Protokół z XXI/2016 Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego z 23 maja 2016 roku

P R O T O K Ó Ł Nr XXI/2016
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 23 maja 2016 roku

Miejsce odbycia sesji:

- część uroczysta XXI sesji - sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Skarżysku-Kamiennej, Plac Floriański 14

- część robocza XXI sesji - sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, ul. Plac Floriański 1

Godzina rozpoczęcia obrad - 13.00

W sesji udział wzięli:

- Poseł na Sejm RP – Marzena Okła-Drewnowicz
- Wojewoda Świętokrzyski – Andrzej Bętkowski,
- Marszałek Województwa – Jan Maćkowiak,
- Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej – Andrzej Brzeziński,
- Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów - Cezary Błach,
- Wójt Gminy Bliżyn - Mariusz Walachnia,
- Wójt Gminy Skarżysko Kościelne - Zdzisław Woźniak,
- osoby nagrodzone odznaczeniami państwowymi, laureaci nagrody „Powiatowe Dęby” i „Jaskółka Biznesu”,
- dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu,
- przedstawiciele organizacji społecznych,
- Zarząd Powiatu Skarżyskiego,
- Radni Powiatu Skarżyskiego
- sekretarz, skarbnik powiatu oraz naczelnicy wydziałów starostwa powiatowego,
- przedstawiciele lokalnych mediów

Lista obecności radnych biorących udział w sesji - w załączeniu.

Obrady prowadziła Przewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego - Bożena Bętkowska.

Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – Kierownik Biura Rady Powiatu.


STRESZCZENIE POSIEDZENIA

I. Część Uroczysta Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego


Przewodnicząca Rady - Bożena Bętkowska poprosiła wszystkich o powstanie i odegranie hymnu państwowego. Następnie otworzyła XXI w bieżącej kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego. Po powitaniu gości poinformowała, że dzisiejsza sesja ma uroczysty charakter bowiem dziś wręczone zostaną odznaczenia państwowe, a także nagrody ustanowione przez samorząd powiatu, a mianowicie: „Powiatowe Dęby” i „Jaskółka Biznesu”.
Zaznaczyła, że uroczysty charakter dzisiejszej sesji podkreśli występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Skarżysku-Kamiennej, w której mamy przyjemność gościć. Podziękowała pani dyrektor – Elżbiecie Rokicie za pomoc w organizacji dzisiejszej uroczystości.

Następnie wystąpiła Katarzyna Wrześniewska, uczennica klasy V PSM pana Wojciecha Dąbka, której akompaniował pan Andrzej Ślązak Ad.pkt.


1. Wręczenie odznaczeń państwowych

Przewodnicząca Rady – Bożena Bętkowska stwierdziła, że ma zaszczyt poinformować, iż przedstawiciele samorządu powiatu, pracownicy naszego szpitala oraz powiatowego urzędu pracy uhonorowani zostali odznaczeniami państwowymi.
Poprosiła o powstanie i odczytała postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadaniu odznaczeń.

Aktu wręczenia odznaczeń dokonał Wojewoda Świętokrzyski – Pan Andrzej Bętkowski, któremu towarzyszył Starosta Jerzy Żmijewski.

Osoby odznaczone Brązowym Krzyżem Zasługi

- Pani Danuta Banaczek
- Pani Katarzyna Bilska
- Pan Stanisław Dymarczyk
- Pani Maria Wroniewska

Osoby odznaczone MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

- Adamiec Danuta
- Gil – Wrzesiński Andrzej
- Ławińska Leokadia
- Napora-Pawłowska Elżbieta
- Nowosielska Mirosława
- Rdzanek Barbara
- Śliwińska Lidia
- Warwas Henryka
- Wróblewski Krzysztof
- Zacharska-Wagner Maria

MEDALEM SREBRNYM za długoletnią służbę odznaczona została Pani Ewa Ciszak

Osoby odznaczone MEDALEM BRĄZOWYM za długoletnią służbę:


- Kabała Jakub
- Kozłowski Andrzej
- Stefańska Bożena
- Tomasik Dariusz

Po wręczeniu odznaczeń złożyła serdeczne gratulacje wszystkim odznaczonym osobom i wyraziła głębokie przekonanie, iż medale te stanowią uhonorowanie Państwa dotychczasowego wzorowego, wyjątkowo sumiennego wykonywania obowiązków wynikających z pracy zawodowej i społecznej.

Następnie Pan Andrzej Ślązak, nauczyciel fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej w Skarżysku-Kamiennej wykonał „Fantazję chromatyczną i fugę” Jana Sebastiana Bacha.


Ad.pkt.2 Wręczenie nagród Powiatowe Dęby i Jaskółka Biznesu


Szanowni Państwo Nagroda Powiatowe Dęby ustanowiona została w I kadencji samorządu powiatu skarżyskiego. Jest ona wyrazem szczególnego uznania wybitnych osiągnięć w dziedzinie kultury, sztuki, kultury fizycznej, działalności społecznej i przedsiębiorczości. Ma ona na celu wyróżnienie osób za działalność, twórczość, wybitne osiągnięcia, wynikające z osobistego zaangażowania, poświęcenia, wytrwałości, przekraczające etatowe i zawodowe obowiązki oraz mające znaczny wkład w promowanie powiatu skarżyskiego, jego rozwój i budowanie dobrego wizerunku.
W 2016 r. do Nagrody "Powiatowe Dęby", wpłynęło łącznie 8 nominacji: - 5 w dziedzinie kultury - 2 w dziedzinie działalność społeczna - 1 w dziedzinie sztuka
Kapituła Nagrody "Powiatowe Dęby", złożona z dotychczasowych laureatów, spośród nominowanych, w głosowaniu tajnym wyłoniła trzech laureatów.

Wiceprzewodniczący Rady Janusz Kołodziej przedstawił tegorocznych laureatów nagrody Powiatowe Dęby.

W dziedzinie - działalność społeczna laureatem nagrody "Powiatowe Dęby" został Pan Marian Starachowski - Skarżyszczanin, urodzony w 1922r, urbanista z 30 letnim stażem pracy m.in. w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego w Kielcach i Zespole Urbanistycznym w Skarżysku. Główny projektant planu zagospodarowania Skarżyska-Kamiennej, Suchedniowa, Bodzentyna, Bliżyna. Pan Marian Starachowski znany jest ze swej społecznej pracy na terenie naszego miasta. Był członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich, członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, członkiem Towarzystwa Miłośników Skarżyska czy Ligi Obrony Kraju, z którymi współpracował w dziedzinie popularyzacji atrakcyjnych wartości przyrodniczych i kulturowych regionu i okolic Skarżyska, zasad konstrukcji, technologii i układu wodnego wielkiego pieca w Rejowie oraz podkreślenia rangi Zespołu Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich. W niektórych z tych organizacji udziela się do dnia dzisiejszego. Pan Marian pracował także społecznie na rzecz Muzeum Generała Berlinga obecnie Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, przy opracowywaniu planu budowy i rozbudowy terenu pod muzeum, przy renowacji pieca staszicowskiego w dzielnicy Rejów oraz projekcie przystani żeglarskiej LOK na Rejowie. Za swoją pracę odznaczony licznymi odznaczeniami i nagrodami między innymi: Nagrodą I stopnia Funduszu Nauki i Kultury im. Stanisława Staszica za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Honorową Towarzystwa Urbanistów Polskich Odznaką 50 lecia PTTK Wyróżniony także przez Prezydenta Miasta Skarżyska w 85 rocznicę nadania praw miastu, w uznaniu za liczne zasługi pracy dla społeczności lokalnej. Wiceprzewodniczący oświadczył, że mimo sędziwego wieku naszemu Laureatowi wciąż nie są obojętne rozwiązania urbanistyczne w naszym mieście.


