Protokół z LI/2014 Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego z 24 lipca 2014 roku
P
R O T O K Ó Ł Nr LI/2014
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 24 lipca 2014 r
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 24 lipca 2014 r
Miejsce
odbycia sesji – Sala Herbowa Starostwa Powiatowego w
Skarżysku-Kamiennej, ul. Konarskiego 20
Godzina rozpoczęcia obrad - 1000
W sesji udział wzięli:
Lista obecności radnych biorących udział w sesji oraz gości – w załączeniu. Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – Kierownik Biura Rady Powiatu.
Godzina rozpoczęcia obrad - 1000
W sesji udział wzięli:
- Zastępca
prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej – Grzegorz Małkus,
- Przewodniczący
Rady Gminy Suchedniów - Eugeniusz Bugała,
- dyrektorzy
jednostek organizacyjnych powiatu,
- przedstawiciele
organizacji politycznych, społecznych i zawodowych,
- Starosta – Michał Jędrys i Wicestarosta Powiatu Skarżyskiego – Waldemar Mazur,
- Członkowie
Zarządu Powiatu – Stanisław Dymarczyk i Katarzyna Bilska,
- Sekretarz
i Skarbnik Powiatu Skarżyskiego, Radca
Prawny Starostwa,
- Radni
Powiatu Skarżyskiego,
- przedstawiciele lokalnych mediów.
Lista obecności radnych biorących udział w sesji oraz gości – w załączeniu. Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – Kierownik Biura Rady Powiatu.
STRESZCZENIE
POSIEDZENIA
Ad.pkt.1 Otwarcie sesji
LI w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego - Pan Eugeniusz Cichoń. Następnie powitał gości, członków Zarządu Powiatu, Radnych Powiatu Skarżyskiego oraz wszystkich biorących udział w Sesji.
Ad.pkt.2 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący Rady – Pan Eugeniusz Cichoń poinformował zebranych, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 17 radnych co stanowi 81 % ogólnego składu Rady.
Przewodniczący Rady wskazał, że Sekretarzem obrad zgodnie z porządkiem alfabetycznym będzie Radna Karolina Wąsowska.
Następnie stwierdził, że Państwo Radni wraz z zawiadomieniem o dzisiejszej Sesji otrzymali projekt porządku obrad.Zapytał, czy do przedstawionego projektu porządku LI Sesji Rady Powiatu Radni, lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi lub wnioski.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek obrad.
Porządek
LI sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty
jednogłośnie
Ad.pkt 3 Przyjęcie protokołu z XLIX i L Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Wiceprzewodniczący Rady – Jacek Jeżyk – przedstawił wniosek o przyjęcie protokołu z XLIX i L sesji Rady Powiatu Skarżyskiego informując, że radni nie wnieśli do nich żadnych uwag. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek o przyjęcie protokołu z XLIX i L sesji.
Protokół
z XLIX i L sesji został przez radnych przyjęty
jednogłośnie.
Ad.pkt.4 Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami.
Starosta – Michał Jędrys przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami w okresie od 26.06.2014 do 24.07.2014.
/sprawozdanie w załączeniu/
Ad.pkt.5 Interpelacje i zapytania radnych.
W tym punkcie głos zabrali:
Radna Renata Bilska – zabrała głos w sprawie ul. Książęcej. Zapytała czy istnieje możliwość zamocowania krawężników na odcinku od posesji numer 109. Mieszkańcy mają nadzieję, że spowoduje to częściowe zatamowanie wody, która spływa przy intensywnych opadach deszczu.Zapytała kiedy można spodziewać się decyzji Wojewody Świętokrzyskiego w sprawie ul. Książęcej.
Radna Maria Wroniewska – korzystając z obecności Wiceprezydenta Miasta, w imieniu mieszkańców dzielnicy Rejów podziękowała za zamontowanie tablic ogłoszeniowych.
Następnie odniosła się do sprawy nagminnie pojawiających się lisów na osiedlu Rejów,które chodzą ulicami, przy stadionie czy zalewie.
Zapytała, czy prowadzone są szczepienia lisów oraz poprosiła o zainteresowanie się tą sprawą służb weterynaryjnych.
