ul. Sokolej do ul. Piłsudskiego. Następnie zwrócił uwagę na drugi odcinek ul. Tysiąclecia od ul. Piłsudskiego do ul. Słowackiego. Obecna nawierzchnia tego odcinka drogi został wykonana kilkadziesiąt lat temu, a przyjęte rozwiązania projektowe i materiałowe nie przystają do obecnych realiów. Zwrócił uwagę na złe rozplanowanie i niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych, kompletnie nie dostosowaną do obecnych funkcji budynków i przestrzeni publicznej, zły stan nawierzchni. Remont tego odcinka to nie tylko kwestia poprawy komfortu użytkowania drogi i estetyki, to również kwestia poprawy bezpieczeństwa.
/wystąpienie
w załączeniu/
Pan Marcin Piętak – Radny Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej – podziękował staroście i wszystkim radnym, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji ul. Wiejskiej, Szydłowieckiej i części ul. Niepodległości. Są to ważne inwestycje dla miasta. Odniósł się do realizacji tych zadań, zwracając uwagę, że musi być wykonana solidna podbudowa, aby wykonana inwestycja służyła długo mieszkańcom. Zapytał w jaki sposób będzie wykonywana podbudowa na ul. Szydłowieckiej, czy płyty, które dotychczas służyły za podbudowę zostaną zerwane czy będą dalej podbudową nowej nawierzchni.
Ad.pkt.7 Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania.
Starosta – Jerzy Żmijewski – wyraził zadowolenie z obecności radnych miasta Skarżyska na sesji powiatowej, świadczy to o dobrej współpracy obu samorządów. Udzielając odpowiedzi radnemu Pawłowi Wiatrowi poinformował, że w dzisiejszych zmianach do budżetu mamy opracowanie projektu modernizacji ul. Iłżeckiej i Świętokrzyskiej wraz z uporządkowaniem gospodarki wodnej. Nie będziemy robić chodnika po lewej stronie. Planujemy w 2017 roku dwie inwestycje ul. Ponurego i ul. Paryską. Chcemy złożyć wniosek na przebudowę ul. Ponurego, która wg wartości kosztorysowej ma kosztować 9 mln 700 tys zł, a po przetargu liczymy, że będą to mniejsze środki. Na ten moment mamy zaplanowane w budżecie 2 mln zł, 800 tys zł zadeklarował prezydent miasta i liczymy, że drugie tyle pozyskamy ze środków ministerstwa infrastruktury. Drugie zadanie to remont ul. Paryskiej od ul. Krasińskiego do ronda. Dokumentację na to zadanie mamy wykonaną. Co do inwestycji w roku 2018 temat jest szeroki do dyskusji. Jednocześnie poinformował, że od przyszłego roku zaczynamy spłacać kredyt zaciągnięty w latach 2012-2013, gdzie raty kapitałowe to jest ok. 1 mln 200 tys zł plus drugie tyle odsetki czyli ok. 2,5 mln zł musimy spłacać. Tak więc maksymalne środki powiatu na inwestycje jakimi będziemy dysponować to ok 2 mln zł.
W kwestii wywiązania się wykonawców z terminów realizacji zadań w roku bieżącym poinformował, że są przygotowane pisma do wszystkich wykonawców, gdzie wyrażamy swoje zaniepokojenie słabym postępem prac. Odnosząc się do sprawy budowy chodnika na ul. Żeromskiego w Majkowie oznajmił, że patrząc na natężenie ruchu chciałby aby chodniki były budowane w miejscach gdzie mamy już przygotowaną dokumentację i tak gdzie wymagają tego względy bezpieczeństwa. Budowa chodnika w ul. Żeromskiego jest kwestią otwartą. Jednak trzeba patrzeć na środki, którymi się dysponuje. Podobnie jest z drogą w Michałowie. Dodał, że konieczne jest zrobienie dokumentacji na most w ul. Legionów w Skarżysku na rzece Kamiennej. Następnie poinformował, że po rozmowach z wykonawcą dróg Szydłowiecka, Wiejska, Rycerska, firmą Budromost Starachowice, Zarząd podjął decyzje, że rezygnuje ze środków finansowych, które pochodziły ze zwrotu odpadów w zamian za wykonanie skrzyżowania od ul. Tysiąclecia i Piłsudskiego (przy II LO) poprzez sfrezowanie, wyrównanie studzienek kanalizacyjnych, tam gdzie trzeba będzie zostanie wykonana podbudowa. Mamy dodatkowe środki finansowe, które wygospodaruje ZDP. Czekamy na podpisanie umowy i do końca października zostanie ten odcinek zrobiony.
