Protokół Nr LVIII/2023 z Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego 30 listopada 2023 roku

Protokół Nr LVIII/2023
z Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego
odbytej 30 listopada 2023 roku
 
 
 
Miejsce odbycia sesji - sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Skarżysku - Kamiennej, ul. Plac Floriański
 
Godzina rozpoczęcia obrad - 11.00
 
W sesji udział wzięli:
 
-        Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów Pan Cezary Błach,
-        Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Pan Bogusław Ciok,
-        Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Pan Marek Czyż,
-        Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pan Paweł Perkowski,
-        Dyrektorzy i Główni Księgowi jednostek służby zdrowia,
-        Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu,
-        Przewodniczący Gminy Bliżyn Pan Jacek Krzepkowski,
-        Radni Powiatu Skarżyskiego,
-        Starosta Artur Berus, Wicestarosta Anna Leżańska, Członkowie Zarządu Katarzyna Bilska, Tadeusz Bałchanowski, Adam Ciok,
-        Skarbnik powiatu Urszula Wrona,
-        Radca Prawny starostwa Karolina Oleksiak, 
-        Naczelnicy Wydziałów Starostwa,
-        Przedstawiciele lokalnych mediów.
 
Lista obecności radnych biorących udział w sesji - w załączeniu.
 
Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Monika Chylicka –Podinspektor Biura Rady Powiatu
 
STRESZCZENIE   POSIEDZENIA

Ad. pkt 1 Otwarcie Sesji.

LVIII w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk, który poinformował zebranych, że obrady Rady Powiatu Skarżyskiego są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

Ad. pkt 2 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk poinformował, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi 89% składu Rady Powiatu. Jest to kworum zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał i decyzji.
Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z zapisem § 10 ust. 3 pkt 2 Statutu Powiatu, na Sekretarza obrad wskazuje Radnego Tomasza Wąsowskiego.
Następnie zapytał czy do przedstawionego projektu porządku LVIII Sesji Rady Powiatu Radni lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi, wnioski lub propozycje zmian.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Radny Jerzy Żmijewski w imieniu wnioskodawców wniósł o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie określenia zasad przyznawania stypendium studentom uczelni wyższej kształcących się na kierunku lekarskim. Wyjaśnił, że uchwała ta była przedmiotem dyskusji, zarówno w czasie posiedzeń Zarządu, jak również w czasie obrad Komisji. W związku z tym,  że do ww. projektu wniesiono sporo zastrzeżeń i uwag oznajmił, że wnioskodawcy chcą dopracować ten projekt uchwały w taki sposób, aby nie budził on zastrzeżeń w przyszłości. Podziękował Radnym, którzy w czasie Komisji głosowali za jej przyjęciem oraz tym, którzy zgłosili swoje uwagi i spostrzeżenia. Oznajmił, że wierzy w zapewnienia Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Jacka Jeżyka, że uchwała ta będzie przedmiotem obrad następnej sesji.
Radna Barbara Kocia jako jeden z wnioskodawców ww. projektu przychyliła się do wypowiedzi poprzednika. Podziękowała Radnym, którzy byli za przyjęciem tej uchwały. Wyraziła zdanie, że jest ona dobrze dopracowana merytorycznie, ale należy uwzględnić zgłoszone uwagi po to, aby nikt nie mógł podważyć tej uchwały.
Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk w związku z powyższym poprosił o przygotowanie wniosku w sprawie zdjęcia z porządku obrad w pkt 11 ppkt 13 rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie określenia zasad przyznawania stypendium studentom uczelni wyższej kształcącym się na kierunku lekarskim.
Radny Roman Wojcieszek poinformował, że Klub Prawa i Sprawiedliwości postanowił wstrzymać się od głosu w sprawie zdjęcia z porządku obrad ww. projektu uchwały, ponieważ jest to bardzo ważna uchwała, którą oni popierali na Komisjach. W imieniu Klubu wyraził zdanie, że Zarząd miał dużo czasu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości jej dotyczące. Wyraził nadzieję, że uchwała ta zostanie przyjęta na następnej sesji.
 
Za przyjęciem porządku głosowało – 11 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 6 radnych

Wniosek w sprawie zdjęcia z porządku obrad w pkt 11 ppkt 13 rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie określenia zasad przyznawania stypendium studentom uczelni wyższej kształcącym się na kierunku lekarskim uzyskał akceptacje.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poddał pod głosowanie przyjęcie porządku obrad LVIII Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.

Za przyjęciem porządku głosowało –  17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0
Porządek obrad LVIII Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.
 
Ad. pkt 3  Przyjęcie protokołu z LV, LVI, LVII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.

Wiceprzewodnicząca Rady Bożena Bętkowska poinformowała, iż protokół z LV, LVI i LVII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego był wyłożony do wglądu w Biurze Rady. Do protokołu z LV sesji Rady Powiatu Skarżyskiego Radny Mieczysław Bąk wniósł uwagę, która została uwzględniona. Do pozostałych protokołów nie wniesiono uwag, w związku z czym zgłosiła wniosek o przyjęcie protokołu z LV, LVI i LVII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że przechodzimy do głosowania w sprawie przyjęcia protokołu z LV sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.

Za przyjęciem protokołu głosowało – 17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Protokół LV z sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że obecnie w sesji uczestniczy 18 radnych. Następnie oznajmił, że przechodzimy do głosowania w sprawie przyjęcia protokołu z LVI sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.

Za przyjęciem protokołu głosowało – 18 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Protokół LVI z sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że przechodzimy do głosowania w sprawie przyjęcia protokołu z LVII sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.

Za przyjęciem protokołu głosowało – 18 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Protokół LVII z sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.

Ad. pkt 4 Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami.

Starosta Artur Berus poinformował, że sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu między sesjami w okresie od 21 września do 30 listopada zostało złożone w dniu wczorajszym do Biura Rady Powiatu Skarżyskiego. Uzupełniając sprawozdanie poinformował, że 20 listopada wspólnie z Wicestarostą Panią Anną Leżańską w Kielcach podpisali akt notarialny przy udziale Izby Skarbowej w Kielcach. Akt notarialny dotyczył sprzedaży budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej przy ul. 1 Maja 105. Dodatkowo, 20 listopada odbył spotkanie robocze w Narodowym Funduszu Zdrowia z Panią dyrektor Małgorzatą Kiebzak.
Korzystając z tego, że jest przy głosie odniósł się do słów Radnego Romana Wojcieszka. Poinformował, że Zarząd Powiatu nie był wnioskodawcą uchwały, którą zdjęto z porządku obrad. Oznajmił, że chyli czoła dla wnioskodawców, bo temat jest ważny dla naszego szpitala. Wyjaśnił, że Zarząd nie ma prawa zmieniać projektu uchwały wnioskodawców. Przyznał, że Zarząd miał co do niej uwagi. Poinformował, że na Komisjach dyskutowano na temat ww. uchwały i dotyczących jej niuansów prawnych. Oznajmił, że nie chce, żeby był taki oddźwięk na sesji, że to Zarząd Powiatu coś zaniedbał, bo nie jest to prawdą. Przyznał, że wierzy w to, że uchwała ta stanie się przedmiotem następnej sesji. 
Przedstawiając w dniu dzisiejszym sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu poprosił o jego przyjęcie.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/
Radny Mieczysław Bąk oznajmił, że w dziale 3 uchwały Zarządu Powiatu, Zarząd podjął uchwałę w punkcie N w sprawie skargi Wojewody Świętokrzyskiego na uchwałę Zarządu Powiatu Skarżyskiego. Poprosił o szerszą informację w tej sprawie.
Radny Roman Wojcieszek wyjaśnił, że z posiedzeń Komisji wie, że Zarząd nad tą uchwałą pracował i miał co do niej dużo wątpliwości. Oznajmił, że wydawało mu się, że skoro Zarząd pracował nad tą uchwałą i miał dużo wątpliwości, to w dobrym tonie byłoby poprosić wnioskodawców i porozmawiać na ten temat, a nie czekać i wprowadzać ją do porządku sesji.
Starosta Artur Berus oznajmił, że Zarząd Powiatu zaopiniował negatywnie ww. projekt uchwały. Przyznał, że idea tej uchwały jest świetna, ale są niuanse prawne i należy się nad nią głęboko pochylić. Przyznał, że po dopracowaniu tego projektu uchwały Zarząd Powiatu będzie za jej przyjęciem.
Radny Roman Wojcieszek odnosząc się do informacji dotyczącej ogłoszenia czwartego przetargu zapytał o jaką nieruchomość chodzi. Przyznał, że niepokoi go fakt, że ogłaszany jest kolejny przetarg dotyczący tej samej nieruchomości. Wyraził zdanie, że powodem może być zawyżona cena.
Radny Bartosz Bętkowski odnosząc się do informacji dotyczącej zaopiniowania i uzgodnienia zmian planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Górna Kolonia poprosił o doprecyzowanie o jaki teren i zmiany chodzi.
Radny Grzegorz Małkus odniósł się do poprzedniego sprawozdania. Przypomniał, że przy omawianiu kwestii wydłużenia terminu realizacji zadania na ul. Sikorskiego 20, Pan Starosta użył sformułowania, że zgodnie z opinią prawną Zarząd mógł wydłużyć realizację tego zadania. Wówczas Radny poprosił o dostarczenie mu tej opinii prawnej, na co Pan Starosta się zgodził, jednak do dnia dzisiejszego takiego dokumentu nie otrzymał. Poprosił, aby Pan Starosta dotrzymał danego słowa.
Odnosząc się do uchwały w sprawie stypendiów, wyraził nadzieje, że wraz z projektem uchwały, który będzie na najbliższej sesji w grudniu, pojawią się także stosowne zmiany w formie autopoprawki do budżetu na przyszły rok. Zapytał czy Pan Starosta może to zadeklarować.
Starosta Artur Berus oznajmił, że przygotowanie autopoprawki w ww. przypadku jest logiczne.
Odnosząc się do wystąpienia Radnego Romana Wojcieszka, zauważy, że kadencja trwa już prawie pięć lat i Radny dobrze wie, które działki Powiat Skarżyski sprzedaje, ponieważ to Wysoka Rada podejmuje uchwały wyrażając zgodę na ich sprzedaż. Oznajmił, że w tym przypadku mowa o działce znajdującej przy ul. Sokolej, teren spalarni. Zauważył, że dziś  sytuacja jest trudniejsza dla deweloperów i niestety brakuje nabywców. Nie mniej Zarząd Powiatu nie rezygnuje z działania i ogłosił kolejny przetarg. Poinformował, że w czasie przyjęć interesantów przychodzą do niego różni petenci, z którymi rozmawia o różnych sprawach. Podczas jednej z rozmów okazało się, że ktoś może być zainteresowany przystąpieniem do przetargu. Wyraził nadzieję, że uda się sprzedać tę nieruchomość. Wartość nieruchomości została na tym samym poziomie, ponieważ jest to wartość graniczna, którą dopuszcza ustawa o gospodarce nieruchomościami.
Odnosząc się do informacji dotyczącej zaopiniowania i uzgodnienia zmian planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Górna Kolonia poinformował, że dokonano tego na wniosek Prezydenta Miasta. Wyjaśnił, że pierwotnie w planie zagospodarowania przestrzennego gmina chciała przeznaczyć teren szkoły ZPE-W na budownictwo jednorodzinne. Zarząd Powiatu zaopiniował ten plan negatywnie, wskazując to miejsce jako miejsce rekreacji, małej architektury. Przyznał, że obecny Zarząd nie wyraża zgody na podział i sprzedaż części ww. działki, ponieważ dzieci uczęszczające do tej szkoły oraz podopieczni przebywającej w bursie szkolnej potrzebują przestrzeni.
Odnosząc się do wystąpienia Radnego Grzegorza Małkusa przeprosił za to, że do tej pory nie zostały mu przekazane dokumenty, o których była mowa. Poinformował, że znajdują się one w protokołach Zarządu Powiatu, które są publikowane na stronie BIP Powiatu Skarżyskiego, ale zostaną skserowane i przekazane Radnemu.
Członek Zarządu Katarzyna Bilska odnosząc się do wystąpienia Radnego Mieczysława Bąka wyjaśniła, że przedmiotowa uchwała dotyczy uchwały Zarządu Powiatu w sprawie ustalenia planu doskonalenia zawodowego nauczycieli, maksymalnej kwoty dofinansowania opłat pobieranych przez placówki doskonalenia nauczycieli, szkoły wyższe oraz formy i specjalności kształcenia, na które dofinansowanie przyznawane jest w roku 2023. Złożoność tej kwestii dotyczy faktu, że ta uchwała zawiera dwa czynniki. Po pierwsze, ustalenie planu doskonalenia nauczycieli, po drugie kwot. Wyjaśniła, że część merytoryczną może ustalić Zarząd Powiatu, jednak kwestia kwot jest właściwością Rady Powiatu. Stąd przedmiotowa uchwała musi zostać przedstawiona Radzie Powiatu do zatwierdzenia i tak też będzie to uczynione.

