Protokół Nr L/2023 z Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego 23 marca 2023 roku

Protokół Nr L/2023
z Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego
odbytej 23 marca 2023 roku
 
 


Miejsce odbycia sesji - sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Skarżysku - Kamiennej, ul. Plac Floriański
 
Godzina rozpoczęcia obrad   -       11.00
 
W sesji udział wzięli:
 
-        Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej – Marcin Jasiński,
-        Przewodniczący Rady Gminy Bliżyn - Jacek Krzepkowski,
-        Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu,
-        Radni Powiatu Skarżyskiego,
-        Starosta Artur Berus, Wicestarosta Anna Leżańska, Członkowie Zarządu Katarzyna Bilska, Tadeusz           Bałchanowski, Adam Ciok,
-        Sekretarz powiatu Małgorzata Nosowicz,
-        Skarbnik powiatu Urszula Wrona,
-        Radca Prawny starostwa Karolina Oleksiak, 
-        Naczelnicy Wydziałów Starostwa,
-        Przedstawiciele lokalnych mediów.
 
Lista obecności radnych biorących udział w sesji i gości zaproszonych uczestniczących w obradach - w załączeniu.
 
Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Monika Chylicka –Podinspektor Biura Rady Powiatu
 
STRESZCZENIE   POSIEDZENIA

Ad. pkt 1 Otwarcie Sesji.

 
L w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk, który poinformował zebranych, że obrady Rady Powiatu Skarżyskiego są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.
 
Ad. pkt 2 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.
 
Przewodniczący Rady Powiatu - Jacek Jeżyk poinformował, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 16 radnych, co stanowi 84% składu Rady Powiatu. Jest to kworum zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał i decyzji. W trakcie obrad liczba radnych uczestniczących w sesji wyniosła 17, co stanowi 89 % składu Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z zapisem § 10 ust. 3 pkt 2 Statutu Powiatu, Sekretarzem obrad wskazuję Radnego Adama Cioka.
Następnie zapytał czy do przedstawionego projektu porządku L Sesji Rady Powiatu Radni lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi, wnioski lub propozycje zmian.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poddał pod głosowanie porządek obrad L Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Za przyjęciem porządku głosowało – 16 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 0
Porządek obrad L Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.
 
Ad. pkt 3  Przyjęcie protokołu z XLVII, XLVIII i XLIX sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Bożena Bętkowska poinformowała, iż protokoły z XLVII, XLVIII, XLIX sesji Rady Powiatu Skarżyskiego były wyłożone do wglądu w Biurze Rady. Radni nie wnieśli żadnych uwag do protokołów, w związku z czym zgłosiła wniosek o przyjęcie protokołu z XLVII, XLVIII, XLIX sesji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że przechodzimy do głosowania w sprawie przyjęcia protokołu z XLVII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Za przyjęciem protokołu głosowało – 16 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 0
Protokół XLVII z sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.
Następnie głosowano w sprawie przyjęcia protokołu z XLVIII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Za przyjęciem protokołu głosowało – 16 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0
Protokół XLVIII z sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.
Kolejno głosowano w sprawie przyjęcia protokołu z XLIX sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
 
Za przyjęciem protokołu głosowało – 16 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 0
Protokół XLIX z sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.
 
Ad. pkt 4 Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami.
 
Starosta Artur Berus poinformował, że sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu między sesjami za okres od 21 grudnia 2022 r. do 23 marca 2023 r. zostało złożone do Biura Rady Powiatu. Uzupełniając sprawozdanie poinformował, że w dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu uroczyście przekazał samochód dla Komendy Powiatowej Policji. Przypomniał, że Wysoka Rada dofinansowała ten zakup w kwocie 60 tys. z budżetu powiatu skarżyskiego. Cena tego samochodu osobowego marki KIA wynosiła 150 tys. W imieniu komendanta, pana Jarosza, bardzo serdecznie podziękował za wsparcie. Zaznaczył, że każdego roku samochody operacyjne przejeżdżają nawet ponad 100 tys. km, tak jak komendant mówił, więc jak widać, bardzo szybko się zużywają. Przedstawiając w dniu dzisiejszym sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu poprosił o jego przyjęcie.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/

W tym punkcie głos zabrali:

Radny Roman Wojcieszekzadał pytanie dotyczące  ogłoszenia trzeciego przetargu na sprzedaż nieruchomości. Poprosił o wskazanie o którą nieruchomość chodzi oraz czy cena była określona w tym trzecim przetargu.

Starosta Artur Berus  - poinformował, że aktualnie są ogłoszone dwa przetargi na sprzedaż nieruchomości. Pierwsza nieruchomość jest zlokalizowana przy ulicy Sokolej. Proporcjonalnie cząstkowo zarząd obniża cenę, zachowując zasady ustawy o gospodarce nieruchomościami. W tym momencie ogłoszono przetarg na sprzedaż działki zlokalizowanej przy ulicy Oseta Wasilewskiego. Wyraził nadzieję, że powiat sprzeda te działki, przyznał, że jest zainteresowanie działką przy ul. Sokolej. Wartość była obniżana raz 10% i drugi raz 10%- mowa o działce po spalarni. Kwota jest podana na ogłoszeniu.
 
Ad. pkt 5 Informacja o złożonych interpelacjach i zapytaniach radnych po ostatniej sesji.
 
Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Bożena Bętkowska poinformowała, że od Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego 21 grudnia 2022 r. do starosty skarżyskiego za pośrednictwem przewodniczącego Rady Powiatu wpłynęły następujące interpelacje i zapytania:
 
· 28 grudnia 2022r. - interpelacja radnego Mieczysława Bąka dotycząca podjęcia działań zmierzających do poprawy głośności sygnału dźwięku w transmisjach sesji Rady Powiatu Skarżyskiego i zapewnienie właściwego przekazu z transmisji mieszkańcom powiatu skarżyskiego.
Na powyższą interpelację starosta udzielił odpowiedzi 5 stycznia br.

· 31 stycznia 2023r. -  zapytanie radnego Grzegorza Małkusa dotyczące wysokości środków zabezpieczonych w budżecie powiatu na rok 2023 na modernizację sali gimnastycznej oraz zaplecza sportowego przy Zespole Szkół Ekonomicznych, jak również z zakresu prac budowlanych i remontowych oraz działań zaplanowanych w ramach zadania Poprawa infrastruktury sportowej w placówkach oświatowych, oraz z jakich źródeł i w jakiej wysokości planowane jest ich sfinansowanie.
Na powyższe zapytania odpowiedzi udzielił starosta 8 lutego br.

· 13 lutego 2023r. -  interpelacje i zapytania radnego Grzegorza Małkusa dotyczące zobowiązań Szpitala Powiatowego w Skarżysko-Kamiennej wobec dostawców towarów i usług oraz wystąpienia przez Zarząd do Rady Powiatu z wnioskiem o pokrycie straty za rok 2001, jak również nieujawnienia radnym powiatu pisma dyrektora szpitala z prośbą częściowego pokrycia ujemnego wyniku finansowego za rok 2021 w dacie jego złożenia.
Na powyższe interpelacje i zapytania odpowiedzi udzielił dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej oraz starosta 23 lutego br.

· 1 marca 2023r. - interpelacje i zapytania radnej Barbary Koci dotyczącej stanu prawnego niewyremontowanego odcinka drogi Kierz Niedźwiedzi – Szydłowiec oraz utrzymania rowów i przepustów w gminie Skarżysko Kościelne.

Na powyższe interpelacje i zapytania odpowiedzi udzielił starosta 14 marca br.

· 2 marca 2023r. -  interpelacja radnej Renaty Bilskiej w sprawie budowy chodników przy ulicy Książęcej i Rycerskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Na powyższe interpelacje odpowiedzi udzieliła wicestarosta, Pani Anna Leżańska 15 marca br.

· 3 marca 2023r. -  interpelacja i zapytanie radnego Mieczysława Bąka w sprawie przebudowy drogi powiatowej w Wołowie i w sprawie oczyszczania rowów i przepustów oraz wycięcia suchych topoli w gminie Bliżyn.

Na powyższe interpelacje i zapytania odpowiedzi udzielił starosta 13 marca br. oraz wicestarosta, Pani Anna Leżańska 15 marca br.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Bożena Bętkowska oświadczyła, że złożone interpelacje i zapytania radnych oraz udzielone odpowiedzi podawane są do publicznej wiadomości poprzez publikacje w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej powiatu.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk - odnosząc się do sesji 21 grudnia 2022r., ostatniej sesji roboczej zacytował wypowiedź przewodniczącego klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość, Pana Grzegorza Małkusa: Jeśli chodzi o wolne wnioski, to wniosek radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości do pana przewodniczącego, aby wrócić w nowym roku do porządku sesji, w którym będą interpelacje radnych. Jest to możliwe zapytanie, interpelacje radnych. Przecież jesteśmy też po to, żeby o swoich bolączkach i sprawach mieszkańców powiatu tu na tej sesji mówić. Następnie udzielił odpowiedzi na ww. wniosek, gdzie zaznaczył, że  od początku do końca się mylił. Okazało się, że koncepcja z interpelacjami opisanymi nie spełniła oczekiwań radnych, a zapowiadana przez niego zmiana dotycząca możliwości składania interpelacji ustnie podczas sesji nie może być zrealizowana. Przyznał, że się zagalopował. Przejrzał cały materiał dotyczący interpelacji, naczytał się i doszedł do wniosku, że nic się nie da zmienić. Zapis ustawowy, zapis naszego statutu brzmi następująco: Interpelacje składa się na piśmie na ręce przewodniczącego, który przekazuje tę sprawę do pana starosty i do zarządu. Odpowiedź na interpelację wygląda tak samo. W związku z powyższym, zdając sobie sprawę, że nie takie były oczekiwania radnych, których wyrazicielem był Pan Radny Grzegorz Małkus, jak i jego, Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk przyznał się do błędu. Zaproponował, że można by wprowadzić pewną modyfikację. Po przeczytaniu informacji na temat złożonych interpelacji i odpowiedzi, każdy radny który składa tę interpelację, będzie mógł ją odczytać wraz z odpowiedzą na sesji. Kwestią dyskusyjną jest to czy radny będzie mógł wtedy komentować odpowiedź i zadawać kolejne pytania. Zaznaczył, że Zarząd nie będzie wówczas zobligowany do udzielenia odpowiedzi itd. Wyraził zdanie, że do końca kadencji, czyli jeszcze rok, radni powinni pozostać przy tym, co jest do tej pory. Natomiast punkt wolne wnioski i oświadczenia można potraktować elastyczniej.

Radny Roman Wojcieszek - podziękował za wyjaśnienia Panu Przewodniczącemu, które w jego odczuciu nie wszystkich satysfakcjonują, a przynajmniej nie w pełni. Przyznał, że propozycja odczytywania interpelacji i udzielonych na nie odpowiedzi oraz możliwość składania ewentualnych uwag ze strony pytającego na sesji jest godna rozważenia. Zwrócił uwagę, że nie każdy ma możliwość śledzenia informacji zamieszczanych w Internecie. Podkreślił, że są sprawy, które żywo interesują mieszkańców, którzy by chcieli mieć stosunkowo szybką, łatwą i publiczną odpowiedź. Oświadczył, że sporo ludzi śledzi również obrady sesji i jest to słuszny kierunek, bowiem to upublicznia w większym stopniu pracę radnych, którzy nie mają przecież nic do ukrycia i wyraził zdanie, że modyfikacje proponowane przez Pana Przewodniczącego, są do przyjęcia.
 
Ad. pkt 6 Wolne wnioski i oświadczenia.
 
W tym punkcie głos zabrali:

Radny Mieczysław Bąk – zwrócił się do pana starosty z  wnioskiem, aby ten wystąpił do Wojewody Świętokrzyskiego o dofinansowanie budowy chodnika przy drodze powiatowej nr 0446T w miejscowości Odrowążek na odcinku 100 m.b. w ramach dofinansowania w 2023 roku zadań mających na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg ogłoszenie nr C/RFRD/2023. Dodał, że ten chodnik był robiony w 2017 roku i on wówczas prosił, żeby starostwo dołożyło się po to, aby zakończyć te prace, ponieważ dokumentacja tego chodnika jest z 2014 roku.  Przypomniał, że w ubiegłym roku w budżecie znalazło się 200 tys. na zakończenie tego chodnika, ale Radni Powiatu poprzez głosowanie postanowili, że w miejsce tego chodnika uruchomiony zostanie chodnik w Nowym Odrowążku. Radny Mieczysław Bąk apelował wówczas, żeby zrobić dwa przetargi, lecz zgodnie w wolą większości zdecydowano, że odbędzie się tylko przetarg na chodnik w Nowym Odrowążku przy wkładzie 200 tys. Okazało się, że na jego budowę potrzeba blisko 2 mln zł. Faktem jest, że chodnik w Nowym Odrowążku jest ujęty w budżecie, ale też jest jeden warunek postawiony przez pana starostę- zadanie zostanie zrealizowane wtedy, jeżeli będzie nabór na zadania inwestycyjne chodniki. Poinformował, że w tej chwili jest nabór na krótkie zadania, na krótkie ciągi 100 m, gdzie dofinansowanie jest dość duże. Wyraził zdanie, że dobrze by było dokończyć budowę chodnika w ramach ww. naboru.

Radny Mieczysław Bąk w drugim wniosku nawiązał do trwającej modernizacji linii kolejowej Skarżysko – Łódź, w ramach której został rozebrany dworzec kolejowy w Sołtykowie. Poinformował, że zgłosili się do niego mieszkańcy z prośbą o wspólne wystąpienie do PLK o utwardzenie tego miejsca po dworcu oraz stworzenie w tym miejscu placu pod parking, ponieważ w tej chwili jest modny taki program „Parkuj i jedź dalej PKP”, a wiele ludzi przyjeżdża pod dworzec samochodami i chcąc się przesiąść na pociąg, nie ma gdzie zostawić samochodu. Zwrócił się do pana starosty o wzmocnienie ich głosu i wystąpienie do PLK w Skarżysku-Kamiennej o utwardzenie tego placu w miejscu, w którym kiedyś stał budynek dworca PKP.