W kwestii dzikiej zwierzyny, która niszczy uprawy poinformował, że interweniowaliśmy w kołach łowieckich oraz w Polskim Związku Łowieckim w Kielcach. Zostały wypłacone odszkodowania, ale problem pozostał.
Kolejny temat, do którego odniósł się Starosta to wspólnoty gruntowe. Stwierdził, że albo niewiedza albo niechęć w sołectwach, nie pozwoliły na uregulowanie własności. Lipowe Pole uregulowały stan prawny wg starej ustawy. Od 1 stycznia 2016 roku weszła w życie nowa ustawa o wspólnotach gruntowych i jeżeli każdy uczestnik wspólnoty lub cała wspólnota nie udowodni, że w okresie od 5 lipca 1962 do 5 lipca 1963 korzystali ze wspólnoty gruntowej, nie ma szans zarejestrowania takiej wspólnoty.
To samo dotyczy dróg. Dzisiaj aby dostać dofinansowanie ze środków Narodowego Programu Rozbudowy Infrastruktury Drogowej wnioskodawca np. gmina, powiat musi udowodnić że dysponuje gruntem.
Odpowiadając radnemu Mieczysławowi Bąkowi poinformował, że nie wpłynął żaden wniosek co do hali w Sołtykowie. Natomiast na wniosek wójta gminy Bliżyn, co do możliwości przekazania tego terenu, odpowiedzieliśmy, że jeżeli gmina jest zainteresowana nie ma przeciwwskazań starosta wystąpi do wojewody o przekazanie na rzecz gminy, tylko musi zostać wskazany cel zagospodarowania.
Członek Zarządu – Anna Leżańska – w uzupełnieniu wypowiedzi Starosty odnosząc się do kwestii ul. Żeromskiego w Majkowie poinformowała, że nie mamy środków na wykonanie chodnika, ale ze względu na fakt, że zakręt jest bardzo niebezpieczny postaramy się własnymi siłami poszerzyć ten zakręt. Co do szkód wyrządzonych przez dziką zwierzynę wyjaśniła, że w tej chwili nie koła łowieckie będą wypłacać odszkodowania tylko służby wojewody mają przejąć to zadanie. Ma to usprawnić całą procedurę.
Odnosząc się do wypowiedzi radnego Mieczysława Bąką, wyjaśniła że firma w ramach gwarancji ubytki w skarpie zasypała ziemią. Jednak nie dało to żadnego efektu, dlatego też została zamówiona siatka, która będzie zakotwiczona w celu umocnienia skarpy.
Odnosząc się do wniosku radnego Ligowskiego, poinformowała, że w przyszłym tygodniu sprawdzimy czy nie zniknęło oznakowanie o ograniczeniu tonażu. Następnie odniosła się do zapytań i wniosków gości.
Odpowiadając panu Konradowi Wikariuszowi w kwestii ul. Tysiąclecia wskazała, że projekt jest wykonany od MCK do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego. Koszt projektu to 3,8 mln zł. Projekt jest bardzo ładny, ale również bardzo drogi, tak więc jest to kwestia środków finansowych.
Odpowiadając panu Marcinowi Piętakowi w kwestii podbudowy ul. Szydłowieckiej płyty zostały rozprężone i są rozbijane na to będzie kładziona specjalna siatka zabezpieczająca przed pęknięciami a na to zostanie wylana masa bitumiczna. Stwierdziła, że nie jest zadowolona z postępu prac dlatego też co tydzień są spotkania z kierownictwem budowy, aby ponaglać roboty.
Ad.pkt.8 Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Skarżyskiego oraz kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej za I półrocze 2016 roku.
Skarbnik Powiatu – Bogusława Wilczyńska – przedstawiła w formie prezentacji wykonanie budżetu powiatu za I półrocze 2016 roku.
