Protokół Nr XLVI/2022 z Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego 22 września 2022 roku


Protokół Nr XLVI/2022
z Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego
odbytej 22 września 2022 roku

 
Miejsce odbycia sesji - sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Skarżysku - Kamiennej, ul. Plac Floriański
 
Godzina rozpoczęcia obrad   -       11.00
 
W sesji udział wzięli:
 
-        Starosta Artur Berus, Wicestarosta Anna Leżańska, Członkowie Zarządu Katarzyna Bilska, Tadeusz Bałchanowski, Adam Ciok,
-        Sekretarz powiatu Małgorzata Nosowicz,
-        Skarbnik powiatu Urszula Wrona,
-        Radca Prawny starostwa Karolina Oleksiak, 
-        Radni Powiatu Skarżyskiego,
-        Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej - starszy brygadier Marcin Machowski
-        Funkcjonariusze Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku,
-        Kierownik Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Nadzór Wodny w Skarżysku - Michał Wzorek,
-        Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych
-        Naczelnicy Wydziałów Starostwa,
-        Przedstawiciele lokalnych mediów.
 
Lista obecności radnych biorących udział w sesji i gości zaproszonych uczestniczących w obradach - w załączeniu.
       
Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – kierownik Biura Rady Powiatu
 
 
 
STRESZCZENIE POSIEDZENIA
 

Ad. pkt 1. Otwarcie Sesji.
 
XLVI w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk, który poinformował zebranych, że obrady Rady Powiatu Skarżyskiego są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.
Przewodniczący Rady poinformował, że z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Łukasza Wojciechowskiego, Starosty Skarżyskiego II kadencji w latach 2002-2006. Od 2008 roku, aż do odejścia na emeryturę pełnił funkcję zastępcy dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku-Kamiennej, zmarł w wieku 76 lat.
Pogrzeb śp. Łukasza Wojciechowskiego odbył się 27 sierpnia 2022 roku.
Następnie poprosił o powstanie i uczczenie pamięci zmarłego starosty minutą ciszy.
 
 
Ad. pkt 2. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.
 
Przewodniczący Rady Powiatu - Jacek Jeżyk poinformował, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 18 radnych, co stanowi 95 % składu Rady Powiatu. Jest to, zatem kworum zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał i decyzji.
 
Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z zapisem § 10 ust. 3 pkt 2 Statutu Powiatu, Sekretarzem obrad zgodnie z porządkiem alfabetycznym będzie Radna Bożena Bętkowska.
Następnie zapytał czy do przedstawionego projektu porządku XLVI Sesji Rady Powiatu Radni lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi, wnioski lub propozycje zmian.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poddał pod głosowanie porządek obrad XLVI Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
za głosowało – 16 radnych
przeciw – 0
wstrzymało się od głosu – 0
 
Porządek obrad XLVI Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.
 
 
Ad. pkt. 3. Uhonorowanie przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku – Kamiennej za wybitne osiągnięcia w sporcie pożarniczym.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że dzisiejszej sesji gościmy funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku – Kamiennej, którzy w sportach pożarniczych osiągają znakomite wyniki, a są to: 
St. Kpt. Sławomir Wawrzak Kpt. Wojciech Kunys Asp. Sztab. Paweł Węgrzyn Asp. Sztab. Paweł Sieczka Asp. Dawid Kowalik Ogn. Paweł Sadza Ogn. Piotr Derlatka
 
Przewodniczący Rady wspólnie ze Starostą i Komendantem Policji wręczyli strażakom listy gratulacyjne.  
 
 
Ad. pkt 4. Przyjęcie protokołu z XLV sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Wiceprzewodnicząca Rady Bożena Bętkowska poinformowała, że protokół z XLV sesji Rady Powiatu Skarżyskiego był wyłożony do wglądu w Biurze Rady. Do protokołu radni nie wnieśli żadnych uwag, w związku z tym zgłosiła wniosek o przyjęcie protokołu z XLV sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że przechodzimy do głosowania wniosku w sprawie przyjęcia protokołu z XLV sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
za przyjęciem wniosku głosowało – 17 radnych
przeciw głosowało – 0
wstrzymało się od głosu – 0
 
Protokół z XLV sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.
 
 
Ad. pkt 5. Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami.
 
Starosta Artur Berus poinformował, że sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu między sesjami za okres 30.06.2022r. – 22.09.2022r. zostało złożone do Biura Rady. Przedstawiając w dniu dzisiejszym Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu między sesjami poprosił o jego przyjęcie.
 
W tym punkcie głos zabrali:
 
Radny Mieczysław Bąk – zwrócił uwagę, że w dziale III Uchwały Zarządu Powiatu jest zapis: „wyrażenie opinii dotyczącej rozbudowy drogi powiatowej w miejscowości Wołów”. Poprosił o szerszą informację w tej sprawie. Czy dot. to drogi powiatowej w Wołowie gm. Bliżyn, kto będzie prowadził rozbudowę tej drogi.
 
Radny Grzegorz Małkus – odniósł się do powierzenie stanowiska dyrektorowi ZST w Skarżysku. Zapytał czy ciężar tej sprawy był na tyle poważny żeby dyrektora odwołać z powierzonej funkcji. Znamy zaangażowanie dyrektora w rozwój placówki w wychowanie młodzieży. Stwierdził, że jest zaskoczony całą sytuacją i ma nadzieję, że to była głęboko przemyślana decyzja ze strony zarządu.    
 
Radna Renata Bilska – odniosła się do podjętych uchwał zarządu. Zapytała o opinię dot. rozbudowy drogi wewnętrznej w Kierzu Niedźwiedzim,  jaki jest koszt tej inwestycji i jakie wkład gminy, jakie prace obejmuje. Następnie zapytała o umowę najmu w ZSS-U, czego dotyczy ta umowa. Kolejne pytanie ile wynosi stawka czynszu za 1m2 w lokalach mieszkalnych. Zapytała również o czego dotyczą zmiany w  regulaminie organizacyjny starosta.
 
Radny Bartosz Bętkowski - zapytał czy starosta ma szerszą wiedzę na temat uzgodnień projektów miejscowego planu zagospodarowania zalewu Bernatka oraz Pl. Floriańskiego.
 
Członek Zarządu Tadeusz Bałchanowski – jeżeli chodzi o inwestycję Wołów była tam zrobiona wycena tej inwestycji, to jest w przybliżeniu ok. 3 mln zł. Inwestor, który był zainteresowany wycofał się i dalsze prace na tę chwilę nie są prowadzone. Odpowiadając radnej Renacie Bilskiej co do inwestycji w Kierzu Niedźwiedzim stwierdził, że jest to inwestycja typowo gminna. Zarząd jedynie wydawał opinię, która jest niezbędna do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Z tego co się orientuje gmina otrzymała dofinansowanie na to zadanie i będzie realizowała inwestycję od cmentarza do straży.
 
Członek Zarządu Katarzyna Bilska – w kwestii powierzenia obowiązków dyrektora ZST odesłała do uzasadnienia tej uchwały. Zgodziła się z radnym Grzegorzem Małkusem, że mamy do czynienia z bardzo dobrym dyrektorem i boleje nad tym co się wydarzyło. Pani mecenas bardzo długo analizowała sytuację pod kątem wyroków sądowych i niestety nie znaleźliśmy nic co mogłoby uniemożliwić wdrożenie takiej drogi. Przytoczyła zapis komentarza „odstąpienie od wymiaru kary nie zwalnia sądu z obowiązku ustalenia w wyroku czynu przypisanego sprawcy oraz podania jego kwalifikacji. Wyrok taki należy uznać za skazujący ze wszystkimi tego konsekwencjami (włącznie z wpisem do KRK, także na płaszczyźnie zatarcia skazania)”. Przepisy oświatowe są jednoznaczne i nie pozostawiła zarządowi wyboru. Co do wynajmu powierzchni w ZSS-U dot. wynajmu pod sklepiki.
 
Starosta Artur Berus - odnosząc się do zapytania radnej Renaty Bilskiej co do stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej wyjaśnił, że wynosi ona 5,44 zł. W kwestii regulaminu organizacyjnego starostwa wyjaśnił, że zostały wprowadzone pewne uporządkowania i tak: w związku z bardzo dużą ilością zadań z zespołu informatycznego powstał wydział, ponadto doprecyzowano zadania zespołu kontroli. Co do opinii miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o które pytał radny Bartosz Bętkowski, poinformował, że na Placu Floriańskim będą mogły powstać wyższe budynki. Dotychczas były to budynki 5 kondygnacyjne, a teraz mają powstać 2 budynki 13 piętrowe. Natomiast na Bernatce gmina chce kontynuować działania zmierzające do powstania parku rozrywki. Dodał, że Zarząd jedynie opiniuje miejscowy plan natomiast kompetencje w tym względzie ma rada gminy.
   
 
Ad. pkt 6. Informacja o złożonych interpelacjach i zapytaniach radnych po ostatniej sesji.
 
Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Bożena Bętkowska poinformowała, że od Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego – 30.06.2022 roku do starosty skarżyskiego, za pośrednictwem przewodniczącego rady powiatu, wpłynęły następujące interpelacje i zapytania:
 
1)          4 lipca 2022 roku interpelacje i zapytania Radnego Mieczysława Bąka w sprawie:
- wykaszania poboczy przy drogach powiatowych w gminie Bliżyn,
- udzielenia informacji, dotyczącej rozpoczęcia działalności na nieruchomości po byłej cegielni Sołtyków,
- udzielenia informacji, dotyczącej zlecenia przez Zarząd Dróg Powiatowych wykonania projektu na rozbudowę drogi powiatowej wraz z przebudową przejazdu kolejowego w Wołowie.
Na powyższe interpelacje i zapytania Starosta udzielił odpowiedzi 11 i 13 lipca br.
2)          12 sierpnia 2022 roku interpelacje i zapytania Radnego Grzegorza Małkusa:
- w sprawie inwestycji drogowych w gminie Łączna w miejscowości Klonów i Zaskale, jakie zostały podjęte działania, aby drogi zostały doprowadzone do odpowiedniego stanu technicznego oraz kiedy i z jakiego programu zostanie zrealizowana gruntowna przebudowa tych dróg,
- oraz w sprawie postępowania przetargowego na zadanie „Termomodernizacja budynku przy ul. Sikorskiego 20 w Skarżysku-Kamiennej wraz z adaptacją pomieszczeń na potrzeby Powiatowego Urzędu Pracy”.
Na powyższe interpelacje i zapytania odpowiedzi udzielił Starosta 25 sierpnia br.
3)          29 sierpnia 2022 roku interpelacja Radnego Jerzego Żmijewskiego, dotycząca sfinansowania prac remontowych w oddziale ortopedii Szpitala Powiatowego w Skarżysku - Kamiennej.
Na powyższą interpelację odpowiedzi udzielił Starosta 9 września br.
4)          22 września 2022 roku interpelacja Radnej Barbary Koci:
-  dotycząca przesłania pełnej treści wniosku Starostwa Powiatowego w Skarżysku -Kamiennej o uzyskanie dofinansowania w ramach Programu Polski Ład na budowę drogi Majków-Michałów,
- o wskazanie kryteriów, które decydowały o sposobie rozdysponowania przydzielonych Funduszy na drogi powiatowe w ramach w/w Programu w poszczególnych Gminach Powiatu (w tym w Gminie Skarżysko Kościelne),
-  jaki odcinek drogi powiatowej Majków – Michałów będzie wykonywany w ramach pozyskanych funduszy?
- o poprawę nawierzchni asfaltowej na odcinku drogi powiatowej ul. Kościelna w Gminie Skarżysko Kościelne  (po stronie nieparzystych numerów)- od ronda przy Urzędzie Gminy do torów kolejowych prowadzących do PFRON Skarżysko Kościelne.
Jednocześnie poinformowała, że złożone interpelacje i zapytania radnych oraz udzielone odpowiedzi podawane są do publicznej wiadomości poprzez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej powiatu.
 
 
Ad. pkt 7. Wolne wnioski i oświadczenia
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, iż 26 września o godz. 15.00 w sali herbowej starostwa powiatowego odbędzie się szkolenie dla wszystkich radnych dot. ochrony danych osobowych. Szkolenie poprowadzi Pan Ryszard Chała inspektor ochrony danych w starostwie. Ze względu na wagę problemu prosił Państwa Radnych o niezawodny udział. Następnie zgodnie z wyciągiem z protokołu Zarządu odczytał apel o wsparcie odbudowy basenu w Sędziszowie. 
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poprosił, aby radni chcący zabrać głos w tym punkcie zgłaszali się poprzez podniesienie ręki, natomiast gości poprosił o zapisanie imienia i nazwiska na kartce.
 
W tym punkcie głos zabrali:
 
Pan Łukasz Kądziela Radny Gminy Skarżysko Kościelne w związku z rozpoczęciem prac nad budżetem na kolejny rok poruszył trzy sprawy ważne dla Gminy Skarżysko Kościelne. Poprosił, aby w budżecie na kolejne lata uwzględnić remont mostu na rzece Żarnówce. Dodał, że most znajduje się przy Szkole Podstawowej w Majkowe, droga 0576T. Przypominam, że sprawę remontu mostu wszczęto już kilka lat temu. Wykonano projekt, a w roku 2017 pozyskano środki w kwocie 83 tys. 500 złotych z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury. Już wtedy wskazywano na zły stan techniczny mostu. Rada Powiatu w poprzedniej kadencji wiedziała,  że mieszkańcy Majkowa proszą o tą inwestycję. Dziwi mieszkańców, że nikt nie podjął tematu tej inwestycji w obecnej kadencji. Mijają kolejne lata, a to przedsięwzięcie jest rok po roku odkładane. Podkreślił, że mieszkańcy Majkowa, Michałowa, a także całej gminy Skarżysko Kościelne widzą zaangażowanie powiatu w inwestycje w gminie. Powiat wielokrotnie pokazał, że rozpoczęte inwestycje doprowadza do końca. Poprosił, aby Rada Powiatu tak właśnie potraktowała remont mostu, to znaczy jako inwestycję już rozpoczętą. Wójt zapewnia mieszkańców, że jest w stanie dołożyć połowę tej kwoty, która będzie potrzebna do wykonania tej inwestycji.
Druga sprawa odnośnie drogi Majków-Michałów. W odpowiedzi na interpelację z dnia 6 września tego roku i pytanie o jaką kwotę ubiegało się Starostwo Powiatowe w programie Polski Ład otrzymaliśmy odpowiedź o kwocie całościowej. Mieszkańcy zainteresowanych sołectw są zaniepokojeni tym, w jaki sposób zostały podzielone pieniądze pozyskane z programu Polski Ład. Zwrócił się zatem do Zarządu o ponowne rozpatrzenie tej sprawy. Może istnieje możliwość, aby zainteresowane gminy i powiat swój wkład własny wpłaciły w większym procencie. Nasza gmina jest otwarta na takie rozwiązanie, ponieważ kwota, która jest przeznaczana na tą inwestycję, nie wystarczy na wykonanie jej w całości.
Poprosił, aby wykonawca został wyłoniony jak najszybciej, ponieważ wszyscy wiemy, jakie są obecnie ceny. Im dłużej będziemy zwlekać, tym krótsze odcinki dróg uda się wykonać.
Trzecia sprawa to, aby w planach na kolejne lata uwzględnić projekt i remont drogi powiatowej na ulicy Żeromskiego za Szkołą Podstawową w Majkowie. Droga już w tym momencie jest w opłakanym stanie. Brak tam ciągu pieszego, co stwarza niebezpieczeństwo dla dzieci chodzących poboczem do szkoły.
 
Pan Piotr Mańkowski mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej – zabrał głos w sprawie parowozowni wachlarzowej. Poinformował, ze posiada opinię ekspercką, która powstała na podstawie jego petycji. Następnie przytoczył kilka fragmentów z  tej opinii. Zaznaczył, że powinniśmy wszyscy coś z tym zrobić, bo niszczymy po prostu nasze dziedzictwo.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk – podsumowując powyższą wypowiedź przypomniał, że Rada po zapoznaniu się z petycją w tej sprawie podjęła uchwałę, że nie jesteśmy organem władnym do rozstrzygania petycji w sprawie wpisania parowozowni do rejestru zabytków. Teraz problem polega na tym, że według pana Piotra  obecna pani konserwator wojewódzka zabytków stosuje uniki i nie chce wpisania tego obiektu do rejestru zabytków. Przy okazji sprawa oparła się o najwyższe gremia, szereg osób jest powiadomionych w tej sprawie. Inwestycja PKP jest na ukończeniu. Nas jako Radę Powiatu interesuje, co będzie z wpisem do rejestru zabytków. Dodał, że cieszy się, że Pan bywa na sesjach i informuje nas na bieżąco co dzieje się w tej sprawie. 
 
Pan Piotr Mańkowski – poruszył sprawę tunelu pieszo- rowerowego, a tak naprawdę pieszego. Stwierdził, że tunel miał mieć 6,20, a jest 4,40. Pan Marszałek Województwa Pan Andrzej Bętkowski w wywiadzie mówił, że tunel ma 120 metrów długości i 6 metrów szerokości, a wyszło na to, że już 4,40. Jak to się stało?
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk – poinformował, że nikt na tej sali nie udzieli odpowiedzi na to pytanie ponieważ jest to inwestycja PKP.
 