Przewodniczący Eugeniusz Cichoń – poinformował, że poza lisami dużym zagrożeniem są watahy dzików, widywane przy ul. Wojska Polskiego, jak również w Mostkach czy Suchedniowie.
/interpelacja w załączeniu/
Ad.pkt.6 Wolne wnioski i oświadczenia.
Pani Krystyna Winiarska – zabrała głos w sprawie ul. Książęcej. Oświadczyła, że w związku z notorycznym zalewaniem ul. Książęcej, postanowiła napisać skargę do Wojewody Świętokrzyskiego. Dodała, że zalewanie ulicy spowodowane jest nieudolnością Zarządu Dróg Powiatowych. Po złożeniu skargi, w dniach 12 i 13 czerwca pojawili się pracownicy, którzy wykosili rowy i pobocza. Niestety wykoszone chwasty, zostały po wykoszeniu wrzucone do rowów, przez co przy większym deszczu rowy ponownie zostały zatkane. W związku z powyższym poprosiła o uwzględnienie tych faktów przy rozpatrywaniu skargi. Następnie oświadczyła, że 10 lipca przyjechali pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych i przywieźli w workach suchą zaprawę asfaltową, którą rozsypywali w mokre kałuże. Zapytała, dlaczego nie zostało zrobione to wcześniej gdy pogoda na to pozwalała. Następnie odniosła się do poruszanego już tematu krawężników. W roku 2012 kiedy to była robiona kanalizacja i przebudowa ul. Książęcej, zostały zdemontowane krawężniki. Pani Winiarska wystosowała pismo do Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych, w których poinformowała o potrzebie ponownego zamontowania krawężników. Niestety prośba ta została zignorowana i krawężników po dzień dzisiejszy nie ma.
Radna Renata Bilska odniosła się do tematu doposażenia szkoły w zawodzie mechanika. Przypomniała, że zabierała głos w tym temacie na sesji majowej. Oświadczyła, że wcześniej dostała słowo, że szkoła otrzyma pieniądze oraz stoły do końca lutego. Między czasie nie otrzymała żadnej informacji, że została zmieniona decyzja. Dodała, że jeśli daje się słowo powinno się go dotrzymać. Kwota 12 tys. zł. nie jest kwotą dużą, a służyłaby ona młodzieży.
Starosta Powiatu – Michał Jędrys poprosił o pomoc finansową dla Marcina Jedynaka. Dodał, że Marcin 9 letni chłopiec, odnosi liczne sukcesy na arenie świętokrzyskiej jako zawodnik szachowy. Poprosił zgromadzonych o pomoc w pokryciu kosztów wyjazdu na obóz szkoleniowy, które wahają się w granicach od 1000 do 1200 zł.
Ad.pkt.7 Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania.
Starosta Powiatu – Michał Jędrys odniósł się do interpelacji Radnej Renaty Bilskiej w sprawie krawężnika na ul. Książęcej. Oświadczył, że uzgodnił z Dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych, że przyjrzą się bliżej tej sprawie. Dodał, że ul. Książęca, będzie remontowana w ramach pozyskanych środków z tzw. „powodziówek”. Na pytanie Radnej kiedy powiat otrzyma środki finansowe, odpowiedział, że oczekujemy na decyzję wojewody. Wniosek został złożony, termin rozpatrzenia nie jest zależny od powiatu. Część środków, które zostały już pozyskane, zostały przekazane na naprawę ul. Rycerskiej.