Ad. pkt 5 Informacja o złożonych interpelacjach i zapytaniach radnych po ostatniej sesji.

Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk poinformował, że obecnie w sesji uczestniczy 19 radnych, co stanowi 100% składu Rady Powiatu.
Oznajmił, że interpelacje i zapytania po ostatniej sesji złożył Radny Mieczysław Bąk, którego poprosił o ich przedstawienie.  
Radny Mieczysław Bąk poinformował, że złożył trzy interpelacje.
Pierwsza interpelacja została złożona za pośrednictwem Pana Przewodniczącego wpłynęła na ręce Pana Starosty o udostępnienie informacji jaka kwota w 2023 roku stanowi obsługa zadłużenia szpitala i ile wynosi w skali jednego miesiąca. Poinformował, że odpowiedź otrzymałem w terminie. Oznajmił, że obsługa długu Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej w skali roku stanowi koszt 9 mln zł, natomiast skala jednego miesiąca od stycznia do września waha się w granicach od 700 tys.  zł do 800 tys. zł. Dokładne dane w tabeli, która jest przy odpowiedzi na interpelację.
W drugiej interpelacji zwrócił się o udzielenie informacji o działalności szpitala w Skarżysku-Kamiennej w zakresie uzyskanego wyniku finansowego za osiem miesięcy 2023 r. W przypadku straty poprosił o określenie przyczyny jej powstania. Odpowiedź otrzymał w terminie. Oznajmił, że zadłużenie szpitala na dzień 31 sierpnia 2023 roku wynosi 100 mln 509 tysięcy złotych. Szpital zaciągnął w tym okresie 2 pożyczki na kwotę 11 mln 900 tys. zł. Dokładne dane w załączonych tabelach. Można tam znaleźć informację, że przyczyną powstania straty jest niedofinansowanie przez płatnika systemowego udzielonych przez ZOZ świadczeń.
Trzecia interpelacja dotyczyła prośby o udostępnienie informacji o działalności szpitala w Skarżysku-Kamiennej poprzez uzupełnienie tabel. Pierwsza tabela, tj. za okres od maja 2023 r. do 30 września 2023 r. I druga tabela stan na dzień 31 sierpnia 2023 r. Odpowiedź uzyskał w terminie. Oznajmił, że strata szpitala na dzień 31 sierpnia 2023 r. wynosiła 11 mln 783 tys. zł, kwota zaciągniętych pożyczek na dzień 30 września wynosi 85 mln 281 tys. zł, natomiast zobowiązania krótkoterminowe wynoszą 43 mln 105 tys. zł. Dokładne dane w załączonych tabelach do odpowiedzi.
Przyznał, że odpowiedzi, które otrzymał są wyczerpujące i to zamyka temat.

Ad. pkt 6 Wolne wnioski i oświadczenia.

        Ponieważ nikt spośród radnych, gości zaproszonych i uczestniczących w posiedzeniu sesji nie zabrał głosu Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk zamknął ten punkt.

Ad. pkt 7 Raport o stanie realizacji zadań oświatowych w Powiecie Skarżyskim w roku szkolnym 2022/2023.

Naczelnik Wydział Edukacji, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Renata Pacek przedstawiła informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny. Przedstawiony raport zawierał informacje dotyczące sytuacji organizacyjnej, finansowej i dydaktycznej w roku szkolnym 2022-2023 we wszystkich szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Skarżyski. Sporządzony został na podstawie danych z Centralnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, arkuszy organizacyjnych oraz sprawozdań szkół i placówek, a także analiz wewnętrznych. Raport dotyczy szkół i placówek prowadzonych przez Powiat Skarżyski, w których jest; 2 licea ogólnokształcące, 4 zespoły szkół, 3 placówki kształcenia specjalnego, a także Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji. W omawianym roku szkolnym łącznie kształciło się 3513 uczniów w 176 oddziałach. Jeżeli chodzi o szkoły ogólnodostępne było to 3245 uczniów w 124 oddziałach, a jeżeli chodzi o placówki kształcenia specjalnego to 260 uczniów w 52 oddziałach. Stan uczniów według, z podziałem na uczniów szkół dla młodzieży to 3176 uczniów. Tutaj zauważamy znaczny wzrost uczniów, który jest spowodowany, tym, że do naboru przystąpiło półtorej rocznika absolwentów klas 8 szkół podstawowych. Słuchacze dla szkół dla dorosłych to 69, a także uczniowie szkół specjalnych 268 uczniów.
Poinformowała, że według stanu na 30 września 2022 roku we wszystkich ww. jednostkach ogółem zatrudnionych było 524 nauczycieli na 538 etatach. Największą grupę stanowią nauczyciele dyplomowani - powyżej 70% ogółu kadry pedagogicznej. Oznacza to, iż w placówkach mamy tak zwaną kadrę starzejącą się.
Oznajmiła, że ponad 1% uczniów szkół ogólnodostępnych posiada orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Natomiast uczniowie, którzy posiadają opinię poradni psychologicznej, stanowią powyżej 10 proc. ogółu. Fakt ten zwiększa koszty funkcjonowania szkół w związku z dodatkowymi godzinami przeznaczonymi na pomoc psychologa.
Poinformowała, że w roku szkolnym 2022-23 w placówkach prowadzonych przez Powiat Skarżyski kształcono w 20 zawodach. Nabór do szkół ponadpodstawowych przedstawiał się następująco:
· do klas pierwszych w ubiegłym roku szkolnym przyjęto 175 uczniów w sześciu oddziałach w I Liceum,
· 172 uczniów w sześciu oddziałach w II Liceum ogólnokształcącym,
· w Zespole Szkół Ekonomicznych 163 uczniów w 6 oddziałach
· w Zespole Szkół Technicznych 212 uczniów w 7 oddziałach, w tym jeden oddział branżowej szkoły pierwszego stopnia,
· w Zespole Szkół Samochodowo- Usługowych 141 uczniów w 5 oddziałach, w 2 oddziałach, w tym w branżowej szkole pierwszego stopnia,
·  w Zespole Szkół Transportowo- Mechatronicznych 129 uczniów w 5 oddziałach.
Łącznie przyjęto 992 uczniów w 35 oddziałach.
Jeżeli chodzi o nabór do szkół dla dorosłych, to udało się utworzyć jedynie 2 oddziały i jest to 1 oddział w Zespole Szkół Technicznych branżowej szkoły drugiego stopnia z liczbą 16 uczniów oraz 1 oddział szkoły policealnej w Zespole Szkół Transportowo- Mechatronicznych z liczbą słuchaczy 22.
Oznajmiła, że w omawianym roku szkolnym prognozowano, iż do szkół ponadpodstawowych przyjmą 940 uczniów, przyjęli 992. Poinformowała, że problemowym rokiem będzie kolejny rok szkolny tj. 2024-2025, gdzie liczba potencjalnych kandydatów spada do 430 uczniów. Ma to związek przede wszystkim ze zniesieniem obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich.
Przedstawiła zdawalność egzaminu maturalnego po uwzględnieniu poprawek w sesji sierpniowej:
· I Liceum 100%,
· II Liceum 99%,
· Zespół Szkół Technicznych 87%,
· Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych 83%,
· Zespół Szkół Ekonomicznych 79%,
· Zespół Szkół Samochodowo-Usługowych 35%.
Ogólna zdawalność szkół Powiatowych to 90%.
Poinformowała, że jeżeli chodzi o wyniki egzaminu ósmoklasisty, to po raz kolejny dotyczą one wyłącznie uczniów Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych. Uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych po raz kolejny, tak jak i w latach ubiegłych, zostali zwolnieni zaświadczeniem lekarskim z egzaminu. Średni wynik uzyskany przez uczniów z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno- Wychowawczych:
· z języka angielskiego to 16%,
· z języka polskiego 23%,
· z matematyki 10%,
przy liczbie zdających 6 uczniów.
Wyjaśniła, że egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie odbywają się w 2 sesjach. W sesji styczniowej odbyły się w 30 kwalifikacjach, w sesji czerwcowej w 21 kwalifikacjach. Warunkiem zdania egzaminu składającego się z 2 części: pisemnej i praktycznej, należy uzyskać określoną liczbę punktów, w tym z części pisemnej 50% punktów możliwych do uzyskania, z części praktycznej minimum 75% punktów możliwych do uzyskania. Tutaj uczniowie wielokrotnie mogą przystępować do egzaminu, ponieważ zapewniają to przepisy prawa. W związku z powyższym te wyniki otrzymane nie dają takiego rzeczywistego obrazu osiągnięć szkół w danej sesji. Ze względu na fakt nakładania się wyników uczniów, zarówno pierwszy raz przystępujących do egzaminów, poprawiających wyniki bądź zdających ponownie.
Poinformowała, że w 2022 roku Powiat Skarżyski otrzymał subwencję w wysokości 50 mln 663 894 zł, gdzie wydatki ogółem wyniosły powyżej 60 mln 700 tys., a same wydatki rzeczowe, które są związane z utrzymaniem budynków typu energia, ciepło, ogrzewanie i woda, wyniosły 1 mln 702 tys. 174 zł. Tutaj należy zaznaczyć również, że wynagrodzenia nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, oscylują w granicach powyżej 54 mln zł.
/raport stanowi załącznik do protokołu/
 