/materiał
w załączeniu/
Radny Roman Wojcieszek – zabrał głos w w imieniu Klubu Radnych PiS. Stwierdził, że cieszy większość przedstawionych wskaźników oraz wypracowana nadwyżka, ale nie jest to tak dobrze jak wygląda, bowiem nadrzędnym celem samorządu jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Dlatego też tak niski wskaźnik tj. 2,04 % wykonania wydatków inwestycyjnych nie napawa optymizmem i budzi to niepokój. Środki na zadania inwestycyjne pochodzą ze środków zewnętrznych, które należy wydatkować do końca roku i jest duże zagrożenie, że plan nie zostanie zrealizowany. Zwrócił uwagę na dwa największe problemy powiatu, czyli oświata i szpital, których rozwiązywanie idzie w tempie niewystarczającym w stosunku do zagrożenia. W ciągu ostatnich 5 lat obserwujemy spadek liczby uczniów o 1/3, a za tym nie poszedł spadek kosztów oświaty. Zaapelował o jeszcze głębsze spojrzenie na wydatki i możliwości ich ograniczenia.
Członek Zarządu – Anna Leżańska – odnosząc się do opóźnień w realizacji ul Szydłowieckiej i Rycerskiej, wyjaśniła, że dopiero 22 lipca 2016 roku otrzymaliśmy potwierdzenie z urzędu wojewódzkiego, że mamy dofinansowanie i w jakiej wysokości. Do tego doszły odwołania. Jednak mimo to mamy nadzieje, że wywiążemy się z terminu.
Członek Zarządu – Katarzyna Bilska – odnosząc się do kwestii oświaty stwierdziła, że zgadza się, że sytuacja jest trudna, jednak nie wynika to z braku działań, tylko ze sposobu naliczania subwencji, która jest ściśle związana z demografią. Ponadto na ten moment brak informacji dotyczącej zwrotu z rezerwy 0,4, która rozwiązałaby nasz problem w przypadku emerytów i odpraw stawia pod znakiem zapytania jaki będzie ostatni kwartał. Niestety nie wiemy jaki procent zostanie zwrócony samorządom w przypadku emerytów i osób, z którymi rozwiązaliśmy stosunek pracy. Zwróciła uwagę, że polityka w systemie oświaty to nie tylko sieć szkół to systematyczna praca. Każdy arkusz, który jest przyjmowany jest dokładnie analizowany i jest to sztuka szukania pieniędzy. Uszczelniliśmy organizację roku pilnując min. liczebności grup. Ponadto zwróciła uwagę na przygotowanie szkół do roku szkolnego, informując że w tej chwili nie mamy żadnych zaleceń SANEPID-u oprócz boisk, które chcemy zrealizować ze środków RPO. Wszystkie zalecenia wykonaliśmy przy nakładzie 130 tys zł, co nie oznacza, że było ich tak mało, to oznacza, że wykonaliśmy tę pracę własnymi wkładem pracy.
Ad.pkt.9 Informacja o przebiegu wykonania planów finansowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest powiat skarżyski.
Wicestarosta – Artur Berus – przedstawił Informacja o przebiegu wykonania planów finansowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest powiat skarżyski.
/materiał
w załączeniu/
Przewodnicząca Komisji Zdrowia – Małgorzata Kwiatkowska – odnosząc się do zaprezentowanych informacji stwierdziła, że należy sobie uzmysłowić jak będzie wyglądała sytuacja na koniec roku. Każdy zakład liczy na wypłatę środków za nadwykonania. Jednak nowa ustawa o działalności leczniczej, która została podpisana przez Prezydenta RP, zawiera zapis, że samorządy mają możliwość płacenia za nadwykonania, tak więc nie wiemy kto zapłaci za nadwykoania w przyszłym roku.
Przewodnicząca rady ogłosiła 15 min przerwy.
Ad.pkt.10 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał:
1) Skarbnik Powiatu – Bogusława Wilczyńska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2016-2035 wraz z autopoprawką.
Wyjaśniła, że Zmiany w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2016-2035 wynikają:
- Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2016r i limitu zobowiązań na zadaniu „Staż zagraniczny kluczem do podniesienia kompetencji zawodowych” o 4.211zł oraz na zadaniu „Staż zagraniczny szansą na rozwój kompetencji zawodowych” o 6.000zł w związku ze zwiększonymi wydatkami związanymi z wysokim kursem euro.
- Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2016r i limitu zobowiązań na zadaniu „Przebudowa drogi powiatowej Nr 0441T Mroczków-Rędocin granica województwa świętokrzyskiego (Borki) m.Rędocin na odcinku od km 2+850 000-4+091,51km” o 30.000zł w związku z otrzymaniem dofinansowania w formie dotacji celowej z gminy Bliżyn. Poza tym zadanie zostało przeniesione do kategorii: „Wydatki na programy, projekty lub zadania związane z programami realizowanymi z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r o finansach publicznych” w wyniku podpisania umowy na dofinansowanie projektu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
- Ze zwiększenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2016r i limitu zobowiązań na zadaniu „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0307T w m. Zalezianka od km 5+000 do km 6+800” o 90.000zł w związku z zamiarem wykonania dokumentacji projektowej zadania Z przeniesienia limitu wydatków w wysokości 4.000zł z roku 2016 do roku 2017 przedsięwzięcia „Kompleksowe ubezpieczenie majątku Powiatu Skarżyskiego”
- Ze zmiany łącznych nakładów, w związku z naniesieniem wykonania roku poprzedniego, w przedsięwzięciach, w których do tej pory nie dokonano tej zmiany.
- Ze zwiększenia dochodów i wydatków bieżących o 367.567,41 wskutek wprowadzenia zmian projektem uchwały Rady Powiatu:
-
wzrost
subwencji oświatowej o 69.000zł na dofinansowanie wyposażenia
gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej oraz
gabinetów stomatologicznych w szkołach i
placówkach oświatowych
- wprowadzenie
darowizn dla Przystani i Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy
w wysokości 4.535,41
- wprowadzenie
środków z gwarancji ubezpieczeniowej w wysokości 10.332zł i
przeznaczenie ich na wykonanie niezbędnych prac
w budynkach powiatu
- wprowadzenie
środków z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w
wysokości 267.500zł na wypłatę nagród dla pracowników PUP.
oraz
zmian wynikających z Uchwały Zarządu Powiatu z dnia 17 sierpnia
2016r – zwiększenie dotacji z budżetu państwa o 16.200zł dla
Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
- Ze zwiększenia wydatków majątkowych o 168.750zł w wyniku zmiany opisanej w powyższym punkcie oraz wskutek zwiększenia inwestycji drogowych o 195.000zł, zakupu samochodu dla Starostwa Powiatowego o 50.000zł i dotacji na renowacje zabytków o 50.000zł z tzw „wolnych środków” powstałych z rozliczeń lat ubiegłych. Jednocześnie zmniejszono rezerwę na zadania inwestycyjne o 156.250zł wskutek umorzenia pierwszej raty pożyczki udzielonej szpitalowi.
- Ze zwiększenia przychodów o 138.750zł poprzez zwiększenie wolnych środków o 295.000zł, a zmniejszenie spłaty pożyczki o 156.250zł.
- Ze zwiększenia dochodów i wydatków majątkowych w 2017 roku w związku z wprowadzeniem po stronie dochodowej środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w wysokości 762.639zł, które Powiat otrzyma, zgodnie z podpisaną umową o dofinansowanie, jako refundację wydatków poniesionych w latach 2016-2017 i przeznaczenie odzyskanych środków na zwiększenie limitu wydatków w 2017 roku na zadaniu Budowa ul.Ponurego w Skarżysku-Kam oraz Przebudowa ul.Paryskiej na odcinku od ul.Krasińskiego do ul.Norwida w Skarżysku-Kamiennej.
- Jednocześnie przenosi się limit wydatków z roku 2017 na rok 2018 w wysokości 340.000zł na przedsięwzięciu „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych w dzielnicy Dolna Kamienna”, z roku 2017 do roku 2019 w ramach przedsięwzięcia „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0307T w m. Zalezianka od km 5+000 do km 6+800” kwotę 150.000zł oraz „Przebudowa drogi nr 0578T na odcinku od torów PKP do ul.Jarzębinowej w Suchedniowie” kwotę 100.000zł.