Następnie odniósł się do wypowiedzi Radnej Marii Wroniewskiej oraz Przewodniczącego Eugeniusza Cichonia. Oświadczył, że na ostatnim posiedzeniu Powiatowej Rady ds. Bezpieczeństwa Publicznego, były poruszane tematy dzików oraz lisów. Dodał, że duża ilość zwierząt, świadczą o poprawie ekologii na terenie naszego powiatu. Poinformował, że w bieżącym roku były dwukrotnie zrzucane szczepionki dla lisów, w miejscach wskazanych przez służby weterynaryjne. Dlatego, ryzyko wystąpienia wścieklizny u lisów jest niewielkie. Niestety nie można go całkowicie wykluczyć. Dodał, że lisy i dziki nie mają naturalnego wroga w środowisku, dlatego też zaburzony jest porządek biologiczny. Myśliwi, którzy powinni dbać o równowagę biologiczną, za każdy odstrzał muszą zapłacić. Oświadczył, że będzie rozmawiał z kołami łowieckimi na ten temat. Poinformował, że zostało stwierdzonych kilka przypadków włośnicy dlatego poprosił, aby nie kupować mięsa niewiadomego pochodzenia. Na zakończenie tego tematu powiedział, że poszkodowani przez dziki mogą zgłaszać się do kół łowieckich, od których przysługuje im odszkodowanie.
Następnie odniósł się do tematu poruszanego przez Panią Winiarską. Oświadczył, że komisja rewizyjna wypracowała stanowisko w tej sprawie. Dodał, że ul. Książęca oczywiście wymaga remontu. Przypomniał, że w tej kadencji została już wykonana ul. Kopernika oraz częściowo ul. Rycerska. W tym roku zostanie wykonany kolejny odcinek ul. Rycerskiej oraz zostanie częściowo wyremontowana ul. Książęca. Odnoście rowów, na bieżąco wykonywane są prace związane z pogłębianiem oraz koszeniem rowów. Nie ma możliwości wykonania tych prac w całym powiecie w ciągu jednego dnia. Dodał, że mieszkańcy bardzo często sami wrzucają skoszoną trawę z posesji, do rowów.
Na zakończenie odniósł się do tematu poruszanego przez Radną Renatę Bilską. Oświadczył, że rolą organu prowadzącego jest zabezpieczenie odpowiedniego poziomu kształcenia w danych kierunkach i tak też się dzieje. Dodał, że stanowiska do kształcenia na odpowiednim poziomie oraz przeprowadzenia egzaminów zawodowych znajdują się w Centrum Kształcenia Praktycznego i tam właśnie lokowane jest wyposażenie. Dla przykładu podał, że wyposażenie w CKP do kształcenia w zawodzie technik mechanik samochodowy jest za około 300.000zł i ma być eksploatowane i wykorzystywane w jak najszerszym zakresie.
Ad pkt.8 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie:
1) Skarbnik Powiatu – Monika Gębska - przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2014-2030.
Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały glosowało – 17 radnych
Głosów przeciwnych – 0
Wstrzymały się od głosu – 0
Uchwała w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2014-2030, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 367/LI/2014.
2) Skarbnik Powiatu – Monika Gębska - przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2014 rok.
Uzasadniając wyjaśniła, że proponowane zmiany wynikają z:
- pisma Zespołu Placówek Opieki, Wychowania i Interwencji Kryzysowej
„Przystań”- wprowadzenie po stronie dochodowej i wydatkowej
otrzymanej
przez placówkę darowizny w kwocie 2.000zl na wypłatę
kieszonkowego
dla wychowanków placówki,
- pisma Powiatowego Urzędu Pracy - zmiana pomiędzy źródłami
finansowania projektu "Zacznij od nowa" realizowanego w
ramach POKL
- pisma Powiatowego Urzędu Pracy – zmniejszenie kwoty dofinansowania
projektu "Spróbujmy razem" realizowanego w ramach POKL
zgodnie
z
podpisanym aneksem nr 3 z dnia 12.06.2014 do umowy o dofinansowanie
projektu,
- pisma Zarządu Dróg Powiatowych - wprowadzenie do budżetu nowego zadania "Rozbudowa istniejącego obiektu mostowego przez rzekę Kamienna w ciągu drogi powiatowej nr 0445T ulica Staszica w Bliżynie wraz z dojazdami w niezbędnym zakresie" w kwocie 50.000zl. Środki te przeznaczone są na wykonanie projektu zadania co jest konieczne do złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków rezerwy budżetowej Ministra Finansów,
- zaplanowania kwoty 10.000 zł na dotacje na finansowanie lub
dofinansowanie prac remontowych i konserwatorskich obiektów
zabytkowych na terenie Powiatu Skarżyskiego. Dotacja zostanie
przyznana zgodnie z regulaminem,
- pisma Zespołu ds. Zamówień Publicznych, Pozyskiwania Funduszy i Inwestycji - zabezpieczenie w budżecie kwoty 26.489 zł na projekt „Wydanie albumu promocyjnego - z lotu ptaka", na który złożono wniosek o dofinansowanie w zakresie małych projektów w ramach działania - Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW 2007-2013. Po podpisaniu umowy wydatki zostaną przeksięgowane na odpowiednie paragrafy,
- wprowadzenia do budżetu
zaległej od
Gminy Skarżysko-Kamienna należności
z tytułu
dotacji
celowej na zadanie "Budowa ul.3-go Maja w Skarżysku-Kamiennej”
zgodnie z podpisaną ugodą sądową.