Radny Adam Ciok Członek Zarządu Powiatu - w swoim wystąpieniu zaprosił państwa radnych i mieszkańców na odbywające się 31 marca Regionalne Targi Pracy. Poinformował, że Regionalne Targi Pracy są organizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w ramach projektu Świętokrzyskie dla Ukrainy. Powiat skarżyski jest jednym z partnerów tego projektu. Wojewódzki Urząd Pracy wybrał Skarżysko jako drugie miejsce organizowania takich targów pracy, zaznaczył, że w związku z tym możemy czuć się wyróżnieni. Ogłosił, że wydarzenie będzie miało miejsce 31 marca między godziną 11-15 w II Liceum Ogólnokształcącego, na hali sportowej. Poinformował, że targi pracy są kierowane również do mieszkańców powiatu skarżyskiego, nie tylko do obywateli Ukrainy. Następnie odnosząc się do sesji budżetowej 21 grudnia 2022 r. i poruszanych spraw inwestycyjnych, przypomniał że wtedy nie otrzymaliśmy dofinansowania z programu Polska Sportowa. Z radością poinformował, że 15 lub 16 lutego br. ukazała się ostatnia lista rankingu Polski Sportowej na rok 2022, w której powiat skarżyski znalazł się jako jeden z siedmiu powiatów w Polsce. Wygłosił swoje podziękowania dla Pani minister Krupki, Pana Łukasza Korusa, asystenta Pani minister Krupki, z którymi prowadzone były rozmowy od lipca zeszłego roku, celem  zasygnalizowania, że te środki dla powiatu skarżyskiego są bardzo potrzebne. Poinformował, że dzięki pozyskanym środkom zostaną zrealizowane cztery inwestycje:
1.   budowa boiska przy Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych ,
2.   remont sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Ekonomicznych, 
3.   remont sali przy Zespole Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych
4.   budowa boiska przy Zespole Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych.
Jak powiedział - kwota otrzymanej dotacji wynosi 1 mln 678 tys. 900 zł, a całość będzie kosztowała nas 3 mln 357 tys. zł, te środki praktycznie w całości dzisiaj zabezpieczymy w budżecie.

Głos zabrał Starosta Artur Berus, który pozwolił sobie w kilku słowach odpowiedzieć na pytanie Pana Radnego Mieczysława Bąka.
Poinformował, że jest Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w sprawie poprawienia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, lecz na dzień dzisiejszy nie ma bezpośredniego projektu na chodniki, natomiast w ramach tego programu powiat skarżyski zawsze jest bardzo aktywny. Podał do wiadomości, że w tym roku złożono 9 projektów:
1.   Przejście dla pieszych Nowy Odrowążek w rejonie cmentarza, gmina Bliżyn, wartość kosztorysowa 279 tys.
2.   Przejście dla pieszych Sorbin w rejonie przystanku autobusowego, w gminie Bliżyn, wartość zadania 462 tys. zł.
3.   Przejście dla pieszych ulica Staffa w rejonie szkoły- etap drugi, wartość zadania 72 tys.
4.   Przejście dla pieszych- ulice Sportowa, Asfaltowa 364 tys.
5.   W Suchedniowie - przejście dla pieszych ulica Bugaj w rejonie skrzyżowania z ulicą Szarych Szeregów, cmentarz, szkoła, wartość 327 tys. zł.
6.   Przejście dla pieszych ulica Legionów w rejonie kościoła, wartość zadania 292 tys.
7.   Przejście dla pieszych ulica Kościelna w Skarżysku Kościelnym w rejonie przedszkola, wartość 437 tys.
8.   Przejście dla pieszych Podzagnańszcze w Łącznej, w rejonie skrzyżowania w kierunku Zaskala, wartość zadania 396 tys. zł.
9.   Przejście na ulicy Żeromskiego, Moniuszki w okolicach Biedronki.
Dofinansowanie w ramach tego programu wynosi 80%. Starosta Artur Berus wyraził nadzieję, że ww. zadania zostaną zrealizowane w bieżącym roku.
Oznajmił, że czeka na program dotyczący chodników, ponieważ w budżecie znajduje się kilka zadań, które znalazły się tam dzięki radzie, które będą mogły być zrealizowane dzięki właśnie takiemu dofinansowaniu. Przyznał, że powiat skarżyski złożył również projekt do programu poprawy bezpieczeństwa miejsc publicznych. Pozyskane środki miałyby posłużyć na wymianę monitoringu w urzędzie.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk – zauważył, że właśnie został zrealizowany jego pomysł, że  punkt wolne wnioski i oświadczenia będzie bardziej elastyczny, tylko poprosił, aby pytania i odpowiedzi nie trwały w nieskończoność.

Radny Mieczysław Bąk- wyraził swoje zadowolenie z powodu nowo budowanych boisk, przejść dla pieszych. Podkreślił, że jest to bardzo ważne dla dobra mieszkańców, dla poprawy bezpieczeństwa.
Zaznaczył jednak, że on w swoim wystąpieniu mówił o nowym programie, wspomnianym przez Pana Starostę, gdzie zgłaszanie wniosków trwa chyba do 7 kwietnia. Podkreślił, że grzech jest nie korzystać z takich możliwości, bo kiedyś te mogą się skończyć.
 
Ad. pkt 7  Informacja z realizacji Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy w Powiecie Skarżyskim na lata 2021-2023.
 
Informację z realizacji w roku 2022 Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2021-2023 przedstawiła Pani Agata Zalewska pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej. Przypomniała, że program ten został przyjęty przez Radę Powiatu 25 lutego 2021 roku jako część Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych i zgodnie z zapisami tego programu dyrektor urzędu jest zobowiązany przedstawiać coroczną informację z jego realizacji. Poinformowała, że stan struktury bezrobocia powiatu skarżyskiego na koniec ubiegłego roku wyglądał następująco: na dzień 31 grudnia 2022 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 3406 osób bezrobotnych, z czego 48% to kobiety, a 16% osoby z prawem do zasiłku. Niestety aż 85% zarejestrowanych osób bezrobotnych to osoby posiadające bariery w dostępie do rynku pracy, osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Jeśli chodzi o poziom bezrobocia na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, to oczywiście tak jak w całym kraju, liczba osób bezrobotnych na koniec grudnia była najniższa w historii, odnotowuje się tendencję spadkową w porównaniu do roku 2021, liczba bezrobotnych zmniejszyła się o blisko 460 osób. Do powiatu w naszym województwie o najniższej stopie bezrobocia należą: powiat buski 4,5%, bezrobocia, miasto Kielce 4,3%. Natomiast jeśli chodzi o powiaty o najwyższej stopie bezrobocia, to w roku ubiegłym nastąpiła taka historyczna chwila, gdzie na ostatnim miejscu nie znajduje się już powiat skarżyski, tylko powiat opatowski z bezrobociem na poziomie 16%. W powiecie skarżyskim odnotowano stopę bezrobocia 14,6% i w stosunku do roku 2021 zmniejszyła się o 1%.  W 2022 roku dokonano łącznie 4486 rejestracji, w tym po raz pierwszy zarejestrowało się zaledwie 700 osób, więc 85% osób, które zarejestrowały się w ubiegłym roku, były to osoby, które powracały do ewidencji PUP. W tym samym czasie dokonano 4945 wyrejestrowań osób bezrobotnych. Bardzo niepokojący jest wskaźnik podziału bezrobotnych według czasu pozostawania bez pracy, gdyż najwięcej osób bezrobotnych zarejestrowanych pozostawało bez pracy powyżej 24 miesięcy, to aż 1241 osób, 37% ogółu bezrobotnych. Jeśli chodzi o staż pracy, to najwięcej, bo aż 941 osób posiada doświadczenie zawodowe od 1 roku do 5 lat, natomiast najmniej jest osób ze stażem 30-letnim i więcej, zaledwie 2% ogółu bezrobotnych. Od początku roku 2022 do Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej zgłoszono 1840 ofert wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. W ciągu całego roku założono 4588 indywidualnych planów działania. Na trudną sytuację przedsiębiorców niewątpliwie wpłyną konflikt zbrojny w Ukrainie, który przerwał dynamiczny wzrost odbudowy gospodarki po okresie pandemii. Przedsiębiorcy zgłaszają obawy dotyczące inflacji, wzrostu kosztów prowadzenia działalności. Budżet w roku ubiegłym był o 1 mln 700 tys. wyższy w stosunku do budżetu, którym urząd dysponował w 2021 roku. Był to wyjątkowy rok, ponieważ umowy były podpisywane w zasadzie do samego końca, żaden wniosek nie został bez rozpatrzenia. Na pewno na ten fakt wpłynęła sytuacja  z pandemią, wybuchem wojny w Ukrainie, co spowodowało większą niepewność przedsiębiorców w realizacji inwestycji, w zatrudnianiu dodatkowych pracowników. Łącznie w ramach tych środków zaktywizowaliśmy 1575 osób bezrobotnych, przede wszystkim największa ilość osób została skierowana na staże, to 956 osób, 155 osób zostało zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych, udzieliliśmy 83 dotacji na podjęcie działalności gospodarczej, przyznaliśmy 126 bonów na zasiedlenie, w ramach zrefundowanych miejsc pracy zatrudniono 137 bezrobotnych i przeszkoliliśmy 48 osób. Wybuch konfliktu w Ukrainie spowodował również to, że PUP mógł aktywizować również osoby obywatelstwa ukraińskiego. I tak w ubiegłym roku zarejestrowało się tam 130 obywateli Ukrainy. Na podstawie publikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Polityki Społecznej wskaźników efektywności zatrudnieniowej,  powiat skarżyski wypadł powyżej średniej krajowej. W ubiegłym roku 415 osób zarejestrowało się w sposób elektroniczny, wydano 4478 zaświadczeń poprzez samorządową elektroniczną platformę informacyjną, a przez portal Publicznych Służb Zatrudnienia wpłynęło około 2000 różnych wniosków w formie elektronicznej. Na koniec zaznaczyła, że rok 2023 od samego początku jest zupełnie odmienny od tego, który minął.
/informacja stanowi załącznik do protokołu/
 
Radny Krzysztof Ligowski – zapytał czym różnią się od siebie i na czym polegają: organizacja robót publicznych, organizacja prac interwencyjnych oraz organizacja prac społecznie użytecznych.

Pani Agata Zalewska pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej poinformowała, że roboty publiczne to prace wykonywane w jednostkach samorządu terytorialnego. Prace interwencyjne mogą być organizowane we wszystkich podmiotach, zarówno publicznych, jak i u przedsiębiorców, a prace społecznie użyteczne to są prace, ale bez nawiązania stosunku pracy, to wspólni klienci Urzędu Pracy i Ośrodków Pomocy Społecznej. W dwóch pierwszych, roboty publiczne i prace interwencyjne jest refundacja części kosztów wynagrodzenia oraz składek, różnią się one wysokością tych refundacji. Natomiast przy pracach społecznie użytecznych, tu refundowana jest część świadczenia wypłacanego przez Ośrodki Pomocy Społecznej. To jest 10 godzin tygodniowo prace społecznie użyteczne wykonywane w jednostkach współpracujących z Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
 
Ad. pkt 8  Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez powiat skarżyski za 2022 rok.
 
Radna Katarzyna Bilska Członek Zarządu Powiatu przedstawiając sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli poinformowała, że w roku 2022 osiągnięto wymagane minimum, jeżeli chodzi o poszczególne stopnie awansu zawodowego. I tak w przypadku:
1.   Nauczyciela stażysty, wymagany był poziom 3 tys. 693 zł 46 gr, osiągnięty 4 tys. 474 zł 64 gr.
2.   Nauczyciela kontraktowego, wymagany poziom 4 tys. 99 zł 74 gr, osiągnięty 4 tys. 799 zł 10 gr.
3.   Nauczyciela początkującego, wymagany poziom 4 tys. 432 zł 15 gr, osiągnięty 4 tys. 897 zł 67 gr.
4.   Nauczyciela mianowanego - poziom wymagany 5 tys. 318 zł 58 gr, osiągnięty 5 tys. 757 zł 68 gr.
5.   Nauczyciela dyplomowanego poziom wymagany 6 tys. 795 zł 97 gr, osiągnięty 7 tys. 299 zł 83 gr.
Zaznaczyła, że nie oznacza to, że w ramach jednego etatu nauczyciele tyle otrzymują. Przypomniała, że średnia to jest suma wszystkich dochodów, które nauczyciele mają nie tylko z jednego stosunku pracy. W chwili obecnej w związku z brakami kadrowymi 70% nauczycieli pracuje po półtora etatu oraz otrzymują dodatki związane z kształceniem specjalnym. W średnią wliczane są wszelkie inne pochodne tj. nagrody, trzynastki itd.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/

Radni nie zgłosili żadnych pytań do przedstawionego sprawozdania.
 
Ad. pkt 9 Sprawozdanie z realizacji Programu Naprawczego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie na lata 2020-2022 i osiągniętych wyników.
 