Radny Grzegorz Małkus - odniósł się do wystąpienia pana Piotra Mańkowskiego. Stwierdził, że z całym szacunkiem dla wersji, którą Pan posiada i realizuje w kierunku należytego zabezpieczenia, uhonorowania czy wyeksponowania tej części Skarżyska-Kamiennej, która jest we władaniu kolei państwowych, prosiłby, żeby pan w swoich wystąpieniach może bardziej ogólnie o tym mówił albo już bardzo precyzyjnie adresował swoje uwagi czy pretensje. Adres, którego pan użył, jest, delikatnie mówiąc, nietrafny. On jako radny nie przypomina sobie, żeby cokolwiek zdemolował albo zniszczył.  Tak jak pan Przewodniczący powiedział, to, co należało do Rady Powiatu, to Rada Powiatu uczyniła. Jeżeli są podejrzenia, że doszło do złamania prawa, skoro pan tak twierdzi, to są organy odpowiednie, gdzie należy to ścigać.  Wyraził zdanie, że ma pan  uzasadnione pretensje do obecnego Prezydenta Miasta. Więc myśli, że byłoby stosowne, żeby pan też na sesji Rady Miejskiej zabrał głos.
Następnie zabrał głos w sprawie realizowania usług opiekuńczych w mieszkaniach osób starszych. Chodzi o ten zakres usług, który jest świadczonych przez tzw. opiekunki. Kiedyś to funkcjonowało w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, teraz ten zakres usług przejęła prywatna firma. Odniósł się do  informacji, które do niego docierają jako radnego od tychże opiekunek. One same przyznają, że nie są w stanie realizować tych usług tak jakby chciały, tak jakby im sumienie nakazywało, ze względu na traktowanie ich przez pracodawcę, nie tylko finansowe, ale też również takie w relacjach pracodawca-pracownik. Oczywiście poinformował, że jest to sprawa Państwowej Inspekcji Pracy do zbadania. Dodał, że nienależyte traktowanie i wynagradzanie pracowników zawsze źle się odbije na jakości wykonywanych usług. No i niestety tak też się dzieje, bo taką informację od beneficjentów tych usług też mamy. Dlatego też zwrócił się do Przewodniczącego i do Starosty, abyśmy wspólnie coś zaproponowali. Są to zadania własne gminy, dlatego dobrze byłoby zwrócić uwagę Prezydentowi, żeby możne negocjował z tym podmiotem.  Jest to szalenie ważne, żeby stworzyć tym starszym osobom należytą opiekę, gdyż inną perspektywą jest dom pomocy społecznej. Opieka instytucjonalna jest horrendalnie droższa niż w stosunku do tej w miejscu zamieszkania. Dlatego jeszcze raz poprosił o zastanowienie, on ze swej strony jest do dyspozycji, żeby reprezentować klub Prawa i Sprawiedliwości w przygotowaniu jakiegoś wspólnego stanowiska w tej sprawie.
 
Radny Mieczysław Bąk - przypomniał, że na sesji w miesiącu czerwcu bieżącego roku podczas przeniesienia środków finansowych, w kwocie 190 tys. złotych z zadania inwestycyjnego „Budowa chodnika przy drodze powiatowej w Nowym Odrowążku” na inne zadanie inwestycyjne, padły zapewnienia, że środki te powrócą i budowa chodnika w Nowym Odrowążku zostanie zrealizowana. Na komisji budżetowej w dniu 20 września bieżącego roku padły również zapewnienia, że na budowę chodnika w Nowym Odrowążku zostanie podpisana umowa z wykonawcą i zadanie to zostanie zrealizowane w dwóch etapach. Jednak na dzisiejszej sesji nie ma proponowanych zmian w tej sprawie, ani w budżecie ani w WPF. Kolejna sesja, będzie dopiero prawdopodobnie w październiku i zbliżamy się do końca roku 2022. Dlatego wnosi do Zarządu Powiatu Skarżyskiego o podjęcie konkretnych decyzji w sprawie budowy chodnika przy drodze powiatowej w Nowym Odrowążku droga Nr 0437T Samsonów-Odrowąż. W imieniu mieszkańców Gminy Bliżyn zwrócił się do pana Starosty o spowodowanie wycięcia gałęzi i krzewów przy drodze powiatowej numer 0442T Gilów-Gostków. Pobocza drogi zostały wykoszone, ale pozostaje problem wycięcia gałęzi i samosiejek poza poboczem. Już teraz, w okresie opadów deszczu samosiejki i gałęzie pochylają się nad jezdnią. Problem jeszcze się pogłębił podczas zimy, gdy obciążone śniegiem gałęzie pochylą się całkowicie na drogę. Następnie poprosił o podjęcie decyzji o umiejscowieniu usytuowania znaków drogowych T-16. Tabliczka wskazująca miejsce wyjazdu wozów strażackich w miejscowości Nowy Odrowążek przy skrzyżowaniu drogi gminnej z drogą powiatową numer 0437T Samsonów-Odrowąż w okolicy kościoła w Nowym Odrowążku. Jego zdaniem oznakowanie takie powinny być zastosowane w miejscach wyjazdu samochodów strażackich ze strażnic na drogi powiatowe we wszystkich gminach Powiatu Skarżyskiego. Kolejna sprawa jaką poruszył to podjęcie decyzji o  podcięciu suchych gałęzi topoli rosnących przy drodze powiatowej 0437T Samsonów-Odrowąż na odcinku Kucębów Górny-Kucębów Dolny. Szczególnie przy skrzyżowaniu z drogą do Kopci (okolice przystanku BUS).
Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite wycięcie tych topoli, ponieważ są to drzewa kruche i łamliwe w czasie burz, co stanowi ogromne zagrożenie dla przejeżdżających tą drogą samochodów. Niektóre z tych drzew są spróchniałe przy pniu.
Kończąc podziękował Staroście za przekazane nagrody rzeczowe na loterię fantową, która odbyła się na festynie parafialnych przy kościele Świętego Rocha w Mroczkowie.
Odniósł się również do wystąpienia Pana Piotra Mańkowskiego w kwestii zabytków. Przypomniał, że zabytkami tak amatorsko zajmuje się około 20 lat, głównie zabytkiem sakralnym. Jest rejestr zabytków gminny i krajowy rejestr zabytków, który prowadzi wojewoda - wojewódzki konserwator. Wyjaśnił, że są dwie formy wpisu do rejestru zabytków. Wpis na wniosek właściciela zabytku i wpis z urzędu. Tutaj cały czas mówimy o wpisie z urzędu. Dla porównania podał, że jest przepiękny zabytek, kościół świętej Rozalii w Odrowążu jak się jedzie na Niekłań. To jest zabytek z XVIII wieku, ma malowidła na ścianach, już rozsypał się ganeczek. I praktycznie tym zabytkiem nikt nie chce się zająć nawet ksiądz proboszcz, ponieważ ma drugi kościół, w którym rezyduje i odprawia msze. I właśnie konserwator zabytków nie ma takiej możliwości, żeby ten zabytek kościoła świętej Rozalii wpisać ze względu na to, że wziąłby na siebie obowiązek zrobienia całej dokumentacji, a to jest ogrom pracy, udokumentowania i wieku powstania tego zabytku i całej jego historii. W związku z tym, że jeżeli nie ma dobrej woli właściciela obiektu o wpis do rejestru zabytków, to trudno jest wymóc na konserwatorze zabytków przy tak dużym obiekcie, jakim jest parowozownia wachlarzowa w Skarżysku, żeby przygotował całą dokumentację potrzebną do wpisu, bo wpis do rejestru gminnego to jest bardzo prosty. Tam nie ma żadnych dokładnych informacji są takie pobieżne dane i nic poza tym. A tutaj, żeby takiego wpisu dokonać, to są nakłady rzędu, na dzień dzisiejszy kilku milionów złotych. Konserwator zabytków w roku na konserwację zabytków ma około 2 mln złotych. Praktycznie jeżeliby podjął się takie działania, to wszystkie zabytki w Województwie Świętokrzyskim przez kila lat nie dostałyby żadnego dofinansowania, żadnej pomocy. Dodał, że on nie kwestionuje wartości historycznej i wartości konserwatorskiej tego obiektu, tylko mówi, jakie są realia. Jeżeli nie będzie dobrej woli i rozmów z właścicielem zabytku, to praktycznie stąpamy jakby po kruchym lodzie.
 
Radny Jerzy Żmijewski – poinformował, że w czasie spotkań i rozmów z mieszkańcami jego okręgu wyborczego zgłoszono kilka wniosków, które chciałby przekazać z prośbą o ich realizację. Wnioski  dotyczą mieszkańców Zaskala w Gminie Łączna. Chodzi o to, że kapitalny remont drogi wojewódzkiej nr 751  Suchedniów – Ostrowiec spowodował, że ruch pojazdów na tej drodze jest niewspółmierny do tego sprzed remontu. Ograniczenie ruchu na trasie Suchedniów – Bodzentyn wywołane tym remontem spowodował, że część ciężkich samochodów ciężarowych przemieszcza się drogą  Wzdół – Wiącka – Zaskale- Podzagnańszcze do „starej – 7ki” i dalej kieruje się na S-7. Ponadto wg rozmówców bardzo uciążliwe są szczególnie od piątku do niedzieli „wyścigi motocykli” na tym odcinku a także zdecydowanie nadmierna prędkość tych pojazdów także samochodów osobowych.
        Ponadto wg rozmówców stan techniczny niektórych busów kursujących na tej trasie pozostawia wiele do życzenia. To pojazdy, które ich zdaniem nie powinny zostać dopuszczone do ruchu a tym bardziej do przewozu osób.
        W związku z przytoczonymi wyżej informacjami wnioskuje do pana Starosty, a za jego pośrednictwem do pana Komendanta Powiatowego Policji o wzmożoną kontrolę patroli ruchu drogowego szczególnie w okresie od piątku do niedzieli.
        Ponadto wnioskują aby wesprzeć ich działania dotyczące zwiększenia ilości kursów busów obsługujących tę trasę. Dziś do dyspozycji mają tylko dwa kursy o godz. 10.15 i 16 co zdecydowanie utrudnia załatwianie spraw nie tylko w gminie (najmniejsza odległość ok 4km), a szczególnie w instytucjach i urzędach w Skarżysk-Kamiennej.
        Poprosił Starostę o analizę tego zagadnienia i podjęcie rozmów z przewoźnikami aby pomóc w tej mierze mieszkańcom.
 