Laureatem nagrody "Powiatowe Dęby" w dziedzinie sztuka została Pani Elżbieta Jach - mieszkanka Skarżyska Kościelnego, emerytowana nauczycielka, osoba twórcza w wielu dziedzinach sztuki. Pisze wiersze, fraszki, aforyzmy, limeryki, bajki dla dzieci i dorosłych. Rzeźbi w drewnie, interesuje się także kulturą ludową, zbiera regionalne pamiątki, które eksponuje w utworzonym przez siebie "Spichlerzu Regionalnym". Wydała 11 publikacji, w tym - sześć wierszowanych bajek dla dzieci "Bajki z przysłowiami", tomik poezji "...a sosny niebo przesuwają", zbiór fraszek, aforyzmów i wierszy satyrycznych "tere fere kuku", tomik poezji regionalnej "w cieniu wikliny", zbiór wierszy "Niecodzienność' oraz zbiór fraszek i utworów satyrycznych "Słowo daję”. Pod jej redakcją ukazał się obszerny almanach Grupy Literackiej „Wiklina", wydany z okazji 25-lecia powstania grupy pt. „Wiklinowe strofy" oraz cztery tomiki poetyckie jej członków. Utwory Elżbiety Jach znajdują się w 26. antologiach, almanachach, pracach zbiorowych i wydawnictwach pokonkursowych. Drukowały je pisma lokalne, regionalne i ogólnopolskie. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich i satyrycznych m.in. otrzymała I nagrodę w XIII Ogólnopolskim i Polonijnym Konkursie Literackim im. L. Staffa, I nagrodę w XXVI Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „Szukamy talentów wsi". Od początku istnienia Grupy Literackiej „Wiklina" działała bardzo aktywnie, a od trzech lat jest jej opiekunką. Elżbieta Jach była inicjatorką cyklicznej imprezy pod hasłem „Kawiarnia Literacka" w Miejskim Centrum Kultury, gdzie odbywają się spotkania promujące zarówno lokalnych artystów, jak i zaproszonych gości ze świata literackiego. Od 2000 roku należy do Skarżyskiego Klubu Artystów Amatorów „SKART". Elżbieta Jach jest animatorką działań kulturotwórczych gminy i Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Św. Trójcy w Skarżysku Kościelnym. Z jej inicjatywy umieszczona została pamiątkowa tablica na kapliczce we wsi Świerczek oraz zbudowany nagrobek powstańca styczniowego Franciszka Starachowskiego na cmentarzu parafialnym w Skarżysku Kościelnym. W utworzonym przez siebie „Spichlerzu Regionalnym" prowadzi warsztaty rzeźbienia oraz lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Wszelka działalność Elżbiety Jach prowadzona jest charytatywnie.


W dziedzinie kultura nagrodę "Powiatowe Dęby"
otrzymał Pan Marcin Medyński - skarżyski historyk-regionalista, kolekcjoner pamiątek związanych ze Skarżyskiem-Kamienną. Autor szeregu publikacji, dotyczących przede wszystkim dziejów Skarżyska-Kamiennej i regionu, a także dotyczących zagadnień ochrony zabytków, muzealnictwa, prawa i wyceny nieruchomości. Współpracownik Polskiego Słownika Biograficznego. Od lat wytrwale wyszukuje, opracowuje i publikuje teksty źródłowe dotyczące historii regionu. Organizator (indywidualnie lub we współpracy) kilku wystaw historycznych - m.in. „Józef Piłsudski i 80. rocznica odzyskania Niepodległości", „Skarżysko-Kamienna na dawnych pocztówkach", wystawa plenerowa wybranych pocztówek z jego kolekcji, przygotowana przez Muzeum Orła Białego; wystawa plenerowa dawnych fotografii mieszkańców Skarżyska-Kamiennej; wystawa plenerowa dawnych fotografii miasta, ponadto komisarz wystawy pamiątek kolejarskich gminy Skarżysko Kościelne. Aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Historycznym Oddział w Skarżysku-Kamiennej także jako członek zarządu PTH; współorganizator i prelegent sesji popularnonaukowych organizowanych i współorganizowanych przez to Towarzystwo. Sekretarz redakcji i członek komitetu redakcyjnego „Rocznika Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Skarżysku-Kamiennej: Z dziejów regionu i miasta"; redaktor serii „Miniatury Historyczne" wydawanej przez Towarzystwo. Pan Marcin Medyński brał czynny udział w organizacji obchodów 10-lecia powiatu skarżyskiego, 85-lecia i 90-lecia nadania praw miejskich Skarżysku-Kamiennej oraz 100-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im.A.Mickiewicza. Zaangażowany także w bieżącą działalność edukacyjną i popularyzatorską: prowadzi wykłady i prelekcje oraz wystawy. Popularyzował wiedzę o regionie w ościennych placówkach takich jak Muzeum Kolejnictwa w Warszawie czy Muzeum w Rybniku. Współpracował z Towarzystwem Miłośników Dolnej Kamiennej. Laureat ma na swoim koncie 30 publikacji dotyczących Skarżyska-Kamiennej i okolic. Na co dzień jest prawnikiem od 1998 r. pracuje w Warszawie, obecnie w Samorządowym Kolegium Odwoławczym.


Laureatom nagrodę wręczyli Starosta – Jerzy Żmijewski i Przewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego – Bożena Bętkowska.

Starosta – Jerzy Żmijewski przedstawił tegorocznych laureatów nagrody „Jaskółka Biznesu”. Przypomniał, że nagrodę tę przyznaje Zarząd Powiatu Skarżyskiego za promowanie i efektywne korzystanie z Usług Rynku Pracy oraz osiągnięcia na polu działalności gospodarczej w powiecie skarżyskim. Celem Nagrody jest prezentacja pozytywnego wizerunku oraz potencjału gospodarczego powiatu skarżyskiego, promowanie aktywności przedsiębiorców Powiatu Skarżyskiego na rynku gospodarczym, zachęcanie pracodawców do zatrudniania osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy oraz promocja usług rynku pracy. Nagroda ta ma charakter honorowy. Przedsiębiorców do nagrody w dziedzinie Usługi Rynku Pracy w kategoriach: Pośrednictwo pracy, Poradnictwo zawodowe oraz Szkolenia rekomenduje Powiatowy Urząd Pracy. W tym roku komisja konkursowa pod przewodnictwem Pani Katarzyny Bilskiej rozpatrzyła 5 wniosków, spośród których najwyżej oceniła trzy. Zarząd Powiatu natomiast przychylił się do opinii Komisji przyznając nagrody w poszczególnych kategoriach.