Dyrektor Szpitala Leszek Lepiarz poinformował, że program naprawczy na lata 2020-2022 został przygotowany uchwałą nr 212/29 z 28 stycznia 2021 roku i kolejno została przyjęta jego aktualizacja 25 listopada 2021 roku. Realizacja programu naprawczego dotyczy głównie roku 2022 z kontynuacją roku 2021. Działania naprawcze obejmowały 14 takich działań:
1.   Wdrożenie systemu InPlaMed.
2.   Przeniesienie Oddziału Rehabilitacji do pomieszczeń po zamkniętym Oddziale Chorób Zakaźnych - zadanie to zostało wykonane, poniesiono nakłady nie tylko własne, ale również specjalnie pozyskane na ten cel środki.
3.   Przekazanie prowadzenia Zakładu Opiekuńczo Leczniczego podmiotowi zewnętrznemu.
4.   Rozpropagowanie usług świadczonych przez ZOZ w celu zwiększenia ilości świadczonych usług komercyjnych.
5.   Pozyskanie dofinansowania na zakup rezonansu magnetycznego, działanie jest w trakcie przygotowań.
6.   Pozyskiwanie zewnętrznych środków na finansowanie programów prozdrowotnych - Szpital przystąpił do programu polityki zdrowotnej pod nazwą Program Profilaktyki Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD- rok 2020, leczenie stwardnienia rozsianego i leczenia z plastyczności kończyn i rok 2022 to leczenie immunoglobulinami chorób neurologicznych oraz program badań przesiewowych raka jelita grubego. Ten program rozpoczął się w roku 2022.
7.   Zatrudnienie w ramach kontraktów i umów cywilnoprawych - działanie jest realizowane na bieżąco, w zależności od potrzeb kadrowych oraz możliwości stosowania tych form zatrudnienia.
8.   Zatrudnienie lekarzy anestezjologów - udało się pozyskać dwóch, ale niestety jeden z nich już nie pracuję w jednostce, drugi lekarz pozostał tylko na umowie dyżurowej.
9.   Zamiana zadłużenia długoterminowego na oprocentowane niższą marżą.
10.      Pozyskanie pożyczek o niskim oprocentowaniu - W roku 2022 niestety miał miejsce wzrost WIBOR-u w związku z czym koszty finansowe szpitala drastycznie wzrosły i w ubiegłym roku wyniosły blisko 7 mln zł.
11.      Zmiana w Regulaminie wynagradzania - został przyjęty Regulamin wynagradzania, który obniżył koszty operacyjne jednostki. Chodzi głównie o zapis, który wprowadził zasady wyliczania stażu pracy do nagród jubileuszowych. Tylko okres pracy w szpitalu jest liczony dla tych nagród jubileuszowych.
12.      Opuszczenie budynku przy ul. Ekonomii - niemniej jednak, patrząc na zmiany tej koncepcji planowane jest rozszerzanie oddziału ZOL w budynku przy ulicy Ekonomii.
13.      Pozyskiwanie zewnętrznych środków na finansowanie zakupów nowoczesnego sprzętu medycznego - W nowym oddziale rehabilitacji większość sprzętu, który jest w tej chwili używany, to jest nowoczesny sprzęt medyczny.
14.      Przeniesienie poradni ortopedycznej i chirurgicznej do budynku administracyjnego – zadanie zrealizowane.
W sprawozdaniu przedstawiono podsumowanie inwestycji w latach 2021-2022 z wyszczególnieniem udziału własnego, który łącznie z kosztami różnych usług rok 2021, 2022 wyniósł ponad 2 mln 300 tys. zł.
Opisano w nim także sytuację ekonomiczną, finansową za 11 miesięcy, gdyż to sprawozdanie było złożone do końca grudnia, zatem nie było jeszcze podsumowania całego roku 2022. Przedstawiono bilans za te 11 miesięcy, rachunek zysków i strat oraz aktualna sytuacja finansowa. Za 11 miesięcy 2022 roku szpital w Skarżysku poniósł stratę w kwocie blisko 14 mln 500 tys. zł, co stanowi 110% w odniesieniu do planowanej na 2022 straty w kwocie 13 mln 121 tys. zł. Wynik ten został uzyskany przy jednakowo rosnącej dynamice przychodów, a szczególnie kosztów operacyjnych, co szczególnie istotne w sytuacji znacznego wzrostu jednostkowych cen materiałów, usług i energii spowodowanych rosnącą inflacją oraz wzrostem stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Wzrost wartości aktywów rzeczowych oraz wyższy niż planowany poziom kosztów amortyzacji są wynikiem realizacji tych zadań inwestycyjnych, odtworzeniowych, w tym także objętych programem naprawczym. Z przedstawionych wskaźników ekonomicznych oraz ich oceny punktowej uzyskano 10 punktów na 70 możliwych. Wynika, że kondycja ekonomiczna szpitala na koniec listopada 2022 utrzymuje się na podobnym poziomie w stosunku do lat poprzednich. Na wysokość wskaźników wpływ ma ujemna wartość kapitału własnego, ujemny wynik finansowy bieżącego roku oraz poziom zadłużenia.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/
 
Radny Emil Tokarczyk – zapytał dlaczego w sprawozdaniu nie ma wyliczeń finansowych. Stwierdził, że przedstawione sprawozdanie jest tylko zestawem działań, które zostały zaplanowane, przy czym część z nich została wykonana częściowo, część z nich została wykonana w całości, część nie została wykonana. Zaznaczył, że jedyne o czym zostaliśmy poinformowani w zestawieniu finansowym to koszty tych działań. Podkreślił, że wszystkie działania naprawcze miały na celu albo zmniejszenie kosztów operacyjnych funkcjonowania, albo przyniesienie dodatkowych przychodów z działalności operacyjnej szpitala czy z działalności medycznej. Wyraził zdanie, że najważniejszą informacją zawartą w sprawozdaniu powinna być ta o efektach finansowych, której w tym przypadku zabrakło.
Poinformował, że podczas posiedzenia Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Porządku Publicznego poruszano m.in. temat posadzki w aptece, której wymiana była droższa o 20 tys. niż tej na oddziale wewnętrznym. Poprosił, aby udzielono więcej informacji na ten temat. Na koniec zapytał  czy szpital robi bilans zysków i strat  programu naprawczego w odniesieniu do poszczególnych punktów, ponieważ chciałby uzyskać szczegółowe informacje o każdym z nich.

Radny Roman Wojcieszek – swoje pytanie dotyczące opuszczenia budynku przy ul. Ekonomii skierował do Pana Starosty. Zapytał co się stało w tym czasie, że nastąpiła tak gruntowna zmiana koncepcji. Przypomniał, że ZOL przynosi jedne z większych strat, jeżeli chodzi o szpital. Jeżeli patrząc z punktu widzenia finansowego, to powiększanie ZOL-u wydaje się działaniem z punktu widzenia ekonomicznego niezasadne. Wyraził zdanie, że idea powiększenia ZOL-u zapewne jest taka, by odciążyć oddziały, bo koszty przebywania pacjenta na oddziałach są dużo większe niż ZOL.

Radny Mieczysław Bąk – w swym wystąpieniu odniósł się do sytuacji finansowej Szpitala Powiatowego w Skarżysku - Kamiennej. Analizując sprawozdanie osiągnięte wynik finansowy szpitala w Skarżysku - Kamiennej, stwierdził, że jest to największa strata roczna w kwocie blisko 16 mln 500 tys. zł, jaką szpital wypracował na przestrzeni ostatnich lat. Na koniec 2021 roku strata szpitala pomniejszona o koszt amortyzacji wynosiła 3 mln zł, natomiast w 2022 roku wzrosła kilkakrotnie i tego nie da się wytłumaczyć kryzysem wywołanym przez wojnę na Ukrainie, mając na myśli wzrost cen. Potwierdza to analiza dokumentu, który otrzymaliśmy oraz dyskusja na komisji budżetowej. Jeżeli płace wraz z pochodnymi stanowią w budżecie szpitala 90,3%, odsetki od zaciągniętych kredytów wynoszą 9 mln zł, to wcale nie jest zaskoczeniem, że zadłużenie szpitala przekroczyło już 90 mln zł. Wyraził zdanie, że dopóki powiat skarżyski jako organ założycielski zobowiązany był pokrywać roczne straty szpitala, to utrzymywały się one na poziomie 3 do 5 mln zł w skali roku. Zaznaczył, że zniesienie obowiązku pokrywania strat szpitala przez organ założycielski na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego umożliwiło Zarządowi odstąpienie od pokrywania tych strat, to jest w 2019 r. - 5 mln 540 tys., 2020 rok - 3 mln 139 tys. zł i 2021 - 3 mln zł. Jeżeli dodamy jeszcze stratę za 2022 rok, to będzie blisko 30 mln, których szpital nie otrzymał od powiatu skarżyskiego. Prawdopodobnie jeżeli te 30 mln zł trafiłoby na konto szpitala, to dziś nie byłoby zadłużenia 90 mln zł, tylko być może 50 mln zł. Radny Mieczysław Bąk zwrócił się do Zarządu Powiatu o rozważenie pokrycia straty Szpitala Powiatowego w Skarżysku, jak nie w całości, to może w części. Przypomniał, że dyrektor szpitala w 2022 roku zwracał się z takim wnioskiem do Zarządu Powiatu. Zwrócił uwagę, że dalsze uchylanie się od pokrycia prawdopodobnie doprowadzi do jeszcze większej straty szpitala za 2023 rok, być może rzędu 30-40 mln zł. Podkreślił, że jego wypowiedź nie jest formą ataku na kogokolwiek, lecz próbą zwrócenia uwagi na galopujące zadłużenie szpitala.

Starosta Artur Berus – odnosząc się do wystąpienia Pana Radnego Romana Wojcieszka, przypomniał, że powiat skarżyski zabiegał o środki z Unii Europejskiej wspólnie ze szpitalem w celu przeniesienia rehabilitacji. Jeden projekt został pozyskany i przedsięwzięcie zostało zrealizowane.  Wobec powyższego można było skorzystać z dwóch koncepcji- albo w umowie outsourcingowej oddać podmiotowi prowadzenie ZOL-u, albo lepiej, żeby to było w rękach szpitala z ewentualnym zwiększeniem ilości łóżek. Zaznaczył, że  zwiększenie ilości łóżek w konsekwencji spowoduje, że te koszty operacyjne będą mniejsze, więc uznano, że jest to słuszny kierunek. Poinformował, że zgodnie z tym kierunkiem do końca marca będzie gotowa dokumentacja techniczna, ponieważ w pierwszym półroczu, według informacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, będzie ogłoszony program na rozbudowę ZOL-ów, a powiat skarżyski zamierza złożyć do niego projekt. Oświadczył, że robią wszystko, żeby zwiększyć ten oddział, aby koszty operacyjne były mniejsze, a ZOL zaczął się bilansować.  Oznajmił, że w pierwszym półroczu 2023 ma być nowy przelicznik na pacjenta ZOL-u. Następnie zakomunikował, że nie chce się do końca odnosić  co do kwestii finansowych szpitala. Zwrócił uwagę na fakt, że sytuacja służby zdrowia od lat w Polsce jest bardzo trudna. W przypadku szpitali powiatowych, większość w Polsce niestety przyniosła wynik ujemny.
Odnosząc się do kwestii pokrycie straty poinformował, że oczywiście taka możliwość Rady Powiatu istnieje, lecz zwrócił uwagę na to jak wygląda budżet. Podkreślił, że szpital jest wspierany na tyle na ile się da. Przyznał, że środki, które zostaną uzyskane ze sprzedaży mienia będą musiały pójść na inwestycje oraz, że w taki sposób będzie można wspierać szpital. Wyraził nadzieję, dzięki temu sytuacja budżetu powiatu poprawi się i wówczas decyzją Rady Powiatu, a nie zarządu, jakaś część środków na pokrycie straty działalności szpitala ze strony powiatu popłynie. Podkreślił, że obsługa zadłużenia szpitala wciąż rośnie. Przyznał, że sytuacja jest bardzo złożona. Wyraził zdanie, że bez fundamentalnych zmian systemowych Rada Powiatu Skarżyskiego nie zmieni tego, co się dzieje w szpitalach powiatowych.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk – zwrócił szczególną uwagę, na fakt, że Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zniosło obowiązek z organu założycielskiego, z organu nadrzędnego, którym jest Rada Powiatu, o pokrywanie straty szpitala. Natomiast to nie jest sprawa zarządu, tylko tak jak zostało powiedziane, pokrycie straty szpitala musiałaby to być uchwała Rady Powiatu Skarżyskiego.

Radny Roman Wojcieszek – zapytał czy to oznacza, że gdyby taka była wola większości rady, to powiat by ich poparł. Podkreślił, że pan starosta słusznie zauważył, że obsługa zadłużenia szpitala rośnie. Wyraził zdanie, że szpital funkcjonuje tylko dlatego, że bierze na bieżąco pożyczki krótkoterminowe, spłaca zadłużenie i ma środki na bieżącą działalność, co powoduje spiralę wzrostu kosztów, bo taka jest ekonomia. Podkreślił, że warto dokonać analizy czy wesprzeć szpital po to, żeby ten nie brał pożyczek na bieżące utrzymanie, czy to nie jest jakieś rozwiązanie w obecnej sytuacji finansowej szpitala.  

Radny Emil Tokarczyk – zasygnalizował, że na początku kadencji zadłużenie szpitala wynosiło mniej więcej 40 mln zł, teraz jest już powyżej 90, a więc wzrost ponad dwukrotny, a dynamika narasta. Podkreślił, że  sytuacja robi się gorzej niż dramatyczna, dlatego oczekuje od dyrekcji szpitala zachowania, które jest zarządzaniem w sytuacji kryzysowej, a nie administrowania szpitalem. Oświadczył, że  oczekuje bardzo klarownej i rzetelnej polityki informacyjnej w tym względzie, aby wszystkie działania, które wchodzą w zakres programu naprawczego, były podsumowane, a informacje były przekazywane radzie powiatu. Wyraził przekonanie, że pomimo trudnej sytuacji należy działać aktywnie, to znaczy szukać rozwiązań, które rzeczywiście przyniosą oszczędności. Poruszył temat programów prozdrowotnych, które nie przynoszą żadnego efektu pozytywnego finansowego, ponieważ bilansują się na zero. Można uznać je za poszerzenie gamy usług medycznych, niewątpliwie rzecz ważną i potrzebną, natomiast na pewno nie jest to element poprawy sytuacji finansowej szpitala. Jego zdaniem nie można powiedzieć, że jest to część programu naprawczego. Wyraził zdanie, że spłata zadłużenia niczego nie rozwiąże przez powiat, natomiast nie spłata tego zadłużenia rzeczywiście sprowadza ryzyko utraty płynności przez szpital i w efekcie może dojść do jego zamknięcia, co byłoby dramatem. Decyzja jest naprawdę trudna, ale żeby ją podejmować, trzeba mieć maksimum rzetelnych danych. Podkreślił, że tego właśnie oczekuję- dobrej polityki informacyjnej od szpitala, rzetelnej, i przede wszystkim kalkulowania.