Radny Grzegorz Małkus zauważył, że przedstawiony przez Panią Naczelnik raport został bardzo dobrze przygotowany. Niestety poraża go informacja dotycząca wyników egzaminów w szkołach branżowych. Egzaminy te potwierdzają kwalifikację w zawodzie. Widać, że są takie kierunki, na których zdawalność jest porażająca. Wyraził zdanie, że należy dokonać analizy, co jest przyczyną. Czy powodem może być brak odpowiedniej kadry, czy też brak warunków do nauki takich zawodów. Przypomniał, że podczas sesji wielokrotnie rozmawiano o konieczności stworzenia w naszym Powiecie laboratorium, centrum kształcenia praktycznego, które byłoby jakimś motorem do nauki takich zawodów, które są dobrze płatne, poszukiwane i deficytowe. Zauważył, że są różne możliwości w tym zakresie. Przypomniał, że Członek Zarządu Pani Katarzyna Bilska na jednej z sesji mówiła, że składane są wnioski po to, aby pozyskać środki na ten cel. Wyraził zdanie, że dobrze byłoby podzielić się wiedzą, co wydarzyło się w tym zakresie. Przyznał, że jest zatroskany jeśli chodzi o wyniki egzaminów końcowych, bo jeżeli są kierunki, gdzie  zdawalność jest 0%, no to musi to budzić niepokój.
Poinformował, że podczas Komisji rozmawiano na temat szacowanego naboru w następnym roku szkolnym. Liczba uczniów przyjętych do klas pierwszych ma być o połowę mniejsza niż w poprzednim roku szkolnym. To na pewno będzie rzutować i generować jakieś skutki, na pewno, jeśli chodzi o zatrudnienie nauczycieli czy wymiar ich zatrudnienia. Wyraził zdanie, że Zarząd Powiatu zapewne ma przygotowany konkretny plan działania, ponieważ jak wiemy,  oświata jest bardzo wrażliwą dziedziną i obszarem działalności samorządowej. Wyraził zdanie, że jeśli Pani Katarzyna Bilska może coś w tym temacie powiedzieć, to warto byłoby podzielić się tym też dzisiaj z radnymi.
Naczelnik Wydział Edukacji, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Renata Pacek poinformowała, że jeżeli chodzi o kwalifikacje, to tam gdzie jest ta zerowa zdawalność, zazwyczaj dotyczy to pojedynczych uczniów. Dlatego, przez to, że one się nakładają i taka liczba przystępuje, więc wyniki tych egzaminów z poszczególnych kwalifikacji tak się obrazują.
Przypomniała, że podczas Komisji padło pytanie odnośnie tego czy dysponujemy liczbą nauczycieli z uprawnieniami emerytalnymi. Oznajmiła, że zebrała takie informację i jest to ok. 20 osób, które w roku 2024 będzie te uprawnienia posiadało. Zaznaczyła, ze uprawnienie to jest przywilejem, nie obowiązkiem.
Członek Zarządu Pani Katarzyna Bilska odnosząc się do wypowiedzi Radnego Grzegorza Małkusa poinformowała, że zacznie od najważniejszej kwestii. Zauważyła, że w tym momencie skoncentrowaliśmy się na dydaktyce i przypomniała, że to nie jest ani zadanie ani kompetencja Powiatu.  Zaznaczyła, że Powiat w ogóle nie ma prawa ingerować w dydaktykę, ponieważ dydaktyka należy do zadań kuratorium oświaty, czyli przedstawiciela rządowego. Samorząd nie może nic narzucić nauczycielom w kwestii sposobu nauczania, ewentualnie może coś podpowiedzieć.
Odnosząc się do kwestii egzaminów zawodowych poinformowała, że za każdym razem kiedy wspólnie z dyrektorami szkół analizują wyniki matur i egzaminów zawodowych, podpowiada im, iż należy pamiętać o tym, że każdy egzamin należy oceniać nie tylko w kategoriach oceny końcowej, ale przede wszystkim w ramach edukacyjnej wartości dodanej. To o czym mówi najlepiej obrazuje zdawalność w poszczególnych szkołach, która jest bardzo różna i utrzymuje się na bardzo podobnym etapie. Zauważyła, że analizę należy przeprowadzić od wyników egzaminu ósmoklasisty i tego z jaką wartością punktową dzieci wchodziły do szkoły ponadpodstawowej. Oznajmiła, że Powiat Skarżyski dysponuje optymalną siecią szkół. To oznacza, że w placówkach tych znajdzie się miejsce dla dziecka, które z różnych przyczyn i ograniczeń ma minimalną zdawalność tego egzaminu podstawowego, lecz ze względu na obowiązek nauki musi kontynuować naukę w szkole średniej oraz dla dziecka, które uzyskało bardzo dobry wynik egzaminu ósmoklasisty, brało udział w olimpiadach i posiada bardzo duże możliwości jeśli chodzi o edukację i dalsze kształcenie. Przypomniała, że w Powiecie Skarżyskim posiadamy jedną z lepiej funkcjonujących sieci metodyków.
Przyznała, że sytuacja w przypadku niektórych kierunków jest mało zadowalająca. Wyraziła zdanie, że jest to indywidualna praca w poszczególnych szkołach, dyrektora z nauczycielami, bo tak jak zaznaczyła, samorząd nie może ingerować w tę kwestię.
Odnosząc się do kwestii stworzenia centrum czy laboratorium przypomniała, że nasze kształcenie zawodowe opiera się przede wszystkim na tym, że posiadamy CKZ i tam jest realizowane 80% praktyk. Zaznaczyła, że nie mówi tutaj o kształceniu rozproszonym, czyli praktykach u pracodawców. Dodała, że na terenie powiatu dysponujemy naprawdę bardzo dobrymi pracowniami , chociażby w Zespole Szkół Ekonomicznych czy w Zespole Szkół Transportowo- Mechatronicznych, które związane są bezpośrednio z zawodami, które są kształcone w tych placówkach. Przyznała, że nie możemy powiedzieć, że mamy wszystkie niezbędne pomoce dydaktyczne, przed nami wiele wyzwań przed, którymi stajemy. Oznajmiła, że cały czas są czynione starania, jeżeli chodzi o pozyskiwanie dodatkowych środków na doposażenie i na rozwijanie kształcenia zawodowego. Poinformowała, że na ten moment wśród działań, które zostały podjęte i zakończone sukcesem można wymienić zakwalifikowanie się Zespołu Szkół Ekonomicznych do realizacji projektu zawodowego o wartości 2 mln zł, z czego 600 tys. zł będzie przeznaczone właśnie na doposażenie placówki. Pozostałe dwie placówki, czyli Zespół Szkół Samochodowych i Zespół Szkół Technicznych, są na etapie przystępowania do drugiej edycji tego programu, termin składania projektów to początek grudnia. Poinformowała, że jeśli chodzi o Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych, to cały czas czekają na wyniki bardzo dużego przedsięwzięcia, do którego przystąpili razem z partnerem zewnętrznym – Polregio. Przyznała, że ma bardzo duże oczekiwania co do tego projektu, ponieważ chodzi o rozwój kierunków kolejowych na terenie Powiatu Skarżyskiego. Dodatkowo szkoła ta czeka na wyniki projektu z kształcenia zawodowego.
Odnosząc się do tematu roku niżu demograficznego przyznała, że będzie to rok bardzo dużych ograniczeń i wyzwań. Poinformowała, że starano się nie rozbudowywać kadry pedagogicznej w szkołach w tym i w poprzednim roku, tylko doprowadzać do sytuacji, że nasi nauczyciele, czasami z musu, mieli powyżej półtora etatu. Wyjaśniła, że rok temu zmieniło się prawo i zniesiono ograniczenie do półtora etatu, ale już wtedy nauczyciele uczący w podległych jednostkach, właśnie w tych kierunkach, na których będzie problem w przyszłym roku szkolnym, mieli do półtora etatu. W chwili obecnej sytuacja zmieniła się diametralnie, został zawieszony przepis odnośnie zatrudnienia do półtora etatu i nauczyciele mają powyżej półtora etatu. Wyraziła zdanie, że ta sytuacja nie jest dobra, a wręcz jest szkodliwa dla oświaty. Zauważyła, że od kilku lat, w przypadku kierunków kształcenia w zawodzie, który ich zdaniem jest przyszłościowy starają się tworzyć oddziały 24-osobowe. Oddziały te przynoszą korzyści o tyle, że w przypadku niektórych przedmiotów nie trzeba dzielić na grupy, ale z drugiej strony te przedmioty, które stwarzają największe problemy, jeżeli chodzi o edukację, o egzaminy i które rokują, że na rynku pracy ci uczniowie będą mieli potem łatwiejszy dostęp do zatrudnienia.
Radny Grzegorz Małkus przyznał, że Pani Katarzyna Bilska troszkę przybliżyła tę kwestię i więcej wiemy na ten temat. Oznajmił, że cieszy go przyjęty kierunek na Polregio. Poinformował, że inna firma kolejowa, spółka Skarbu Państwa, Intercity już niebawem będzie poszukiwać ok. 20 tysięcy pracowników. Przyznał, że należałoby się zastanowić, czy naszej oferty edukacyjnej nie skonstruować pod tym kątem. Oznajmił, że jest po rozmowach z kierownictwem Intercity i wie, że za 2-3 lata spółka będzie potrzebowała wielu pracowników, więc warto się tym zainteresować.
Radna Renata Bilska zadała pytanie dotyczące uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Zauważyła, że w podsumowaniu znajduje się informacja, że są zwiększone koszty kształcenia specjalnego. Wynikają one ze źle oszacowanej, na podstawie algorytmu, stawki na pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Zapytała ilu uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i opiniami jest w naszych szkołach ogólnodostępnych oraz o ile procent zwiększą się ww. koszty.
Naczelnik Wydział Edukacji, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Renata Pacek poinformowała, że jeżeli chodzi o liczbę uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w szkołach ogólnodostępnych jest to 1,35 proc., czyli 44 uczniów, którzy posiadają orzeczenie. Najwięcej jest uczniów posiadających opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej - 344 uczniów. Poinformowała, że  bieżącym roku był bardzo duży wzrost liczby nauczań indywidualnych. W omawianym roku było to 15, dla porównania w roku poprzednim – 8. Oznajmiła, że w porównaniu do roku ubiegłego bardzo wzrosła liczba uczniów wyrażających chęć w uczestniczeniu w zajęciach w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W omawianym roku tym 2022-2023 było to 128 uczniów, natomiast w roku ubiegłym było 89. Uczniowie, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, również korzystają z zajęć rewalidacyjnych i w omawianym roku było to 20 osób. Ponadto uczniowie z Ukrainy, również wyrażają chęć uczestnictwa w dodatkowych zajęciach. W przypadku tych uczniów są to zazwyczaj zajęcia dodatkowe z języka polskiego. Według stanu na 30 września 2022 roku było to 28 uczniów. Obecnie jest ich mniej, ponieważ rodzice uczniów, którzy przebywają już jakiś czas w Polsce rezygnują z tych dodatkowych zajęć.  Wyjaśniła, że uczniowie z opiniami również korzystają z zajęć pomocy psychologiczno-pedagogicznej, lecz faktycznie nie jest to kształcenie specjalne.
Członek Zarządu Pani Katarzyna Bilska poinformowała, że przedmiotowym roku Powiat dołożył do wszystkich podległych placówek ponad 8 mln zł, z czego 7 mln zł do trzech placówek kształcenia specjalnego, to samo w sobie pokazuje, że przelicznik jeżeli chodzi o subwencję, jest naprawdę niewystarczające. Przypomniała, że jeszcze parę lat temu sytuacja była diametralnie inna, tzn. kształcenie specjalne było inaczej zbilansowane, nie było tych rozporządzeń, które tak rozdrobniły, jeżeli chodzi o liczebność i które stworzyły dodatkowe formy wsparcia psychologiczno-pedagogicznego i nie było takiego deficytu. W chwili obecnej ten deficyt rośnie z roku na rok zamiast maleć.
Radny Roman Wojcieszek wyraził swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją, która ma miejsce w Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych. Liczba absolwentów w tej szkole w minionym roku wynosiła 37, 20 osób przystąpiło do egzaminu maturalnego, zdało 7, czyli 35%. Licząc ile osób zdało w stosunku do tych, które ukończyły szkołę, to daje zaledwie 19%. Odnosząc się do wypowiedzi Pani Katarzyny Bilskiej wyraził zdanie, że do ww. szkoły przychodzą najsłabsi absolwenci szkół podstawowych. Oznajmił, że jeżeli chodzi o specjalizację tej szkoły, to szeroko rozumiana dziedzina samochodowa i usługowa jest jedną z najważniejszych i funkcjonujących w olbrzymim zakresie w naszym życiu gospodarczym i społecznym. Przyznał, że nie chce snuć teorii spiskowych, ale zapytał, czy to nie jest tak, że ci najsłabsi uczniowie są przepuszczani z klasy do klasy po to, żeby utrzymać oddział, a co za tym idzie, także i kadrę. Poprosił o szersze wyjaśnienie, bo jego zdaniem argument, że niska zdawalność egzaminów jest spowodowana tym, że uczęszczają tam słabsi uczniowie nie jest jedynym powodem. Zauważył, że w innych szkołach o podobnych profilach m.in. w Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych zdawalność jest w granicach 80%.
Członek Zarządu Pani Katarzyna Bilska zauważyła, że w Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych nie ma szkoły branżowej. Przypomniała, że w Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych najczęściej co roku jest jedna klasa branżowa, jedna klasa technikum, czyli 50/50, a do egzaminów zawodowych przystępują wszyscy. W przypadku dzieci, które idą do szkoły z konkretnym ukierunkowaniem po maturę i po zawód wygląda to trochę inaczej. Ponownie podparła się kwestią edukacyjnej wartości dodanej i tym, że każde dziecko bez względu na własne możliwości musi w życiu osiągnąć jakiś konkretny zawód. Oznajmiła, że dzieci, które uczęszczają do Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowej także się uczą, każde z nich na miarę swoich możliwości. Zgodziła się ze stwierdzeniem, że przyczyna tych wyników nie jest jednoznaczna.