W kategorii poradnictwa zawodowego nagrodę otrzymała firma UNINET Sp. z o.o. w Skarżysku-Kamiennej. Firma funkcjonuje na skarżyskim rynku pracy od 2009 roku. Zajmuje się świadczeniem usług związanych z dostępem do Internetu, telefonii internetowej i telewizji. Poradnictwo zawodowe polega w szczególności na udzielaniu bezrobotnym pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia oraz pomocy pracodawcom w doborze kandydatów do pracy i wspieraniu rozwoju zawodowego pracodawcy i jego pracowników. Firma UNI NET Sp. z o.o. w 2015 r. skorzystała z pomocy oferowanej przez skarżyski urząd pracy w ramach poradnictwa zawodowego. Było to wsparcie rozwoju zawodowego poprzez zapewnienie optymalnych warunków pracy i rozwoju zawodowego. Dzięki współpracy Spółki UNINET Sp. z o.o. z Powiatowym Urzędem Pracy w Skarżysku-Kamiennej określono predyspozycje pracownika wymagającego utrzymania stanowiska pracy. Do chwili obecnej osoba ta jest wciąż pracownikiem Spółki UNINET. Sp. z o.o.

Kolejnym laureatem nagrody "Jaskółka Biznesu" w dziedzinie Usługi Rynku Pracy, w kategorii szkolenia jest Firma ROMER Andrzej Ciura i Wojciech Ciura - Spółka Cywilna ze Skarżyska-Kamiennej. Firma Romer zajmuje się produkcją pojedynczych urządzeń technologicznych do malarni proszkowych oraz kompletnych malarni pod klucz. Prowadzi także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny sprzedawanych urządzeń z pełnym zapleczem części zamiennych. Firma ROMER swoje urządzenia produkuje nieprzerwanie od 1992 roku ciągle je ulepszając. Oferuje swoim klientom urządzenia ekonomiczne o wysokiej wydajności i relatywnie niskich kosztach eksploatacji. Urządzenia firmy ROMER eksportowane są do ponad 25 krajów na całym świecie. Szkolenia należą do podstawowych usług rynku pracy są inicjowane, organizowane i finansowane z Funduszu Pracy w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych zwiększających szansę na podjecie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Firma ROMER Andrzej Ciura, Wojciech Ciura Spółka Cywilna okazał się rzetelnym pracodawcą, który zatrudnił osoby bezrobotne zgodnie ze złożonymi deklaracjami. W styczniu 2015 r. do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęły dwa wnioski o przyznanie bonu szkoleniowego osobie do 30 roku życia. We wnioskach tych Spółka ROMER wyraziła gotowość do zatrudnienia absolwentów szkolenia po uzyskaniu przez nich uprawnień. Wszystkie osoby po zakończonym szkoleniu i uzyskaniu uprawnień zostały zatrudnione i do chwili obecnej nie powrócili do ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy.

Trzecim laureatem tegorocznej nagrody "Jaskółka Biznesu" jest firma POKRYCIA GALWANICZNE ZAKŁAD USŁUGOWO-HANDLOWY SPÓŁKA CYWILNA w Skarżysku-Kamiennej. Nagroda tej firmie przyznana została w Kategorii Pośrednictwo Pracy. Firma istnieje od 2013 r. i zatrudnia 16 osób. Działa w branży: obróbka metali i nakładanie powłok na metale. Jej założycielką jest Pani Izabela Gołębska. POKRYCIA GALWANICZNE w 2015 r. w ramach swoich środków korzystając z usługi pośrednictwa pracy zatrudniła 3 osoby bezrobotne. Osoby te podjęły pracę w zawodach: galwanizer oraz elektryk. Usługa pośrednictwa pracy realizowana była na wniosek pracodawcy w formie pośrednictwa otwartego w doborze potencjalnych kandydatów do pracy.

Nagrodę wyróżnionym wręczyli Starosta - Jerzy Żmijewski oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Roman Białek.

Po wręczeniu nagród Mateusz Ślusarczyk uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej klasy V pana Wiesława Michałka wykonał utwór „Bando” Astora Piazzolli.

Przewodnicząca Rady podziękowała wszystkim za udział w części uroczystej dzisiejszej sesji. Następnie zaprosiła na słodki poczęstunek i ogłosiła przerwę do godz. 15.00. Poinformował, że o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Starostwa rozpocznie się część robocza XXI sesji Rady Powiatu.
Po wznowieniu obrad


II. Część robocza sesji

Ad.pkt.1 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.

Przewodnicząca Rady – Bożena Bętkowska
poinformowała zebranych, iż w dzisiejszej sesji uczestniczy 19 radnych co stanowi 100 % ogólnego składu Rady. Zgodnie z § 18 ust. 3 pkt. 2) Statutu Powiatu Skarżyskiego, Sekretarzem dzisiejszych obrad będzie Radna Renata Bilska. Następnie zapytała czy do przedstawionego porządku obrad radni lub członkowie zarządu zgłaszają wnioski.

Radny Grzegorz Małkus – w imieniu Kluby Radnych PiS wniósł o zdjęcie z porządku projektu uchwały w sprawie: restrukturyzacji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Szpitalna 1. Zdaniem radnych, cała materia tej uchwały sprowadza się do upoważnienia dyrektora do przeprowadzenia przetargu na dzierżawę pomieszczeń na dwa zadania: sprzątanie i żywienie. Na poprzedniej sesji podejmowaliśmy uchwałę dotyczącą wyznaczenia kierunków restrukturyzacji szpitala, w której upoważniliśmy dyrektora do podejmowania działań. Skoro upoważniliśmy dyrektora, to powinien on przystąpić do rozpoznania rynku, abyśmy podejmując uchwałę wiedzieli dla jakiego podmiotu, na jakich warunkach i przy jakich cenach chcemy dzierżawić. Byłoby to bardziej uczciwe w stosunku do radnych bowiem wówczas będziemy wiedzieli za jakim podmiotem głosujemy i na jakich warunkach. Następnie zaznaczył, że w przekonaniu radnych zabrakło spotkań z pracownikami i propozycji by zawiązali oni spółkę pracowniczą lub spółdzielnię socjalną. Żeby nie wyszło tak, że zaczyna się robić zmiany restrukturyzacyjne kosztem grup najsłabiej uposażonych. Przypomniał również, że na poprzedniej sesji gdy był uchwalany program restrukturyzacji szpitala radni PiS proponowali, aby działania podejmowane przez dyrektora odbywały się za zgodą rady. Wówczas argumentowano, że taki zapis ograniczy działania dyrektora i dlatego go nie wprowadzono. Natomiast dzisiejszy projekt uchwały jest zdaniem radnych wchodzeniem w kompetencje dyrektora. Kończąc zwrócił uwagę, że wojewoda w ramach nadzoru, ma miesiąc czasu na wypowiedzenie się co do podjętych uchwał. Dlatego też przywoływanie w podstawie prawnej uchwały w sprawie wyznaczenia kierunków działań restrukturyzacyjnych Zespołu Opieki Zdrowotnej z poprzedniej sesji, w stosunku do której nie minął czas na ewentualne uwagi wojewody jest nie do końca dobre. Dlatego też zdaniem radnych PiS należy się wstrzymać z podjęciem tej uchwały do czasu, kiedy będziemy wiedzieli kto, na jaki czas i na jakich warunkach będzie chciał dzierżawić.