Starosta Michał Jędrys – odpowiedział, że kwota 10 tys. została zabezpieczona na ten rok budżetowy, natomiast wnioski nie mogły wpłynąć ponieważ nie ma regulacji prawnej jaką jest uchwała rady powiatu, która będzie przedstawiana na dzisiejszej sesji. Dopiero gdy zostanie podjęta uchwała będzie można uruchomić procedurę składania wniosków.
Radny Jacek Jeżyk – oświadczył, że zaplanowana kwota 26 tys. zł na wydanie albumu promocyjnego „Z lotu ptaka” budzi jego duże wątpliwości i będzie głosował przeciw. Zapytał, czy nie powinna być odwrotna kolejność, najpierw przyjęta uchwała, dotycząca regulaminu przyznawania dotacji, a potem przekazana kwota 10 tys. zł.
Skarbnik Monika Gębska - odpowiedziała, że kwota 10 tys jest to kwota, którą trzeba zaplanować wcześniej w budżecie. Następnie przyjmiemy regulamin i określimy zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Natomiast, aby przyznać środki na konkretny obiekt potrzebna będzie jeszcze jedna uchwała o przyznaniu dotacji, ale ta jest możliwa dopiero po zakończeniu całej procedury.
Radna Renata Bilska zabrała głos w sprawie rozbudowy obiektu mostowego. Zapytała, na czym ma ta rozbudowa polegać.
Starosta Michał Jędrys – odnosząc się do kwestii albumu wyjaśnił, że w budżecie zabezpieczona jest cała kwota na to zadanie, ponieważ projekt jest finansowany na zasadzie refundacji wydatków. Dodał, że nie możemy zabezpieczyć tylko wkładu własnego, który jest na poziomie 20 %, lecz całą kwotę, a po wykonaniu zadania 80% środków zostanie nam zrefundowanych. Przypomniał, że w taki sposób były realizowane wszystkie projekty z LGD. Następnie odniósł się do tematu mostu. Powiedział, że 50 tys. zł, są to środki przeznaczone na projekt, który jest niezbędny do tego aby ten ostatni most na rzece Kamiennej, mógł zostać zgłoszony do dofinansowania z rezerwy ministra. Oświadczył, że wniosek na przebudowę mostu musi być złożony w tym roku, w innym wypadku powiat zostanie wyłączony z rezerwy ministerialnej na kolejne dwa lata. W tym roku otrzymaliśmy kwotę 350 tys. zł z rezerwy na most w Płaczkowie, resztę dołożyliśmy ze środków własnych.
Radny Jerzy Żmijewski – oświadczył, że to nie jest ostatni most w tak złym stanie. W równie złym stanie jest most na ulicy Żeromskiego w Suchedniowie. Dodał, że ma nadzieję, iż most na tej ulicy także zostanie wyremontowany.
Ponieważ Radni nie zgłosili innych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały glosowało – 13 radnych
Głosów przeciwnych – 1
Wstrzymały się od głosu – 3 osoby
Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2014 rok, została przyjęta i uzyskała Nr 368/LI/2014.
3) Starosta – Michał Jędrys przedstawił projekt uchwały w sprawie: określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.
Starosta zgłosił autopoprawkę w paragrafie 7 pkt 2. Jest tam błąd pisarski, dlatego też poprosił o wykreślenie fragmentu „z zastrzeżeniem ust. 3”.