Ad. pkt 8 Raport z wykonania „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Skarżyskiego na lata 2021-2024 z perspektywą do roku 2028” za lata 2021-2022.

Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Pani Ewa Pandyra przedstawiła raport z wykonania „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Skarżyskiego na lata 2021-2024 z perspektywą do roku 2028” za lata 2021-2022. Poinformowała, że program ten jest narzędzie, które pozwala prowadzić w Powiecie politykę ekologiczną. Szczególnym celem tej polityki jest ograniczanie szkodliwych czynników wpływających na zdrowie i zapobieganie zagrożeniom zdrowia poprzez poprawę stanu powietrza atmosferycznego, ochronę przed chemicznym zanieczyszczeniem gleb i wód, właściwą gospodarkę odpadami, ochronę przed hałasem oraz zapobieganie nadzwyczajnym zagrożeniom środowiska. Wiele działań, które są zapisane w tym programie, wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego niezbędne jest pozyskiwanie dofinansowania ze środków zewnętrznych. Wiele z zadań zaplanowanych w Programie Ochrony środowiska zostało wykonanych staraniem Powiatu, gmin i jednostek realizujących zadania samorządów oraz podmiotów zewnętrznych. Oznajmiła, że z raportu tego wynika, że gminy Powiatu Skarżyskiego realizowały zadania związane z edukacją ekologiczną i informowaniem społeczeństwa o konieczności i celowości zadań ekologicznych, np. poprzez wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów czy poprawę bezpieczeństwa. Reasumując, proszę Państwa, stan realizacji Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Skarżyskiego w latach 2021-2022 w ujęciu rzeczowym i finansowym jest na poziomie zaawansowanym. Większość inwestycji została wykonana lub rozpoczęta. Natomiast planowane zadania realizowane są na bieżąco. Realizacja Programu ochrony środowiska przebiega prawidłowo, jego założenia są zgodne z osiągniętymi rezultatami. Tak jak powiedziałam wcześniej, szczegółowy raport dostaliście Państwo do wglądu. I to wszystko z mojej strony.
/raport stanowi załącznik do protokołu/

Radna Renata Bilska zauważyła, że w 30 punktach zostały przeprowadzone pomiary hałasu. Zapytała czy jest możliwość zobaczyć w jakich miejscach. Swoje pytanie uzasadniła tym, że wielokrotnie występowałam w sprawie hałasu, na który skarżą się mieszkańcy z racji braku ekranów przy nowej nitce drogi E7. Pan Starosta mówił, że w tej sprawie  zostanie zorganizowane spotkanie w Urzędzie Miasta, na które zostanie zaproszona. Niestety do niego nie doszło.
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Pani Ewa Pandyra poinformowała, że 1 stycznia 2024 r., na terenie szkoły I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku, będzie posadowiona stacja monitoringu powietrza. Powiat w tym momencie realizuje inwestycję polegającą na wykonaniu zasilania dla tej stacji. Stacja będzie stała tam przez rok.
W ślad za tą inwestycją przyszło także zapytanie z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Regionalnego Wydziału Departamentu Środowiska, czy są na terenie Powiatu miejsca, które moglibyśmy wskazać jako miejsca, które możemy objąć monitoringiem hałasu. Takie zapytanie zostało wysłane do poszczególnych gmin. Odpowiedziały cztery z pięciu gmin, a największe zainteresowanie było ze strony gminy Łączna i gminy Suchedniów. Odpowiedź została przesłana do RWMŚ. Natomiast Pani Naczelnik wskazała, że na terenie Powiatu zasadne byłoby objęcie monitoringiem hałasu głównie szlak kolejowy komunikacyjny, trasę 42 i trasę S7, aczkolwiek są prowadzone również takie pomiary. Poinformowała, że przygotuje odpowiedź i prześle przedmówczyni informacje, w których punktach będzie prowadzony monitoring hałasu.
Radny Grzegorz Małkus oznajmił, że obserwuje rzekę Kamienna, która wysycha w dramatycznym tempie. Zapytał czy w przedstawionym raporcie nie powinna znaleźć się informacja na temat planowanej budowy zbiornika Bzińskiego. Wyraził zdanie, że należy dać odpowiedź na pytanie czy watro podkreślić konieczność budowy tego zbiornika do ochrony i wyprzedzenia pewnych zjawisk i sytuacji, które na dzień dzisiejszy są bardzo negatywne.
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Pani Ewa Pandyra oznajmiła, że głównymi czynnikami, które powodują wysychanie rzek są czynniki atmosferyczne, w tym m.in. mała ilość opadów, długofalowe upały. Poinformowała, że budowa zbiorników wodnych, retencyjnych od zawsze była bardzo ważna, ponieważ powoduje, że w danej części regionu woda ma gdzie się zbierać, ma gdzie parować, mają gdzie powstawać chmury, z których spadnie deszcz. Oznajmiła, że panuje ogólnonarodowy trend, żeby budować zbiorniki, nie tylko rekreacyjne, tak jak w przypadku przewidzianej budowy zbiornika Bzińskiego, ale także zbiorniki retencyjne, szczególnie w gminach wiejskich, po to aby m.in. zbierać wodę deszczową. Przyznała, że w naszym regionie gospodarka ściekami deszczowymi jest troszeczkę zaniedbana, ponieważ mamy bardzo mało miejsc, gdzie tą wodę można ująć w sieci kanalizacyjnej i odprowadzać np. po oczyszczeniu do rzek. Wyjaśniła, że z punktu widzenia ekologii, środowiska budowa zbiornika retencyjnego jest jak najbardziej zasadna. Oznajmiła, że inną kwestią jest kwestia prawidłowego napełniania tych zbiorników. Poinformowała, że w bieżącym roku wielu mieszkańców zwróciło uwagę, że zaczyna opadać poziom wody na zalewie w Mostach. Wyjaśniła, że było to spowodowane innymi inwestycjami na rzece Kamionce, ale także zbyt szybkie napełnianie innych zbiorników i do tego susza spowodowały, że ww. zbiornik zaczął wysychać. Wyraziła zdanie, że jeżeli gospodarka wodna będzie unormowana, będzie prowadzona w sposób prawidłowy, to nie ma się co obawiać o stan wód.

Ad. pkt 9 Informacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach o wynikach przeprowadzonych kontroli na terenie powiatu skarżyskiego.

Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk oznajmił, że informacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach o wynikach przeprowadzonych kontroli została przesłana radnym do wglądu. Ponieważ przedstawiciel WIOŚ nie mógł uczestniczyć w dzisiejszej sesji zapytał radni mają pytania do tego materiału. Wyjaśnił, że ewentualne pytania zostaną przesłane do WIOŚ z prośbą o wyjaśnienie.
/informacja stanowi załącznik do protokołu/

Ponieważ nikt nie zabrał głosu Przewodniczący Rady Jacek Jeżyk zamknął ten punkt.

Ad. pkt 10 Sprawozdanie z realizacji programu naprawczego ZOZ Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej na lata 2022-2023.

Pan Leszek Lepiarz – dyrektor ZOZ poinformował, że realizacja programu naprawczego była szczegółowo omówiona na posiedzeniach Komisji.
/sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu/

Oznajmił, że uzupełnieniem realizacji tego programu naprawczego będzie dodatkowa prezentacja przygotowana przez pracowników Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Wyjaśnił, że chodzi głównie o nową salę porodową, która została uruchomiona w naszym szpitalu. Dodał, że przedstawiciele szpitala uczestniczący w dzisiejszej sesji to osoby, które mają bardzo duży wpływ na powstanie Rodzinnej Strefy Narodzin. Wyjaśnił, że celem uruchomienia nowej sali porodowej jest zachęcenie kobiet do podjęcia decyzji o porodzie właśnie w naszym szpitalu, co może przysporzyć w pozyskaniu dodatkowych przychodów.
Pani Anna Bielecka – położna koordynująca i nadzorująca pracę innych położnych na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym poinformowała, że oddział Położniczo-Ginekologiczny ZOZ w Skarżysku-Kamiennej zawsze znajdował się w czołówce. Przypomniała, że w 1999 roku podjęto wyzwanie, żeby zdobyć tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku. Starania zakończyły się sukcesem, nasz szpital otrzymał ww. tytuł jako jeden z pierwszych w Polsce. W latach 2013 i 2019 miały miejsce reoceny, których wyniki utrzymywały się na równie wysokim poziomie utrzymując ten tytuł.  Poinformowała, że skarżyski oddział położniczo-ginekologiczny od wielu lat znajduje się w pierwszej dziesiątce w całej Polsce w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku. Mimo to oddział ten potrzebuje nowego sprzętu, aby móc funkcjonować na najwyższym poziomie. Położna poinformowała, że wraz z Kierownikiem Oddziału Panem dr Krzysztofem Grzegorkiem stara się szukać i pozyskiwać środki zewnętrzne, co często kończy się sukcesem. Tak właśnie było w przypadku pozyskaniu środków za zakup wanny porodowej, gdzie głównymi sponsorami były zakłady Mesko S.A. i Wtórpol Sp. z o.o. Położne pracujące na tym oddziale cały czas podnoszą swoje kwalifikacje, zdobywają wiedzę, dzięki której mogą jeszcze lepiej wykonywać swoją pracę. Niejednokrotnie koszty szkoleń, w których uczestniczą pokrywają same. Wyjaśniła, że zawód położna jest zawodem samodzielnym do momentu, kiedy jest to poród fizjologiczny. W momencie, kiedy coś się zadzieje zaczyna się współprowadzenie porodu z lekarzem. Dlatego bardzo ważne jest wzajemne zaufanie, co za tym idzie niezbędne jest posiadanie kompetencji i kwalifikacji na jak najwyższym poziomie.
Poinformowała, że remont sali porodowej odbył się dzięki pomocy sponsorów, a personel sam wymyślił jak ma wyglądać to miejsce, które będzie wzbudzało w pacjentkach nie tylko zainteresowanie, ale i poczucie bezpieczeństwa.
Oznajmiła, że obecnie największy przepływ informacji odbywa się za pomocą mediów społecznościowych i właśnie to zainspirowało personel do stworzenia strony „Rodzinna Strefa Narodzin w Skarżysku”, gdzie na bieżąco dzielą się tym jak na co dzień wygląda ich praca.  
Pan Krzysztof Grzegorek - kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego oznajmił, że jest dumny z tego, że ma taki zespół, dla którego tak ważna jest satysfakcja z wykonanej pracy. Odnosząc się do zaprezentowanego filmu z porodu jednej z pacjentek skarżyskiego oddziału Położniczo-Ginekologicznego poinformował, że tak fantastycznej sali, jak tej widocznej podczas projekcji nie ma nigdzie indziej w województwie świętokrzyskim. Opowiedział o pozycjach wertykalnych oraz nowoczesnym podejściu po porodu, którego zarówno lekarze jak i położne pracujący w skarżyskim szpitalu musieli się nauczyć. Oznajmił, że cały personel tego oddziału staje przed ogromnym wyzwaniem przywrócenia natury w porodzie. Wyraził zdanie, że za ok. 2 lata będzie można stworzyć jakąś istotną publikację naukową, w której będzie można opisać jak pozycje wertykalne podczas porodu zmniejszają ból i wpływają n a mniejszą urazowość okołoporodowa. Poinformował, że kobiety i ich partnerzy odwiedzający oddział przed porodem nie dowierzają, że tak może wyglądać sala porodowa w publicznym szpitalu.
Zaapelował, aby w momencie, gdy będzie oceniany szpital, który ma zadłużenie czy niepochlebne opinie pamiętać o tym, aby szanować pracujący tam personel medyczny, który całym sercem angażuje się w swoją pracę. Przyznał, że personel skarżyskiego szpitala otrzymuje propozycje pracy z innych szpitali, gdzie oferowane stawki są nawet dwukrotnie wyższe.