Ponieważ nie zgłoszono innych wniosków Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie wniosek radnego Grzegorza Małkusa o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie: restrukturyzacji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Szpitalna 1.

za przyjęciem wniosku glosowało – 8 radnych
przeciw głosowało - 11 radnych
głosów wstrzymujących - 0

/wniosek nie uzyskał wymaganej większości i nie został przyjęty/


Następnie Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie porządek sesji.


za przyjęciem porządku obrad glosowało – 18 radnych
głosów przeciwnych – 0
wstrzymała się od głosu – 1 osoba


Porządek XXI sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty


Przewodnicząca Rady powitała młodzież z Powiatowego Centrum Wolontariatu, której Starosta – Jerzy Żmijewski wręczył podziękowania za pracę społeczną.


Ad.pkt.2 Przyjęcie protokołu z XX sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.


Wiceprzewodniczący Rady – Janusz Kołodziej przedstawił wnioski o przyjęcie protokołu z XX sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.

Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie zgłoszony wniosek o przyjęcie protokołu.


Protokół z XX sesji został przyjęty jednogłośnie.


Ad.pkt.3 Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego między sesjami.



Starosta – Jerzy Żmijewski
– w uzupełnieniu przedłożonego radnym sprawozdania poinformował, że w sobotę 21.05 wspólnie z Przewodniczącą Rady uczestniczył w obchodach 60. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kierzu Niedźwiedzim składając gratulacje z tej okazji. W dniu dzisiejszym podpisaliśmy umowę z firmą, która będzie przygotowywała dokumentację dotyczącą emisji obligacji. Poinformował, że do 20 czerwca br będzie emisja obligacji o wartości 4 mln zł. Na przełomie października-listopada pozostała kwota 15 mln 750 tys zł. Gdybyśmy całą kwotę obligacji czyli 19mln750 tys zł puścili w czerwcu mielibyśmy wzrost kosztów obsługi kredytu o 157 tys zł. /sprawozdanie w załączeniu/


Ad.pkt.4 Interpelacje i zapytania radnych.



Radna Renata Bilska - zwróciła się z zapytaniem, ile osób w każdej szkole i placówce otrzymało wypowiedzenia, w związku z arkuszami organizacyjnymi i ile z tych osób najprawdopodobniej nie będzie miało pracy, a są to osoby, które mają do 5 lat do emerytury. Zapytała ponadto o obieg dokumentów pomiędzy szkołami i placówkami oświatowymi a referatem obsługi finansowej szkół i placówek oświatowych, który powstał w 2012 roku. Jeśli jest to jeden dokument poprosiła o jego kserokopię, natomiast jeśli jest ich wiele, na przykład w każdej placówce inny, poprosiła o możliwość wglądu. Zapytała także, ile szkół/placówek obsługuje jedna księgowa.

Radny Grzegorz Małkus – stwierdził, że w ostatnim czasie na jednym z portali skarżyskich zostało naruszone dobre imię starosty skarżyskiego oraz kilku radnych powiatu i radnych miejskich. W zamieszczanych materiałach dochodzi do dyskryminacji ze względu na poglądy polityczne, na przekonania religijne, podważa się kompetencje urzędników i radnych. Stwierdził, że jest to zachowanie naganne i dalece niewłaściwe. Dlatego też zapytał czy starosta planuje podjąć jakieś czynności w tym względzie. Dodał, że być może takie zachowanie jest związane z rozwiązaniem umowy z pewnym radnym miejskim, który był zatrudniony w starostwie powiatowym.

Radna Małgorzata Kwiatkowska – korzystając z obecności Marszałka poprosiła o informację na jakim etapie są rozmowy i działania dotyczące budowy tunelu pieszo-jezdnego pod torami.