Radny Roman Wojcieszek – poruszył problem chodnika w Lipowym Polu. Dodał, że różne były pomysły, ostatecznie na jednej z sesji Zarząd obiecał, że jakieś rozwiązanie mądre, sensowne i przede wszystkim realne nastąpi. W związku z tym imieniu mieszkańców Lipowego Pola chciałbym zapytać, czy jakiekolwiek  pomysły są na realne rozwiązanie problemu chodnika?
Tym bardziej, że zbliża się okres, pracy nad budżetem i trzeba zaplanować środki najpierw na projektowanie, później na ewentualny wykup terenu, później ewentualnie na co mieszkańcy liczą, na realizację chodnika.
 
Radny Emil Tokarczyk – poprosił o ustosunkowanie się do kwestii remontu odcinka ulicy Emilii Peck, która jest drogą powiatową. Jest to ok. 140 metrów pomiędzy ulicami aktualnie remontowaną ulicą Mickiewicza i już wyremontowana ulica Powstańców. Druga kwestia to kwestia kanalizacji ulicy Żeromskiego. To są takie dwa najbardziej gorące tematy dla mieszkańców Suchedniowa.
 
Radny Bartosz Bętkowski – zauważył, że jest to kolejna sesja, gdzie stajemy się takim forum debaty na temat spraw kolejowych. Podkreślił, że jemu brakuje tutaj głosu kolejarzy, czyli tej strony najważniejszej, która jest właścicielem terenu. Poprosił żebyśmy postarali się zaprosić może na Komisję Budżetu i Infrastruktury kogoś z PKP, najlepiej kogoś władnego do rozmowy na temat nieruchomości. Może on by przedstawił, czy PKP ma jakiś plan zagospodarowania tego terenu i tych budynków.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk – zapytał co dalej z tunelem, z dnia na dzień jest tam coraz brudniej, wyścigi kolarskie trwają na całego. Okaże się, że przed otwarciem już zaczyna wyglądać to nieładnie.    
 
Starosta Artur Berus – odniósł się do wystąpienia radnego gminy Skarżysko Kościelne Pana Łukasza Kądzieli. Zaznaczy, że powiat skarżyski pozyskał w dwóch naborach środki rządowe w wysokości 26 mln zł. W tym naborze, gdzie mamy drogę Majków-Michałów w sumie złożyliśmy trzy drogi, pozyskaliśmy dokładnie 14 mln 725 tys i podzieliliśmy te środki na 3 zadania. Pierwsze zadanie w gminie Łączna, jest to droga z obiektem mostowym i musieliśmy delikatnie wyższą kwotę zabezpieczyć. Na zadanie Majków-Michałów jest około 5 mln i reszta kwoty będzie na zadanie Brzeście-Zagórze. Jeżeli chodzi o Michałów lada dzień będzie zakończona dokumentacja budowlana. W październiku odbędzie się spotkanie z mieszkańcami. Wyraził zadowolenie, że wójt będzie szukał jakichś dodatkowych środków, żeby to zadanie ewentualnie zwiększyć. Pozwolenia na budowę będzie w miesiącu grudniu i po tym czasie ogłosimy przetarg.
Jeżeli chodzi o zadanie - remont mostu na rzece Żarnówce, potwierdził, że w poprzedniej kadencji powstała dokumentacja, został złożony wniosek z rezerwy z budżetu państwa. Niestety, po przetargu kwota była niewystarczająca i dzisiaj ta kwota, którą pozyskaliśmy, w dalszym ciągu jest na kontach powiatu. Rozmawialiśmy z wójtem na ten temat, na temat ewentualnie budowy budżetów na następny rok i pozyskiwania dodatkowych środków na to zadanie, bo wiemy, że stan tego obiektu nie jest zadowalający.
Ulicy Żeromskiego w kierunku drogi 42 na ten moment nie planujemy realizować, ponieważ czekamy na zakończenie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad realizacji  zadania, które jest w trakcie. W celu poprawy bezpieczeństwa przy szkole, w ramach programu "Bezpieczne przejścia", w tym roku wykonaliśmy takie bezpieczne przejście oraz na odcinku około 200 metrów naprawiliśmy nawierzchnię, poprawiliśmy łuki. Jest to przejście doświetlone jak pieszy podchodzi, to jeszcze jest większa ilość światła, więc na ten moment takie zadania zrealizowaliśmy.
 
 
Ad. pkt 8. Sprawozdanie z działań podejmowanych w 2021 roku przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na terenie powiatu skarżyskiego.
 
Kierownik Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Nadzór Wodny w Skarżysku - Michał Wzorek przedstawił sprawozdanie z działań podejmowanych w 2021 roku na terenie powiatu skarżyskiego.
/materiał stanowi załącznik do protokołu/
Radni nie zgłosili żadnych pytań do przedstawionego sprawozdania.
 
 
Ad. pkt 9. Informacja o przebiegu wykonania planów finansowych za I półrocze 2022 roku samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których powiat skarżyski jest pomiotem tworzącym.
 
Sekretarz Powiatu Małgorzata Nosowicz – przedstawiła informację o przebiegu wykonania planów finansowych za I półrocze 2022 roku MOMP, OLK i ZOZ.
/materiał w załączeniu/       
 
Radny Mieczysław Bąk – odniósł się do przedstawionych informacji. Zwrócił uwagę, że wszystkie trzy zakłady tj. ZOZ, OLK i MOMP pracują w takich samych warunkach i realnej rzeczywistości na rynku medycznym. MOMP ma wynik finansowy na plusie, a bilans OLK jest na lekkim minusie ale ma nadzieję, ż do końca roku te wyniki będą pozytywne. Następnie odniósł się sprawozdania Szpitala. Z analizy przedstawionych materiałów wynika, że przychody ze sprzedaży usług medycznych na rzecz płatnika systemowego czyli rozliczenia z NFZ za pierwsze półrocze wynoszą 35,4 mln zł, co stanowi 51,50 % planu rocznego, a przychody z pozostałej działalności operacyjnej tylko 43,50 % w stosunku do planu rocznego, z uwagi na brak darowizn, środków trwałych, wyposażenia, materiałów, w porównaniu do 2021 roku, które szpital otrzymał w okresie covidowym. Natomiast po stronie kosztów działalności operacyjnej najwyższą wartość osiągają wynagrodzenia – ze stosunku pracy, umów zleceń, bez umów kontraktowych, co stanowi 72 % przychodów ze sprzedaży usług medycznych dla NFZ i 57 % kosztów operacyjnych z I półrocze 2022 roku. Na komisji budżetowej uzyskaliśmy informację, że szpital uzyskał ok. 3,3 mln zł na podwyżki dla pracowników. Kwota ta nie zabezpiecza potrzeb szpitala. Dodatkowe środki na podwyżki maja być w październiku br. Na ponad 530 pracowników zatrudnionych w szpitalu około 200 jest na poziomie płacy minimalnej. Świadczy to o bardzo dużych dysproporcjach płacowych w poszczególnych grupach zawodowych zatrudnionych w szpitalu. Ponadto następuje wzrost kosztów związanych z podwyżkami stóp procentowych, a tym samym wzrost obsługi zadłużenia mający wpływ na wzrost odsetek od zaciągniętych pożyczek.
Analizując  dane ujęte w załącznikach 1 i 2 – porównanie kosztów rodzajowych, należy stwierdzić, że wzrastają w różnym stopniu procentowym znacznie poniżej poziomu inflacji. W ogólnym rozliczeniu szpital za I półrocze 2022 roku uzyskał stratę w kwocie 8.269.936,66 zł, co stanowi 60,60 % planu rocznego. Zwiększyła się kwota zaciągniętych pożyczek na finansowanie działalności szpitala na dzień 30.06.2022 roku na kwotę 67,8 mln zł. O 7,3 mln zł więcej w stosunku do stanu z końca 2021 roku. Zobowiązania ogółem na 30.06.2022 r. wynoszą około 79,3 mln zł plus zobowiązania krótkoterminowe.
Sytuacja szpitala z miesiąca na miesiąc staje się delikatnie mówiąc nie do pozazdroszczenia. Tym bardziej, że Zarząd Powiatu Skarżyskiego odstąpił od pokrywania strat szpitala przyjmując za wykładnię prawną orzeczenie TK kwestionujące obowiązek organu założycielskiego do pokrywania strat ZOZ. W kontekście tej decyzji brak ok. 15 mln zł od 2019 roku wymusza na dyrekcji szpitala zaciągania kolejnych pożyczek min. w kwietniu br kolejna pożyczka 6 mln zł na spłatę bieżących zobowiązań. Wartość zobowiązania ogółem już kilkakrotnie przekroczyła wartość księgową szpital. Aby utrzymać dalszą działalność szpitala na pewno będą zaciągane kolejne pożyczki i drastycznie wzrosną zobowiązania ogółem. Uwzględniając wzrost kosztów nośników energii i materiałów należy prognozować, że sytuacja finansowa szpitala będzie się bardzo dynamicznie pogarszać aż do momentu utraty płynności finansowej. Nie da się funkcjonować tylko na kredytach i pożyczkach. Stwierdził, że jego wypowiedź nie jest formą krytyki lecz kolejną próba zwrócenia uwagi Zarządowi Powiatu, Dyrekcji szpitala na pilną potrzebę zajęcia się sprawami finansowymi szpitala powiatowego w Skarżysku, aby w dalszym ciągu mógł świadczyć usługi medyczne dla mieszkańców powiatu skarżyskiego.             
        