- Uwolnione w 2017 roku środki przeznacza się na zwiększenie przebudowy ul.Ponurego. Pozwoli to na złożenie wniosków o dofinansowanie dwóch zadań – budowy ul.Ponurego i przebudowy ul.Paryskiej – do Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2016-2035, została przyjęta jednogłośnie 17 głosami – za i uzyskała Nr 163/XXIV/2016.
2) Skarbnik Powiatu – Bogusława Wilczyńska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2016 rok.
Następnie wyjaśniła, że proponowane zmiany w budżecie wynikają z:
- Pisma Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2016r w sprawie przyznania dla naszego powiatu środków z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w wysokości 69.000zł na dofinansowanie wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej oraz gabinetów stomatologicznych w szkołach i placówkach oświatowych
- Porozumienia z Gminą Bliżyn na dofinansowanie zadania „Przebudowa drogi powiatowej Nr 0441T Mroczków-Rędocin granica województwa świętokrzyskiego (Borki) m.Rędocin na odcinku od km 2+850 000-4+091,51km” w wysokości 30.000zł
- Pisma Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy z dnia 16 czerwca 2016r w sprawie zwiększenia strony dochodowej i wydatkowej o kwotę 1.000zł w związku z otrzymaniem darowizny pieniężnej na działalność jednostki
- Pism Placówki Opieki, Wychowania i Interwencji Kryzysowej Przystań w sprawie wprowadzenia do budżetu otrzymanych darowizn w łącznej wysokości 3.535,41zł na kieszonkowe i nagrody dla wychowanków oraz na działalność kulturalno-oświatową
- Decyzji o przyznaniu wypłaty z firmy ubezpieczeniowej Uniqa w wysokości 10.332 zł w związku z usunięciem usterek i wad w budynku przy Placu Floriańskim
- Decyzji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 sierpnia 2016r w sprawie przyznania środków w wysokości 267.500zł na wypłatę nagród wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy.
- Pism Zespołu Szkół Technicznych w sprawie zwiększenia środków na projektach realizowanych w ramach programu ERASMUS w łącznej wysokości 10.211 zł w związku z wysokim kursem euro, co powoduje, że zaplanowane wydatki są wyższe niż planowano. Środki zostają przeniesione z nadwyżki w planie na paragrafie dotyczącym zwrotu subwencji z lat ubiegłych.
- Wyciągu z posiedzenia Zarządu Powiatu odbytego w dniu 27 lipca 2016r w sprawie wprowadzenia do budżetu nowych zadań inwestycyjnych na drogach powiatowych (wykonanie projektów) na łączną kwotę 195.000zł i tak:
-
Przebudowa
drogi powiatowej nr 0557T Skarżysko-Kamienna –Mirzec w
miejscowości Skarżysko Kościelne – Grzybowa Góra km 4+286 do
km 7+517 – 60.000zł,
- Przebudowa
mostu w ciągu drogi powiatowej nr 0576T w km 2+093 w miejscowości
Majków polegająca na wzmocnieniu przyczółków i dostosowanie
przekroju poprzecznego do przekroju drogowego – 20.000zł,
- Rozbudowa
drogi powiatowej nr 0590T w m.Podzagnańszcze km 0+000 do km 0+350
na działce nr ewid.465 – 25.000zł,
- Rozbudowa
drogi powiatowej nr 0307T w miejscowości Zalezianka od km 5+000 do
km 6+800 – 90.000zł
- Wyciągu z posiedzenia Zarządu Powiatu odbytego w dniu 10 sierpnia 2016r w sprawie przeniesienia środków pomiędzy działami w wysokości 250zł na wykonanie ekspertyzy stanu technicznego podjazdu dla niepełnosprawnych
- Wyciągu z posiedzenia Zarządu Powiatu odbytego w dniu 10 sierpnia 2016r w sprawie zwiększania planu dotacji na renowacje zabytków o kwotę 50.000zł z tzw wolnych środków
- Z przeniesienia środków z planu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w wysokości 17.360,10zł do planu Starostwa Powiatowego na działalność zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności
- Wyciągu z posiedzenia Zarządu Powiatu odbytego w dniu 27 lipca 2016r w sprawie zwiększenia planu wydatków na promocję powiatu w wysokości 15.000zł na wydanie publikacji promującej walory Powiatu Skarżyskiego. Środki na ten cel pochodzić będą z kosztów obsługi długu.