Radny Mieczysław Bąk, nawiązując do zaproponowanych przez Zarząd Powiatu zmian w WPF i budżecie powiatu skarżyskiego na 2016 rok w sprawie przesunięć nadwyżki 1 164 000 zł z przebudowy ul. Szydłowieckiej na kolejne zadania inwestycyjne, z których po zakończeniu procedury przetargowej część środków finansowych będzie przeznaczona na kolejne inwestycje, zwrócił się o ujęcie w budżecie powiatu następujących zadań: budowa chodnika w miejscowości Odrowążek – wzdłuż drogi powiatowej nr 0446T Bliżyn - Odrowążek (II etap), budowa chodnika w miejscowości Odrowążek od km 6-189 do km 7-587,63, budowa chodnika w miejscowości Sorbin - wzdłuż drogi powiatowej Bliżyn – Odrowążek nr 0446T, budowa chodnika przy drodze powiatowej Mroczków – Rędocin nr 0441T wraz z budową zatoki BUS, przy bibliotece obok szkoły, wykonanie projektu technicznego na przebudowę mostu w Wojtyniowie, wykonanie projektu chodnika przy drodze powiatowej Samsonów – Odrowąż, w kierunku cmentarza. Następnie przeczytała petycję 194 mieszkańców Odrowążka w sprawie budowy chodnika w tej miejscowości. Podziękował sołtysowi m. Odrowążęk panu Sławomirowi Bernatek za współpracę. Ponadto w imieniu mieszkańców miejscowości Mroczków-Kamionki złożył sprzeciw w sprawie ewentualnego wydania decyzji zezwalającej na zbieranie i magazynowanie odpadów dla firmy Ekologiczna Energia Sp. z o.o. na terenie byłej cegielni w Sołtykowie i składowania ich przez okres max 3 lat. W tym trzy letnim okresie firma będzie się starać o uzyskanie pozwolenia na przetwarzanie i odzysk surowców. Ze względu na groźbę skażenia środowiska sprawa jest bulwersująca. Zaznaczył, że teren ten jest całkowicie zdewastowany. Na starej cegielni wszystkie budynki grożą zawaleniem, brak dachów. Na nowej cegielni wyrwane wszystkie części metalowe, przyłącze energetyczne, część dachu rozbita. W jego przekonaniu sprawa jest bulwersująca, bowiem firma, która się o to stara jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która została wpisana do KRS 17.03.2016 r z kapitałem 5000 zł. Jest o niej bardzo mało informacji, nie ma strony internetowej, brak telefonu. Zakres działalności spółki wymieniony w KRS do jej kapitału jest porażający. Wniosek do Starosty został złożony 4 maja 2016 roku, prawdopodobnie za zgodą wójta gminy Bliżyn. Spółka z o.o. odpowiada za swoją działalność majątkiem do 5000 zł. Dodał, że teren po byłej cegielni Sołtyków jest rozległy wraz z rozproszonymi, walącymi się halami przez nikogo nie kontrolowany i nie monitowany. W mediach coraz częściej dowiadujemy się o wynajmowaniu hal pod składowanie odpadów toksycznych głównie pochodzących z Niemiec i innych krajów zachodnich. W procederze tym zazwyczaj najemca znika, a utylizacja spada na właściciela obiektu. W związku z niejasnościami zaapelował do Starosty o zdrowy rozsądek i niewydawanie decyzji na składowanie odpadów w halach po byłej cegielni pod przysłowiowym „gołym niebem”. Zapytał co będzie jak spółka nazwozi odpadów toksycznych, kto je zutylizuje? Zapytał również co będzie jak nieczystości będą rozlewane na terenie zakładu i dojdzie do skażenia wód podziemnych (GZWP nr 415 położonego w obrębie skał triasu dolnego) na podłożu piaskowców i wapieni, z którego jest ujęcie wody pitnej w Gostkowie dla Bliżyna i ujęcie w Zagórzu dla Skarżyska-Kamiennej. Może nastąpić skarżenie nie tylko wód ale również gleb i powietrza. Jest to obręb Parku Natura 2000. Nadzieja na doraźne wpływy do budżetu może stać się tragedią dla ponad 2750 mieszkańców miejscowości parafii św. Rocha w Mroczkowie. Zapytał dlaczego nikt z decydentów nie prowadzi konsultacji z mieszkańcami, czy ktokolwiek z urzędników próbował sprawdzić wiarygodność tej spółki, czy w ogóle ktoś był w opuszczonych halach w Sołtykowie. Zaznaczył, że skrajną nieodpowiedzialnością byłoby wydanie zgody przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku na prowadzenie takiej działalności przez nieznaną spółkę i być może nastawioną na jednorazowy zysk. Ponadto poprosił o wywieszenie tablic na obiektach byłej cegielni Sołtyków zabraniających składowania jakichkolwiek materiałów w znajdujących się tam halach oraz zabezpieczenie, poprzez umieszczenie szlabanu na głównej bramie, aby uniemożliwić wjazd na teren zakładu.
Następnie nawiązał do wniosku radnego Grzegorza Małkusa o zdjęcie z porządku obrad uchwały o restrukturyzacji szpitala. Poprosił o udzielenie odpowiedzi na zapytanie, czy Zarząd Powiatu w kadencji 2006-2010 zawarł umowę z podmiotem zewnętrznym na przygotowanie posiłków dla Szpitala Powiatowego i jakie przynosiło to skutki ekonomiczne. Stwierdził, że z analizy programu wynika, że cena wyżywienia za jeden osobodzień za 2014 rok wyniosła 13,44 zł w szpitalu, a za 9 m-cy 2015 roku 12,46 zł przy najniższej wykazanej 11,44 zł – różnica ok. 1 zł. Zapytał jak można zaoszczędzić na posiłkach i sprzątaniu wg autora opracowania od 300 do 800 tys zł. Wszyscy mówimy o naprawie sytuacji finansowej szpitala, na przedstawionym etapie- poprzez restrukturyzację kuchni szpitalnej i działu higieny sanitarnej 18+61=79 osób, które mają przejść do nowego pracodawcy w ramach ochrony wg par. 23' kodeksu pracy. Przepis ten nie tak do końca gwarantuje ochronę tych pracowników. Gwarantem utrzymania pracy w nowym zakładzie jest pakiet socjalny wynegocjowany pomiędzy stronami przed zawarciem umowy (organ założycielki, związki zawodowe, nowy podmiot). Ponieważ jest to najsłabsza grupa pracowników, o najmniejszych uposażeniach, w wielu przypadkach pracownicy mogą stracić nie tylko pracę, ale również odprawy (jeżeli podmiot zatrudnia mniej niż 20 pracowników, według opinii komisji osób prowadzących działalność gastronomiczną, utrzymanie na kuchni 18 osób jest wprost nierealne). Dla wielu osób zwolnienie z pracy to tragedie osobiste, rodzinne. Dodał, że osobiście tracił pracę trzy razy i wie co to oznacza. Dlatego wnosi do zarządu i wysokiej rady o przeanalizowanie swoich działań, które będą krzywdzące dla wielu pracowników. Zapytał dlaczego ta najsłabsza grupa, najgorzej wynagradzana ma ponosić konsekwencje za nieudolność rządzenia osób, w stosunku do których nie zostały wyciągnięte żadne konsekwencje. Zwolniono dyrektora szpitala, a osoba która była odpowiedzialna za nadzór i organizacje pracy szpitala została awansowana na intratne stanowisko dyrektorskie z odpowiednią gażą. Podkreślił, że cały czas otrzymywaliśmy informacje, że zadłużenie szpitala to wina rządów w kadencji 2010-2014, ale tak do końca nie jest. Następnie odniósł się do Protokołu z sesji Rady Powiatu Skarżyskiego Nr LIII z dnia 28 maja 2010 roku, przytaczając wypowiedzi radnego Zenona Nowakowskiego oraz radnego Jana Gajdy. Wówczas w okresie 3 miesięcy 2010 roku zadłużenie szpitala wzrosło o ponad 9 mln. zł. Wszyscy chcą uzdrowić szpital, lecz jest zasadniczą sprawą, że robią to od szeregu lat ci sami ludzie. Zmieniają się tylko stołkami. W okresie kilku kadencji utworzył się łańcuszek, w którym poruszają się ci sami ludzie zmieniający się tylko, co jakiś czas posadami. Zapytał czy naprawdę chcemy uzdrowić szpital i taki mamy cel, czy tylko chcemy dotrwać do końca kadencji ?

Radny Janusz Kołodziej – korzystając z obecności Marszałka zapytał na jakim etapie jest sprawa budowy odcina S7 od Skarżyska do granic województwa.


Ad.pkt.5 Wolne wnioski i oświadczenia.

W tym punkcie nie było osób chętnych do zabrania głosu.


Ad.pkt.6 Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania.