Starosta Artur Berus - po wysłuchaniu informacji z wykonania planów finansowych podmiotów leczniczych za I półrocze 2022 roku, a w szczególności informacji szpitala, rzuca się w oczy, że mamy gorący czas w ochronie zdrowia. Środki finansowe otrzymywane z Narodowego Funduszu Zdrowia już dawno, przestały wystarczać na prowadzenie działalności leczniczej. Przypomniał, że na ostatniej sesji 30 czerwca mówi o niewydolności finansowej systemu ochrony zdrowia w Polsce, o tym, że szpitalom grozi upadłość, a ze strony Ministerstwa nie widać działań, które by temu przeciwdziałały czy wpłynęły na odzyskanie płynności finansowej i zmniejszenie zadłużenia. Do tego dochodzi szalejąca inflacja, w sierpniu już na poziomie 16 procent, rosnące koszty energii, materiałów medycznych, presja płacowa to wszystko wpływa na dramatycznie pogarszającą się sytuację finansową szpitali w Polsce. Do listy problemów pogłębiających zapaść finansową szpitali dodać należy jeszcze jedną, znowelizowaną ustawę podwyższającą płacę minimalną od 1 lipca tego roku w podmiotach leczniczych. Dziś powszechnie wiadomo, że pieniądze, jakie szpitale, przychodnie otrzymały na pokrycie kosztów podwyżek, nie wystarczają na realizację tego zadania i na pewno nie pokryją większych wydatków związanych z inflacją. Okazuje się, że prawie już 170 placówek medycznych w całej Polsce deklaruje, że nie stać ich na wypłatę tych wynagrodzeń. W najgorszej sytuacji niestety są szpitale powiatowe. Miały być podwyżki, no niestety jest rozczarowanie. A rzekome pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia na podwyżki to można tak powiedzieć dziurawe koło ratunkowe. NFZ nie zapewnił na nie pieniędzy w wysokości gwarantowanej przez ustawę. Dyrektorom na podwyżki brakuje od 200 tys. do półtora mln miesięcznie. W naszym przypadku to, co pan dyrektor na Komisjach mówił między 300 a 400 tys. Szanowni Państwo o problemie niedoszacowania kosztów podwyżek i konsekwencji, jakie z tego wynikają dyskutowaliśmy 23 sierpnia w Warszawie na spotkaniu zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich. Na spotkaniu zgromadziło się prawie 400 osób, głównie samorządowcy, dyrektorzy, prezesi szpitali powiatowych. Nie było niestety tych najważniejszych, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, ani nikogo z Narodowego Funduszu Zdrowia, choć zostali oczywiście zaproszeni. Związek Powiatów Polskich domagał się udostępnienia szczegółowego algorytmu, którym Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji kierowała się podczas wyceny świadczeń. Niestety bezskutecznie. W związku z tym Związek Powiatów Polskich chce, aby sprawę zbadała Najwyższa Izba Kontroli.
Podkreślił, że jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia nie zwiększy w sposób znaczący finansowania to szpitalnictwu w Polsce grozi całkowita destabilizacja finansowa. Niestety rządzący nie mają planu ratowania szpitali przed zapaścią. Instrument restrukturyzacyjny jako nowy mechanizm finansowania szpitali jest niezrozumiały, niepoliczalny. Działania, które proponuje Minister Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, zamiast regulować gospodarkę finansową szpitali, w jego ocenie jeszcze bardziej komplikuje rzeczywistość. Co możemy jako Zarząd w tej sytuacji robić to robimy. Otworzyliśmy w nowej siedzibie oddział rehabilitacji, pozyskaliśmy zewnętrzne środki z Unii Europejskiej, dzięki wnioskowi, który był złożony do Urzędu Marszałkowskiego. Po raz kolejny w ostatnim czasie byliśmy u Pani Dyrektor w Narodowym Funduszu Zdrowia. Chcemy wspólnie z Dyrektorem zwiększyć ilość miejsc w zakładzie opieki leczniczej. W tym zakresie jest zielone światło od Narodowego Funduszu Zdrowia. Już w tym tygodniu dyrektor szpitala zleca projekt adaptacji. Jest szansa, że 60 miejsc będziemy mieć więcej na ZOL-u. Dzięki większej ilości łóżek będą się zmniejszać koszty utrzymania.
 
Radny Grzegorz Małkus  - stwierdził, że jesteśmy w punkcie dyskusja nad wykonaniem planów finansowych za I półrocze jednostek służby zdrowia. Pan Starosta ten punkt trochę rozszerzył o ocenę sytuacji ekonomiczno-politycznej w kraju. Warto o tym mówić, bo przecież nas do wszystkich dosięga. Wyraził zadowolenie i słowa pochwały, że ten kierunek, który jest objęty w zakresie rozszerzenia usług na ZOL-u, jest niewątpliwie dobrym kierunkiem, ponieważ nasze społeczeństwo jest społeczeństwem starzejącym się i coraz więcej potrzeb będzie w tym zakresie. Wyraził nadzieję, że po stworzeniu takiej wzorcowej placówki nie zostanie to przekazane podmiotowi prywatnemu. Natomiast sytuacja, która jest obecnie w kraju, to nie oddziałuje tylko na resort służby zdrowia ale na wszystkie pozostałe dziedziny naszego życia. Jeśli chodzi o służbę zdrowia, to naprawdę dużo się robi i są podejmowane różne próby uzdrowienia służby zdrowia. Wyraził nadzieję, że obecny rząd i ministerstwo nie zdecyduje się na takie kroki, jakie proponował obecny marszałek Senatu, na Campusie Polska. Służba zdrowia wymaga zapewne zdecydowanych działań, ale one nie ziszczą sukcesu na pewno, jeżeli będą to punktowe, jednostkowe. Jeżeli nie będzie zrozumienia wszystkich sił, organizacji i podjęcia wyzwania to na pewno będą straty i na pewno się to nie uda. Natomiast naszym oczkiem w głowie jest nasza lecznica. Naprawdę zależy nam na tym, żeby nasz szpital dobrze funkcjonował, dobrze świadczy usługi. I będziemy się temu przyglądać, czy to się komuś podoba, czy się nie podoba. Wszyscy mamy prawo zabierać głos i domagać się też odpowiedz, bo taka jest nasza rola. Zwracając się do starosty stwierdził, że takie działania, jak rozszerzenie działalności ZOL-u jak najbardziej radni popierają. Dodał, aby nie wypominać ludziom, którzy naprawdę są na najniższej krajowej, bo skutki tych różnych podwyżek ich najbardziej dotykają. Dla niego zrozumiałe jest, że rząd podejmuje takie decyzje, że ta minimalna pensja idzie do góry i ona pewnie będzie jeszcze szła, tak że trzeba być przygotowanym, że w tym roku z tego powodu też pewnie będą kłopoty finansowe. No ale to dotyka wszystkich kierowników jednostek czy samorządowych czy państwowych.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk – stwierdził, że zarówno  radny Mieczysław Bąk, jak i Pan Przewodniczący Małkus, jak i Pan Starosta wszyscy mają rację, ale środki finansowe są po prostu za małe, one są niewystarczające. Wszyscy podchodzimy z troską o nasz szpital. Chcielibyśmy, żeby była jak najlepsza karda, jak najlepszy zespół, jak najlepszy sprzęt do diagnozowania i do leczenia. Tak żeby wszystko było wyremontowane, ale pieniędzy jest za mało.
 