Radna Renata Bilska - zapytała, jakie będzie postępowanie gdy zostanie złożonych więcej wniosków. Czy w takim przypadku będą regulacje wewnętrzne.
Starosta Michał Jędrys – odpowiedział, że uchwała zawiera tryb rozpatrywania wniosków oraz przyznawania dotacji. Pierwszym etapem jest analiza wniosków pod względem formalny. Na tym etapie można prosić o uzupełnienie braków. Granicą przyznawania dotacji jest ilość zaplanowanych w budżecie środków na ten cel. Następną ważna rzeczą jest, jaki to jest obiekt, jakość zabytku ma być poddany renowacji, czego dotyczy, jego ważność historyczna. Zarząd będzie skrupulatnie wnioski analizował.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Cichoń - oświadczył, że ostateczną decyzję będzie podejmowała Rada Powiatu. Dodał, że jeśli zaistnieje potrzeba, Rada rozważy zwiększenie sumy potrzebnej na ten cel.
Radny Mieczysław Bąk – zapytał, czy jeżeli będzie taka potrzeba to będzie możliwość zwiększenia w budżecie kwoty na realizację tego zadania.
Starosta Michał Jędrys - odpowiadając Radnemu Mieczysławowi Bąkowi, poinformował, że osoba wnioskująca o zwiększenie sumy przeznaczonej na ten cel, będzie musiała wskazać źródło z jakiego te pieniądze będą przesunięte. Jeśli Rada wyrazi zgodę na taką zmianę w budżecie, to kwota zostanie zwiększona.
Radni nie wnieśli do przedstawionego projektu innych uwag ani wniosków w związku z powyższym Przewodniczący Rady poddał go pod głosowanie.
Za przyjęciem uchwały glosowało – 16 radnych
Głosów przeciwnych – 0
Wstrzymała się od głosu – 1 osoba
Uchwała w sprawie: określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, została przyjęta i uzyskała Nr 369/LI/2014.
4) Starosta – Michał Jędrys przedstawił projekt uchwały w sprawie: podziału powiatu skarżyskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym w wyborach do Rady Powiatu Skarżyskiego.
Ponieważ radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały glosowało – 13 radnych
Głosów przeciwnych – 0
Wstrzymały się od głosu – 4 osoby
Uchwała w sprawie: podziału powiatu skarżyskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym w wyborach do Rady Powiatu Skarżyskiego, została przyjęta i uzyskała Nr 370/LI/2014.
5) Starosta – Michał Jędrys przedstawił projekt uchwały w sprawie: likwidacji Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych w Skarżysku-Kamiennej, ul. Legionów 119.
Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, w związku z powyższym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały glosowało – 17 radnych
Głosów przeciwnych – 0
Wstrzymały się od głosu – 0
Uchwała w sprawie: likwidacji Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych w Skarżysku-Kamiennej, ul. Legionów 119, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 371/LI/2014.
6) Starosta – Michał Jędrys przedstawił projekt uchwały w sprawie: likwidacji II Liceum Profilowanego w Skarżysku-Kamiennej, ul. Powstańców Warszawy 11.
Ponieważ Radni nie zgłosili innych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały glosowało – 17 radnych
Głosów przeciwnych – 0
Wstrzymały się od głosu – 0
Uchwała w sprawie: likwidacji II Liceum Profilowanego w Skarżysku-Kamiennej, ul. Powstańców Warszawy 11, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 372/LI/2014.
7) Starosta – Michał Jędrys przedstawił projekt uchwały w sprawie: utworzenia III Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarżysku-Kamiennej.
Uzasadniając wskazał, że wychodząc naprzeciw prośbie Dyrektora ZSE powiat planuje uruchomić szkołę dla dorosłych. Dodał, że na terenie powiatu funkcjonuje już jedna szkoła dla dorosłych znajdująca się w Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych.
Radna Katarzyna Bilska – oświadczyła, że nie popiera powielania szkół o tym samym profilu. Jednak w tym przypadku uważa, że usytuowanie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych przy ZSE jest korzystniejsze, bowiem Zespół Szkół Samochodowo-Usługowych młodzież kojarzy z nauką zawodu.