Dyskusja:

Radny Mieczysław Bąk wyraził zdanie, że przedstawione w prezentacji i filmie zmiany na oddziale położniczym, w tym nowa sala porodowa są bardzo dobrą formą marketingową dla Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Przyznał, że dyrekcja szpitala wychodzi z ciekawą ofertą do pacjentów na oddziałach położniczym, ortopedii, robi remont oddziału laryngologii, ZOL-u. Oznajmił, że w skarżyskim szpitalu pracuje wspaniały personel medyczny. Przyznał, że ta przyjęta przez dyrekcję droga, jest dobrą drogą do rozwoju szpitala i pozyskania dodatkowych środków w kontraktach. Szpital powinien kojarzyć się pacjentom z miejscem przyjaznym i bezpiecznym, w którym otrzymają pomoc o każdej porze. Oznajmił, że należą się słowa podziękowania dla dyrekcji szpitala, pracowników za pozyskane środki finansowe oraz sponsorom za przekazane darowizny. Zauważył, że mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale bez nich trudno funkcjonować.
Poinformował, że druga część jego wypowiedzi dotyczy sprawozdania. Aby przystąpić do analizy przedstawionego Radzie Powiatu w sprawozdania oraz zmiany do programu naprawczego szpitala, ośmielił się przypomnieć, że na koniec 2018 roku zadłużenie szpitala wynosiło 58 mln 292 tys. zł, natomiast na dzień 30 września 2023 r. wynosi 100 mln 592 tys. zł., przy zobowiązaniach krótkoterminowych 43 mln 105 tys. zł. Ta kwota zobowiązań krótkoterminowych jest podana w odpowiedzi na interpelację z dnia 18 października br. Według jego oceny w najbliższym czasie wszystkie zobowiązania ogółem oraz krótkoterminowe mogą oscylować w granicach rocznego budżetu Powiatu Skarżyskiego, czyli do kwoty 177 mln zł przy wartości księgowej w kwocie około 25 mln zł. Przyznał, że kwota ta po wykonaniu remontów, inwestycji może być trochę większa. Wyraził zdanie, że na tej podstawie można stwierdzić, że wszystkie dotychczasowe programy naprawcze przedstawione Radzie Powiatu Skarżyskiego nie wpływają nawet minimalnie na poprawę sytuacji finansowej szpitala. Od lat kolejne programy naprawcze szpitala wynikają z obowiązku prawnego. W jego ocenie, powielamy tylko fikcję. Zauważył, że na stronie 8 ryzyko zewnętrzne, w zmianie programu naprawczego jest zapis o niedostatecznej wycenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktowych świadczeń, które stanowią 95% przychodów szpitala. W podobnym tonie jest zapis w sprawozdaniu z realizacji programu naprawczego w latach 2022-2023. Strona czwarta, punkt szósty, jak zacytował: środki otrzymane z Funduszu Zdrowia zabezpieczają w około 90% koszty osobowe, gdy koszty ogółem przewyższają wartość kontraktów z Narodowego Funduszu Zdrowia o 20%. Z obu zapisów wynika, że brakuje od 5 do 10 proc. środków finansowych między przychodem a wydatkami. Przypomniał, że koszty obsługi zadłużenia na dzień 1 stycznia 2003 roku wynosiły 9 mln zł. Z takim zadłużeniem w 2023 rok wszedł Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej. Zauważył, że kosztów obsługi zadłużenia na pewno nie zrefunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznajmił, że co gorsze, nasz szpital wejdzie w 2024 rok z kolejny zadłużeniem w granicach prawdopodobnie nie mniejszym od 9 mln zł z tytułu obsługi zadłużenia. Poinformował, że w 2023 r. miesięczne obciążenie wydatków z tytułu obsługi zadłużenia to kwoty od 700 do 800 tys. zł. Jeżeli kwotę strat minus 13 mln 309 tys. zł pomniejszymy o odsetki od zobowiązań, punkt 2 w sprawozdaniu oraz należności należne od Narodowego Funduszu Zdrowia na dzień 30 września 2023 rok, z punktu 6 uzyskamy kwotę 10 mln 507 tys. zł. Faktyczna różnica między tymi kwotami wynosi minus 2 mln 801 tys. zł, a nie minus 13 mln 309 tys. zł. Z tej analizy wynika, że strata szpitala nie jest generowana w głównej mierze przez niedoszacowanie przez Narodowy Fundusz kontraktowanych świadczeń, ale głównie przez kwoty odsetek od obsługi zadłużenia oraz odsetki od zobowiązań krótkoterminowych. Natomiast dynamiczny wzrost zadłużenia ogółem od 2018 r. z 58 mln zł do ponad 100 mln zł 592 tys. zł. – stan na dzień 30 września 2023 r., plus zobowiązania krótkoterminowe wynika głównie z rezygnacji Pana Starosty i Zarządu Powiatu Skarżyskiego z pokrywania strat Szpitala  Powiatu Powiatowego w Skarżysku od 2019 r., co w jego ocenie stanowi kwotę ponad 50 mln zł wraz z odsetkami, które teraz szpital musi płacić, ratując się poprzez zaciąganie kolejnych kredytów w parabankach. Faktem jest, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zwalnia organy założycielskie z pokrywania rocznych strat szpitali, ale ich nie zakazuje. Jeżeli roczne straty szpitala w Skarżysku byłyby pokrywane od 2019 r., to dziś prawdopodobnie zadłużenie szpitala byłoby na poziomie maksimum około 60 mln zł. Wyraził zdanie, że w zaistniałej sytuacji dyrekcja i pracownicy szpitala zostali pozbawieni przez Zarząd Powiatu Skarżyskiego pomocy finansowej, co skutkuje galopującym zadłużeniem szpitala, a w najbliższym czasie może spowodować utratę płynności finansowej szpitala, zatory płatnicze w szpitalu nie wykluczając wynagrodzeń pracowniczych czy też zwolnień, czasowym wyłączeniem i zamknięciem oddziałów, a nawet utratą przyznanego dofinansowania na rozbudowę SOR. Niestety część tych zdarzeń dzieje się dziś na naszych oczach. Poinformował, że pomimo wielokrotnych wniosków i próśb jego i innych radnych o poważne zajęcie się sprawami szpitala, w tym pokrycie strat szpitala, brak jest ze strony Pana Starosty, Zarządu jakichkolwiek działań w tym zakresie. Oznajmił, że w tej sytuacji na pewno nie poprze uchwały w sprawie zmian w programie naprawczym szpitala w Skarżysku, ponieważ byłoby to dołożenie ręki do upadłości, prywatyzacji, a być może zamknięcia szpitala w Skarżysku. Przypomniał, że na dzień dzisiejszy szpital zatrudnia ok. 520 pracowników różnych specjalizacji, tak jak powiedział jego przedmówca- bardzo poszukiwanych na rynku. Zawnioskował do radnych, aby ci zastanowili się jak będą głosować w tej kwestii.
Radny Emil Tokarczyk przyznał, że z nieukrywaną satysfakcją i przyjemnością słuchałem i oglądałem pokaz slajdów przygotowany przedstawicieli szpitala, Pana Kierownika Oddziału i Panią Położną. Zauważył, że jeśli chodzi o nasz szpital to niezbyt często mamy okazję, żeby odczuwać dumę czy satysfakcję. Przyznał, że Rodzinna Strefa Narodzin w Skarżysku robi wrażenie. Wyraził zdanie, że w tej trudnej sytuacji finansowej w jakiej szpital się obecnie znajduje, zmiana tego rodzaju i reorganizacja jednego z oddziałów pociąga za sobą zmianę wizerunkową, która jest bardzo istotna dla funkcjonowania całego szpitala, zarówno jeśli chodzi o przyciągnięcie potencjalnych pacjentek jak i personelu. Zauważył, że zatrudnienie wykwalifikowanego personelu nie jest rzeczą prostą, ponieważ na rynku usług zdrowotnych mamy deficyt specjalistów. Co za tym idzie, to właśnie oni dyktują warunki na rynku pracy i jeśli mają do wyboru szpital, który płaci im więcej, najczęściej kierują się względami finansowymi, ale jak widać nie zawsze są one najistotniejsze. Odniósł się do słów przedstawicieli szpitala, którzy mówili o tym, jak ważna jest praca w zgranym zespole, jak potrzebny jest nowatorski sprzęt, a ważniejsza od wynagrodzenia jest satysfakcja z wykonanej pracy. Wyraził zdanie, że oddział położniczo-ginekologiczny powinien być wzorem do naśladowania dla innych oddziałów naszego szpitala. Oznajmił, że oddziały laryngologii i ortopedii także są mocną stroną skarżyskiego szpitala, niestety to nie zmienia jego dramatycznej sytuacji finansowej. Przyznał, że wielokrotnie krytycznie wypowiadał się na temat sposobu zarządzania szpitalem i proponował różne alternatywne rozwiązania. Poinformował, że od pewnego czasu jest w tym względzie o wiele ostrożniejszy, dlatego że sytuacja uległa dynamicznej zmianie na przestrzeni ostatnich 3 lat, kiedy to koszty funkcjonowania Szpitala Powiatowego naprawdę dramatycznie i skokowo wzrosły. Wyjaśnił, że mówi o kosztach pracy, kosztach za energię elektryczną oraz kosztach usług, które znacznie wzrosły w skutek inflacji oraz globalnych zmian na rynku usług medycznych. Przyznał, że to wszystko wygenerowało zadłużenie, które już przekroczyło 100 mln zł. Natomiast, jeśli chodzi o koszt obsługi długu szpitala to zbliża się już do 9 mln zł, co daje wynik prawie pół na pół jeśli chodzi o stratę z działalności operacyjnej szpitala w stosunku do straty z działalności finansowej. Wyraził zdanie, że ten udział