Przewodniczący Komisji Budżetu i Infrastruktury Emil Tokarczyk – przypomniał, że miał kilka koncepcji dotyczących restrukturyzacji szpitala. Szukał sposobów, w jakich przynajmniej część oddziałów szpitalnych mogłaby zarabiać, wychodzić na plus finansowy.
Znaleźliśmy się aktualnie w takiej sytuacji, że tego rodzaju próby są skazane na niepowodzenie. Propozycje dotyczące np. oddziału chemioterapii dziennej, czy oddziału kardiologicznego, czy  przywrócenia oddziału zakaźnego, wszystkie one w aktualnej sytuacji są praktycznie skazane na niepowodzenie, dlatego że funkcjonowanie każdego z tych oddziałów generowałoby kolejne straty. Wyceny procedur medycznych wszystkich, szczególnie tych dotyczących operatywy czyli np. zabiegów, jeśli mówimy o oddziale kardiologii, generowałyby narastające straty. Jest to oczywiście skutek braku reform i generalnie braku reform systemowych dotyczących służby zdrowia. Nie zgodził się z radnym Grzegorzem Małkusem, że nie sposób przewidzieć, co będzie. Otóż mało tego, że można to przewidzieć, to można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że pewne jest to, że będzie tragicznie, ponieważ nie kształci się wystarczającej ilości lekarzy, nie kształci się wystarczającej ilości pielęgniarek, pozwala się lekarzom wykształconym za publiczne pieniądze wyjeżdżać za granicę zaraz po skończeniu studiów. Powoduje to sytuację, w której to lekarze dyktują warunki finansowe szpitalom. Podobnie wkrótce będzie z pielęgniarkami. Jeśli do tego dodamy wzrost płacy minimalnej, która od przyszłego roku zdaje się, to już ma być 3 tys. 600 złotych, co oczywiście jest uzasadnione inflacją i sytuacją gospodarczą, to jest doskonała recepta na to, żeby po prostu część szpitali upadła albo pogrążyła się w takie długi, z których nie wyjdą. Czyli to jest fundowanie ludziom, którym oczywiście podnosi się płacę minimalną, być może brak dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, czyli brak możliwości leczenia się w szpitalu, bo te szpitale po prostu upadną. I to jest właściwie pewne. Tu nie ma w tej kwestii nic do interpretacji, do analizy, bo tego rodzaju mechanizmy muszą generować taki skutek. To tak jeśli chodzi o brak reformy systemowej. Tutaj nie potrzeba odważnego, bo to już nie jest kwestia odwagi. To jest kwestia konieczności, takiej egzystencjalnej dla naszego społeczeństwa, żeby tę reformę wykonać. I wydaje się, że w tej kadencji Sejmu to się nie uda, ale miejmy nadzieję, że w przyszłej już tak. Natomiast co do naszego szpitala to rzeczywiście wyniki finansowe są zatrważające, bo szpital jest zadłużony na 79 mln, strata za I półrocze tego roku, to ponad 8 mln i przed nami II półrocze, które może być finansowo jeszcze gorsze i nikt pewnie nie będzie specjalnie zaskoczony. Pytanie, co dalej, bo ZOL, który się rozbuduje, da jakieś szanse, ale prawdopodobnie raczej na zbilansowanie się, na zyski nie. Pytanie, czy możemy coś w ogóle zrobić w tym temacie? Trudno znaleźć tutaj jakiekolwiek szanse na generowanie zysku przez jakikolwiek oddział, więc jedyna chyba strategia rozsądna to jest minimalizowanie strat. Natomiast pole do tego minimalizowania strat też wydaje się bardzo ograniczone, dlatego, że te grube mechanizmy gospodarcze, które dotyczą oczywiście szpitala, czyli np. wzrost cen za materiały medyczne o około 100 procent, wzrost energii o około 100 procent, to są to skokowe zmiany, zupełnie nieprzystające do wzrostu inflacji. Oczywiście to co dostają szpitale od NFZ-u nie jest w stanie rekompensować tego znaczącego wzrostu kosztów. Dlatego sytuacja robi się rzeczywiście dramatyczna. Natomiast powiedzmy sobie szczerze wydaje się, że teraz już na tę sytuację wpływu prawie żadnego nie mamy, a jeśli to znikomy. Wszystko, co możemy robić, to rzeczywiście chyba apelować do władz centralnych, bo to jest jedyna rzecz, która jeszcze nam pozostała, żeby te zmiany systemowe się dokonały, bo taka polityka, która do tej pory polega jedynie na dosypywaniu pieniędzy zupełnie prowadzi donikąd. Tu potrzeba zmian systemowych.
 
 
Ad. pkt 10. Informacja o przebiegu wykonania budżetu powiatu skarżyskiego za I półrocze 2022 roku oraz o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej za I półrocze 2022 roku.
 
Skarbnik Powiatu Urszula Wrona – przedstawiła informację o przebiegu wykonania budżetu na I półrocze 2022 roku oraz o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej za I półrocze 2022 r.  
/informacja w załączeniu/
 
Radni  nie wnieśli żadnych uwag ani wniosków do przedstawionej informacji.
 
Przewodniczący Rady ogłosił przerwę do godz.  13.45
 
   
Ad. pkt 11. Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie:
 
1)  Skarbnik Powiatu Urszula Wrona przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Skarżyskiego na lata 2022 – 2035
 
Radny Roman Wojcieszek – rozumie potrzebę zmiany nazwy zadania inwestycyjnego, natomiast chciałby zapytać z punktu widzenia technicznego, jaki będzie ostatecznie projekt realizowany, bo wiele dyskusji było na temat tego ronda. Czy to będzie małe, średnie rondo, czy mini rondo? Czy jest dokumentacja? Czy dofinansowanie ze strony właściciela Biedronki nadal jest aktualnie?
 
Starosta Artur Berus – odpowiadając wyjaśnił, że będzie to średnie rondo i jest uwzględniona przebudowa, o której mówił Pan Roman Wojcieszek na Komisjach, czyli do wlotu ulicy Towarowej. Wyraził nadzieję, że będzie mniej utrudnień, ponieważ ulica 3-Maja będzie udrożniona i będzie zdecydowanie mniejszy dyskomfort dla mieszkańców z tą przebudową i oczywiście będzie to kompatybilne z tunelem, który jest  wykonywany przy dworcu. Kwota dofinansowania jest aktualna.
 
Ponieważ nikt więcej nie zgłosił chęci zabrania głosu Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poddał pod głosowanie projekt uchwały.
 
Za przyjęciem uchwały głosowało – 17 radnych
Przeciw – 0
Wstrzymał się od głosu – 1 radny
 
Uchwała w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Skarżyskiego na lata 2022 – 2035 została przyjęta i otrzymała Nr 317/XLVI/2022. 
 
2) Skarbnik Powiatu Urszula Wrona przedstawiła projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2022 rok wraz z uzasadnieniem.
 
Radny Roman Wojcieszek – zapytał o realizację zadania remontu mogiły na Brzasku.
 
Starosta Artur Berus – wyjaśnił, że realizujemy pierwsze etap. Ogłoszony został przetargi, niestety żadna firma nie złożyła oferty i na ostatnim posiedzeniu Zarząd podjął decyzję o ogłoszeniu jeszcze jednego przetargu. Dzisiaj miejmy nadzieję, że zgłosi się jakiś wykonawca, jest na to 300 tys. złotych. Dodatkowo wiemy, że Sejmik w październiku też wzmocni finansowo to zadanie. Ma nadzieję, że w następnym roku zrealizujemy drugi etap.
 
Radna Renata Bilska - zapytała, w jaki sposób dokonuje się wyborów do budowy lub przebudowy bezpiecznych przejść dla pieszych. W tej chwili jest drugie chyba przejście w Sarbinie. Oczywiście ona wspiera wszystkie takie inwestycje, bo tu wchodzi w grę życie i zdrowie człowieka. Zwróciła uwagę na niebezpieczną ul. Kopernika, gdzie niestety tragicznie zakończyła się kolizja. Niestety jako radni nie mają żadnej możliwości współuczestniczyć w tym, gdzie te przejścia będą budowane. Radni mają swoje spostrzeżenia i obserwacje. W tej chwili ruch się zwiększył znacząco z uwagi na budowę ronda na Łyżwach. Wielokrotnie mówiła o bezpieczeństwie, o tym, że chodzą tam dzieci. Dlatego chciałaby wiedzieć jakie są plany Zarządu, w których miejscach te przejścia będą budowane. Być może są miejsca jeszcze bardziej niebezpieczne. Rozumie, że jest jakaś kolejność, niestety niektórzy chyba się nigdy nie doczekają, bo zawsze się coś pojawia i ci, którzy interweniują tak jak ona, ciągle są odsuwani. Stwierdziła, że zastanawiam się, gdzie i kiedy będzie koniec tej kolejki. Poprosiła, aby radni wcześniej wiedzieli o tych planach, żeby można było wyrazić swoje zdanie.
 
Starosta Artur Berus – odpowiadając wskazał, że w tym roku w pierwszym naborze w ramach programu rządowego „Bezpieczne przejścia" powiat skarżyski był jednym z liderów w Wojewódzkie Świętokrzyskim. Przeszło 11 naszych projektów. Zadania do realizacji typujemy biorąc pod uwagę opinię Policji, Zarządu Dróg Powiatowych, ale też naszych kolegów radnych z gmin. Jeżeli chodzi o Lipowe Pole z wlotem ulicy Kopernika, to dzisiaj robimy dokumentację techniczną i zapewne będziemy szukać w następnym roku środków, aby to zrealizować. Ponadto jest zaplanowany projekt mostu na rzece Oleśnicy, chodnik przy szkole. Na spotkaniu sołeckim domówiona została kwestia parkingów. Chcieliśmy zrealizować jedno przejście przy ul. Kopernika i Działkowej, ale niestety z przykrością stwierdził, że gmina nie była zainteresowana. Natomiast w drugiej edycji jest możliwość oprócz budowy bezpiecznych przejść wyremontować odcinki dróg. I w ramach tego złożyliśmy kilka dróg. Pierwszy odcinek to jest kontynuacja remontu drogi w Klonowie. Jak Państwo wiedzą, przez 2 lata wspólnie udało nam się zrobić ponad 3 kilometry drogi i teraz chcemy w ramach tego programu wykonać kolejne ok. 2 km za kwotę 1 tys. 800 zł. Kolejne zadanie to Zaskale-Podzagnańszcze oraz odcinek Drożdżów-Zbrojów. Czwarte zadanie na terenie Skarżyska, to jest remont ulicy Niepodległości od nowego ronda, do nowego ronda przy dworcu. Wszystkiego nie jesteśmy w stanie zrobić od razu. Jeżeli jakieś programy się ukażą będziemy próbować pozyskać środki.
 