Radna Katarzyna Bilska Członek Zarządu Powiatu – przyznała, że rolą dyrektora jest zarządzanie, ale w tym przypadku istnieje wiele kwestii, które bardzo to utrudniają. Oznajmiła, że dyrektor nie ma wpływu na wielkość wynagrodzeń, koszty rzeczowe, koszty ogrzewania, koszty prądu. Przyznała, że jest w pełni za tym, żeby pomóc szpitalowi, żeby, jeżeli w powiecie będą pieniądze, dołożyć do strat. Zaznaczyła jednak, że w 2022 roku zabezpieczenie subwencji oświatowej na wydatki na oświatę wynosiło 68%, w chwili obecnej jest to 50% zabezpieczenia. I każda sfera życia tak wygląda. Jak powiedziała, nie jest sposobem wydać, żeby w danym momencie załagodzić jeden pożar, a rozniecić pożary w innych miejscach. Oznajmiła, że w placówkach oświatowych nie wyrównywano jeszcze skutków spłaszczenia wynagrodzeń. Będzie można tego dokonać po sprawdzeniu w jakiej sytuacji finansowej znajduje się powiat po pierwszym kwartale. Poinformowała, że podczas posiedzenia Komisji Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej poruszano nie tylko ww. kwestię, ale także temat braku kadry, tego, że większe aglomeracje dają dodatki. Zaznaczyła, że nie można porównywać gminy do powiatu.
Na zakończenie podkreśliła, że dobrze mówić o pokryciu, dołożeniu, wzmacnianiu, tylko najpierw trzeba spojrzeć na realne możliwości. Przypomniała, że powiat jest tylko pośrednio przekaźnikiem do służby zdrowia, a bezpośrednio płaci za zadania, które są wpisane jako zadania własne. Więc w pierwszym rzędzie należy zabezpieczyć finansowanie zadań własnych, które są przypisane powiatowi.

Starosta Artur Berus – poinformował, że na Konwencie Powiatów Województwa Świętokrzyskiego przygotowano stanowisko, które było opublikowane na głównej stronie Związku Powiatów Polskich. Starostowie województwa świętokrzyskiego jednogłośnie oznajmili, że bez systemowych rozwiązań samorządy nie poradzą sobie same, jeżeli chodzi o służbę zdrowia. Wyraził zdanie, że nie obejdzie się bez wsparcia Narodowego Funduszu Zdrowia, wojewody. Należy określić mapę potrzeb zdrowotnych na terenie województwa świętokrzyskiego i dostosować do nich działalność poszczególnych szpitali. Następną kwestią poruszaną w stanowisku był temat ustalenia maksymalnego wynagrodzenia dla personelu medycznego. Wyraził zdanie, że pomogłoby to rozwiązać problemy kadrowe. Dyrektorzy nie mieli by możliwości ciągłego przekupywania się o danego specjalistę.
 Równie ważne jest zwiększenie wyceny świadczeń medycznych współmiernie do realiów. W czasach, gdy blisko 90% środków przyznawanych z Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczane jest na wynagrodzenia, szpital powiatowy boryka się z ogromnym problemem, ponieważ to on odpowiada za finansowanie świadczeń medycznych.         W służbie zdrowia zawsze było źle, ale teraz jest wyjątkowo trudno.
Ostatnim punktem stanowiska przygotowanego przez Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego było oddłużania szpitali. Poinformował, że ministerstwo kategoryzowało szpitale, był zespół, miało powstać coś więcej, żeby wspólne programy naprawcze z Narodowym Funduszem Zdrowia w konsekwencji spowodowały, że szpital byłby oddłużany. Dzisiaj to wszystko póki co stanęło. Starosta Artur Berus zapewnił, że robi wszystko, aby w powiecie skarżyskim utrzymać opiekę medyczną dla jego mieszkańców oraz, że jeżeli będą jakiekolwiek środki, które pozwolą na pokrycie straty szpitala, to trzeba będzie podjąć taką decyzję. Odniósł się do słów Radnej Katarzyny Bilskiej i zaznaczył, że problem dotyczący wynagrodzeń występuje nie tylko w oświacie, ale i w innych jednostkach podległych. W związki ze wzrostem najniższej krajowej od 1 lipca powiat będzie musiał generować kolejne środki na to, aby zabezpieczyć tą najniższą. Oświadczył, że w jednostkach tych jeszcze jest wielu pracowników, którzy mają doświadczenie zawodowe nawet 20-30-letnie i niestety mają najniższą krajową. To jest bardzo trudne i czasem ta motywacja niektórych pracowników mocno spada.

Radny Emil Tokarczyk – zwrócił uwagę, że rozmowa toczy się na dwa różne tematy. Przyznał, że bezdyskusyjną kwestią jest zły system finansowania służby zdrowia i to, że to musi się zmienić, wycena świadczeń medycznych, to w ogóle jest poza dyskusją. Podkreślił, że on chciał uzyskać wiedzę na temat tego co się opłacało, a co nie i jaki efekt finansowy przyniosło to, a jaki to. Wyraził zdanie, że Rada Powiatu musi dostawać takie informacje, żeby mieć feedback informacyjny i finansowy, żeby wiedzieć, w którą stronę iść, czy myśleć o spłacie tego długu czy nie, ale też żeby móc po prostu oceniać pracę dyrekcji szpitala. Zaapelował o tego rodzaju przejrzystość informacyjną i finansową.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk – wyraził zdanie, że temat szpitala powiatowego jest bardzo ważny dla radnych. Podkreślił, że chcą oni zrobić wszystko, aby pomóc w tak trudnej sytuacji, stąd tak duże zainteresowanie, tak wiele pytań i chęć zgłębiania tematu. 

Ad. pkt 10  Sprawozdanie roczne z wykonania planów finansowych jednostek służby zdrowia.

Sekretarz powiatu Małgorzata Nosowicz – przedstawiła podsumowanie z wykonania planów finansowych za 2022 rok podmiotów leczniczych, dla których powiat skarżyski jest podmiotem tworzącym. Poinformowała, że sytuacja finansowa jest trudna, pokazuje to wynik finansowy tak naprawdę wszystkich trzech podmiotów leczniczych. W tym roku tylko Obwód Lecznictwa Kolejowego wykazał się zyskiem, który wynosi 1 tys. 423 zł, ale jak mówił pan dyrektor Korzeniewski, nie jest to wynik satysfakcjonujący. Pozostałe dwa podmioty lecznicze osiągnęły stratę. Wynik finansowy szpitala to jest ponad 16 mln zł, Międzyzakładowy Ośrodek Medycyny Pracy uzyskał wynik finansowy: -85 tys. 561 zł. Przyczyna tej sytuacji to przede wszystkim ustawa, która obowiązywała od 1 lipca 2022 roku, wprowadzająca najniższe wynagrodzenie zasadnicze niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W przypadku Obwodu Lecznictwa i Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy kwota, którą pozyskały te podmioty z NFZ-u na wzrost wynagrodzeń, to około 40% faktycznego zapotrzebowania. W przypadku Zespołu Opieki Zdrowotnej między innymi drastycznie wzrastające koszty działalności finansowej. Analizując załączniki do sprawozdania, można zauważyć, że wykonanie za 2022 rok kosztów z działalności finansowej wynosi 6 mln 651 tys. zł. Plan przyjęty na początku 2022 roku zakładał kwotę 3 mln zł, a w porównaniu do roku 2021 wykonanie tych kosztów z działalności finansowej wynosiło 2 mln 800 tys. zł. Podsumowując, takie są przyczyny wyników finansowych podmiotów leczniczych, dla których powiat skarżyski jest podmiotem tworzącym.

        Następnie przeszła do szczegółowego omówienia wyników:

Zespół Opieki Zdrowotnej - przychody zostały zaplanowane w wysokości 83 mln 840 tys. zł, wykonanie to kwota 83 mln 22 tys. zł, co stanowi 99% planu. Koszty zostały zaplanowane w wysokości 96 mln 962 tys. zł, wykonanie to 99 mln 476 tys. zł, wskaźnik wykonania 102% wynik finansowy netto, tak jak już powiedziałam, strata w wysokości 16 mln 455 tys. zł. Szpital uzyskał niższe niż planowano przychody w następujących obszarach działalności: przychody ze sprzedaży plan wynosił 80 mln 188 tys. zł, wykonanie to kwota 79 mln 759 tys. zł, czyli wykonanie niższe w stosunku do planu o kwotę prawie 430 tys. zł, w tym ze sprzedaży usług medycznych dla Narodowego Funduszu Zdrowia plan zakładał kwotę 77 mln 218 tys. zł, wykonanie to kwota 76 mln 714 tys. zł, wykonanie niższe o kwotę ponad 500 tys. zł, ze sprzedaży usług medycznych dla innych odbiorców plan zakładał kwotę 1 mln 200 tys. zł, wykonanie to 1 mln 123 tys. zł, niższe od planu o blisko 77 tys. zł, ze sprzedaży usług pozostałych w planie była to kwota 570 tys. zł, wykonanie to kwota 563 tys. zł, przychody z pozostałej działalności operacyjnej plan zakładał 3 mln 650 tys. zł, wykonanie to kwota 3 mln 259 tys. zł. Wyższe niż planowane przychody szpital uzyskał z tytułu wpłat na rzecz stażystów i rezydentów, co wynika z wyższego zatrudnienia lekarzy w tym zakresie. Plan zakładał kwotę 1 mln 200 tys. zł, wykonanie to kwota 1 mln 358 tys. zł, tutaj kwota jest wyższa o blisko 160 tys. zł. Koszty ogółem poniesione przez zespół wynoszą 99 mln 476 tys. zł. Są wyższe od przyjętego planu o kwotę 2 mln 514 tys. zł. Koszty działalności operacyjnej były wyższe od planowanych o 2 mln 337 tys. zł i stanowią kwotę w wysokości 92 mln 299 tys. zł. Przekroczenie kosztów działalności operacyjnej w odniesieniu do planu dotyczyło następujących kategorii kosztów: amortyzacja - plan 3 mln 500 tys., wykonanie 3 mln 919 tys., usługi obce - plan 17 mln 392 tys. zł, wykonanie 17 mln 887 tys. zł, wynagrodzenia - plan zakładał kwotę w wysokości ponad 45 mln zł, wykonanie to kwota 47 mln 577 tys. zł, czyli wyższe było od planu o blisko 2 mln 500 tys. zł, świadczenia na rzecz pracowników - plan to kwota 7 mln 517 tys. zł, wykonanie 8 mln 345 tys. zł, pozostałe koszty - plan 392 tys., wykonanie 421 tys. 947 zł. Ponadto na koszty ogółem składają się koszty z pozostałej działalności operacyjnej plan zakładał 500 tys., wykonanie 525 tys. 194 zł i wspomniane koszty z działalności finansowej plan po zmianach przyjętych bodajże w listopadzie wynosił 6 mln 500 zł, wykonanie to kwota 6 mln 651 tys. zł.

Obwód Lecznictwa Kolejowego  - zaplanował przychody w wysokości 9 mln 533 tys. zł, wykonanie przychodów to kwota 11 mln 666 tys. zł, koszty zaplanowano w wysokości 9 mln 933 tys., wykonanie kwota 11 mln 665 tys. zł, wynik finansowy netto to kwota 1 tys. 423 zł. Plan finansowy obwodu w roku 2022 po stronie kosztów ogółem został wykonany w 117%. Wykonanie kosztów ogółem było wyższe od planu o kwotę 1 mln 731 tys. i wyniosło 11 mln 665 tys. zł. W stosunku do planowanych kosztów zwiększenie nastąpiło w następujących pozycjach: zużycie materiałów i energii - plan 601 tys. 500 zł, wykonanie 623 tys. 826 zł, wzrost o ponad 22 tys. zł, usługi obce - plan 1 mln 735 tys. zł, wykonanie to kwota 2 mln 49 tys., wzrost o ponad 314 tys. zł, podatki i opłaty - plan 45 tys. 498 zł, wykonanie 45 tys. 536 zł, wynagrodzenia - 5 mln 960 tys. zł tyle zakładał plan, wykonanie to kwota ponad 7 mln zł, wzrost o 1 mln 100 tys. zł, ZUS i inne świadczenia - plan 956 tys. zł wykonanie to kwota 1 mln 332 tys. zł, wzrost o blisko 380 tys. zł.

Międzyzakładowy Ośrodek Medycyny Pracy w Skarżysku – Kamiennej -  przychody zostały zaplanowane w wysokości 2 mln 989 tys. zł, wykonanie to kwota 2 mln 553 tys. zł, koszty takie same jak przychody w planie 2 mln 989 tys., wykonanie to kwota 2 mln 639 tys. zł i tutaj strata w wysokości 85 tys. 561 zł.