jest prawie po połowie, jeśli chodzi o niedofinansowanie przez NFZ procedur medycznych i zauważył, że jest to problem ogólnokrajowy i nie mamy na to niestety wpływu. Oznajmił, że nie mamy również zbyt dużego wpływu na obsługę zadłużenia. Przyznał, że jeśli chodzi o zmianę tej sytuacji finansowej, to należy być realistą. Wyraził zdanie, że obiektem naszej szczególnej troski powinno być zapewnienie stabilnego funkcjonowania naszego szpitala. Biorąc pod uwagę problem z oddziałem wewnętrznym, który trwa kolejny miesiąc i póki co nie widać, żeby miał jakieś szanse powodzenia, wszelkie pozytywy, które mogą wpłynąć na zmianę wizerunku tego szpitala należy bardzo mocno akcentować i podkreślać. Radny złożył podziękowania i gratulacje inicjatorom pomysłu stworzenia Rodzinnej Strefy Narodzin w Skarżysku, przyznał, że wymagało to odwagi, zaangażowania i determinacji. Zauważył, że obecnie szpital walczy o przetrwanie, które ma doprowadzić nas do momentu, w którym jednostka ta, prędzej czy później zostanie oddłużona. Wyraził nadzieję, że nowy Minister Zdrowia odważy się na tą odkładaną w czasie reformę służby zdrowia. Podkreślił, że konieczna jest także zmiana finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Bez tego zmiana funkcjonowania naszego szpitala jest niemożliwa.
Radny Jan Gajda przyłączył się do gratulacji dla oddziału położniczo - ginekologicznego i noworodkowego. Poinformował, że w skarżyskim szpitalu cała załoga pracuje na to, żeby ten funkcjonował jak najlepiej. Oznajmił, że wszyscy dokładają starań, żeby pacjenci byli zadowoleni, a poziom leczenia był jak najwyższy. Przyznał, że sytuacja jest trudna i należy zrobić wszystko, aby nie stracić tych zaangażowanych pracowników. Wyraził zdanie, że musimy się starać, żeby otworzyć  oddział wewnętrzny, bo bez niego stracimy SOR, a w konsekwencji także oddział udarowy. Brak oddziału wewnętrznego stwarza duże trudności dla pacjentów z naszego powiatu, oraz dla pracowników szpitala. Odnosząc się do tematu dofinansowania zauważył, że pomoc od organu założycielskiego była za mała.
Radna Renata Bilska również złożyła gratulacje obecnym na sali pracownikom Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Poinformowała, że podczas planowanej kontroli przeprowadzanej w szpitalu, wspólnie z dyrektorem analizowano sprawę ujemnego wyniku i rzeczywiście od kilku lat brakuje wsparcia ze strony Zarządu Powiatu, o którym mówił radny Mieczysław Bąk. Oznajmiła, że brakuje działań ze strony Powiatu co jest przez nią odbierane za pewną bierność. Wyraziła zdanie, że zarówno Rada Powiatu jak i Zarząd, powinni pochylić się nad sprawą naszego szpitala, po to, aby nie utracić płynności finansowej.
Radny Roman Wojcieszek przyznał, że na naszym szpitalu zła opinia ciąży od wielu lat. Oznajmił, że czuje wielką radość, że personel naszego szpitala stworzył tak wyjątkowe miejsce, z którego możemy być dumni. Zauważył, że ci ludzie bardzo angażują się w swoją pracę nie oczekując w zamian większych zarobków. Przyznał, że pensja jest ważna, ale najważniejsza jest misja i chęć służenia. Zauważył, że taka postawa nie jest widoczna na wszystkich oddziałach naszego szpitala i przyznał, że zastanawia się dlaczego. Być może osoby kierujące niektórymi oddziałami mają niedostateczny autorytet, zaangażowanie, wiedzę lub brak zdolności do przekonywania do zmian. Wyraził zdanie, że żeby skutecznie rządzić taką lokalną wspólnotą samorządowa, jaką jest Powiat, to trzeba wybierać priorytety. Przyznał, że nie jest to łatwe, ale konieczne. Jego zdaniem Zarząd Powiatu powinien wspierać szpital w spłacie długu. Przyznał, że nie wie czy w tym momencie miasto wspiera szpital, ale kiedy on miał na to wpływ to takie wsparcie było. Przypomniał, że szpital był oddłużany w 1998 roku i do niczego to nie doprowadziło. Poinformował, że oddłużanie ma sens wtedy, jeżeli nastąpią po nim gruntowne zmiany w sposobie finansowania i zarządzania. Zauważył, że wszystkie siły polityczne obiecały zmiany systemowe, które do tej pory nie zostały wprowadzone. Przyznał, że bez względu na to jak duże jest zadłużenie jednostki, Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej musi funkcjonować. Wyraził nadzieje, że oddział położniczo-ginekologiczny będzie przykładem dla innych oddziałów. Podziękował Pani Annie Bieleckiej za dotychczasową współpracę w organizowaniu pochówku dzieci nienarodzonych w sposób godny.
Pan Krzysztof Grzegorek - kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego odnosząc się do słów przedmówcy poinformował, że nie prawdą jest, że szpital ma złą opinię. Poinformował, że ideą dzisiejszego wystąpienia pracowników szpitala było to, aby w ramach przedstawionych programów naprawczych pokazać na co personel jednostki może mieć wpływ, a na co tego wpływu nie ma. Poinformował, że w Polsce od września 2022 r. do października 2023 r. urodziło się zaledwie 280 tys. dzieci, co daje trzeci najmniejszy wynik od czasów powojennych. Oznajmił, że ujemny przyrost naturalny w tym czasie oscyluje na blisko minus 100 tys. Wyjaśnił, że jeśli w całym kraju o połowę spada ilość porodów i kobiet rodzących, to personel naszego szpitala stara się zminimalizować ten spadek na naszym oddziale położniczo-ginekologicznym. Przyznał, że w innych dziedzinach, o których mówił radny Emil Tokarczyk, ich możliwości są ograniczone i nie mają na nie żadnego wpływu. Wyraził zdanie, że inne oddziały Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej wcale nie pracują gorzej.
Pan Leszek Lepiarz – dyrektor ZOZ poinformował, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, że personel innych oddziałów Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej nie angażuje się w swoją pracę. Wyraził zdanie, że nasz oddział udarowy jest jednym z najlepszych w Polsce, co niejednokrotnie było podkreślane poprzez uzyskane certyfikaty. Na docenienie zasługują także oddziały ortopedii i laryngologii, które wykonują nadwykonania po to, aby wykonać ryczałt. Wyraził zdanie, że dobrym pomysłem byłoby przygotowanie prezentacji na temat każdego z oddziałów po to, aby pokazać radnym, że cały personel Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej równo angażuje się w swoją pracę.
Radny Roman Wojcieszek oznajmił, że z jego wypowiedzi absolutnie nie wynika, że w naszym szpitalu mamy tylko jeden wspaniały oddział, a reszta ma złe opinie. Zauważył, że sytuacja związana z oddziałem wewnętrznym jest dla wszystkich niepokojąca i wpływa na cały szpital. Oznajmił, że w psychologii społecznej jedna zła opinia, nawet wśród stu pozytywnych może spowodować szkodę. Przypomniał, że na początku kadencji pojawiały się różne pomysły, poglądy radnych na temat próby naprawy sytuacji finansowej szpitala, lecz wdrażanie ich nie jest ich rolą, tylko  osób, które mają w tym zakresie jakieś możliwości. Wyraził zdanie, że program naprawczy jest przygotowywany tylko dlatego, że jest prawnie wymagany. Powtórzył, że bardzo dużo zależy od ludzi pracujących na danym oddziale, od tego jak potrafią się zmobilizować. Jego zdaniem na oddziale wewnętrznym być może tego zabrakło. Zauważył, że w Skarżysku-Kamiennej mieszka wielu lekarzy specjalistów i jego zdaniem nie tylko niższe wynagrodzenie jest powodem braku chętnych do pracy w naszym szpitalu. Powtórzył, że ta zła opinia, która ciąży na naszym szpitalu jest bardzo trudna do odbudowania. Bardzo ważne jest więc pokazywanie pozytywnych stron tej jednostki. Oznajmił, że radni powinni mówić o tym co ich niepokoi i mają prawo oczekiwać podjęcia działań ze strony organu założycielskiego.
Radny Jan Gajda oznajmił, że najbardziej miarodajną oceną funkcjonowania oddziału jest to czy pacjenci chcą się leczyć w tym oddziale, czy nie. Poinformował, że jako lekarz spotyka się z takimi sytuacjami, gdzie pacjent leży na oddziale tydzień, jest zadowolony, zoperowany. W dniu wypisu okazuje się, że karetka spóźnia się z odwozem pacjenta co budzi w nim frustrację, rodzi pretensje i ten zapomina o tym co było przedtem. 