Radna Renata Bilska – zwróciła uwagę na bardzo niebezpieczne przejście przy ul. Warszawskiej tam gdzie jest wjazd na ul. Rycerską. W okresie jesiennym, jeśli chodzi o oświetlenie tych przejść, to jest tam bardzo słaba widoczność, a samochody jadą tam bardzo szybko. 
 
Starosta Artur Berus – co do starej trasy nr 7 poinformował, że  podjęliśmy inicjatywę, aby przejąć całe starodroże 7, a przekażemy gminom drogi, które nie spełniają kategorii drogi powiatowej. Zwracając się do radnej Renaty Bilskiej obiecał, że przy następnym naborze osobiście dopilnuje, aby zgłaszane przez radną projekty znalazły się na liście.
 
Ponieważ radni nie zgłosili innych uwag do przedstawionego projektu Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poddał projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie pod głosowanie.
 
Za przyjęciem uchwały głosowało – 18 radnych
Przeciw – 0
Głosów wstrzymujących – 0
 
Uchwała w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2022 rok została przyjęta i otrzymała Nr 318/XLVI/2022.
 
3) Członek Zarządu Katarzyna Bilska przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli
 
Radny Grzegorz Małkus – przypomniał, że na Komisji swoje wątpliwości formułował. Mówi o tej kwestii kryteriów, wymagań stawianych nauczycielom, którzy by ewentualnie spełniali wymogi do przyznania nagrody. Zwracał również uwagę, że jego zdaniem w tej uchwale zabrakło organu wnioskującego o nagrodę tj. komisji merytorycznej Rady Powiatu. W związku z powyższym ma pytanie, czy ewentualnie Państwo deklarujecie w niedalekiej przyszłości powrócenie do tego projektu uchwały z uwzględnieniem tych uwag, czy raczej uznajecie to za sprawę nieważną i zamierzacie temat zamknąć tylko w tym projekcie i w tej uchwale? Pani Katarzyna Bilska była na Komisji i wie dokładnie o co mu chodziło. Wie, że to jest uchwała potrzebna i ta regulacja wymaga tego, żeby być przyjętą dzisiaj na sesji.
 
Członek Zarządu Katarzyna Bilska – odnosząc się do powyższej wypowiedzi poinformowała, że Zarząd rozmawiał o zgłoszonych na komisji sugestiach. Jeżeli chodzi o kryteria to ciężko jest o modyfikację kryteriów, bo można wykonywać obowiązki średnio, bardzo dobrze, albo wybitnie. I nam zależy, żeby motywować nauczycieli do bardzo dobrego wykonywania obowiązków. Co do propozycji wnioskowania Komisji Oświaty o nagrodę starosty stwierdziła, że są to dokumenty, które mają służyć przede wszystkim odbiorcom, czyli jeżeli Komisja Oświaty odczuwa potrzebę, żeby jeszcze raz pochylić się nad dokumentem, to nie wydaje się niczym złym i niewłaściwym, jeżeli Komisja Oświaty sprecyzuje wnioski i zwróci się do Zarządu o modyfikację i dodatkową pracę nad uchwałą. Każdy dokument jest dokumentem żywym, który nie jest od początku do końca w jednolitej formie, tylko ulega modyfikacji w związku z potrzebami.
 
Radny Grzegorz Małkus – poinformował, że sformułuje wnioski  i przekaże Przewodniczącej Komisji Oświaty.
 
Ponieważ nikt z obecnych nie zgłosił żadnych uwag do przedstawionego projektu Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poddał projekt uchwały pod głosowanie.
 
Za przyjęciem uchwały głosowało – 17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Wstrzymała się od głosu – 1 osoba
 
Uchwała w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli została przyjęta i otrzymała Nr 319/XLVI/2022.
 
4) Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości przy ul. Tysiąclecia w Skarżysku – Kamiennej
 
Radny Roman Wojcieszek - ponieważ od pewnego czasu pojawiają się głosy co do konieczności przebudowy ulica Tysiąclecia. Zapytał czy jest już projekt przebudowy i czy te działki nie będą
 
Starosta Artur Berus  - na odcinku od Słowackiego do Piłsudskiego jest w tym momencie aktualizowany projekt przez Pana Zenona Kubickiego. Jeżeli chodzi o dokumentację od ul. Piłsudskiego do ul. Sokolej taką dokumentację zrobiła w ramach wstępnego porozumienia Spółdzielnia Kazimierz która dzisiaj słyszymy, że jest w upadłości, ale mamy informację, że projekt jest zrobiony i wszystko wskazuje na to, że będziemy mogli taki projekt wykupić. W żadnym przypadku te działki  nie kolidują z tą dokumentacją, która jest zlecona przez Spółdzielnię Kazimierz.
 
Radny Roman Wojcieszek – z tego co zrozumiał wynika, że firma Kazimierz projektuje odcinek od ulicy Piłsudskiego do Sokolej i  dokumentacja nie przewiduje żadnych zmian w stosunku do obecnego kształtu?
 
Starosta Artur Berus – w ramach wstępnego projektu zostało zaplanowane rondo przy ulicy Tysiąclecia-Sokolej, ale nie wychodzi ono za pas drogowy, który jest określony przez Zarząd Dróg Powiatowych. Czyli nie ma żadnego zagrożenia, że ktoś wygra przetarg, a potem będzie miał z tego tytułu odszkodowania. To są takie 3 działaczki zupełnie niepotrzebne do działalności naszego powiatu i zgodnie z tą uchwałą i kolejną chcemy tych małych działek po prostu się pozbyć, bo na ten moment to tylko musimy je kosić.
 
Radny Roman Wojcieszek – stwierdził, że chce się upewnić czy Zarząd dokonał szczegółowej analizy i te działki w żaden sposób nie przydadzą się do realizacji ronda. Zapytał, co zamierza miasto zrobić z tym terenem, ponieważ tam obowiązywał do niedawna miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i te działki były bardzo cenne, jeżeli tamten projekt zostałby zrealizowany. Dodał, że nie ma wiedzy w jakim kierunku władze miasta będą szły. Zapytał czy Zarząd wie, czy jest już zmieniony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na ten obszar i czy to jest dobra pora, żeby sprzedawać te działki. Załóżmy, że będzie to teren przeznaczony pod ciekawą inwestycję, która może spowodować, że wartość tej działki gwałtownie wzrośnie.
 
Starosta Artur Berus – zwracając się do radnego Romana Wojcieszka wyjaśnił, że jeżeli chodzi o zmiany miejscowego planu, to mówimy, o innej części. Tutaj miasto chce ten plan robić na odcinku Tysiąclecia-Sokola-Niepodległości, a te działki, które powiat skarżyski proponuje, są zupełnie powyżej. Więc tutaj jakby to nie dotyczy. Gdyby to było w tej część, o której mówi radny Roman Wojcieszek, to wtedy ta sytuacja może być po prostu dla nas ciekawsza finansowo. Dzisiaj patrząc, że gmina nic nie robi z tym planem, to dla nas jest to tylko obciążenie. Czy to będzie 20 tys., czy to będzie 30 tys, na pewno zasili to budżet powiatu. Dodał, że nie jest dzisiaj tak łatwo sprzedać działki. Mamy przecież piękną działkę Rynek, mamy Oseta Wasilewskiego. Dla nas te działki w tym momencie są zupełnie zbędne do funkcjonowania naszego powiatu.
 
Radny Roman Wojcieszek - uzasadnił, dlaczego będzie głosował przeciwko. Jego zdaniem to miejsce może być w przyszłości tak strategiczne, że te działki mogą uzyskać dużo, dużo większą cenę niż obecnie. Rozumie, że każdy pieniądz w tej chwili w budżecie się liczy, natomiast 252 metry, po 100 złotych to jest 25 tys. złotych. Powiedzmy po 200 złotych w tym terenie, w pasie drogowym, to jest ok. 50 tys. złotych. To są naprawdę bardzo śladowe wielkości dla budżetu, natomiast w przyszłości to może być naprawdę bardzo cenna działka. Przypomniał, że w tym obszarze jest pewna działka, którą ma osoba fizyczna, która ją nabyła z wielkimi kłopotami po to, żeby ulokować pieniądze, a później wielokrotnie zyskać na skutek sprzedaży. Jeżeli miejscowy plan będzie niezmieniony, to inwestor chcąc budować, centrum handlowe, bo tak mówi MPZP, będzie musiał zapłacić olbrzymie pieniądze. Niewspółmierne do tych, które dzisiaj otrzymamy.
 