- Ze zmiany klasyfikacji budżetowej zadania Przebudowa drogi powiatowej Nr 0441T Mroczków-Rędocin granica województwa świętokrzyskiego (Borki) m.Rędocin na odcinku od km 2+850 000-4+091,51km w związku z podpisaną umową na dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zmiana dotyczy czwartej cyfry paragrafu. Dofinansowanie nie zostało wprowadzone po dochodach w związku z tym, że ma formę refundacji wydatków i nie ma pewności, że środki wpłyną w tym roku.
- Wyciągu z posiedzenia Zarządu Powiatu odbytego w dniu 10 sierpnia 2016r w sprawie zwiększenia planu wydatków na gospodarkę nieruchomościami Starostwa Powiatowego w związku z przejęciem budynku po III Liceum Ogólnokształcącym i budynku hydroforni zlokalizowanej przy ul.Sokolej oraz zamiarem sprzedaży byłej kotłowni i spalarni (konieczność wykonania wyceny nieruchomości). Kwota zwiększenia wynosi 51.868zł i przeniesiona została z kosztów obsługi długu.
- Ze zmiany w załączniku „Limity wydatków na wieloletnie przedsięwzięcia planowane do poniesienia w 2016 roku” łącznych nakładów, w związku z naniesieniem wykonania roku poprzedniego, w przedsięwzięciach, w których do tej pory nie dokonano tej zmiany.
- Jednocześnie skorygowano limit wydatków zadania „Kompleksowe ubezpieczenie majątku Powiatu Skarżyskiego” o 4.000zł w związku z niedokonaniem tego przy wcześniejszej zmianie planu wydatków.
- Ze zmniejszenia przychodów z tytułu spłaty udzielonej przez powiat pożyczki o 156.250zł, w związku z podjęciem decyzji o umorzeniu pierwszej raty pożyczki. Zmniejsza się jednocześnie rezerwę celową na inwestycje i zakupy inwestycyjne o powyższą kwotę, gdyż uzależniona była ona od wpływu środków ze szpitala.
Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2016 rok, została przyjęta jednogłośnie 17 głosami - za i uzyskała Nr 164/XXIV/2016.
3) Członek Zarządu – Katarzyna Bilska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Nr 252/XXXVII/2009 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 kwietnia 2009 roku w sprawie zatwierdzenia regulaminu określającego wysokość oraz warunki przyznawania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych, dla których powiat skarżyski jest organem prowadzącym, dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia.
Uzasadniając poinformowała, że zgodnie z zapisami ustawy karta nauczyciela, organ prowadzący w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli ustala Regulamin określający wysokość oraz warunki przyznawania dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy, a także szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Niniejsza uchwała wprowadza zmianę w Regulaminie polegającą na ustaleniu stawki % dodatku funkcyjnego zgodnego z lokalnymi potrzebami w poszczególnych szkołach i placówkach.
Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: zmiany Uchwały Nr 252/XXXVII/2009 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 kwietnia 2009 roku w sprawie zatwierdzenia regulaminu określającego wysokość oraz warunki przyznawania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych, dla których powiat skarżyski jest organem prowadzącym, dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego,funkcyjnego, za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, została przyjęta jednogłośnie 17 głosami - za i uzyskała Nr 165/XXIV/2016.
4) Członek Zarządu – Katarzyna Bilska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Nr 401/LVI/2010 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 września 2010 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania i rozmiaru zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat skarżyski oraz szczegółowych zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami.
Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: zmiany Uchwały Nr 401/LVI/2010 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 września 2010 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania i rozmiaru zniżek nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat skarżyski oraz szczegółowych zasad zwalniania od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, została przyjęta jednogłośnie 17 głosami - za i uzyskała Nr 166/XXIV/2016.
5) Członek Zarządu – Katarzyna Bilska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w strukturze Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej.