Starosta Artur Berus podziękował dyrektorom oraz personelowi jednostek służby zdrowia za to, że w tych trudnych warunkach, jakie stworzył rząd Prawa i Sprawiedliwości przez ostatnie 8 lat, tak dobrze funkcjonują. Odnosząc się do wypowiedzi radnego Romana Wojcieszka przypomniał, że w 2015 roku zadłużenie szpitali powiatowych wynosiło 8 mld zł. W 2023 roku z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że zadłużenie szpitali powiatowych w Polsce wynosi 22 mld zł. Odnosząc się do wyznaczenia priorytetów poinformował, że budżet powiatu jest uchwalany przez radnych powiatu skarżyskiego. Przyznał, że dziwią go słowa radnej Renaty Bilskiej, że przeznaczono w nim za mało pieniędzy na służbę zdrowia. Oznajmił, że może zaproponować Wysokiej Radzie zmiany w projekcie budżetu i środki przeznaczone np. na budowę chodników przekazać na ochronę zdrowia. Poinformował, że Powiat Skarżyski wspierał finansowo szpital także i w ostatnich latach. Przykładem może być trwający remont oddziału ortopedii czy pozyskanie środków na zakup mammografu cyfrowego dzięki staraniom pracowników Starostwa Powiatowego. Przypomniał także, jak dzięki zaangażowaniu pracowników szpitala oraz starostwa, złożony przez nich w ubiegłym roku projekt dotyczący pozyskania środków na modernizację oddziału rehabilitacji przeszedł jako jedyny w województwie świętokrzyskim, środki te zostały przyznane, zadanie zrealizowano. Przypomniał, że w poprzednich latach przeprowadzono także remont oddziału neurologii i oddziału wewnętrznego. Zarząd Powiatu oraz Rada Powiatu Skarżyskiego nieustannie dokłada starań, angażuje się w to, aby wspólnie poprawiać byt i warunki lokalowe, warunki pracy pracowników naszego szpitala. Oznajmił, że przykro mu słuchać takiego populizmu. Przypomniał, że z raportów przekazanych z 211 szpitali w Polsce, w 2022 roku 197 z nich zyskało wynik ujemny z działalności za rok, a średni ujemny wynik to jest 8 mln zł. Wyraził zdanie, że słowa radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, że zła sytuacja naszego szpitala jest winą Zarządu Powiatu są nie na miejscu. Raz jeszcze podziękował dyrekcji oraz pracownikom Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej za to, że w tych trudnych czasach są wytrwali, szlachetni i dbają o wszystkich pacjentów.
Radny Mieczysław Bąk odniósł się do kwestii oddłużenia szpitala, o której mówił radny Emil Tokarczyk. Przypomniał wypowiedź jednego z ministrów, bodajże z Platformy Obywatelskiej sprzed kilku lat. Otóż, gdy przyszedł do niego pewny prezydent miasta z prośbą o dofinansowanie szpitali, które się zadłużają, ten odpowiedział mu, aby zamknął trzy szpitale i wrócił to dostanie „200 baniek”. Radny oznajmił, że ten były minister ma być także minister w nowym rządzie. Wyraził zdanie, że nie chce, aby taka forma oddłużania była kontynuowana.
Oznajmił, że w swojej wypowiedzi odniósł się do danych, które zostały przedłożone radnym. Zapewnił, że jego intencją nie było krytykowanie szpitala, lecz pokazanie faktów, prawdy o sytuacji szpitala. Wyraził zdanie, że skoro corocznie Powiat dokłada do oświaty 7-8 mln zł, to dlaczego nie może dołożyć do służby zdrowia. Jego zdaniem obie te dziedziny są równie ważne dla mieszkańców Powiatu Skarżyskiego i dotyczą wszystkich, bez względu na wiek. Wyraził zdanie, że mówienie, że nie musimy dokładać do szpitala, bo Trybunał Konstytucyjny wydał uchwałę zwalniającą nas z tego obowiązku, to ucieczka od problemu, który generuje zadłużenie szpitala między innymi w Skarżysku. Zasugerował, aby zająć się sprawą naszego szpitala i nie zważać na to ile szpitali w kraju jest zadłużonych i na jaką kwotę. Ponownie wyraził swoje zdanie, że jeśli Powiat dofinansowałby szpital, to ten nie miałby dziś 100 mln zł straty, a dyrektor Pan Leszek Lepiarz byłby w całkowicie innej sytuacji. Zaznaczył, że do 2018 roku roczne straty szpitala były pokrywane, a inwestycje także były wykonywane. Jego zdaniem Zarząd Powiatu całkowicie odpuścił sobie sprawę szpitala na przestrzeni ostatnich lat, mimo, że budżety Powiatu Skarżyskiego zamykały się nadwyżkami. W ciągu roku dysponowaliśmy środkami wolnymi, zwiększonymi dotacjami. Pieniądze te można było przeznaczyć na pokrycie rocznych zadłużeń szpitala. Wyraził zdanie, że brak takich decyzji wynika z tego, że w obecnej kadencji za sprawy służby zdrowia odpowiedzialny jest Pan Starosta, któremu trudno pogodzić pełniącą funkcję z dodatkowym zakresem obowiązków, brakuje mu motywacji. Przypomniał, że w poprzednich kadencjach sprawy służby zdrowia przypisane były wicestaroście, który podlegał staroście. Oznajmił, że widać po wynikach finansowych szpitala z poprzednich kadencji, że dawniej starostowie mobilizowali do pracy wicestarostów. Wówczas roczne straty szpitala były na poziomie 3 czy 5 mln zł. Dziś mamy 15 mln zł, a zbliżamy się do 20 mln zł. Wyraził zdanie, że dzisiejsza sytuacja finansowa szpitala dla Pana Starosty i Zarządu to taki „gorący kotlet”, z którym koalicja rządząca Platformy Obywatelskiej i koalicjantów nie wie co zrobić. Jego zdaniem ci za wszelką cenę unikają tego tematu, zostawiając problem dyrektorowi szpitala. Poinformował, że z wiedzy jaką posiada wynika, że sprawami szpitala w bieżącym roku Zarząd na swoich posiedzeniach zajął się dwa razy. Zaapelował do Pana Starosty, Zarządu Powiatu o poważne zajęcie się sprawami finansowymi Szpitala Powiatowego w Skarżysku. Poprosił, aby nie odbierać jego wypowiedzi jako ataku, ponieważ jego celem jest wyłącznie przekazanie prawdy. Przyznał, że cieszy go fakt, że na sesji są obecni przedstawiciele szpitala.
Radna Renata Bilska wyraziła zdanie, że temat szpitala śmieszy Pana Starostę, a dla niej jest to sprawa absolutnie poważna.
Starosta Artur Berus zaprzeczył słowom przedmówczyni i poprosił, aby go nie obrażać.
Radna Renata Bilska kontynuowała, mówiąc, że przytoczone przez Pana Starostę zdanie jest nieprawdziwe. Przyznała, że Rada Powiatu i Zarząd Powiatu są odpowiedzialni za szpital. Oznajmiła, że do Zarządu zostały zgłoszone pytania odnośnie szpitala, na które nie otrzymała jeszcze odpowiedzi. Odniosła się do słów Pana Starosty na temat Prawa i Sprawiedliwości. Poinformowała, że wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim była podjęta uchwała Zarządu o pomocy dla Powiatu Skarżyskiego na inwestycję drogową 300 tysięcy złotych. Oznajmiła, że takie ocenianie jest bardzo nieuczciwe, mając na uwadze to ile programów stworzył rząd Prawa i Sprawiedliwości po to, aby pomagać samorządom. Przykładem udziału w jednym programów jest inwestycja w budynku przy ul. Sikorskiego. Zapytała czy jego zdaniem uczciwe jest to, żeby mówić, że sytuacja szpitala jest spowodowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Radna Katarzyna Bilska poinformowała, że różnica między zadaniami z zakresu oświaty, a zdrowia jest kolosalna w przypadku powiatów. Wyjaśniła, że w przypadku oświaty Powiat jest organem prowadzącym, a w przypadku zdrowia jest organem założycielskim. Organ prowadzący otrzymuje subwencje, z której się rozlicza, z której finansuje 10 placówek oświatowych, z których zadań Powiat jest rozliczany przez jednostki kontrolujące. Służba zdrowia pobiera składkę zdrowotną, która wpływa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Pieniądze te nie przechodzą przez konto Powiatu. Przyznała, że samorządy mają obowiązek dbać zarówno o zdrowie jak i o oświatę, ale w pierwszej kolejności mają obowiązek rozliczyć się z zadań, na które powierzono im pieniądze. Poprosiła, aby złej sytuacji w służbie zdrowia nie zasłaniać oświatą. Poinformowała, że Powiat Skarżyski jest jednym z powiatów, który po pierwsze najmniej dokłada do oświaty, a po drugie ma  30 procentowy nabór z zewnątrz, co jest zasługą ciężkiej pracy wszystkich osób w starostwie i w placówkach oświatowych.
Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk zauważył, że należy się zastanowić nad genezą orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który znosi z powiatów obowiązek pokrywania strat szpitali. Wyraził zdanie, że widocznie jakiś sens w tym był.
Starosta Artur Berus wyjaśnił, że w swej wypowiedzi nie miał zamiaru nikogo urażać. Poinformował, że nie wypowiadał się na temat rządu Prawa i Sprawiedliwości ogółem, lecz tylko w zakresie ochrony zdrowia i sytuacji szpitali powiatowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 8 lat. Przyznał, że dziwi go iż radna Renata Bilska mówi w tym miejscu o innych inwestycjach, na realizację których Powiat Skarżyski skutecznie pozyskuje środki. Wyraził zdanie, że stwierdzenie, że ktoś nam coś dał, zwłaszcza ze środków publicznych jest nie na miejscu. Wyjaśnił, że przedstawiciele Powiatu Skarżyskiego przystępowali do konkursów, robili projekty. Każdy wniosek był weryfikowany przez Komisje, oceniany. Wyłącznie dzięki ciężkiej pracy wielu ludzi udawało się pozyskiwać te środki.