Ponieważ radni nie zgłosili więcej chęci zabrania głosu Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości przy ul. Tysiąclecia w Skarżysku – Kamiennej.
 
Za przyjęciem uchwały głosowało – 11 radnych
Przeciw głosowało – 2 radnych
Wstrzymało się od głosu – 5 radnych
 
Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości przy ul. Tysiąclecia w Skarżysku – Kamiennej została przyjęta i otrzymała Nr 320/XLVI/2022.
 
5) Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości przy ul. Sokolej w Skarżysku -  Kamiennej.
 
Radny Roman Wojcieszek – stwierdził, że być może jego wiedza nie jest aktualna. Działki, o których mowa, czyli działka 88/24, następna działka 88/25, 88/26 i działka 88/27 miały do niedawna nieuregulowany stan prawny. W sprawie tych działek jeździliśmy z panem Starostą do PKP S.A., albowiem te działki przechodzą przez obiekty OLK i było wszystko na dobrej drodze. Później poprzez zmiany w kierownictwie PKP S.A. uregulowanie nieruchomości nie wyszło. W związku  z powyższym zapytał  czy faktycznie działka 88/24 ma całkowicie uregulowany stan prawny i jest własnością powiatu.
 
Wicestarosta Anna Leżańska – potwierdziła, że oczywiście działka ma uregulowany stan prawny. Jeśli nie byłaby uregulowana, nie moglibyśmy wznosić pod obrady. Sprawdziliśmy wszystko z dokładnością. Podział też był robiony.
 
Radny Roman Wojcieszek – dopytał o jakim podziale Pani Starosta mówi, bo nie rozumie, ponieważ ta działka nie była wydzielona, tylko ona jest od dawna. Dopytał natomiast, czy coś się dzieje z tymi pozostałymi trzema działkami 88/25, 26 i 27.
 
Wicestarosta Anna Leżańska – poinformowała, że nie wie, jak będzie z działką, która podlega pod Urząd Miasta, no bo raczej miasto jest zainteresowane sprzedażą, nie wymianą działek między nami. Na pewno do rozmów wrócimy, bo jest masa działek, które chcemy z miastem w jakiś sposób uregulować. Do tej pory miasto przesyłało nam informacje, że są zainteresowani sprzedażą, a nie zamianą, ale będziemy podejmować kolejne próby. Co się zaś tyczy działki na terenie kolejowym wyjaśniła, że  był tam robiony operat szacunkowy przez pana Dyrektora Korzeniewskiego. Poprosimy dyrektora OLK, aby  zrobił aktualizację operatu i ewentualnie wtedy przystąpimy ponownie do negocjacji. Gorzej będzie z działką prywatną. Niestety tak się kiedyś stało, że niefortunnie zostało to sprzedane osobie prywatnej pod drogą. Tutaj może być problem. Na pewno będzie trzeba też rozmawiać z tym właścicielem, ale według niej nigdy nie powinno dojść do takiej sytuacji, że ta działka jest w rękach prywatnych tylko powinna zostać w zasobach powiatu. Mamy co prawda bezpłatną służebność przez tą działkę, ale jest to służebność.
 
Radny Roman Wojcieszek - zapytał czy działka 88/22, na której jest ujęcie wody i uważał, że jej sprzedaż jest złą decyzją, czy została ostatecznie sprzedana?
 
Wicestarosta Anna Leżańska – odpowiedziała, że nie została sprzedana. Działki były kilkukrotnie dzielone, co państwo wiedzą, dlatego, żeby dotrzeć do źródłowych dokumentów troszeczkę nam to zajęło czasu. Źle się stało, że przy pierwszym podziale jak powstawały te pierwsze działki, nie została wyodrębniona droga, po prostu gdzieś ta służebność po drodze nam momentami ginęła. Teraz pomalutku porządkujemy to wszystko, docieramy do źródłowych dokumentów i żeby sprzedać komuś z faktycznym dojazdem do działki, to musi być służebność, droga z służebnością już zaznaczona. Podkreśliła, że nigdy by nie sprzedała naszej działki powiatowej pod drogą. Wyraziła zdanie, że działka powinna była zostać w zasobach naszego powiatu. Podziały, które następowały powodują, że my chcąc zapewnić dojazdy do wszystkich działek, musimy przygotować dokumenty kompletne. Był teraz zrobimy operat szacunkowy na tą służebność. Zobaczymy ile wyjdzie operat na tą służebność, żeby droga przejazdu była do tej działki.
 
Radny Roman Wojcieszek – stwierdził, że ma gorzką satysfakcję, bo przy procedowaniu nad tą uchwałą zwracał uwagę, że tam nie ma uregulowanego stanu w sensie służebności. Zwrócił uwagę i przypomniał o koncepcji, która jego zdaniem regulowała te wszystkie nieprawidłowości, o których wspomniała Pani Starosta, a więc ten temat działki, która jest pod publiczną drogą, a jest działką prywatną. Nadal zaproponował, aby wrócić do rozmów z właścicielem tej działki, przez którą droga publiczna przechodzi, ponieważ rozmowy wcześniejsze, jeszcze jak pracował w Obwodzie Lecznictwa Kolejowego przy udziale Pana Starosty były obiecujące. Czyli ta działka, na której jest to ujęcie wody, mogłaby być elementem służącym do uporządkowania stanu rzeczy. Taka koncepcja była, ona nie została kontynuowana. Wyraził zdanie, że na bazie tej niesprzedanej działki, z racji braku służebności, można by do tego wrócić. Interes jest wtedy, jeżeli korzyści są obopólne. I tutaj obopólne korzyści by były. Jakie korzyści by miał Powiat? Uporządkowanie wreszcie stanu prawnego drogi publicznej i nie tylko drogi publicznej, ale również i innych elementów wokół Obwodu Lecznictwa Kolejowego.
 
Ponieważ radni nie zgłosili innych uwag do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poddał projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości przy ul. Sokolej w Skarżysku - Kamiennej pod głosowanie.
 
Za przyjęciem uchwały głosowało – 14 radnych
Przeciw – 0
Wstrzymało się od głosu – 4 osoby
 
Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości przy ul. Sokolej w Skarżysku - Kamiennej została przyjęta i otrzymała Nr 321/XLVI/2022.
 
6) Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie kolejnej umowy najmu. Wyjaśniła, że dotyczy to lokali użytkowych Nr 312, 313, 314, 315 o łącznej powierzchni 67,10 m2 znajdujących się na trzecim piętrze w budynku przy ul. Plac Floriański 1 w Skarżysku-Kamiennej. Lokale są wynajmowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej.

Wiceprzewodnicząca Rady Bożena Bętkowska - dodała, że w tych lokalach mieści się dział usług specjalistycznych. Jest to zadanie zlecone, finansowane w 100 procentach z budżetu państwa. Są to panie terapeutki, które sprawują opiekę nad osobami psychicznie chorych.
 
Ponieważ nikt z obecnych nie zgłosił żadnych uwag do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poddał projekt uchwały pod głosowanie.
 
Za przyjęciem uchwały głosowało – 18 radnych
Przeciw – 0
Wstrzymało się od głosu – 0
 
Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie kolejnej umowy najmu została przyjęta i otrzymała Nr 322/XLVI/2022.
 
7) Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji  Jerzy Żmijewski – przedstawił projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Domu Pomocy Społecznej w Skarżysku – Kamiennej wraz ze stanowiskiem komisji.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk – złożył podziękowania członkom komisji za wnikliwą pracę.
 
Ponieważ nikt z obecnych nie zgłosił żadnych uwag Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poddał projekt uchwały pod głosowanie.
 
Za podjęciem uchwały głosowało – 17 radnych
Głosów przeciwnych – 0
Wstrzymało się od głosu – 0
 
Uchwała w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Domu Pomocy Społecznej w Skarżysku - Kamiennej została przyjęta i otrzymała Nr 323/XLVI/2022.
 
 
Ad. pkt 12. Zamknięcie sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Przewodniczący Rady udzielił głosu Przewodniczącej Komisji Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej pani Barbarze Koci.
 
Radna Barbara Kocia – zwróciła się z prośbą do radnych o wsparcie dla pracownika Urzędu Gminy Skarżysko Kościelne, który w Wielkanoc tego roku dostał bardzo ciężkiego udaru. Był 2 miesiące w śpiączce, aktualnie jest na rehabilitacji, która miesięcznie kosztuje ok. 20.000 zł. Jeżeli ktoś chciałby wspomóc to bardzo prosi o wpłaty, każda kwota się liczy. Lista będzie w Biurze Rady, ponadto zbiórka prowadzona jest na profilu Fundacji Się Pomaga.
 
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk stwierdził, że wyczerpaliśmy porządek sesji. Podziękował wszystkim radnym za obecność. Zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam XLVI Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".
 
 
Godzina zakończenia obrad – 15.00
 
 
Protokołowała:
Joanna Wężyk
 
 
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego
/-/ Jacek Jeżyk 

Protokół XLVI - 22.09.2022.pdf (360kB) pdf     
 
    
 

metryczka


Wytworzył: Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego (24 listopada 2022)
Opublikował: Nina Zolbach (28 listopada 2022, 13:56:27)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 314