Uchwała Nr 27/IV/2015 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 22 stycznia 2015 roku w sprawie: przystąpienia do Związku Powiatów Polskich

Uchwała Nr 27/IV/2015
Rady Powiatu Skarżyskiego
z dnia 22 stycznia 2015 roku


w sprawie: przystąpienia do Związku Powiatów Polskich

Na podstawie art.12 pkt.8 lit.f ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (tekst jednolity: Dz. U. 2013, poz. 595 z późn. zm) oraz § 16 ust.4 Statutu Związku Powiatów Polskich

Rada Powiatu Skarżyskiego uchwala, co następuje:

§ 1.

Powiat Skarżyski przystępuje do Związku Powiatów Polskich

§ 2.

Deleguje się przedstawiciela Powiatu Skarżyskiego do Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w osobie Starosty Skarżyskiego.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Skarżyskiego.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.



Przewodnicząca
Rady Powiatu Skarżyskiego
Bożena Bętkowska



U Z A S A D N I E N I E

Związek Powiatów Polskich jest stowarzyszeniem powiatów i miast na prawach powiatu istniejącym od 1999r. Związek ma na celu przede wszystkim wspieranie idei samorządu terytorialnego, obronę wspólnych interesów oraz dążenie do społeczno - gospodarczego rozwoju polskich powiatów. Obecnie Związek Powiatów Polskich skupia 316 powiatów i miast na prawach powiatów. W Polsce jest 380 powiatów, w tym 66 to miasta na prawach powiatu (powiaty grodzkie), a 314 to powiaty (powiaty ziemskie). Powiat Skarżyski był członkiem Związku Powiatów Polskich od 1999r., na mocy uchwały Rady Powiatu Skarżyskiego Nr V/36/99 podjętej w dniu 25 lutego 1999r. W dniu 24 maja 2013r. na mocy uchwały Nr 277/XXXVIII/2013, Rada Powiatu Skarżyskiego podjęła decyzję o wystąpieniu Powiatu Skarżyskiego ze Związku Powiatów Polskich. Decyzję uzasadniano brakiem wymiernych korzyści z przynależności do Związku, a także ograniczeniami finansowymi samorządu powiatu skarżyskiego. Związek Powiatów Polskich złożył na ręce obecnego starosty ponowną propozycję przystąpienia do jego struktur powiatu skarżyskiego.

W związku z powyższym Zarząd Powiatu przedkłada Wysokiej Radzie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do Związku. Dzięki przystąpieniu do Związku Powiatów Polskich jako powiat będziemy mieli większy wpływ na inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących samorządów terytorialnych. Pozyskamy możliwość podejmowania wspólnych inicjatyw mających wpływ na rozwój społeczności powiatowych, służących społeczno – gospodarczemu rozwojowi powiatów ( np. wspólne projekty) oraz prowadzenie wspólnej pracy informacyjnej, konsultacyjnej i programowej. Nie bez znaczenia jest również obecna skala problemów wynikających z funkcjonowania służby zdrowia, dla której samorząd powiatowy jest organem tworzącym oraz skala problemów dotycząca oświaty. Funkcjonowanie w strukturze Związku Powiatów Polskich pozwala powiatom podejmować spójne i bardziej skuteczne działania na rzecz samorządów powiatowych Przedstawiciele ZPP aktywnie uczestniczą w posiedzeniach sejmowych i senackich komisji stałych i nadzwyczajnych. Związek opiniuje także projekty ustaw dot. samorządu.

Związek Powiatów Polskich posiada swoich przedstawicieli w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, którzy uczestniczą w jej pracach w ramach poszczególnych Zespołów. Do Komisji systematycznie przekazywane są stanowiska Związku oraz opinie dotyczące aktów prawnych. Przedstawiciele Związku Powiatów Polskich pracują także w Komitecie Monitorującym i Sterującym Zintegrowanym Programem Operacyjnym Rozwoju Regionalnego oraz we wszystkich Komitetach Monitorujących i Sterujących poszczególnych Sektorowych Programów Operacyjnych, pilnując w nich interesów samorządów powiatowych. W celu uzyskania członkostwa w Związku Powiatów Polskich, rada powiatu lub miasta na prawach powiatu powinna podjąć uchwałę o przystąpieniu do Związku oraz o wyborze delegata na Zgromadzenie Ogólne i przesłać ją do Biura ZPP. Podstawą prawną do podjęcia uchwały o przystąpieniu powiatu do Związku Powiatów Polskich jest art. 12 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, ponieważ Związek Powiatów Polskich jest stowarzyszeniem i stosuje się do przepisów ustawy o stowarzyszeniach, a nie związkiem powiatów w rozumieniu ustawy o samorządzie powiatowym. Następnie Zarząd Związku podejmuje uchwałę o przyjęciu powiatu lub miasta na prawach powiatu w poczet członków i od tego momentu powiat lub miasto na prawach powiatu staje się pełnoprawnym członkiem Związku Powiatów Polskich. Powiaty i miasta na prawach powiatu wchodzące w skład Związku mogą zgłaszać swoich przedstawicieli do prac w Komisjach Związku. Komisje pracują za pomocą Internetu.  Zgodnie z § 9 Statutu, członkowie Związku zobowiązani są do płacenia składek członkowskich. Składka płacona jest co roku – na rok 2015 wynosi 0,12 zł od mieszkańca wg. danych GUS na dzień 30 czerwca 2014r. czyli dla powiatu skarżyskiego jest to kwota 9.339, 60 zł. płatna w czterech ratach kwartalnych. Zgodnie z § 16 ust. 4 Statutu Związku Powiatów Polskich „Rady powiatów (rady miast na prawach powiatu) desygnują w drodze uchwały delegata do „Zgromadzenia Ogólnego”.

Zarząd Powiatu stoi na stanowisku, że najwłaściwszym będzie udzielenie stałej delegacji do Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich dla Starosty Skarżyskiego, dzięki czemu w przyszłości, w przypadku wyboru nowego Starosty nie będzie konieczna zmiana pierwotnej uchwały o przystąpieniu do Związku.


Uchwała Nr 27-IV-2015.pdf (1008kB) pdf

metryczka


Wytworzył: Rada Powiatu Skarżyskiego (22 stycznia 2015)
Opublikował: Łukasz Krawiecki (27 stycznia 2015, 11:22:30)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1442