Uzasadniając przypomniała, że Przedszkole Specjalne zostało utworzone decyzją Nr 27/90 Kuratora Oświaty i Wychowania w Kielcach z dniem 1 września 1990 roku. W 1999 roku porozumieniem powierzono wykonywanie zadań organu prowadzącego Powiatowi Skarżyskiemu i włączono Przedszkole Specjalne w strukturę ówczesnego Zespołu Placówek dla Niepełnosprawnych Ruchowo. W wyniku reorganizacji przeprowadzonej w 2010 roku połączono Zespół Placówek dla Niepełnosprawnych Ruchowo ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym Nr 1 im. Janusza Korczaka w Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych, którego aktualna struktura przedstawia się następująco:
- Przedszkole Specjalne,
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. Janusza Korczaka w skład którego wchodzą:
a) Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 1
b) Gimnazjum Specjalne Nr 1
c) Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna Nr 1
d) Szkoła Przysposabiająca do Pracy Liceum Ogólnokształcące Specjalne, Szkoła Policealna Specjalna Bursa szkolna
Z inicjatywą włączenia Przedszkola Specjalnego wystąpił Dyrektora Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach w skład specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego może również wchodzić przedszkole specjalne. Włączenie Przedszkola Specjalnego funkcjonującego dotychczas w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w struktury Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Janusza Korczaka wynika z możliwości umieszczania w grupach wychowawczych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 dzieci uczęszczających do Przedszkola Specjalnego. W związku ze zmianami struktury placówki niniejszą uchwałą należy dokonać odpowiednich zmian w statucie Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych zgodnie z art 42 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (tj.: Dz. U. 2015.2156 z późniejszymi zmianami). Podejmowana uchwała nie powoduje żadnych skutków finansowych, gdyż majątek szkół i placówek wchodzących w skład Zespołu Placówek Eduakcyjno-Wychowawczych nadal zostanie majątkiem ZPEW. Nie zmienia się status nauczycieli, którzy są i pozostaną pracownikami ZPEW.
Radna Małgorzata Kwiatkowska – poinformowała, że na komisjach wstrzymała się od głosu ponieważ wydawało jej się mało prawdopodobne i niekorzystne dla dziecka, że w bursie będzie przebywało dziecko w wieku przedszkolnym. Jednak z informacji jaką zasięgnęła wynika, że to chodzi o konkretny przypadek rodziny, gdzie jest trójka dzieci z czego 2 jest w wieku szkolnym, a jedno w wieku przedszkolnym. Ta uchwał jest po to aby te dzieci były razem. Ponadto wychowawczyni z bursy zapewniła, że oni pomagają tym dzieciom we wszystkich czynnościach.
Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają inne uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w strukturze Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej została przyjęta jednogłośnie 17 głosami - za i uzyskała Nr 167/XXIV/2016.
6) Starosta – Jerzy Żmijewski przedstawił projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie kolejnej umowy najmu z dotychczasowym najemcą lokalu użytkowego znajdującego się w budynku przy ul. Pl. Floriański 1 w Skarżysku-Kamiennej.
Poinformował, że dotyczy to dotychczasowego najemcy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który wystąpił o przedłużenie umowy zawartej 31 grudnia 2013 roku.
Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają inne uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie kolejnej umowy najmu z dotychczasowym najemcą lokalu użytkowego znajdującego się w budynku przy ul. Pl. Floriański 1 w Skarżysku-Kamiennej została przyjęta jednogłośnie 17 głosami – za i uzyskała Nr 168/XXIV/2016.
Ad.pkt.11 Zamknięcie Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Starosta – Jerzy Żmijewski- zaprosił wszystkich radnych na uroczystą powiatową inaugurację roku szkolnego 2016/2017, które odbędzie się w ZST-M 1.09. Przewodnicząca Rady – Bożena Bętkowska poinformowała, że porządek posiedzenia został zrealizowany w całości. Następnie poprosiła o powstanie z miejsc i zakończyła obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam XXIV Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".
Godzina zakończenia obrad –17.00
Protokołowała: Joanna Wężyk
Przewodnicząca
Rady Powiatu Skarżyskiego
Bożena Bętkowska
Protokół XXIV-30.08.2016.pdf (122kB)
metryczka
Wytworzył: Przewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego (20 października 2016)
Opublikował: Łukasz Krawiecki (25 października 2016, 11:42:21)
Ostatnia zmiana: Łukasz Krawiecki (26 października 2016, 12:28:38)
Zmieniono: zmieniono zapis
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 835