Starosta – Jerzy Żmijewski
– odnosząc się do interpelacji radnej Renaty Bilskiej co do arkuszy organizacyjnych i ewentualnych zwolnień nauczycieli poinformował, że zgodnie z wnioskiem radnej, informacja zostanie przygotowana na piśmie. W kwestii referatu obsługi finansowo-księgowej, poinformował, że dokonaliśmy wspólnie z dyrektorami oceny funkcjonowania referatu. W związku ze zmianą przepisów, która w sytuacji istnienia referatu, nakłada na starostę odpowiedzialność za finanse szkoły, zarząd rozważa likwidację referatu i powrót księgowych do szkół. Zdaniem zarządu za sprawy finansowe placówki powinien odpowiadać dyrektor.
Następnie odniósł się do wystąpienia radnego Grzegorza Małkusa. Stwierdził, że nie ma patentu na wiedzę i władzę, błędy również popełnia, ale nie pozwoli, jako osoba publiczna, aby pod jego adresem były rzucane niesłuszne oskarżenia. Dlatego też 13 maja powiadomił prokuraturę rejonową w Skarżysku. Granie na jego uczuciach religijnych, na jego przynależności do Rycerzy Kolumba jest niedopuszczalne. Dodał, że umowa o pracę z tym panem została rozwiązana na jego prośbę, za porozumieniem stron.
Odnosząc się do wystąpienia radnej Małgorzaty Kwiatkowskiej wyjaśnił, że z ostatnich ustaleń miasto ma zlecić opracowanie koncepcji tunelu pieszo-jezdnego. Zagwarantowaliśmy nasz udział finansowy w tej koncepcji. Na środę jesteśmy wspólnie z miastem umówieni z marszałkiem na rozmowę.
W kwestii wystąpienia radnego Mieczysława Bąka jeśli chodzi o budowę chodników, stwierdził że mamy poważny dylemat finansowy. Jedyne zadanie, które musi się znaleźć w budżecie przyszłego roku to budowa ul. Ponurego. Ponadto mamy w planach dokończenie drogi w Rędocinie gm. Bliżyn. Co do pozwolenia na składowanie odpadów, na jutro jest umówione spotkanie z przedstawicielem WIOŚ, naczelnikiem wydziału ochrony środowiska, członkiem zarządu oraz przedstawicielami firmy w sprawie złożonego wniosku na składowanie odpadów. Na tym terenie jedna działka jest skarbu państwa.
W kwestii szpitala stwierdził, że szpitale oddłużono 1998 roku i od tamtego czasu szpital cały czas ma problemy finansowe. W 2008 roku robiliśmy wyliczenia, z których wynikało, że aby szpital się bilansował za jedną jednostkę NFZ powinien płacić 56 zł. Część procedur jest niedoszacowana i jeżeli procedury medyczne nie będą odpowiednio wyliczone to cały czas będziemy się borykać z problemami.

Marszałek Województwa – Jan Maćkowiak
– na wstępie usprawiedliwił swoją nieobecności na części uroczystej Sesji Rady Powiatu, która była spowodowana sesją Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Korzystając z okazji pogratulował wszystkim odzanczanym i wyróżniamy osobom. Odnosząc się do zapytań radnych wskazał, że poprzedni Prezydent Roman Wojcieszek przygotował koncepcję tunelu pieszego pod torami kolejowymi w okolicy dworca. Wyraził zdanie, że była to dobra koncepcja ponieważ tunel jest potrzebny. Jednak cały czas miał świadomość, że to nie jest inwestycja, która zabezpieczy nas przed wszystkimi problemami. Ponieważ większym problem jest brak sprawnej komunikacji samochodowej pomiędzy osiedlem przydworcowym, a terenem dolnej kamiennej. Poprzednia koncepcja była wpisana w krajowy program inwestycji kolejowych. Ponieważ nowy rząd analizuje możliwość zmian strategicznych dokumentów uznał, że jest to dobry moment aby być śmiałym i zaproponować zmianę koncepcji na tunel pieszo-jezdny. Rozpoczęliśmy rozmowy wspólnie ze starostą i prezydentem miasta z dyrektorem PKP PLK Sobotnikiem. Jesteśmy w fazie przygotowań, aktualnie czekamy na decyzję, która pokarze krajowy program kolejowy w nowej poprawionej wersji. Mamy spotkanie, którego gospodarzem będzie Marszałek , zapraszamy dyrektorów, którzy decydują o funduszach unijnych domówimy kto będzie liderem który partnerem. Być może będą dwa projekty, jeden kolejowy gdzie liderem będzie PKP PLK i drugi projekt będzie beneficjentami będzie powiat i miasto Skarżysko.
Odnosząc się do zapytania radnego Janusza Kołodzieja, poinformował, że kompetencje sejmiku w tym względzie są podobne jak powiatu. Z jego wiedzy wynika, że NSA podjął decyzję o oddaleniu protestu ekologów. Ekolodzy nie ustępują i będą kontynuować i przenosił spór na poziom komisji europejskiej.


Ad.pkt.7 Sprawozdanie z działalności PCPR za 2015 rok wraz z wykazem potrzeb w zakresie pomocy społecznej.

Przewodnicząca Rady – Bożena Bętkowska – poinformowała, że materiały były dostępne dla radnych, jeżeli są wniesione jakieś zmiany przez dyrektora to bardo prosimy o ich przedstawienie, a radnych o pytania i ewentualne uwagi.

Ponieważ nie zgłoszono żadnych poprawek, ani pytań Przewodnicząca poinformowała, że sprawozdanie będzie stanowiło załącznik do dzisiejszego protokołu z sesji.


Ad.pkt.8 Zapoznanie się z oceną zasobów pomocy społecznej.

Do informacji radni nie wnieśli żadnych uwag ani pytań.
/ocena zasobów pomocy społecznej w załączeniu/


Ad.pkt.9 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie


1) Skarbnik Powiatu – Bogusława Wilczyńska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2016-2035. Poinformowała, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2015-2035 wynikają:

1. Ze zmniejszenia łącznych nakładów, limitu wydatków w 2016r i limitu zobowiązań na zadaniu „Przebudowa ul. Szydłowieckiej oraz ul. Niepodległości na odcinku od ul. Szydłowieckiej do dworca PKP wraz z rozbudową ulicy Wiejskiej na odcinku pomiędzy ulicami Sokolą i Szydłowiecką z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Sokolej w Skarżysku-Kamiennej” o kwotę 1.164.000zł w związku nadwyżką w planie powstałą po rozstrzygnięciu przetargowym. Nadwyżka przeznaczona jest na zwiększenie nakładów na zadaniach: 
  • poprawa dostępu w Powiecie Skarżyskim do usług świadczonych w lokalnej społeczności poprzez utworzenie placówki opieki całodobowej oferującej stały pobyt dla osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych wraz z mieszkaniami chronionymi (wykonanie dokumentacji) – 70.000zł (zadanie roczne)
  • adaptacja części budynku Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych na utworzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej - 20.000zł (wykonanie dokumentacji projektowej - zadanie roczne)
  • rewitalizacja obszarów zdegradowanych w dzielnicy Dolna Kamienna – 30.000zł (wykonanie dokumentacji projektowej)
  • rozbudowa obiektu mostowego km 1+543 drogi powiatowej nr 0592T ul.Żeromskiego w m.Suchedniów wraz z dojazdami w niezbędnym zakresie – 80.000zł
  • przebudowa ul. Rycerskiej na odcinku od km 1+400 do km 2+200 w Skarżysku-Kamiennej – 140.000zł
  • przebudowa drogi powiatowej Nr 0441T Mroczków-Rędocin granica województwa świętokrzyskiego (Borki) m.Rędocin na odcinku od km 2+850 000-4+091,51km – 224.000zł
  • przebudowa chodnika ul.Langiewicza na odcinku od skrzyżowania z ul.Stokowiec do ul.Słonecznej w m. Suchedniów – 300.000zł
  • przebudowa ul.1-go Maja w granicach istniejącego pasa drogowego wraz z budową chodnika i przebudową istniejących wjazdów na odcinku od mostu na rzece Oleśnica do granicy miasta w Skarżysku-Kamiennej – 300.000zł
2. Ze zwiększenia łącznych nakładów i limitu zobowiązań o 924.000zł, limitu wydatków w 2016 roku o 324.000zł, a w 2017 roku o 600.000zł na zadaniu "Przebudowa drogi powiatowej Nr 0441T Mroczków-Rędocin granica województwa Świętokrzyskiego (Borki) m.Rędocin na odcinku od km 2+850 000-4+091,51km" wskutek wprowadzenia środków pozyskanych na zadanie z Nadleśnictwa Skarżysko w wysokości 100.000zł oraz poprzez zmniejszenie w 2017 roku limitu wydatków oraz łącznych nakładów i limitu zobowiązań o 600.000zł na zadaniu "Budowa ul.Ponurego w Skarżysku-Kam." i przeniesienia tej kwoty na w/w przedsięwzięcie oraz wskutek zmian opisanych w pkt 1 niniejszych objaśnień.

