Uchwała Nr 327/XLVII/2022 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 24 listopada 2022 roku
Uchwała Nr 327/XLVII/2022
Rady Powiatu Skarżyskiego
z dnia 24 listopada 2022 r.
zmieniająca Uchwałę Nr 170/XXII/2020 Rady Powiatu Skarżyskiego w sprawie zatwierdzenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektóre inne składniki wynagrodzenia
Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1526), art. 30 ust. 6 oraz 6a w związku z art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762 oraz z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700 i 1730)
Rada Powiatu Skarżyskiego uchwala, co następuje:
§ 1.
W załączniku Nr 1 do uchwały Nr 170/XXII/2020 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 25 czerwca 2020 roku w sprawie zatwierdzenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektóre inne składniki wynagrodzenia (Dz. Urz. Woj. Św. z 2020 r. poz. 2373, z 2021 r. poz. 4679 oraz z 2022 r. poz. 2461) wprowadza się następujące zmiany:
1) § 6 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
"1. Określa się następujące stawki dodatków funkcyjnych dla nauczycieli, którym powierzono stanowiska dyrektora lub wicedyrektora szkoły oraz inne stanowiska kierownicze przewidziane w statucie szkoły oraz dla nauczycieli, którym powierzono funkcję wychowawcy klasy, nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym, opiekuna stażu, mentora:
Lp. | Osoby uprawnione do uzyskania dodatku funkcyjnego | Stawka dodatku funkcyjnego miesięcznie |
1 | Dyrektor szkoły, placówki, zespołu każdego typu | 30% do 65%*/ |
2 | Dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji | 30% do 65%*/ |
3 | I, II i kolejny wicedyrektor szkoły, placówki, zespołu każdego typu | 20% - 40%*/ |
4 | Kierownik internatu | 15% do 30%*/ |
5 | Opiekun stażu | 3%*/ |
6 | Mentor | 3%*/ |
7 | Wychowawca klasy, nauczyciel opiekujący się oddziałem przedszkolnym | 300 zł |
*/ procent średniego wynagrodzenia nauczyciela mianowanego, o którym mowa w art. 30 ust. 3 pkt 2 Karty Nauczyciela„
2) § 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Nauczycielowi przysługuje dodatek za warunki pracy z tytułu pracy w trudnych lub uciążliwych dla zdrowia warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 2 Karty Nauczyciela.”;
3) § 7 ust. 4 i 5 otrzymują brzmienie:
„4. Ustala się następujące miesięczne wielkości dodatków za trudne warunki pracy:
1) nauczyciele poradni psychologiczno-pedagogicznej i poradni specjalistycznych – 8% wynagrodzenia zasadniczego,
2) nauczyciele specjalnych szkół i przedszkoli specjalnych, w tym również organizowanych w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, wychowawcy świetlic w szkołach specjalnych, nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze – 20% wynagrodzenia zasadniczego,
3) wychowawcy specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii – 25% wynagrodzenia zasadniczego,
4) nauczyciele prowadzący zajęcia dydaktyczne w szkołach, w których zajęcia są prowadzone dwujęzycznie w oddziałach dwujęzycznych proporcjonalnie do realizowanego przez nauczycieli obowiązującego pensum w warunkach trudnych – 25% wynagrodzenia zasadniczego,
5) nauczyciele prowadzący zajęcia danego języka obcego w oddziałach dwujęzycznych proporcjonalnie do realizowanego przez nauczycieli obowiązującego pensum w warunkach trudnych -10% wynagrodzenia zasadniczego.
5. Z tytułu pracy w warunkach uciążliwych przysługuje dodatek w wysokości 7% wynagrodzenia zasadniczego.”;
4) § 11 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Tryb i zasady przyznawania nauczycielom nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz tworzenia tego funduszu określa Uchwała Nr 319/XLVI/2022 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 22 września 2022 r. w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli (Dz. Urz. Woj. Św. z 2022 r. poz. 3219).”.
§ 2.
Wysokości dodatków określonych w niniejszej uchwale dla nauczycieli nie posiadających stopnia awansu zawodowego (nauczyciela początkującego) oraz mentora mają zastosowanie do dodatków przysługujących tym nauczycielom od dnia 1 września 2022 roku.
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego, z wyjątkiem wysokości dodatków za trudne i uciążliwe warunki pracy dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych oraz wysokości dodatków funkcyjnych wymienionych w § 1 pkt 1 poz. tabeli 1,2,3,4,5 i 7, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku.