Ad. pkt 11 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie:

1)   Skarbnik powiatu Urszula Wrona przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Skarżyskiego na lata 2023–2035 wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 19 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Skarżyskiego na lata 2023–2035 została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 383/LVIII/2023.

2)   Skarbnik powiatu Urszula Wrona przedstawiła projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2023 rok wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. 

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 19 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2023 rok została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 384/LVIII/2023.

3)   Starosta Artur Berus przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Programu naprawczego Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy w Skarżysku-Kamiennej wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 19 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie zatwierdzenia Programu naprawczego Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy w Skarżysku-Kamiennej została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 385/LVIII/2023.

4)   Starosta Artur Berus przedstawił projekt uchwały w sprawie zmiany Programu naprawczego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Radny Grzegorz Małkus przyznał, że celowo nie zabierał głosu w poprzednim punkcie dotyczącym szpitala, ponieważ rozmowa była bardzo emocjonująca, co jego zdaniem było niepotrzebne. Wyraził zdanie, że słowa wypowiedziane przez Pana Starostę na temat jeszcze obecnego rządu były nie ma miejscu. Zapewnił, że wszyscy są świadomi tego, że pozyskanie jakichkolwiek środków zewnętrznych wiąże się z pracą i zaangażowaniem pracowników. Przypomniał, że kiedyś był w podobnej roli jak Pan Starosta i nie miał przychylnego rządu przez osiem lat. Wówczas tez były pisane dobre projekty, wnioski, pozyskiwane były środki na inwestycje. Wyraził zdanie, że tamte lata były najlepsze dla Skarżyska pod względem inwestycji, ponieważ wykonano ich na ponad 200 mln zł. W tamtych latach oświata i służba zdrowia funkcjonowały bardzo dobrze, podobnie jak inne dziedziny. Przyznał, że były trudne momenty, ale wówczas udało się stworzyć faktyczny plan naprawczy, gdzie widać było, że jeśli będziemy konsekwentni w realizacji zadań to wyjdziemy na prostą. Przypomniał, że następnie władze przejął największy krytykant, który jako idealny menadżer miał w jakiś sposób zlikwidować ten dług, a pomnożył go dwukrotnie. Oznajmił, że w tamtych latach dotacje wynosiły 50%, maksymalnie 60% kwoty inwestycji. Dziś otrzymuje się 80-90% dotacje, a czasami nawet 95%. Wyraził zdanie, że dzięki temu można wygenerować środki i pomóc szpitalowi. Przyznał, że radna Renata Bilska słusznie zwróciła uwagę Panu Staroście, że ten śmieje się, gdy jego koledzy i koleżanka wypowiadają się merytorycznie. Poinformował, że członkowie Klubu Prawa i Sprawiedliwości składali wiele wniosków do budżetu. Pewna część została uwzględniona, za co podziękował w imieniu swoim oraz kolegów i koleżanki. Zapewnił, że ich dzisiejsze wypowiedzi wynikają z faktycznej troski o nasz szpital i wcale nie wypowiadają się źle na jego temat. Oznajmił, że tam gdzie jest dobrze, to chwalą, a tam gdzie jest słabo, apelujemy, żeby to poprawić. Zauważył, że w projekcie uchwały znajduje się zapis, że wykonanie uchwały powierza się Zarządowi. Zapytał jak Zarząd wykona tą uchwałę.
Starosta Artur Berus odnosząc się do słów radnego Mieczysława Bąka, poinformował, że nie ma tygodnia, kiedy Zarząd Powiatu nie prowadził merytoryczne rozmowy z dyrekcją szpitala. Przyznał, że po wystąpieniach radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości ma wrażenie, że ci obwiniają Zarząd Powiatu za wszystko co się dzieje złego, zwłaszcza w dziedzinie służby zdrowia.
Radny Jan Gajda zauważył, że w projekcie budżetu zabezpieczono 481 tys. zł na remont oddziału ortopedii, przy czym przetarg opiewa na 1 mln 49 tys. zł. Poprosił o doprecyzowanie kto pokryje pozostałe koszty.
Starosta Artur Berus poinformował, że w tym momencie celem było złożenie budżetu. Przypomniał, że 20 listopada br. został sprzedany budynek po Powiatowym Urzędzie Pracy. Przygotowany jest kolejny przetarg na sprzedaż gruntów. Wyjaśnił, że dzięki tym działaniom w pierwszym kwartale 2024 roku chcą wygenerować dodatkowe środki na realizację zadania polegającego na remoncie oddziału ortopedii.
Radny Roman Wojcieszek zasugerował, aby zaplanować w budżecie większe przychody ze strony sprzedaży ww. nieruchomości i pokazać po stronie wydatków, że środki te zostaną przekazane na ww. remont.
Starosta Artur Berus zapewnił, że Zarząd powiatu dba o budżet, nie zadłuża Powiatu. Zauważył, że na początku kadencji zadłużenie wynosiło ponad 40 mln zł, dziś 28 mln zł. Zapewnił, że budżet jest w dobrych rękach. Przykładem szukania takich oszczędności może być planowane na 24 listopada br. ogłoszenie przetargu na remont ul. Tysiąclecia wraz z budową ronda. Otwarcie ofert ma nastąpić 15 grudnia. Wyraził zdanie, że ogłaszanie przetargu w okresie zimowym jest dobrym pomysłem, ponieważ firmy przystępujące do niego nie wiedzą jak będzie wyglądał przyszły rok. W rezultacie przetargi są realizowane poniżej kosztorysu. Poinformował, że na posiedzeniu Zarządu Powiatu rozmawiano o tym, że takie zdarzenia mogą generować dodatkowe środki, które będą mogły być przekazywane na służbę zdrowia.
Radny Adam Ciok odnosząc się do wypowiedzi radnego Romana Wojcieszka wyraził zdanie, że nie możemy wpisywać do budżetu zwiększenia ze środków ze sprzedaży mienia, ponieważ nie wiemy czy do tej sprzedaży dojdzie. Jego zdaniem należy tam wpisywać tylko realne środki z przychodów ze sprzedaży majątku. Odnosząc się do słów radnego Grzegorza Małkusa poinformował, że w poprzedniej kadencji, w latach 2014-2018 miał zaszczyt być radnym w mieście. Kiedy został radnym  wskaźnik zadłużenia miasta przekraczał 94%, przy budżecie miasta około 115 mln zł. Zapewnił, że nikt nie ujmuje, że zostało wiele wykonane przez 8 lat od 2006 do 2014 roku, ale z rozmów, które przeprowadzał z wieloma osobami wynika, że było zrobione za dużo tylko po to, aby zadłużyć miasto. Wyraził zdanie, że łatwo się zadłuża nie swój budżet, w tym budżet powiatowy czy budżet państwa, tak jak to robił rząd PiS-u ukrywający zadłużenie państwa w różnych aspektach. Zauważył, że obecnie w mediach społecznościowych i w Internecie nie ma artykułów na temat tego, że Skarżysko bankrutuje, a dług mógł być niższy. Poinformował, że aktualnie, zgodnie z budżetem na 2024 rok dług miasta Skarżysko wynosi 157 mln zł. Przyznał, że to jest niedobry wskaźnik, że miasto nadal jest zadłużane, mimo obietnic z 2014 roku, że będzie oddłużane.
Radny Grzegorz Małkus wyraził zdanie, że jego przedmówca jako radny zapewne zapoznał się z Wieloletnią Prognozą Finansową, z której wynikało, że były zabezpieczone wszystkie wydatki, przychody  oraz środki na spłatę zadłużenia.
Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk poprosił, aby przejść do meritum.
Radny Roman Wojcieszek wracając do tematu, który wywołał radny Jan Gajda zauważył, że różnica w zaplanowanych wydatkach jest olbrzymia. Co więcej podpisano już umowę na realizację zadania, więc środki muszą być. Wyraził zdanie, że ta różnica jest zbyt duża, żeby pozwolić sobie na nią na tym etapie. Wyraził zdanie, że jeśli Starosta mówi, że będą środki ze sprzedaży mienia to znaczy, że planuje to mienie sprzedać.
Starosta Artur Berus wyjaśnił, że celem jego wypowiedzi było pokazanie jak te dwa zdarzenia mogą spowodować, że pozyskane środki mogą wpłynąć na budżet. Oznajmił, że od początku kadencji było słychać opinie mieszkańców, kierowców, radnych na temat stanu drogi, braku chodnika, braku ścieżek rowerowych. Oznajmił, że dziś starają się sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Wyjaśnił, że jeśli jakieś mienie zostanie sprzedane to pozyskane pieniądze zostaną pokazane w budżecie.
Radny Mieczysław Bąk sprostował swoją wypowiedź. Zauważył, że on mówił, o tym, że Zarząd Powiatu na swoich posiedzeniach dwa razy w 2023 roku zajął się sprawami szpitala w ramach opiniowania materiałów na sesję. Oznajmił, że jeśli się myli to przeprasza. Wyjaśnił, że jego intencją nie było to, aby kogokolwiek atakować. Zauważył, że za kilka miesięcy kończy się ta kadencja. Zaproponował, aby tonować emocje.
Starosta Artur Berus oznajmił, że odczuwa ogromną satysfakcję z tego, że są emocje na sesji, bo uważa, że jak są emocje, to znaczy, że każdemu zależy na tym, żeby szpital się rozwijał, poprawiał wynik finansowy. Zauważył, że dziś w tych emocjach mówiono także na temat funkcjonowania naszego Powiatu Skarżyskiego. Jego zdaniem jest to dobre, ponieważ wtedy ludzie są najbardziej szczerzy.
Radny Emil Tokarczyk potrzymał swoje zdanie, że dwoma niezbędnymi czynnikami do uzdrowienia sytuacji finansowej szpitala jest jego oddłużenie oraz zmiana systemowa, która sprawi, że te wyceny będą inne. Oznajmił, że mówi to w kontekście nowego rządu, nowego układu partyjnego, większościowego w Sejmie. Wyraził zdanie, że w tym momencie najważniejsze jest przywrócenie funkcjonowania oddziału wewnętrznego i zapewnienie funkcjonowania SOR. Odnosząc się do Planu Naprawczego ZOZ wyraził zdanie, że znalazło się w nim kilka punktów, które są dobrymi prognostykami. Oznajmił, że poza Rodzinną Strefą Narodzin warto wspomnieć o funkcjonującym w szpitalu systemie Implamed 1, dzięki któremu istnieje możliwość wystawiania e-recept i e-skierowań. Poinformował, że na Komisji wyraził zdanie, że dodatkowo pacjent powinien mieć także możliwość dostępu do wyników swoich badań oraz historii choroby w formie elektronicznej. Wówczas dyrektor ZOZ poinformował go, że druga część systemu tj. Implamed 2 obejmuje tego rodzaju funkcje. Wyraził zdanie, że umożliwienie tego dostępu pacjentom będzie dla nich znacznym udogodnieniem. Przyznał, że to dobrze, że kontynuowana jest kwestia programu lekowego na oddziale neurologii. Wyraził zdanie, że dobrze by było, gdyby inne oddziały także prowadziły takie programy lekowe. Zaapelował, aby w związku z planowaną przebudową SOR wziąć po uwagę ułatwienie pacjentom dostępu do diagnostyki, tj. m.in. przenieść punkt pobrań z I piętra na parter. Przyznał, że chciałby, aby uwaga ta została uwzględniona w Planie Naprawczym ZOZ. Wyraził zdanie, że radni mogą zrobić pozornie małe rzeczy, które mogą mieć duże znaczenie dla wizerunku szpitala, dla odbioru poziomu świadczonych tam usług medycznych. Oznajmił, że Rada powiatu może egzekwować takie zmiany od dyrekcję.
Ponieważ nie było innych głosów Przewodniczący Rady stwierdził, że przejdziemy do głosowania podjęcia uchwały w sprawie zmiany Programu naprawczego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 11  radnych
Przeciw głosowało – 1 radny
Głosów wstrzymujących – 6 radnych

Uchwała w sprawie zmiany Programu naprawczego Zespołu Opieki Zdrowotnej  w Skarżysku-Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie została przyjęta i uzyskała Nr 386/LVIII/2023.

5)   Członek Zarządu Katarzyna Bilska przedstawiła projekt uchwały zmieniający Uchwałę Nr 182/XXIII/2020 Rady Powiatu Skarżyskiego w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych  i specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu skarżyskiego od dnia 1 września 2020 roku wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/
Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 17 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała zmieniająca Uchwałę Nr 182/XXIII/2020 Rady Powiatu Skarżyskiego w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych  i specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu skarżyskiego od dnia 1 września 2020 roku została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 387/LVIII/2023.

6)   Członek Zarządu Tadeusz Bałchanowski przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat w roku 2024 za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości opłat w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. 

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 19 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie ustalenia wysokości opłat w roku 2024 za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości opłat w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 388/LVIII/2023.

7)   Członek Zarządu Adam Ciok przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia „Programu Współpracy Powiatu Skarżyskiego z organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024” wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 19 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie uchwalenia „Programu Współpracy Powiatu Skarżyskiego z organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024” została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 389/LVIII/2023.

8)   Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu na nieruchomościach powiatu skarżyskiego, (ul. Szpitalna) wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Radny Grzegorz Małkus podziękował za załączone mapy poglądowe do przedstawionego projektu uchwały.
Ponieważ nie było innych głosów Przewodniczący Rady stwierdził, że przejdziemy do głosowania podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu na nieruchomościach powiatu skarżyskiego, (ul. Szpitalna).

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 19 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu na nieruchomościach powiatu skarżyskiego, (ul. Szpitalna) została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 390/LVIII/2023.

9)   Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu na nieruchomości powiatu skarżyskiego, (ul. Ekonomii) wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 19 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu na nieruchomości powiatu skarżyskiego, (ul. Ekonomii) została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 391/LVIII/2023.

10) Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu na nieruchomości powiatu skarżyskiego, (ul. Żeromskiego) wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. 

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 19 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie odpłatnej służebności przesyłu na nieruchomości powiatu skarżyskiego, (ul. Żeromskiego) została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 392/LVIII/2023.

11) Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie umowy najmu lokalu użytkowego na okres dłuższy niż trzy lata wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Ponieważ radni nie wnieśli żadnych uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony  projekt uchwały.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 19 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie umowy najmu lokalu użytkowego na okres dłuższy niż trzy lata została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 393/LVIII/2023.

12) Wicestarosta Anna Leżańska przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie umowy najmu lokali użytkowych  na okres dłuższy niż trzy lata wraz z uzasadnieniem.
/materiał w załączeniu/

Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków, Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie. 

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 19 radnych
Przeciw głosowało – 0
Głosów wstrzymujących – 0

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie umowy najmu lokali użytkowych  na okres dłuższy niż trzy lata została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 394/LVIII/2023.

Ad. pkt 12 Informacja na temat analizy oświadczeń majątkowych.   

Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk poinformował, że podmioty, którym złożono oświadczenia majątkowe przedstawiły zgodnie z zapisami art. 12 ustawy o Samorządzie Powiatowym, Radzie Powiatu informację na temat dokonanej analizy oświadczeń. Analizy dokonał wojewoda, Starosta Skarżyski, Przewodniczący Rady oraz Urzędy Skarbowe. Ze względu na wykazane nieprawidłowości w oświadczeniach poprosił o dokładne przeanalizowanie informacji w celu uniknięcia błędów w kolejnych latach.

Ad. pkt 13 Zamknięcie sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.

Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Jeżyk stwierdził, że porządek sesji został zrealizowany w całości.  Podziękował wszystkim za udział w dzisiejszych obradach. Zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam LVIII Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".

Godzina zakończenia obrad – 15.10
 
Protokołowała
Monika Chylicka
 
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego
/-/Jacek Jeżyk


metryczka


Wytworzył: Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego (15 lutego 2024)
Opublikował: Monika Chylicka (19 lutego 2024, 10:36:12)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 212