3. Ze zwiększenia dochodów i wydatków bieżących o 337.245,64zł w wyniku wprowadzenia zmian projektem uchwały Rady Powiatu Skarżyskiego:
  • wprowadzenie środków z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji na dofinansowanie projektu realizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 – 335.912,64zł
  • zwiększenie udziałów w podatku dochodowym o 1.333zł na zwiększenie dotacji dla Powiatu Kieleckiego na utrzymanie uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej.

4. Ze zwiększenia dochodów i wydatków majątkowych o 100.000zł wskutek wprowadzenia do budżetu dofinansowania z Nadleśnictwa Skarżysko do zadania przebudowy drogi powiatowej w m.Rędocin.

Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.

Za przyjęciem uchwały głosowało - 14 radnych
Głosów przeciwnych – 0
Wstrzymało się od głosu – 4 radnych

Uchwała w sprawie: zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2016-2035, została przyjęta i uzyskała Nr 145/XXI/2016.


2) Skarbnik Powiatu – Bogusława Wilczyńska przedstawiła projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2016 rok.
Następnie wyjaśniła, że proponowane zmiany w budżecie wynikają z:

  1. Wyciągu z protokołu nr 16/2016 z posiedzenia Zarządu Powiatu Skarżyskiego z dnia 14 kwietnia 2016r w sprawie przeniesienia planu wydatków pomiędzy działami w wysokości 2.000z na zabezpieczenie wkładu własnego niezbędnego do realizacji zadania pn „Rozwój działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie” o dofinansowanie, którego Powiat stara się w ramach otwartego konkursu ogłoszonego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  2.  Umowy o dofinansowanie projektu „Europejskie doświadczenie zawodowe uczniów skarżyskiego Ekonomika” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt będzie realizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych, a środki będą wpływać z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt będzie dofinansowany w 100% ze środków unijnych, a kwota dofinansowania zgodnie z umową wynosi 335.912,64zł.
  3. Zabezpieczenia kwoty 8.000zł na pomoc finansową dla Gminy Skarżysko Kościelne na zagospodarowanie części działki Nr 1 Wspólnoty Gruntowej Lipowe Pole Plebańskie znajdującej się na obszarze Natura 2000. Zagospodarowanie polegać będzie na stworzeniu miejsca rekreacyjno-edukacyjnego ze ścieżką dydaktyczną.
  4. Ze zwiększenia dotacji dla Powiatu Kieleckiego o kwotę 1.333zł na utrzymanie mieszkańca naszego powiatu w Warsztatach Terapii Zajęciowej na terenie Powiatu Kieleckiego. Środki na ten cel pochodzić będą ze zwiększania kwoty udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych.
  5. Pisma Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki z dnia 9 maja 2016r w sprawie przeniesienia nadwyżki w planie na zadania z zakresu sportu w wysokości 2.000zł na działania promocyjne powiatu.
  6. Przeniesienia nadwyżki w planie na zadaniu „Przebudowa ul.Szydłowieckiej oraz ul. Niepodległości na odcinku od ul. Szydłowieckiej do dworca PKP wraz z rozbudową ulicy Wiejskiej na odcinku pomiędzy ulicami Sokolą i Szydłowiecką z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Sokolej w Skarżysku-Kamiennej” w wysokości 1.164.000zł powstałej po rozstrzygnięciu przetargowym na zadania: poprawa dostępu w Powiecie Skarżyskim do usług świadczonych w lokalnej społeczności poprzez utworzenie placówki opieki całodobowej oferującej stały pobyt dla osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych wraz z mieszkaniami chronionymi (wykonanie dokumentacji) – 70.000zł adaptacja części budynku Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych na utworzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej - 20.000zł (wykonanie dokumentacji projektowej) rewitalizacja obszarów zdegradowanych w dzielnicy Dolna Kamienna – 30.000zł (wykonanie dokumentacji projektowej) rozbudowa obiektu mostowego km 1+543 drogi powiatowej nr 0592T ul.Żeromskiego w m.Suchedniów wraz z dojazdami w niezbędnym zakresie – 80.000zł przebudowa ul. Rycerskiej na odcinku od km 1+400 do km 2+200 w Skarżysku-Kamiennej – 140.000zł przebudowa drogi powiatowej Nr 0441T Mroczków-Rędocin granica województwa świętokrzyskiego (Borki) m.Rędocin na odcinku od km 2+850 000-4+091,51km – 224.000zł przebudowa chodnika ul.Langiewicza na odcinku od skrzyżowania z ul.Stokowiec do ul.Słonecznej w m. Suchedniów – 300.000zł przebudowa ul.1-go Maja w granicach istniejącego pasa drogowego wraz z budową chodnika i przebudową istniejących wjazdów na odcinku od mostu na rzece Oleśnica do granicy miasta w Skarżysku-Kamiennej – 300.000zł Dokonanie powyższych przeniesień jest konieczne w celu rozstrzygnięcia przetargów na inwestycje drogowe, które mają być dofinansowane ze środków zewnętrznych. Powiat po uzyskaniu dofinansowania z zewnątrz będzie mógł odblokować część środków własnych. Dotyczy to mostu przy ul..Żeromskiego, przebudowy ul.Rycerskiej i drogi powiatowej w m. Rędocin. Poza tym otwarto dwa nowe zadania dotyczące budowy chodników i zabezpieczono środki na wykonanie dokumentacji projektowych dotyczących przystosowania budynku po III Liceum Ogólnokształcącym im.Staszica do nowych potrzeb oraz części budynku Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych na utworzenie ośrodka interwencji kryzysowej oraz zwiększono plan z przeznaczeniem na rewitalizację Dolnej Kamiennej.
  7. Pozyskania dofinansowania w wysokości 100.000zł z Nadleśnictwa Skarżysko na zadanie Przebudowa drogi powiatowej Nr 0441T Mroczków-Rędocin granica województwa świętokrzyskiego (Borki) m.Rędocin na odcinku od km 2+850 000-4+091,51km oraz przeniesienia w 2017 roku na niniejsze zadanie środków z zadania Przebudowy ul.Ponurego w wysokości 600.000zł. Jest to niezbędne do podpisania umowy z Wykonawcą na realizację zadania i z ŚBRR na dofinansowanie zadania. Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do przedstawionego projektu uchwały.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.