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego
Jacek Jeżyk
W związku ze zmianami w ustawie – Karta Nauczyciela, wprowadzonymi z dniem 1 września 2022 r. ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1730) w zakresie awansu zawodowego nauczycieli, w tym wprowadzeniem w art. 9ca ust. 11-13 ustawy – Karta Nauczyciela funkcji mentora, którego zadaniem będzie wspieranie na bieżąco nauczyciela początkującego w procesie wdrażania do pracy w zawodzie, zmienione zostało rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416, z późn. zm.), w którym w § 5 pkt 2 lit. c, w miejsce dotychczasowego dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażu, wprowadzono dodatek funkcyjny dla mentora. Jednocześnie, w § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 sierpnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. poz. 1798) w okresie do dnia 31 sierpnia 2027 r. zachowano uprawnienie do dodatku funkcyjnego w odniesieniu do nauczycieli, którym powierzono sprawowanie funkcji opiekuna stażu dla nauczycieli odbywających staż na stopień nauczyciela mianowanego, o których mowa w art. 10 ust. 1-5 cyt. ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.
Przepisy rozporządzenia nowelizującego z dnia 24 sierpnia 2022 r. weszły w życie z dniem 1 września 2022 r. Organy prowadzące, będące jednostkami samorządu terytorialnego, określają wysokość dodatku funkcyjnego w trybie określonym w art. 30 ust. 6 ustawy – Karta Nauczyciela, tj. w drodze regulaminu wynagradzania.
Mając na uwadze powyższe, organy prowadzące, będące jednostkami samorządu terytorialnego, powinny dokonać odpowiednich zmian w treści dotychczasowych regulaminów wynagradzania w możliwie najszybszym terminie. Nauczyciele, którzy będą pełnili funkcję mentora są bowiem uprawnieni do dodatku funkcyjnego z tego tytułu począwszy od dnia 1 września 2022 r. W przypadku, podjęcia uchwały po dniu 1 września br., musi ona uwzględniać uprawnienie nauczyciela mentora do dodatku funkcyjnego od początku roku szkolnego 2022/2023.
Nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela wprowadziła zmiany w liczbie stopni awansu zawodowego. Likwidacji uległy dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy, a w ich miejsce pojawił się nauczyciel początkujący (niemający stopnia awansu zawodowego). W związku z powyższym dotychczasowe zapisy określające wysokość dodatków dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych zostały w uchwale dostosowane do bieżących przepisów prawnych, tj. w ich miejsce został wprowadzony nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), dla którego zostały określone dodatki za warunki pracy.
Zarówno zmiana rozporządzenia, jak i nowelizacja Karty Nauczyciela, obowiązują od 1 września 2022 r., wobec czego dodatki za trudne i uciążliwe warunki pracy dla nauczycieli początkujących oraz dodatek funkcyjny dla mentora dotyczy dodatków począwszy od 1 września 2022 roku.
Przedstawiciele związków zrzeszających nauczycieli zakwestionowali dotychczasowy sposób określania wysokości dodatków tj. kwotowy i postulowali o zmianę określenia wysokości dodatków w % przy jednoczesnym ich podwyższeniu. Ponadto ZZ „Oświata” zakwestionował zróżnicowanie wysokości dodatków za trudne i uciążliwe warunki pracy nauczyciela ze względu na stopień awansu zawodowego, co nie uzyskało aprobaty pozostałych związków zawodowych. W wyniku uzgodnień ustalono, iż wysokość poszczególnych dodatków będzie regulowana procentowo (rezygnacja z określenia wysokości dodatków kwotowo). Uwzględniając żądanie związków zawodowych podniesiono wysokość dodatków dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych i osób uprawnionych do otrzymania dodatków funkcyjnych.
W związku z kończącym się rokiem budżetowym i brakiem zabezpieczonych środków finansowych na zwiększenie dodatków za warunki pracy dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, a także osób uprawnionych do otrzymania dodatku funkcyjnego (z wyjątkiem mentora) postanowiono wprowadzić nowe wysokości dodatków dla wyżej wymienionych osób od 1 stycznia 2023 roku, kiedy będzie już obowiązywał nowy plan finansowy.