Elementem sprawozdania z wykonania planów finansowych był również stan zobowiązań i należności na dzień 31 grudnia 2022 roku.
W przypadku szpitala powiatowego to 90 mln 263 tys. 686 zł, z tytułu dostaw i usług 4 mln 673 tys. podatków 512 tys. składek ZUS 2 mln zł, świadczeń pracowniczych 4 mln 300 tys. zł, pożyczek 78 mln 486 tys. i pozostałe kwota ponad 190 tys. zł.
Obwód Lecznictwa Kolejowego- zobowiązania stan na 31 grudnia 2022 954 tys. 956 zł, z tytułu dostaw i usług 196 tys. 209 zł, podatków i ubezpieczeń 213 tys. zł, wynagrodzeń 538 tys. 809 zł, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 5 tys. 587 zł.
Międzyzakładowy Ośrodek Medycyny Pracy- zobowiązania 97 tys. 822 zł, publiczno-prawne 533 tys. 960 zł, z tytułu dostaw i usług 43 tys. 862 zł. Wymagalne nie występowały w obwodzie i w międzyzakładowym ośrodku medycyny pracy. W zespole opieki zdrowotnej wynosiły 623 tys. 317 zł. I należności, stan na 31 grudnia 2022, szpital powiatowy 4 mln 528 tys., z tytułu świadczonych usług była to kwota 4 mln 284 tys., udzielanych pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych 236 tys., innych należności 8 tys. Obwód należności 1 mln 388 tys., z tego od Narodowego Funduszu Zdrowia 1 mln 325 tys. zł, pozostałe to kwota 62 tys. 481 zł. I międzyzakładowy ośrodek medycyny pracy należności to kwota 203 tys. 959 zł, z tego od NFZ 172 tys. zł.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/
 
Radny Mieczysław Bąk – w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył podziękowania panu dyrektorowi Korzeniewskiemu, pani księgowej oraz wszystkim innym pracownikom, za to że w tak trudnych czasach udało im się wyprowadzić zakład. Zauważył, że nie jest to duży zysk, ale na plus. Wyraził zdanie, że warte jest to docenienia. Wyraził zdanie, że rada społeczna na pewno wystąpi z wnioskiem o nagrodę dla dyrektora. Podziękował również pani dyrektor Śmiałek z Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy. Pomimo, że jest to mały zakład, o małym budżecie oświadczył, że jest przekonany, że pani dyrektor zrobiła wszystko, żeby zamknąć rok 2022 z jak najmniejszą stratą. Ta strata jest niewielka, nie zagraża bytowi i funkcjonowaniu tego ośrodka. Wyrazy wdzięczności skierował także do pani księgowej i wszystkich pracowników za trud i za świadczone usługi przez OLK i MOMP dla naszych mieszkańców, dla naszych pacjentów. Zaapelował do dyrektora Lepiarza, żeby jednak dołożył wszelkich starań, żeby wsłuchał się w głos radnych, m.in. przewodniczącego komisji budżetowej, pana Emila i w głos pana starosty, i jednak mimo wszystko, mimo tych trudności postarał się, żeby ten rok 2023 nie zamknął się większą stratą jak w tym roku, tylko żeby zejść z tą stratą do poziomu z lat poprzednich, tj. na poziom 3-5 mln zł. Zwrócił uwagę na fakt, że szpital w Skarżysku jest olbrzymim zakładem pracy, gdzie pracuje blisko 520 osób, a dla wielu rodzin, jest to jedyne źródło utrzymania. Podkreślił, że dla radnych jednym z głównych celów jest działanie dla dobra mieszkańców i utrzymanie tego szpitala. Oznajmił, że nie wyobraża sobie, sytuacji, gdy zadłużenie szpitala przekroczy 100 mln zł, bo wtedy szpital raczej nie ma możliwości funkcjonowania, bo na pewno utraci płynność finansową.

Radny Adam Ciok Członek Zarządu Powiatu – poinformował, że w zeszłym tygodniu w poniedziałek odbyło się posiedzenie rady społecznej. Jako przewodniczący przygotował krótką notatkę z jego przebiegu. Na posiedzeniu rady społecznej Przychodni Kolejowej SP ZOZ omawiając uchwały dotyczące wykonania planu za rok 2022 i jednocześnie zaopiniowania planu na rok 2023, nasuwają się pewne refleksje. Mianowicie, że w obecnych realiach zarządzanie placówką SP ZOZ stało się bardzo trudne i wymaga dużego zaangażowania. Dlatego też należą się podziękowania panu dyrektorowi Mateuszowi Korzeniewskiemu za włożony wysiłek, uzyskanie dodatniego wyniku finansowego za rok 2022. Jednocześnie skonstruowanie planu na 2023 w sytuacji niepewności, czy NFZ wystarczająco pokryje koszty wszystkich przyjęć pacjentów, stało się dużym wyzwaniem. W wymienionym planie na 2023 rok koszty zostały zwiększone ze względu na stały i dynamiczny wzrost cen materiałów, usług, kosztów utrzymania budynku, natomiast kwota podpisanej umowy z NFZ pozostała na poziomie roku 2022. Wprowadzenie tzw. ustawy lipcowej, gwarantującej coroczny wzrost wynagrodzenia pracowników medycznych, głównie umowy o pracę, zaowocowało presją płacową pracowników kontraktowych. Niemniej jednak, pomimo dużej konkurencji na rynku medycznym i oferowanym stawką dla lekarzy na poziomie 60% udaje się utrzymać ich poziom 48%. Pan dyrektor podkreślał, że strata założona na rok 2023 może budzić niepokój, ale wynika ona z niepewności o dalszą przyszłość przychodni kolejowej. Z tego też względu należy się uznanie i podziękowania dla pana dyrektora Mateusza Korzeniewskiego za wkład pracy służący, co należy podkreślić, pacjentom z obszaru powiatu skarżyskiego i nie tylko. Tu też należy podkreślić, że strata na 2022 rok była na poziomie blisko -400 tys. zł, lecz dzięki panu dyrektorowi i służbom, pani księgowej nie ma straty, wynik jest dodatni na poziomie 1 tys. 600 zł, co też należy do uznania.
 
Ad. pkt 11 Sprawozdanie Starosty Skarżyskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2022 rok.  

Pani Agnieszka Prusinowska Kierownik Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego – poinformował, że w 2022 roku Komisja Bezpieczeństwa i Porządku realizowała następujące zagadnienia:
1.   Opracowano i przyjęto plan pracy na 2023 rok.
2.   Zaopiniowała pozytywnie projekt budżetu na 2023 w działach poświęconym wydatkom mającym znaczący wpływ na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w powiecie skarżyskim.
3.   Dokonano weryfikacji realizacji programu na rzecz bezpieczeństwa obywateli na lata 2019-2024 przez instytucje i organizacje ujęte w programie.
4.   Przyjęto informacje o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu przedstawione przez szefów powiatowych służb Inspekcji, w tym: informacja o stanie bezpieczeństwa pożarowego, publicznego, sanitarnego, weterynaryjnego oraz ustawy bezrobocia w powiecie skarżyskim, jak również informację o przygotowaniu Zarządu Dróg Powiatowych do okresu zimowego 2022-2023 oraz informację na temat powojennych działań ze strony Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Szczególną uwagę komisja poświęciła sytuacji ekonomicznej militarnej związanej z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, w tym udziałem pomocy humanitarnej uchodźcom. W sytuacji związanej z zagrożeniem epidemiologicznym ASF Covid, nową, zmutowaną odmianą oraz wirusa grypy sezonowej. Kolejnym realizowanym zagadnieniem była organizacja letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, w tym kontrola zbiorników wodnych pod względem dopuszczania do użytku jako miejsc rekreacyjnych i kąpielisk. Nadzór służb nad osobami korzystającymi z miejsc służących do wypoczynku zgodnie z normami oraz obowiązującymi przepisami prawa. Nadzór nad właściwą organizacją letniego wypoczynku, w tym działania edukacyjne. Dążenie do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców w sferze ruchu drogowego poprzez liczne inwestycje drogowe, które powiat prowadzi wraz z gminami, a które to mają wpływ bezpośrednio na zmianę infrastruktury drogowej. Zimowe utrzymanie dróg z uwagi na radykalne zwiększenie się kosztów ponoszonych przez Zarząd Dróg Powiatowych, wymuszone zmianami na rynku w sferze zakupu surowców oraz utrzymania taboru. Przyznała, że członkowie komisji rozważają także zastosowanie w przyszłości nowych technologii w celu obniżenia kosztów. Komisja przychyla się do stanowiska zarządu przedstawionego przez dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w celu doposażenia jednostki w nowy sprzęt, rozbudowania bazy oraz zastosowania nowych technologii w utrzymaniu dróg, w szczególności w okresie zimowym. Oznajmiła, że Przewodniczący komisji na grudniowym posiedzeniu podsumował 2022 rok, stwierdzając, że pomimo trudnego okresu udało się zrealizować postawione cele. Stwierdził, że wszystkie służby instytucje zdały egzamin postawiony w obliczu konfliktu zbrojnego, pomagając potrzebującym.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/

Radni nie zgłosili żadnych pytań do przedstawionego sprawozdania.

Ad. pkt 12 Sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu na Rzecz Bezpieczeństwa Obywateli za rok 2022.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk – przypomniał, że radni otrzymali obszerne sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu na Rzecz Bezpieczeństwa Obywateli za rok 2022.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/

Zapytał czy radni mają pytania do Pani Agnieszki Prusinowskiej Kierownika Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego dotyczące ww. sprawozdania. W związku z brakiem pytań zamknął ten punkt i ogłosił przerwę.
 
Ad. pkt 13 Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z przeprowadzonej kontroli w Zespole Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej.
 
Radny Zbigniew Miernik – poinformował, że zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Skarżyskiego w sprawie zatwierdzenia rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej w dniu 24 listopada przeprowadzona została kontrola Zespołu Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej. Kontrolę przeprowadził zespół kontrolny w składzie:
1.   Radna Renata Bilska, przewodnicząca zespołu i
2.   Radny Zbigniew Miernik, członek zespołu.
Zakres kontroli obejmował następujące zagadnienia: stan organizacyjny placówki, analiza naboru na przestrzeni ostatnich trzech lat, kierunki kształcenia w placówce, szkolenia zawodowe, zdawalność egzaminów zawodowych i maturalnych, gospodarka finansowa i majątkowa. O terminie i treści kontroli poinformowano dyrektorkę placówki Panią Joannę Romanowską pismem z dnia 14 listopada 2022 roku. Organem prowadzącym Zespołu Szkół Ekonomicznych z siedzibą przy ulicy Powstańców Warszawy w Skarżysku-Kamiennej jest powiat skarżyski. Nadzór pedagogiczny sprawuje Świętokrzyski Kurator Oświaty. Zespół kontrolny zapoznał się z regulaminem organizacyjnym Zespołu Szkół Ekonomicznych, ze statutem, który został uchwalony przez Radę Pedagogiczną uchwałą numer 12/2022/2023. W skład Zespołu Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej wchodzą: technikum nr 2, szkoła branżowa I stopnia, szkoła policealna, III liceum ogólnokształcące dla dorosłych, technikum na podbudowie 4 lata, technikum na podbudowie szkoły podstawowej 5 lat. Do dnia kontroli były dokonywane zmiany w arkuszu egzaminacyjnym co najmniej 4 razy. Oznajmił, że jeżeli chodzi wybierane przez młodzież kierunki kształcenia, to najbardziej popularny jest technik informatyk, technik ekonomista, technik hotelarstwa, ogólnie do zespołu uczęszcza 642 uczniów. Oświadczył, że Zespół kontrolny potwierdza przekazaną przez dyrektora informację dotyczącą pilnej potrzeby placówki, jaką jest remont kompleksu sportowego. I to jest najważniejszy wniosek. Poinformował, że jeżeli chodzi o pozostałe rzeczy, to szkoła jest w dobrym stanie. Wyraził zdanie, że szkolna sala gimnastyczna jest jeszcze z epoki Gierka. Oświadczył, że komisja wystąpiła do Zarządu Powiatu z wnioskiem o zabezpieczenie środków finansowych na remont kompleksu sportowego, sali gimnastycznej i siłowni, przebieralni w Zespole Szkół Ekonomicznych, który został przyjęty na posiedzeniu 28 grudnia.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/

Starosta Artur Berus – poinformował, że została przygotowana specyfikacja przetargowa oraz ogłoszono przetarg na wykonanie zadania zawartego ww. wniosku. Wyraził nadzieję, że w ciągu miesiąca, dwóch wykonawca rozpocznie prace. Zaznaczył, że wspólnie z Członkiem Zarządu Panią Katarzyną Bilską będą koordynować to przedsięwzięcie. Razem dołożą wszelkich starań, aby kumulacja prac przypadła w czasie wakacji.
 
Ad. pkt 14 Sprawozdania komisji Rady Powiatu Skarżyskiego z działalności w roku 2022.

Wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Pani Barbara Kocia - przedstawiła sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu z realizacji rocznego planu kontroli oraz wykonania wniosków i zaleceń pokontrolnych za 2022 rok. Plan kontroli Komisji Rewizyjnej na 2022 rok został zatwierdzony uchwałą nr CCLXXXV/41/2022 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 17 lutego 2022 roku i obejmował kontrole w czterech jednostkach.  
1. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku-Kamiennej - zakres kontroli obejmował: stan organizacyjny i zatrudnienie w PCPR, gospodarkę finansową, wydatkowanie środków PFRON. Kontrola przeprowadzona została w terminie 18 marzec 2022 do 20 maj 2022 przez zespół kontrolny w składzie: Grzegorz Małkus, Barbara Kocia. Wnioski pokontrolne skierowane do dyrektora placówki:
- Planowanie dochodów wydatków jednostki przynajmniej na poziomie wykonania z roku poprzedniego, ze szczególnym uwzględnieniem planu dochodów.
- Dostosowanie zatrudnienia w jednostce do schematu organizacyjnego.
- Dbanie o przyjmowanie do WPZ tylko mieszkańców powiatu skarżyskiego, co umożliwi kierowanie środków PFRON oraz z własnego budżetu na własne potrzeby i racjonalne wydatkowanie środków na dowóz i jego uczestników.
- Planowanie środków własnych z budżetu powiatu na pozostałe zadania rehabilitacji społecznej, tak by zabezpieczały w pełni potrzeby mieszkańców w tym zakresie.
Na wszystkie wnioski odpowiedział pan dyrektor PCPR, pan Paweł Perkowski pismem z dnia 15 czerwca 2022 roku.
2. Zarząd Powiatu Skarżyskiego - kontrola obejmowała wykonanie budżetu powiatu za rok 2021. Kontrola przeprowadzona została w terminie od 26 maja do 8 czerwca 2022 roku przez zespół kontrolny w składzie: Bartosz Bętkowski, Mieczysław Bąk i Barbara Kocia. Efektem kontroli był wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu Skarżyskiego.
3. Zespół Opieki Zdrowotnej, Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej - zakres kontroli obejmował: stan i strukturę zatrudnienia, inwestycje w latach 2018-2021, z wyszczególnieniem udziału środków zewnętrznych, realizację programów naprawczych w latach 2018-2021. Kontrola została przeprowadzona w terminie 7 wrzesień i 18 listopad 2022 przez zespół kontrolny w składzie: Barbara Kocia, Grzegorz Małkus i Tomasz Wąsowski Wnioski pokontrolne skierowane zostały do Zarządu Powiatu i dotyczyły:
- Powołania zespołu w celu sprawdzenia zgodności z prawem zapisów statutu, regulaminu organizacyjnego szpitala.
-Dostosowanie struktury organizacyjnej szpitala do możliwości świadczenia usług medycznych finansowanych przez NFZ.
-Zmiany kierownictwa szpitala, ponieważ obecne kierownictwo nie potrafi wypracować i zorganizować programu naprawczego, który przynajmniej zahamowałby postępujące zadłużenie szpitala.
Stanowisko Zarządu Powiatu co do wniosków pokontrolnych przekazał pan starosta Artur Berus pismem z dnia 9 grudnia 2022 roku.
4. Zespół Szkół Ekonomicznych w Skarżysku-Kamiennej -  zakres kontroli obejmował: stan organizacyjny, analizę naboru na przestrzeni ostatnich trzech lat, kierunki kształcenia w placówce, zdawalność egzaminów zawodowych i maturalnych, gospodarkę finansową i majątkową. Kontrola przeprowadzona została w terminie 24 listopad - 28 grudzień 2022 roku przez zespół kontrolny w składzie: Renata Bilska, Zbigniew Miernik. Po przeprowadzonej kontroli Komisja Rewizyjna skierowała do zarządu wniosek o zabezpieczenie środków finansowych na remont kompleksu sportowego, tj. sali gimnastycznej, siłowni, przebieralni w Zespole Szkół. Odpowiedzi na wniosek pokontrolny udzielił starosta, przekazując wyciąg z protokołu zarządu w tej sprawie.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/

Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Pan Jerzy Żmijewski – przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Skarg, Petycji Wniosków Rady Powiatu Skarżyskiego za rok 2022. W 2022 roku za pośrednictwem pana przewodniczącego Rady Powiatu do komisji skierowano dwie petycje i dwie skargi mieszkańców powiatu, które dotyczyły: wpisania do rejestru zabytków Parowozowni Wachlarzowej w Skarżysku-Kamiennej, działalności dyrektora Domu Pomocy Społecznej Centrum Seniora w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Ekonomii i działalności Domu Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Spornej.
W celu rozpatrzenia petycji, skarg, zapoznania się z dokumentacją przygotowaną przez odpowiednie jednostki pracowników starostwa powiatowego, powołania zespołów kontrolnych badających zasadność skarg, wypracowania stanowiska komisji, jak też przyjęcia projektów uchwał komisja odbyła sześć protokołowanych posiedzeń ze średnią frekwencją wynoszącą 78%. Zgromadzone materiały, stanowisko komisji oraz projekty uchwał Rady Powiatu zostały przekazane panu przewodniczącemu Rady Powiatu.
Poinformował, że Rada Powiatu rozpatrując petycje i skargi, postanowiła:
1. Petycję dotyczącą wpisania do rejestru zabytków Parowozowni Wachlarzowej w Skarżysku-Kamiennej przekazać według kompetencji do rozpatrzenia Świętokrzyskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Kielcach.
2. Skargę dotyczącą działalności dyrektora Domu Pomocy Społecznej Centrum Seniora pozostawić bez rozpatrzenia z uwagi na niedopełnienie przez skarżących warunków wynikających z zastosowania zapisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji, przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków wydanego na podstawie art. 226 Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z §8 ust. 1 rozporządzenia skargi i wnioski niezawierające imienia i nazwiska lub nazwy oraz adresu wnoszącego pozostawia się bez rozpoznania.
3. Skargę dotyczącą działalności Domu Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Spornej uznać za bezzasadne z uwagi na niepotwierdzenie się stawianych w skardze zarzutów.
W związku z brakiem informacji o rozstrzygnięciu spraw, jakie wynikały z rozpatrywania przez Radę Powiatu skargi m.in. mieszkańca powiatu dotyczącą uregulowania spraw gruntowych oraz tych rozpatrywanych w roku 2022 komisja zwróciła się pismem z dnia 18 stycznia 2023 roku do Zarządu Powiatu z prośbą o informacje na te zagadnienia. W odpowiedzi jaką uzyskano, z pisma znak: OZ.0025.4.2023 wynika, że do dziś żaden z organów statutowych powiatu nie otrzymał stanowiska Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o podjętych przez ten organ działaniach dotyczących wpisania do rejestru zabytków Parowozowni Wachlarzowej w Skarżysku-Kamiennej. Na marginesie dodał, że Wojewódzki Konserwator Zabytków nie ma takiego obowiązku, ale wyraził zdanie, że w ramach poczucia społecznego i takiej inicjatywy tego pana, jak również wystąpień, obszernej dyskusji, materiałów, które pan zgromadził, członkom komisji wydawało się, że dobrze by było, żeby rada i radni wiedzieli, co w tej materii się dzieje.
Rada postanowiła skargę na działalność dyrektora Domu Pomocy Społecznej Centrum Seniora pozostawić bez rozpatrzenia, jednak w wyniku kontroli dokonanych przez Komisję Skarg, Petycji i Wniosków skierowano do zarządu stosowne wnioski. Z otrzymanej pisemnej odpowiedzi wynika, że dyrektor DPS wprowadził swoim zarządzeniem nr 4/2022 4 kwietnia 2022 roku procedurę przeciwdziałania mobbingowi. Komisja otrzymała kopię zarządzenia wraz z załącznikami. Jak wynika z cytowanej wyżej odpowiedzi, pan starosta i pani wicestarosta kilkakrotnie wizytowali Dom Pomocy Społecznej i prowadzili rozmowy z pracownikami celem monitorowania sytuacji panującej w DPS. Do odpowiedzi nie dołączono jednak żadnej notatki lub innego dokumentu potwierdzającego powyższe działania członków zarządu. Dołączono natomiast kopię protokołu Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowi Inspektora Pracy w Kielcach, z którego wynika, że przeprowadzone kontrole w dniach 19, 26, 27, 28 i 29 lipca oraz 4, 5, 10 i 12 sierpnia nie wykazały nieprawidłowości w działaniach Domu Pomocy Społecznej.
Ponadto komisja otrzymała postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 lutego 2023 roku o odrzuceniu wniosku starosty skarżyskiego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy starostą skarżyskim a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpoznania wniosku o doprowadzenie do zgodności między stanem wskazanym w ewidencji gruntów a treścią księgi wieczystej. Sąd uznał, że przedmiotem sporu jest w istocie sprawa cywilna należąca do właściwości sądu powszechnego, która nie może być załatwiona w drodze decyzji lub innego aktu administracyjnego. Zgodnie z ustawą o księgach wieczystych i hipotece w razie niezgodności danych w ewidencji gruntów i budynków z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej Sąd Rejonowy dokonuje na wniosek właściciela nieruchomości lub wieczystego użytkownika sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków. W razie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie, może żądać usunięcia niezgodności.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/
 
Radny Roman Wojcieszek – odnosząc się do tematu ww. mieszkańca Skarżyska stwierdził, że jest to typowy przykład na to, że prawo nie jest dla człowieka, tylko człowiek jest dla prawa. Przyznał, że zgodnie z tym co wynika z dokumentów, członkowie komisji stwierdzili, że instytucje państwa polskiego popełniły błąd, ewidentny błąd. I dzisiaj sąd powiedział, że za ten błąd musi zapłacić ten obywatel, ponieważ zgodnie z prawem za dokonane zmiany w księdze wieczystej, jeśli występują tam nieprawidłowości, koszty postępowania cywilnego musi pokryć wnioskodawca. Temu człowiekowi zależało na wskazaniu, która instytucja jest winna zaistniałej sytuacji. Radny przyznał, że oczekiwał, że Naczelny Sąd Administracyjny wskaże winnego i powie: zrób to. Natomiast, jak powiedział: sąd poszedł po najmniejszej linii oporu, jest to sprawa cywilna. Pan obywatel niech sobie to przeprowadza. Z przykrością stwierdził, że w tym przypadku nie liczy się obywatel, tylko sucha litera prawa. Powiedział, że nie wie, czy kiedyś dożyjemy takich czasów, że sądy będą patrzeć przede wszystkim na dobro człowieka, a nie absolutną literę prawa.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Bożena Bętkowska – wyraziła zdanie, że ważny jest moment zakładania księgi wieczystej. Jeżeli ktoś zauważy błąd we własnej księdze wieczystej, od razu powinien reagować.

Radny Roman Wojcieszek – poinformował, że w tym przypadku grunt został odkupiony i jest to zaszłość.
        
Radny Jerzy Żmijewski – poinformował, że Pan Starosta wystąpił z wnioskiem do naczelnego sądu, żeby ten wskazał, który organ ma zająć się ww. sprawą. Oświadczył, że Pan Starosta nie powiedział, że się uchyla, tylko prosi o wskazanie podstawy prawnej do tego, żeby wszcząć postępowanie, ponieść koszty i uregulować sprawę. Radny przyznał, że rozstrzygnięcie sądu go zaskoczyło, ponieważ sądził, że Naczelny Sąd Administracyjny powie tak: dobrze, to jest sprawa, która była zaniedbana lub zaniechana w latach 70. przez organ państwa, obojętnie który z tych organów państwa i wskaże, że ten organ państwa ma naprawić ten błąd. Taki cel był w wystąpieniu pana starosty. Przyznał, że ma swoje zdanie na ten temat, ale ważne jest, aby stać na straży przepisów prawa, które jednoznacznie określają kompetencje i zadania. Wyraził zdanie, że gdyby było rozstrzygnięcie, z którego wynika, że starosta skarżyski ma załatwić sprawę, sprawa ta byłaby dawno załatwiona.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk – uzupełniając sprawę osoby, która zgłosiła petycję w sprawie Parowozowni Wachlarzowej, przypomniał, że ta osoba była dosyć aktywna, przychodziła na wszystkie sesje. Jak oznajmił: coraz szerzej to się traktowało, w końcu kiedyś bym powiedział, że sprawa trafiła do prokuratury, ale nie chciałbym po prostu myśleć w kategoriach, jak w tej chwili to co państwo przedstawiliście, bo kontakt się urwał, tak że nie wiem, co się z nim stało. Następnie poprosił o przedstawienie sprawozdania z działalności Komisji Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Skarżyskiego za 2022 rok.
 
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej Pani Barbara Kocia - przedstawiła sprawozdanie z działalności Komisji Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Skarżyskiego za 2022 rok. Do zakresu działania Komisji Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej należą sprawy związane z edukacją publiczną, kulturą, ochroną zabytków, kulturą fizyczną, turystyką, współpracą z organizacjami pozarządowymi, promocja i ochrona zdrowia, pomoc społeczna, polityka prorodzinna oraz wspieranie osób niepełnosprawnych. Komisja Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej w 2022 roku realizowała zadania wynikające z planu pracy przyjętego na posiedzeniu 14 lutego 2022 roku i następnie zatwierdzonego przez Radę Powiatu uchwałą nr CCLXXXV/41/2022 z 17 lutego 2022 roku. W 2022 roku Komisja Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej odbyła 8 posiedzeń, w tym 5 w trybie stacjonarnym i 3 w trybie zdalnym. Średnia frekwencja na posiedzeniach komisji wyniosła 91%. Komisja w omawianym zakresie realizowała zadania wynikające z planu pracy, opiniowała projekty uchwał wnoszone pod obrady Rady Powiatu oraz rozpatrywała sprawy skierowane do komisji. W posiedzeniach komisji w zależności od omawianej tematyki uczestniczyli zaproszeni goście, tacy jak dyrektorzy, księgowi powiatowych jednostek służby zdrowia, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu, członkowie zarządu powiatu, skarbnik powiatu, sekretarz powiatu oraz naczelnicy wydziałów. Na posiedzeniach komisji omawiano następujące zagadnienia związane z edukacją, ochroną zabytków oraz współpracą z organizacjami pozarządowymi:
1.   Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez powiat skarżyski.
2.   Koszty utrzymania szkół ponadpodstawowych i placówek oświatowych za 2021 rok.
3.   Przygotowanie szkół ponadpodstawowych i placówek oświatowych do nowego roku szkolnego.
4.   Stan organizacyjny szkół ponadpodstawowych i placówek oświatowych o dokonany nabór do klas pierwszych,
5.   Raport o stanie realizacji zadań oświatowych w powiecie skarżyskim w roku szkolnym 2021/2022.
6.   Sprawozdanie z realizacji „Powiatowego programu opieki nad zabytkami dla powiatu skarżyskiego na lata 2020-2024.”
7.   Sprawozdanie z realizacji „Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2021 rok”.
8.   „Powiatowy program współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2023.”
Komisja realizując zadania powiatu z zakresu pomocy społecznej, polityki prorodzinnej, zapoznała się ze sprawozdaniem realizacji powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w powiecie skarżyskim na lata 2017-2021, zaopiniowała powiatowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w powiecie skarżyskim na lata 2022-2026, zapoznała się ze sprawozdaniem w realizacji powiatowego programu działań na rzecz osób  niepełnosprawnych w powiecie skarżyskim na lata 2019-2021 i zaopiniowała powiatowy program działań na rzecz osób niepełnosprawnych w powiecie skarżyskim na lata 2022-2026. Komisja dokonała analizy kosztów pobytu w mieszkaniach chronionych, Domu Pomocy Społecznej Centrum Seniora oraz zasad kierowania do tych mieszkań. Analizowała także podział środków PFRON na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej na 2022 rok oraz zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku-Kamiennej za 2021 rok wraz z realizacją programu pieczy zastępczej, strategii rozwiązywania problemów społecznych.
Realizując zadania z zakresu ochrony zdrowia, komisja zapoznała się ze sprawozdaniem z realizacji programu naprawczego ZOZ Szpitala Powiatowego na lata 2020-2022, jak również sprawozdaniami z realizacji programów naprawczych Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy oraz Obwodu Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ za 2021 rok. Komisja zapoznała się ze sprawozdaniem rocznym z wykonania planów finansowych jednostek służby zdrowia za 2021 rok, dokonała analizy raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz zaopiniowała sprawozdania finansowe zakładów opieki zdrowotnej ZOZ, OLK i WOMP za 2021 rok. Zapoznała się także z informacją o przebiegu wykonania planów finansowych jednostek służby zdrowia za pierwsze półrocze 2022 roku. Analizowała, następnie zaopiniowała program naprawczy sporządzony przez dyrektora ZOZ szpital w Skarżysku-Kamiennej. Komisja analizowała i pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu powiatu skarżyskiego na 2023 rok oraz projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023-2035. Ponadto przedstawiciele komisji brali udział w pracach komisji do spraw podziału środków na pomoc zdrowotną dla nauczycieli, komisji do spraw dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół i placówek oświatowych oraz komisji opiniującej wnioski o Nagrodę Starosty.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/
 