Za przyjęciem uchwały głosowało - 16 radnych
Głosów przeciwnych – 0
Wstrzymało się od głosu – 3 osoby


Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2016 rok, została przyjęta i uzyskała Nr 146/XXI/2016.


3) Wicestarosta – Artur Berus przedstawił projekt uchwały w sprawie: restrukturyzacji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Szpitalna 1.
Uzasadniając powyższy projekt uchwały poinformował, że dyrektor Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej wystąpił z wnioskiem o wyrażenie zgody na dzierżawę pomieszczeń o łącznej powierzchni 649,16 m2, w których funkcjonuje kuchnia szpitalna wraz z bufetem oraz pomieszczeń o łącznej powierzchni 167,01m2, które użytkowane są przez Dział Higieniczno-Sanitarny, znajdujących się w budynku Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Szpitalna 1 na okres 4 lat. Zgodnie z zamiarem dyrektora nastąpi wydzielenie ze struktur Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej zadań Działu Żywienia oraz Działu Higieniczno-Sanitarnego i przekazanie prowadzenia tych zadań podmiotowi zewnętrznemu w trybie postępowania przetargowego. Umowa z podmiotem zewnętrznym wyłonionym w postępowaniu przetargowym będzie gwarantować zatrudnienie dotychczasowych pracowników w trybie art. 23' Kodeksu pracy przez nowego pracodawcę. Wniosek Dyrektora jest konsekwencją przyjętej 28 kwietnia 2016 r. Uchwały Nr 142/XX/2016 Rady Powiatu Skarżyskiego w sprawie: wyznaczenia kierunków działań restrukturyzacyjnych Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w oparciu o program restrukturyzacyjny. Szczegółową analizę działalności Działu Żywienia oraz Działu Higieniczno-Sanitarnego w latach 2014-2015 przeprowadziła firma A.M.G. Finanse Sp.z o.o. z siedzibą w Łodzi, która na zlecenie zarządu powiatu skarżyskiego przygotowała program restrukturyzacyjny Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Przekazanie usługi żywienia i sprzątania podmiotowi zewnętrznemu (outsourcing) zostało uznane w przygotowanym przez firmę A.M.G. Finanse Sp. z o.o. programie restrukturyzacyjnym za jeden z bardziej efektywnych i stosunkowo szybkich sposobów na poprawę sytuacji ekonomicznej Szpitala. Jak wynika z przedstawionej przez firmę A.M.G. Finanse analizy świadczenie usług żywieniowych i sprzątania przez zewnętrzny podmiot przyczyni się do ograniczenia przez Szpital wydatków, (redukcja kosztów związanych z prowadzeniem kuchni szpitalnej i utrzymaniem czystości), a tym samym pozwoli na wygenerowanie środków finansowych na obsługę wymagalnych zobowiązań publiczno lub cywilnoprawnych, niezbędne nakłady inwestycyjne lub modernizację oddziałów. Na podstawie przedstawionego przez firmę A.M.G. Finanse Sp. z o.o. programu restrukturyzacyjnego Rada Powiatu Skarżyskiego przyjęła Uchwałę Nr 142/XX/2016 r. z dnia 28 kwietnia 2016 r. w sprawie: wyznaczenia kierunków działań restrukturyzacyjnych Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w oparciu o program restrukturyzacyjny. Jednym z nich jest optymalizacja osobowa i usługowa, obejmująca outsourcing żywienia i sprzątania. W obecnej bardzo trudnej sytuacji finansowej Szpitala dzierżawa, o którą wnioskuje dyrektor jest przedsięwzięciem restrukturyzacyjnym podejmowanym w celu poprawy wyników finansowych jednostki. Do wniosku Dyrektor Zespołu dołączył pozytywną opinię Rady Społecznej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej w sprawie wydzierżawienia pomieszczeń, w których funkcjonuje kuchnia szpitalna wraz z bufetem oraz pomieszczeń użytkowanych przez Dział Higieniczno-Sanitarny na okres 4 lat.

Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag do powyższego projektu Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.

Za przyjęciem uchwały głosowało - 11 radnych
Wstrzymało się od głosu - 8 radnych
Głosów przeciwnych - 0


Uchwała w sprawie: restrukturyzacji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Szpitalna 1 została przyjęta i uzyskała Nr 147/XXI/2016.


4) Starosta – Jerzy Żmijewski – przedstawił projekt uchwały w sprawie: udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Skarżysko Kościelne. Poinformował, że Wójt Gminy Skarżysko Kościelne wystąpił do Zarządu Powiatu Skarżyskiego o pomoc finansową na stworzenie miejsca rekreacyjno – edukacyjnego ze ścieżką dydaktyczną na obrzeżu Obszaru Natura 2000 „Lasy Skarżyskie”. W zakresie objętym wnioskiem możliwa jest pomoc finansowa powiatu, gdyż działania te spójne są z zapisami katalogu działań przewidzianych do finansowania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a wymienionych w art. 400 a ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska. Uporządkowanie tego, przez wiele lat dewastowanego i zaśmiecanego terenu, w związku z faktem, iż jest on fragmentem Obszaru Natura 2000 „Lasy Skarżyskie” wraz z wykonaniem tablic edukacyjnych informujących o walorach przyrodniczych pobliskich miejsc przyczyni się zarówno do jego ochrony jak i do podniesienia świadomości ekologicznej mieszkańców. Zaś estetyczne zagospodarowanie rekreacyjne winno zmniejszyć presję związaną z urządzaniem tu dzikich wysypisk śmieci i degradacją środowiska.

Przewodnicząca Rady Powiatu – Bożena Bętkowska zapytała, czy Radni mają jakieś uwagi lub zapytania do powyższego projektu uchwały.

Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.

Uchwała w sprawie: udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Skarżysko Kościelne została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 148/XXI/2016.


Ad.pkt.10 Zamknięcie Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.


Przewodnicząca Rady
przekazała radnym zaproszenia: na 25.05 do Ostrej Bramy na Mszę Św. z okazji dnia samorządowca oraz do Grzybowej Góry na 5.06. na biegi przełajowe OSP.

Następnie poprosiła o powstanie z miejsc i zakończyła obrady poprzez wygłoszenie formuły "Zamykam XXI Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego".

Godzina zakończenia obrad –17.00

Protokołowała: Joanna Wężyk

Przewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego Bożena Bętkowska

Protokół XXI-23.05.2016.pdf (149kB) pdf

metryczka


Wytworzył: Przewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego (23 czerwca 2016)
Opublikował: Łukasz Krawiecki (29 czerwca 2016, 13:00:23)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 910