Zgodnie z art. 30 ust 6a ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762 oraz z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700 i 1730) regulamin został poddany uzgodnieniom ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli:
1. ZNP w Skarżysku-Kamiennej,
Jacek Jeżyk
UZASADNIENIE
W związku ze zmianami w ustawie – Karta Nauczyciela, wprowadzonymi z dniem 1 września 2022 r. ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1730) w zakresie awansu zawodowego nauczycieli, w tym wprowadzeniem w art. 9ca ust. 11-13 ustawy – Karta Nauczyciela funkcji mentora, którego zadaniem będzie wspieranie na bieżąco nauczyciela początkującego w procesie wdrażania do pracy w zawodzie, zmienione zostało rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416, z późn. zm.), w którym w § 5 pkt 2 lit. c, w miejsce dotychczasowego dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażu, wprowadzono dodatek funkcyjny dla mentora. Jednocześnie, w § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 sierpnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. poz. 1798) w okresie do dnia 31 sierpnia 2027 r. zachowano uprawnienie do dodatku funkcyjnego w odniesieniu do nauczycieli, którym powierzono sprawowanie funkcji opiekuna stażu dla nauczycieli odbywających staż na stopień nauczyciela mianowanego, o których mowa w art. 10 ust. 1-5 cyt. ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.
Przepisy rozporządzenia nowelizującego z dnia 24 sierpnia 2022 r. weszły w życie z dniem 1 września 2022 r. Organy prowadzące, będące jednostkami samorządu terytorialnego, określają wysokość dodatku funkcyjnego w trybie określonym w art. 30 ust. 6 ustawy – Karta Nauczyciela, tj. w drodze regulaminu wynagradzania.
Mając na uwadze powyższe, organy prowadzące, będące jednostkami samorządu terytorialnego, powinny dokonać odpowiednich zmian w treści dotychczasowych regulaminów wynagradzania w możliwie najszybszym terminie. Nauczyciele, którzy będą pełnili funkcję mentora są bowiem uprawnieni do dodatku funkcyjnego z tego tytułu począwszy od dnia 1 września 2022 r. W przypadku, podjęcia uchwały po dniu 1 września br., musi ona uwzględniać uprawnienie nauczyciela mentora do dodatku funkcyjnego od początku roku szkolnego 2022/2023.
Nowelizacja ustawy Karta Nauczyciela wprowadziła zmiany w liczbie stopni awansu zawodowego. Likwidacji uległy dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy, a w ich miejsce pojawił się nauczyciel początkujący (niemający stopnia awansu zawodowego). W związku z powyższym dotychczasowe zapisy określające wysokość dodatków dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych zostały w uchwale dostosowane do bieżących przepisów prawnych, tj. w ich miejsce został wprowadzony nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), dla którego zostały określone dodatki za warunki pracy.
Zarówno zmiana rozporządzenia, jak i nowelizacja Karty Nauczyciela, obowiązują od 1 września 2022 r., wobec czego dodatki za trudne i uciążliwe warunki pracy dla nauczycieli początkujących oraz dodatek funkcyjny dla mentora dotyczy dodatków począwszy od 1 września 2022 roku.
Przedstawiciele związków zrzeszających nauczycieli zakwestionowali dotychczasowy sposób określania wysokości dodatków tj. kwotowy i postulowali o zmianę określenia wysokości dodatków w % przy jednoczesnym ich podwyższeniu. Ponadto ZZ „Oświata” zakwestionował zróżnicowanie wysokości dodatków za trudne i uciążliwe warunki pracy nauczyciela ze względu na stopień awansu zawodowego, co nie uzyskało aprobaty pozostałych związków zawodowych. W wyniku uzgodnień ustalono, iż wysokość poszczególnych dodatków będzie regulowana procentowo (rezygnacja z określenia wysokości dodatków kwotowo). Uwzględniając żądanie związków zawodowych podniesiono wysokość dodatków dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych i osób uprawnionych do otrzymania dodatków funkcyjnych.
W związku z kończącym się rokiem budżetowym i brakiem zabezpieczonych środków finansowych na zwiększenie dodatków za warunki pracy dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, a także osób uprawnionych do otrzymania dodatku funkcyjnego (z wyjątkiem mentora) postanowiono wprowadzić nowe wysokości dodatków dla wyżej wymienionych osób od 1 stycznia 2023 roku, kiedy będzie już obowiązywał nowy plan finansowy.
Zgodnie z art. 30 ust 6a ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762 oraz z 2022 r. poz. 935, 1116, 1700 i 1730) regulamin został poddany uzgodnieniom ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli:
1. ZNP w Skarżysku-Kamiennej,
2. NSZZ „Solidarność” w Skarżysku-Kamiennej,
3. OMZZ „Razem” w Skarżysku-Kamiennej,
4. OPZZ „Konfederacja Pracy” w Skarżysku-Kamiennej,
5. ZZ "Oświata" w Katowicach.
Uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego 29 listopada 2022 roku, pozycja 4118
metryczka
Wytworzył: Rada Powiatu Skarżyskiego (24 listopada 2022)
Opublikował: Nina Zolbach (1 grudnia 2022, 13:08:54)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 388