Ponieważ Radni nie zgłosili innych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały glosowało – 17 radnych
Głosów przeciwnych – 0
Wstrzymały się od głosu – 0
Uchwała w sprawie: utworzenia III Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarżysku-Kamiennej, została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 373/LI/2014.
8) Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Jerzy Żmijewski przedstawił projekt uchwały w sprawie: rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych.
Przed odczytaniem stanowiska komisji oznajmił, iż zespół komisji rewizyjnej przeprowadził wizję lokalną na miejscu. Dodał, że żadna z tych osób nie mówiła, że Pani Winiarska nie ma racji w sprawie podtopień. Oświadczył, że nie jest prawdą, że drogi miejskie są świetnie utrzymane, natomiast drogi powiatowe są w kiepskim stanie. Dodał, że jest dokumentacja fotograficzna, która przedstawia stan rowów i poboczy na tej ulicy. Faktem jest, że czystość rowów pozostawia trochę do życzenia, co znajduje się w stanowisku komisji rewizyjnej. Poinformował, że po rozmowie z Dyrektorem Czyżem zostało uzgodnione, że na ul. Książęcą wjedzie koparka i w miarę możliwości rowy po prawej stronie zostaną pogłębione i staranniej oczyszczone. Nie da się wykonać tych rowów zgodnie z przepisami ponieważ bardzo blisko są ogrodzenia. Ponieważ są intensywne opady deszczu, dzisiaj przez sesją był na ulicy Książęcej i stwierdził, że woda przepływa przez mostki i wjazdy na posesje. Na zakończenie dodał, że obowiązkiem każdego właściciela posesji jest oczyszczanie przepustów. Następnie odczytał stanowisko komisji rewizyjnej
w powyższej sprawie.
Dyrektor ZDP Marek Czyż – odniósł się do kwestii krawężników, o których mówiła Pani Winiarska. Poinformował, że w drodze rozróżnia się dwa przekroje krawężników, o przekroju ulicznym oraz przekroju drogowym. Przekrój drogowy jest to taki gdzie jest jezdnia plus pobocze, natomiast przekrój uliczny to jezdnia plus chodniki. Jeśli na tej ulicy założone zostaną krawężniki, to okaże się, że odetną one swobodny spływ wody do rowów i w okresie zimowym woda nie będzie miała możliwości spływu, przez co będzie występować oblodzenie na jezdni. Dlatego ta droga nigdy nie miała wybudowanych krawężników, był to przekrój drogowy gdzie była jezdnia zakończona opornikami i woda mogła spływać swobodnie.
Ponieważ Radni nie zgłosili innych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały glosowało – 15 radnych
Głosów przeciwnych – 0
Wstrzymały się od głosu – 2 osoby
Uchwała w sprawie: rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych, została przyjęta i uzyskała Nr 374/LI/2014.
Ad.pkt.9 Zamkniecie Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Przewodniczący Rady – Eugeniusz Cichoń przed zamknięciem sesji poinformował, że szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę pokrywane są z budżetu państwa. Podmiotem wypłacającym jest koło łowieckie, które ma rewir na danym terenie. Jeśli dany teren nie jest objęty rewirem łowieckim, pieniądze wypłacane są z funduszu urzędu marszałkowskiego przez wydział rolnictwa. Starosta
Michał Jędrys - zaprosił wszystkich obecnych na Wakacje Siatkarskie, które odbędą się w najbliższą sobotę w Mostkach od godz. 9.00. Zaprosił także, na Msze Świętą w ramach Powiatowego Święta Policji, która odbędzie się 25 lipca.
Przewodniczący Rady - poprosił o powstanie z miejsc i zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam LI Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".
Godzina zakończenia obrad – 11.45
Protokołowała: Joanna Wężyk
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego
EUGENIUSZ CICHOŃ
Protokół-LI-2014.pdf (96kB)
metryczka
Wytworzył: Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego (24 października 2014)
Opublikował: Łukasz Krawiecki (28 stycznia 2015, 10:29:20)
Ostatnia zmiana: Mariusz Bartosik (20 stycznia 2016, 09:13:16)
Zmieniono: Zmiana katalogu
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 907