Przewodniczący Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury Pan Emil Tokarczyk – przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Porządku Publicznego Rady Powiatu Skarżyskiego w 2022 roku. Do zakresu działania Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Porządku Publicznego należy opiniowanie projektu budżetu powiatu oraz kontrola gospodarki finansowej. Ponadto przedmiotem działania komisji są sprawy z zakresu przeciwdziałania bezrobocia i aktywizacji lokalnego rynku pracy, promocji powiatu, transportu i dróg publicznych, geodezji i kartografii, katastru, gospodarki nieruchomościami, administracji architektoniczno-budowlanej, gospodarki wodnej, ochrony środowiska, rolnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, utrzymania powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych, porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, ochrony przeciwpowodziowej i przeciwpożarowej i zapobiegania innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska, ochrony praw konsumenta, obronności oraz telekomunikacji. Plan pracy Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Porządku Publicznego na 2022 rok został przyjęty na posiedzeniu komisji 15 lutego 2022 roku, a zatwierdzony uchwałą Rady Powiatu Skarżyskiego nr CCLXXXV/71/2022 z 17 lutego 2022 roku. W 2022 roku komisja odbyła 8 posiedzeń, w tym 5 w trybie stacjonarnym i 3 w trybie zdalnym. Średnia frekwencja na posiedzeniach komisji wyniosła 94%.Komisja w omawianym okresie realizowała zadania wynikające z planu pracy, opiniowała projekty uchwał wnoszone pod obrady Rady Powiatu oraz rozpatrywała sprawy skierowane do komisji. W posiedzeniach komisji, w zależności od omawianej tematyki uczestniczyli zaproszeni goście, w tym m.in. burmistrz miasta i gminy Suchedniów, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Suchedniów, wójt gminy Łączna, wójt gminy Bliżyn i wójt gminy Skarżysko Kościelne, powiatowy inspektor sanitarny, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, przedstawiciele Głównego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przedstawiciele Urzędu Gminy Łączna oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej w Łącznej, dyrektor Biura Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Skarżyska-Kamiennej, dyrektorzy i księgowi powiatowych jednostek służby zdrowia, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu, członkowie Zarządu Powiatu Skarżyskiego, skarbnik powiatu, sekretarz powiatu, radca prawny Starostwa Powiatowego, naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego. Komisja w omawianym okresie podejmowała w szczególności tematykę związaną z finansami powiatu. W tym względzie zaopiniowała projekt budżetu powiatu skarżyskiego na 2023 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu na lata 2023-2035. Ponadto komisja zapoznała się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2021 rok oraz informacją o wykonaniu budżetu powiatu za pierwsze półrocze 2022 roku, oraz kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej powiatu. Komisja wielokrotnie zajęła się zagadnieniami związanymi z działalnością i gospodarką finansową jednostek służby zdrowia, dla których powiat skarżyski jest organem tworzącym. Komisja w tym względzie:
- zapoznała się ze sprawozdaniami z realizacji programów naprawczych ZOZ, OLK i MOMP,
- zapoznała się ze sprawozdaniem rocznym z wykonania planów finansowych jednostek służby zdrowia za 2021 rok,
- dokonała analizy raportów o sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz zaopiniowała sprawozdania finansowe zakładów opieki zdrowotnej ZOZ, OLK i MOMP za 2021 rok,
- zapoznała się z informacją o przebiegu wykonania planów finansowych jednostek służby zdrowia za pierwsze półrocze 2022 roku,
- analizowała, a następnie zaopiniowała program naprawczy sporządzony przez dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w związku z wystąpieniem straty netto,
- komisja przeprowadziła dyskusję na temat nowych koncepcji poprawy sytuacji finansowej Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, w tym w szczególności szukania nowych form realizacji świadczeń zdrowotnych przez placówkę, optymalizacji potencjału w tym względzie.
Ponadto Komisja Budżetu, Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Porządku Publicznego:
- zaopiniowała strategię rozwoju powiatu skarżyskiego na lata 2021-2030 oraz analizowała perspektywy gospodarcze powiatu skarżyskiego i koncepcję rozwoju biznesowego w świetle strategii oraz możliwości współpracy powiatu skarżyskiego z inwestorami,
- zapoznała się z informacją na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie skarżyskim oraz sprawozdaniem z realizacji powiatowego programu na rzecz bezpieczeństwa obywateli za 2021 rok,
- zajęła się tematem Ekoprogramu dla powiatu skarżyskiego, koncepcji powołania Ekostrażnika Powiatowego i Zielonej Linii Telefonicznej oraz jego realizacji,
- analizowała bieżący stan realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych na terenie powiatu skarżyskiego, jak również stan realizacji wieloletniego planu inwestycji drogowych powiatu skarżyskiego na lata 2019-2023,
- przeprowadziła dyskusję na temat konieczności formalnego ograniczenia możliwości używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiorniku wodnym w  Suchedniowie i w Mostkach,
- zajęła się tematem zagospodarowania terenów zielonych w obrębie ciągów komunikacyjnych i obszarów podległych powiatowi skarżyskiemu oraz realizacji współpracy w tym względzie z miastem Skarżysko-Kamienna. Zapoznała się z informacją w sprawie realizacji projektu przebiegu ścieżek rowerowych w powiecie skarżyskim, w tym komunikacji Skarżysko-Kamienna -  Suchedniów,
- zapoznała się ze sprawozdaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z działań podejmowanych w 2021 roku na terenie powiatu skarżyskiego,
- zapoznała się z informacją o stanie środowiska w powiecie skarżyskim oraz z informacją na temat stanu wody w rzece Kamionce w kontekście planowanej rozbudowy oczyszczalni ścieków w Łącznej.
Komisja skierowała do Zarządu Powiatu wniosek dotyczący zabezpieczenia w budżecie powiatu na rok 2022 środków finansowych pochodzących z rezerwy lub wolnych środków na opracowanie koncepcji przebiegu ścieżek rowerowych na terenie powiatu skarżyskiego. Starosta w imieniu Zarządu Powiatu poinformował komisję, że powróci do tematu opracowania koncepcji przebiegu ścieżek rowerowych na terenie powiatu skarżyskiego w momencie pojawienia się wolnych środków finansowych w budżecie powiatu skarżyskiego.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/
 
Ad. pkt 15 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie:
 
1) Skarbnik Powiatu Skarżyskiego Pani Urszula Wrona – przedstawiając projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Skarżyskiego na lata 2022-2035, poinformowała, że proponowane zmiany w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2023 – 2035 wynikają z:
1.   Z wprowadzenia dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 1.518.032zł na -zadanie „Przebudowa drogi ul. Towarowej i ulicy 1-go Maja w granicach istniejącego pasa drogowego w Skarżysku- Kamiennej w ramach zadania pn.: Budowa ronda przy skrzyżowaniu dróg ul. Towarowej z ulicą i-go Maja w Skarżysku- Kamiennej” w związku z podpisaniem umowy z Wojewodą na dofinansowanie tego zadania. Realizacja zadania musi zostać zakończona w terminie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy z Wykonawcą. Wstępnie na 2024 rok planuje się w tym momencie 160.000zł i są to środki powiatu. Po przedstawieniu przez wykonawcę harmonogramu robót istnieje prawdopodobieństwo, że część środków z 2022 roku zostanie przeniesiona na 2023 rok. Po przedstawieniu przez wykonawcę harmonogramu robót istnieje prawdopodobieństwo, że część środków z 2022 roku zostanie przeniesiona na 2023 rok. Po zmianach przewidywana wartość zadania wynosi 2.739.032zł w tym:
Dotychczasowe nakłady (do końca 2022 roku): 61.000  zł
Plan na 2023 rok: 2.518.932zł (w tym dofinansowanie z RFRD: 1.518.032zł)
Plan na 2024 rok: 160.000zł
2.   Wprowadza się dodatkowe dofinansowanie z Gminy Skarżysko Kamienna w wysokości 600.000 zł do zadania „Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego obejmującego wykonanie przebudowy istniejącego układu komunikacyjnego wraz z budową obiektu w celu przekroczenia linii kolejowej nr 8 Warszawa-Kraków i skomunikowania Osiedla Dolna Kamienna z Osiedlem Przydworcowym w Skarżysku- Kamiennej”. Rozliczenie projektu zostało wydłużone do 31 marca 2023 roku.
3.    W związku z otrzymaniem dofinansowania ze środków funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w wysokości 1.678.900zł zwiększa się nakłady na zadanie Poprawa infrastruktury sportowej w placówkach oświatowych Powiatu Skarżyskiego. W ramach zadania wykonane zostaną:
a) Sala gimnastyczna i boisko przy Zespole Placówek Resocjalizacyjno - Wychowawczych
b) Boisko przy Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych
c) Sala gimnastyczna w Zespole Szkół Ekonomicznych
Po zmianach planowane nakłady wynoszą: 3.380.100zł
dotychczasowe wykonanie: 22.070zł
rok 2023: 1 872 500zł w tym środki FRKF 978.900zł
rok 2024: 1 485 530zł w tym środki FRKF 700.000zł.
Jednocześnie zwiększa się wkład własny o kwotę 79.130zł w celu dostosowania go do otrzymanego dofinansowania.
4.   W związku z podpisaniem aneksu do porozumienia zawartego z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach na organizację i realizację „Projektu innowacyjno - wdrożeniowego w zakresie oceny funkcjonalnej” polegającego na badaniu i opracowaniu modelowych rozwiązań na rzecz świadczonego lokalnie międzysektorowego wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin na podstawie metodyki oceny funkcjonalnej z wykorzystaniem Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia -ICF zwiększa się wartość projektu o 24.800zł. Po zmianach wartość projektu wynosi: 224.675zł i jest w całości finansowane ze środków przekazanych przez uniwersytet:
Rok 2022: 84.374,80zł
Rok 2023: 140.300,20zł
Projekt realizowany jest przez Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji.
Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag do przedstawionego projektu Przewodniczący Rady poddał go pod głosowanie. 
 
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 0
 
Uchwała w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Skarżyskiego na lata 2023-2035 została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 344/L/2023. 
 
2) Skarbnik Powiatu Urszula Wrona przedstawiła projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2023 rok. Wyjaśniła, że zmiany w budżecie powiatu na 2023 rok wprowadza się:
1.   W związku z otrzymaniem dofinansowania ze środków funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w wysokości 106 400zł wprowadza się nowe zadanie inwestycyjne roczne: „Modernizacja boiska wielofunkcyjnego typu "Moje Boisko - ORLIK 2012" przy Zespole Szkół Technicznych w Skarżysku-Kamiennej”. Dofinansowanie stanowi 50% wartości zadania, czyli całkowita wartość zadania to 212 800zł. Wkład własny zostaje przeniesiony z zadania Poprawa infrastruktury sportowej w placówkach oświatowych Powiatu Skarżyskiego wskutek przeniesienia części wydatków na rok 2024.
2.   Wprowadza się środki otrzymane z odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej w wysokości 9 527zł na naprawę dachu w budynku Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w związku z uszkodzeniami spowodowanymi intensywnymi opadami śniegu.
3.   Wprowadza się środki w wysokości 630zł z tytułu obciążenia opiekunów Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych za zniszczone drzwi, stolik i szafki nocne w celu wymiany uszkodzonych elementów.
4.   Zgodnie z pismem Centrum Obsługi Placówek z dnia 10 lutego 2023 roku wprowadza się otrzymane dochody z tytułu refundacji wynagrodzeń w wysokości 1 210,75zł na zwiększenie planu na wynagrodzenia pracowników Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 1 Przystań 1.
5.   W związku z koniecznością zapewnienia pełnego wkładu własnego do zakupu sprzętu do badań mammograficznych zgodnie z kosztorysem przenosi się pomiędzy dotacjami planowanymi dla szpitala kwotę 18 460zł. Zmniejsza się dotację na modernizację Oddziału Urazowo-Ortopedycznego a zwiększa dotacje na zakup sprzętu do badań mammograficznych. Zapewnienie całości wkładu własnego jest wymogiem otrzymania dofinansowania z rezerwy ogólnej budżetu w wysokości 1 073 840zł. Wkład własny stanowiący 20% kosztów to 268 460zł.
6.   W związku z różnymi zaokrągleniami przez powiaty wyliczeń 10% kosztów utrzymania uczestników warsztatów zajęciowych zachodzi konieczność zwiększenia dotacji dla Powiatu Kieleckiego o 3,96zł  na utrzymanie naszych mieszkańców w warsztatach w Belnie, natomiast zmniejsza się o 0,08zł dotacje z Powiatów Koneckiego, Starachowickiego i Szydłowieckiego na utrzymanie ich mieszkańców w WTZ Tęcza, jednocześnie zwiększając nasz udział o 0,08zł, bez zmiany kwoty dotacji dla naszych warsztatów.
7.   Zwiększa się środki z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wypłatę ekwiwalentu za zalesianie o kwotę 3 768,84zł do kwoty 29 937,60zł. Wynika to z corocznej waloryzacji kwoty ekwiwalentu od miesiąca kwietnia 2023 roku.
8.   Zwiększa się przychody i rozchody budżetu o kwotę 17 278 000zł w związku z zamiarem restrukturyzacji zadłużenia i wcześniejszego wykupu obligacji. Ma to na celu zmniejszenie kosztów obsługi długu i odciążenie wydatków bieżących.
 
Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. 
 
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 0
 
Uchwała w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2023 rok została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 345/L/2023. 

3) Skarbnik Powiatu Urszula Wrona przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie przez Powiat Skarżyski długoterminowej pożyczki. Poinformowała, że Powiat Skarżyski zamierza całość kwoty udzielonej pożyczki do wysokości 17 278 000,00 zł przeznaczyć na przedterminową spłatę (wykup) wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu wyemitowanych obligacji Powiatu. Wobec występowania na krajowym rynku finansowym porównywalnych do kredytu ofert pożyczki, przy większej elastyczności tego sposobu finansowania, Powiat Skarżyski zdecydował się na zaciągnięcie długoterminowej pożyczki bankowej. Według rozeznania Powiatu pozyskane środki w formie udzielonej pożyczki będą znacznie korzystniej oprocentowane od planowanych do spłaty zobowiązań obligacyjnych, co jest zgodne z regulacją art. 243 ust.3b pkt.1 ustawy o finansach publicznych. Regulacja ustawy od dnia 1 stycznia 2019 roku, umożliwia wyłączenie z ustawowych wskaźników spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, gdy planowana spłata dotyczy zobowiązań wymagalnych po zakończeniu bieżącego roku budżetowego oraz gdy koszt obsługi nowego zobowiązania będzie niższy niż koszt obsługi spłacanego długu. Spełnienie powyższego warunku oznaczać będzie dla Powiatu trwałe oszczędności w obsłudze dotychczasowego długu, który zostanie zastąpiony tańszą pożyczką bankową. Powiat nie powiększa długu natomiast obniża koszty odsetkowe, a szacowane oszczędności mają wynieść ok. 1,5-2mln zł w ciągu 12 lat.  
Radny Roman Wojcieszek- przekazał wyrazy uznania Pani Skarbnik, za to, że analizuje koszty również te dotyczące kredytów, bo są niebagatelne i w dzisiejszych czasach faktycznie te instrumenty finansowe trzeba śledzić, analizować sytuację rynkową i to jest godne pochwał. Zaznaczył jednak, że brakuje mu projekcji finansowej, która by obejmowała te lata, które obejmuje ta pożyczka i obligacje, i koszty. Podsumowując stwierdził, że mimo wyjaśnień nie przekonuje go to końca. Wyrażając uznanie za działanie i rozumiejąc intencje, oznajmił, że po prostu wstrzyma się od głosu, ponieważ nie ma do końca przekonania takiego czarno na białym, że to działanie będzie tak korzystne, jak pani skarbnik to relacjonuje.

Starosta Artur Berus – wyjaśnił, że ustawa o finansach publicznych nie pozwoliłaby na podjęcie jakichkolwiek kroków, które nie  przyniosłyby korzyści finansowych dla powiatu. Zapewnił, że przedsięwzięcie to przyniesie oszczędności, że nie może się stać inaczej. Podkreślił, że w tej kadencji, podobnie jak w poprzedniej, powiat skarżyski spłacił już prawie 8 mln. Stwierdził, że sytuacja finansowa wyraźnie się poprawia dzięki wspólnej pracy. Wyraził zdanie, że jeśli stwarza się możliwość mniejszej marży to warto skorzystać. Poinformował, że zgodnie z analizą byłoby około 250 tys. na bieżące wydatki, które być może posłużą na podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników.

Skarbnik Powiatu Urszula Wrona - potwierdziła słowa przedmówcy informując, że w ustawie o finansach publicznych w art. 243 jest zapis, że samorząd może zrestrukturyzować, skonsolidować swoje zadłużenie tylko w przypadku, kiedy to zmniejszy koszty obsługi długu. W innym przypadku nie można zaciągnąć takiego zadłużenia.
 
Ponieważ nie było innych głosów Przewodniczący Rady stwierdził, że przejdziemy do głosowania podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie przez Powiat Skarżyski długoterminowej pożyczki.
 
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 14 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 3 radnych
 
Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie przez Powiat Skarżyski długoterminowej pożyczki została przyjęta i uzyskała Nr 346/L/2023. 
 
4) Skarbnik Powiatu Urszula Wrona – przedstawiła projekt uchwały w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej powiatu oraz ustalenia zakresu i formy informacji za I półrocze roku budżetowego. Poinformowała, że zgodnie z art. 234 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego jest zobowiązany podjąć uchwałę normującą tryb prac nad projektem uchwały budżetowej. W przedmiotowej uchwale określa się wymaganą szczegółowość projektu budżetu, wymogi dotyczące uzasadnienia i materiały informacyjne, które zarząd przedłoży organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego wraz z projektem uchwały budżetowej oraz terminy obowiązujące w toku prac nad projektem uchwały budżetowej tj. w okresie od 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy, aż do dnia podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia budżetu. Tryb uwzględnia także w szczególności obowiązki powiatowych służb, inspekcji i straży w toku prac nad tym projektem. Poza tym zgodnie z art.266 ustawy o finansach publicznych organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego musi określić zakres i formę informacji o przebiegu wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego za pierwsze półrocze, informacji o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej oraz informacji z wykonania planów finansowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej za I półrocze.
 
Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.
 
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 0
 
Uchwała w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej powiatu oraz ustalenia zakresu i formy informacji za I półrocze roku budżetowego została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 347/L/2023. 

5) Wicestarosta Anna Leżańska- przedstawiła projekt uchwały w sprawie określenia zadań powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2023 roku. Podała do wiadomości informację o wysokości środków przypadających wg algorytmu Powiatowi Skarżyskiemu na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, następnie odczytała treść projektu uchwały pomijając podstawę prawną:
Rada Powiatu Skarżyskiego uchwala, co następuje:
§ 1. Określa się zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i wysokość środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na ich realizację w 2023 roku, zgodnie z załącznikiem Nr 1 do niniejszej Uchwały.
§ 2. Określa się zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i wysokość środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na ich realizację w 2023 roku, zgodnie z załącznikiem Nr 2 do niniejszej Uchwały.
§ 3.
W celu efektywnego wykorzystania środków finansowych PFRON Rada Powiatu upoważnia Zarząd Powiatu do dokonywania w trakcie roku budżetowego przeniesień pomiędzy poszczególnymi zadaniami, w taki sposób by nie powodowało to zmian w ustalonym algorytmie podziału środków przyznanych dla Powiatu Skarżyskiego na realizację zadań. O dokonanych przeniesieniach środków finansowych pomiędzy poszczególnymi zadaniami Zarząd Powiatu poinformuje Radę Powiatu oraz Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych.
§ 4. Wykonanie Uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Skarżyskiego.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej do wykorzystania pozostało beneficjum w wysokości 1.696.500,00 zł.  Zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Dyrektora PCPR w Skarżysku-Kamiennej największą pulę środków finansowych przeznacza się na dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności wraz z opiekunem. Często w czasie roku środki są przesuwane, jeśli zachodzi taka potrzeba. Z przypadających środków największą część przeznaczono na dofinansowanie kosztów działalności warsztatów terapii zajęciowej działających na terenie powiatu.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk - odnosząc się do przedstawionego projektu uchwały dodał, że największą popularnością cieszą się turnusy rehabilitacyjne, ponieważ ta kwota rośnie i w tym roku wynosi ponad 777 tys., a liczba chętnych jest tak duża, że w danej chwili kwota ta jest wyczerpana. Podkreślił, że kilkaset osób skorzysta z tej formy wsparcia. Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag do przedstawionego projektu Przewodniczący Rady poddał go pod głosowanie. 
 
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 0
 
Uchwała w sprawie określenia zadań powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2023 roku została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 348/L/2023. 

6) Radna Katarzyna Bilska Członek Zarządu Powiatu - przedstawiła projekt uchwały w sprawie złożenia wniosku o zezwolenie na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego pomijając podstawę prawną:
Rada Powiatu Skarżyskiego uchwala, co następuje:
 
§1
1.Postanawia się złożyć wniosek do Ministra Obrony Narodowej o zezwolenie na utworzenie od 1 września 2023 roku oddziału przygotowania wojskowego w Technikum nr 4 im. Inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej, ulica Legionów 119.
2. Wniosek, o którym mowa we wstępie 1, stanowi załącznik nr 1 do uchwały.
§2 Przyjmuje się zobowiązanie do ponoszenia kosztów kształcenia w oddziale przygotowania wojskowego przekraczających wydatki bieżące ponoszone na jednego ucznia w pozostałych oddziałach szkoły.
§3 Wykonanie uchwały powierza się
Zarządowi Powiatu Skarżyskiego.
§4 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Poinformowała, że w załączonym uzasadnieniu znajduje się informacja o kosztach jakie będą w ciągu cyklu pięcioletniego, a także jest załączony też wniosek, który za zgodą radnych będzie złożony do ministerstwa.
 
Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag do przedstawionego projektu Przewodniczący Rady poddał go pod głosowanie. 
 
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 0
 
Uchwała w sprawie złożenia wniosku o zezwolenie na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 349/L/2023. 

7). Starosta Artur Berus- przedstawił projekt uchwały w spawie przyjęcia od Wojewody Świętokrzyskiego zadań z zakresu administracji rządowej, pomijając podstawę prawną:
Rada Powiatu Skarżyskiego uchwala, co następuje:
§1 Przyjmuje się do realizacji od Wojewody Świętokrzyskiego zadania z zakresu administracji rządowej związane z przeprowadzeniem kwalifikacji wojskowej w latach 2023-2027.
§2 Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Skarżyskiego.
§3 moc uchwała nr XCVII/13 z 2019 roku Rady Powiatu Skarżyskiego
z dnia 26 września 2019 roku w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie od Wojewody Świętokrzyskiego  zadań publicznych z zakresu administracji rządowej.
§4 Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Poinformował, że w związku z wejściem nowej ustawy z 11 marca 2022 roku taką uchwałę należy podjąć. Kwalifikacje wojskowe będą przeprowadzane jak dotychczas. W tym roku ma się rozpocząć 15 maja.
 
Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków.
 
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 0
 
Uchwała w sprawie przyjęcia od Wojewody Świętokrzyskiego zadań z zakresu administracji rządowej została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 350/L/2023. 

8). Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk- przedstawił projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Powiatu Skarżyskiego oraz Komisji Stałych Rady na 2023 rok. Poinformował, że załącznik nr 1 do niniejszej ustawy to cały plan pracy rady na rok 2023, a kolejne, czyli 2 i 3, to plany pracy komisje budżetu i komisje oświaty. Następnie poprosił Pana Przewodniczącego Emila Tokarczyka o przedstawienie autopoprawki do planu pracy komisji.

Przewodniczący Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury Pan Emil Tokarczyk- poinformował, że uwzględniając sugestie Pana Przewodniczącego Jerzego Żmijewskiego wprowadzono autopoprawkę do planu pracy Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Pożytku Publicznego na rok 2023 stanowiącego załącznik nr 2 do projektu uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Powiatu Skarżyskiego oraz Komisji Stałych Rady na 2023 rok przyjęta na posiedzeniu Komisji 21 marca. W punkcie 7 planu pracy komisji na listopad i grudzień 2023 roku dopisuje się zadanie: Informacja o stanie bezrobocia w powiecie skarżyskim. Stan na 30 września 2023 roku. Posiedzenie z udziałem dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. Jest to związane z dynamiczną sytuacją na rynku pracy, obawą o wzrost bezrobocia, dlatego postanowiono  wprowadzić taki punkt.
 
Radni nie wnieśli żadnych uwag do przedstawionego projektu uchwały. W związku z powyższym Przewodniczący Rady poddał go pod głosowanie. 
 
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących - 0
 
Uchwała w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Powiatu Skarżyskiego oraz Komisji Stałych Rady na 2023 rok wraz z autopoprawką przedstawioną przez Pana Przewodniczącego Emila Tokarczyka została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 351/L/2023. 
 
Ad. pkt 16 Zamknięcie sesji Rady Powiatu Skarżyskiego
 
Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk oznajmił, że porządek sesji został wyczerpany. Powiadomił wszystkich obecnych, że z końcem marca wpływa termin na składanie zgłoszeń kandydatów do nagrody „Powiatowe Dęby”. Przypomniał także o obowiązku składania oświadczeń majątkowych w terminie do końca kwietnia. W związku ze zbliżającymi się Światami Wielkiej Nocy złożył życzenia wszystkim obecnym oraz ich rodzinom.

Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk stwierdził, że porządek sesji został zrealizowany w całości.  Podziękował wszystkim radnym za obecność. Zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam L Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".
 
 
Godzina zakończenia obrad – 14.30
 
 
Protokołowała
Monika Chylicka
 
 
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego
/-/Jacek Jeżyk
 
Protokół L - 23.03.2023.pdf (700kB) pdf

metryczka


Wytworzył: Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego (18 maja 2023)
Opublikował: Monika Chylicka (24 maja 2023, 12:14:02)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 154